New Posts New Posts RSS Feed - DOMACI KEFIR
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

DOMACI KEFIR

 Post Reply Post Reply
Author
Gabrijel7 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 25 Veljaca 2011
Location: Karlovac
Status: Offline
Points: 262
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gabrijel7 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: DOMACI KEFIR
    Posted: 03 Veljaca 2013 at 18:39
Evo dobio sam potrebu staviti jedan tekst o tome kako doma napraviti domaci kefir, te koja su njegova ljekovita svojstva koja vam možda nekad u necem mogu pomoci... dobra stvar je u tome da se može raditi od mlijeka bilo kojeg postotka masnoce:

Ja ga pijem nekih 3 tjedna, obožavam ga, a da ne velim koliko je bolji od kupovnog

Kefir - ljekovita gljiva s Kavkaza

Taj ukusan i osvježavajuci kiselkasti napitak priprema se od takozvanih kefirnih gljiva, iako se zapravo radi o simbiozi korisnih bakterija i gljivica.

Iskustvo je pokazalo da kefir povoljno utjece na zdravlje, te lijeci ili pomaže pri lijecenju mnogih bolesti i tegoba.

Redovita konzumacija kefira...

-jaca imunitet
-cisti organizam od toksina
-pomaže uspostaviti normalan krvni tlak
-smanjuje razinu kolesterola
-pomaže kod želucanih bolesti
-obnavlja floru i ublažava bolesti crijeva
-pomaže kod bolesti jetre, bubrega i žuci
-lijeci upalne procese (prirodni je antibiotik)
-pomaže kod slabokrvnosti i slaboj cirkulaciji
-lijeci respiratorne bolesti
-pomaže kod stresa, nesanice i bolesti živcanog sustava
-usporava širenje stanica raka
-djeluje protiv gljivica i bakterija
-pomaže kod astme i alergije

Priprema kefira

Važno je napomenuti da se industrijski proizveden kefir ne izradjuje uz pomoc 'kefirne gljive', nego hmelja i kultura bakterija koje napitku daju isti okus, ali ne i kvalitetu.

Iz tog razloga, kefir je najbolje pripremiti u domacoj radinosti.

Nacin priprave kefira doista je jednostavan. Potrebno je samo mlijeko i gljive, odnosno zrnca kefira.

Tradicionalno, za pripravu kefira se ne koristi metalno posudje i žlice, jer mogu poništiti ljekovito djelovanje napitka.

Za pola litre kefira potrebno je dvije žlice zrnaca i bilo kakvo mlijeko (kravlje, ovcje, kozje).

Mlijeko može biti kuhano ili nekuhano, no ne smije biti vruce.

Preporucuje se da mlijeko ne sadrži manje od 2,8% masnoce - što je sadržaj masnoce u mlijeku veci, kefir je bolji.


Postupak

Mlijeko usuti u staklenu ili u plasticnu posudu.

U mlijeko staviti zrnca.

Poklopiti (primjerice, tanjuricem), i ostaviti na sobnoj temperaturi 24 sata. Temperatura u prostoriji ne smije biti viša od 30 stupnjeva.

U roku od 24 sata tekucina ce se zgusnuti. Možete ju povremeno promiješati u svrhu provjere gustoce.

Nakon toga, kefir je potrebno procijediti (preporucuje se koristiti plasticno cjedilo), presuti ga u bocu i držati u hladnjaku.

Gljivu kefira potrebno je oprati hladnom ili mlakom vodom i dan-dva (do iduce uporabe) ostaviti u hladnjaku, u hladnoj vodi ili u mlijeku.

Zrnca kefira vrlo brzo ce se umnožiti, što ce omoguciti dobivanje vece kolicine napitka.

Kolicina mlijeka za pripravu kefira povecava se razmjerno kolicini zrnaca.

Napitak u cilju ocuvanja zdravlja i vitalnosti možete piti svakodnevno.

Preporucuje se zapoceti s 1 dcl i postupno povecati kolicinu. U terapijske svrhe pijte jednu litru kefira dnevno.


tekst preuzet sa jedne stranice( al posto neznam dal se smiju reklamirati druge stranice, nisam naveo njeno ime)
Back to Top
Slavonka23 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 24 Veljaca 2012
Location: osijek
Status: Offline
Points: 1978
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Slavonka23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Veljaca 2013 at 18:47
Tu gljivu sam ja mami nabavila i ona to pije svaki dan.. Ona ima problema sa zuci..i prije je cesto imala te napade, a tko to nije prosao ne zna sto znaci bol... Od kako je pocela to piti niti jednom nije imala problema.. a pije zadnjih 3-4mj.
"Prihvati onog tko te voli, pomozi onome kome to treba, oprosti onome tko te povrijedio i zboravi onog tko te napustio.."
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Veljaca 2013 at 19:26
moram si to nabavit hehe, pravio bih si ga u zg sam :P, imam i odakle domace mlijeko za nabavit :)
Back to Top
Gabrijel7 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 25 Veljaca 2011
Location: Karlovac
Status: Offline
Points: 262
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gabrijel7 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Veljaca 2013 at 20:55
evo, mozda se netko iz zg javi da ima pa da ti proslijedi..ako se nitko ne nade, posaljem ti ja iz karlovca ;)
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Veljaca 2013 at 08:13
inace kad smo vec na ovoj temi moram ukljuiti i kiselo mlijeko koje je slicno li mora biti domace i jedan je od boljih probiotika, ako imate izvor za domace kielo mlijeko iskoristite ga, cini cuda za detok i probavu :)
Back to Top
zeusko87 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Rujan 2013
Location: sisak
Status: Offline
Points: 406
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zeusko87 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Studeni 2013 at 07:58
ja sam jucer otkrio nešto fenomenalno ukusno. pakiranje od 900 grama košta samo 9 kuna. to je cvrsto kiselo mlijeko od z bregova. je li to isto što i kefir ?
više mi lici na sir nego na mlijeko i jedem ga žlicom jer je previše gusto, a ukus je 100 puta bolji od jogurta.

nutritivne vrijednosti na 100 grama:  proteini 3.8 g, ugljikohidrati 4,7 g, masti 3,2 g

Never give up
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.