New Posts New Posts RSS Feed - Vise manjih obroka - GLAD I NERVOZA?!
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Vise manjih obroka - GLAD I NERVOZA?!

 Post Reply Post Reply
Author
Theia View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1648
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Theia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Vise manjih obroka - GLAD I NERVOZA?!
    Posted: 18 Sijecanj 2008 at 19:21

 Danas sam otisla po protace i uzela sam si onaj besplatan casopis Muscle...

Naime, pise: "Vrlo cesti obroci opet nemaju nikakvo dramaticno znacenje na posredan nacin, jer broj obroka zapravo ne ubrzava metabolizam, samo dnevna kompletna kolicina hranjivih tvari ima utjecaj, neovisno od rasporeda."

Nadalje: "Osobna je stvar koliko ce tko puta jesti tijekom dana: manje, jer nemas vremena i volis puno pojesti odjednom, ili vise puta, jer odjednom ne mozes puno pojesti, i/ili, ako rijede jedes, stalno si gladan. Evo primjera: kod ljudi manje mase, ili kod zena, na puno puta podijeljeni obroci mogu biti toliko mali da postaju beznacajni, samo poticu NERVOZU I GLAD, nista drugo."

Ostala sam totalno zbunjena.... Moj zeludac je stvarno mali i kolicinski ne mogu puno jesti,  i istina je da kad sam na strozoj dijeti da sam staaaaalno gladna (i od mene se cuje samo "Gladna! Gladna! ). Zar sva moja uvjerenja o malim obrocima i ubrzanju metabolizma padaju u vodu?! Da bih se zapravo mogla natrpati jednom dnevno i biti mirna....?! E sad mi stvaaaaaarno vise nije nista jasno.....

Back to Top
Mr G. View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 29 Studeni 2006
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1072
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mr G. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Sijecanj 2008 at 22:37
Ma to su gluposti.

Nemoj dat da te netko odmah tako pokoleba!
Back to Top
darija View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 26 Sijecanj 2008
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote darija Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Sijecanj 2008 at 08:23

 ej ja mislim da je vise manjih obroka odlicno, ali jedi nesto konkretno ipak,ako si toliko gladna. jedi hranu sa puno vlakana kao sto su zitarice i one ce te malo bolje zasitit. ja se odlicno osjecam kad jedem vise puta dnevno a pomalo, jer ne opterecujem zeludac. pojedi svaka 2-3 sata nesto, prije nego li i postanes gladna.

 

Back to Top
Theia View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1648
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Theia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Veljaca 2008 at 12:41
Originally posted by darija darija wrote:

 ej ja mislim da je vise manjih obroka odlicno, ali jedi nesto konkretno ipak,ako si toliko gladna. jedi hranu sa puno vlakana kao sto su zitarice i one ce te malo bolje zasitit. ja se odlicno osjecam kad jedem vise puta dnevno a pomalo, jer ne opterecujem zeludac. pojedi svaka 2-3 sata nesto, prije nego li i postanes gladna.

 

 

Hm..... pokrenula si temu o kompulzivnom prejedanju, a dijelis savijete o prehrani.... hm.... malo smo kontradiktorni?

Ja sam govorila o gladi kad si na dijeti. Ja imam 4 obroka dnevno i pazim na prehranu, a glad kao takva je sasvim normalna za vrijeme dijete.

Sto se tice zitarica - na njih svatko drugacije reagira. Kod mene npr. imaju potpuno drugaciji ucinak - kad jedem ugljikohidrate, jos brze ogladnim. Prema nekim testovima imam "proteinski organizam", tj. bolje mi odgovaraju proteini od ugljikohidrata i uh bih trebala svesti na minimum. Sto i radim.

Da se vratim na pocetak - kompulzivno prejedanje i savijeti o prehrani nikako ne idu zajedno.  Nemoj se ljutiti, ali to mi cak malo cinicno zvuci.

Back to Top
Hammerstrength View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 03 Veljaca 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 629
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Hammerstrength Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Veljaca 2008 at 17:57

 Pozdrav!

Koliko vidim, problem koji si iznijela u ovoj temi vezan je za glad tijekom dijete, stoga bih se ja osvrnio najvise na taj dio jer bi u suprotnom cijela tema mogla otici u krivom smjeru.

Buduci da ja ne znam koje ti obroke i kakvog sadrzaja unosis u organizam, probat cu na slijepo. Dakle, krivo je misliti kako za vrijeme dijete trebas osjecati glad. Jer ako osjecas glad vjerojatno si ucinila vise stete nego da si se "posteno najela". To konkretno znaci da si ili unijela brzo razgradive namirnice ili ti zadnji obrok nije bio dostatan kako bi ti pruzio energije i zasitio te sljedeca 2, 3 sata, ovisno o tome koliko imas obroka. Ako si na dijeti (ne znam kojoj ali cim kazes da osjecas glad to mi je nesto sumnjivo) mogla bi cak povecati broj obroka na 5, 6, s tim da je svaki kvalitetno napravljen. Mislim da i sama znas ulogu povrca u ulozi metabolizma.

Takodjer ne znam koji ti je cilj, cime se bavis itd. (novi na forumu vidi se :) ) ali pretpostavljam da dijetom zelis otopiti koji kg viska i to naravno koji kg masti a sto vise zadrzati misice. U tome slucaju imas izbor: ili konstantno unositi visoke kolicine kvalitetnih masti i proteina u obrocima (dakle obroci masti + proteini) s malom kolicinom ugljikohidrata ili ciklirati ugljikohidrate tj. primjerice 3 dana praznjenja ugljikohidrata (unijeti svega 75-š50g U svaki dan ovisno o osobi), 4. dan punjenje ugljiko. gdje mozes pojesti cak i nesto junk food-a, kolac, cokoladu i sl. sto ne znaci smazati karton cokolada :), sljedeca 2 dana praznjenje po istom principu i 7.dan mozes kombinirati.

Ako, kao sto kazes, brzo ogladnis nakon ugljikohidrata pretpostavljam da imas losu inzulinsku osjetljivost,stoga bi trebala prednost dati upravo takvim obrocima Masti + Proteini npr. posni sir i kikiriki, pileca prsa i maslinovo ulje itd... zbog toga sto takvim obrocima neces provocirati inzulin, a imat ces osjecaj zasicenosti.

što se tice tih clanaka u casopisu: nervoza, moze se javit u slucaju jako niskog unosa ugljikohidrata. što se tice usporenja metabolizma, ni savrsena dijeta nece postici ubrzanje, zato se kod one dijete koju sam naveo koristi princip punjenja/praznjenja ugljikohidrata kako ne bi doslo do usporenja. Manje obroka dobro? Hm, mozda u nekoj drugoj galaksiji, ali dok ne vidim dokaze zasto tako to ostaje neprovjereno.

Pozdrav, nadam se da je bilo od pomoci!

Back to Top
Theia View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1648
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Theia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Veljaca 2008 at 17:42
Originally posted by Hammerstrength Hammerstrength wrote:

Buduci da ja ne znam koje ti obroke i kakvog sadrzaja unosis u organizam, probat cu na slijepo.

Takodjer ne znam koji ti je cilj, cime se bavis itd. (novi na forumu vidi se :)

 

Pozdrav i tebi dragi moj..... Hvala ti na savijetima!  

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.