New Posts New Posts RSS Feed - Kalorije - mjerilo kvalitete prehrane?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Kalorije - mjerilo kvalitete prehrane?

 Post Reply Post Reply
Author
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Kalorije - mjerilo kvalitete prehrane?
    Posted: 03 Prosinac 2012 at 23:20
Nisam ljubitelj trenda koji vec neko vrijeme puni glave vježbacima, sportašima, trenerima i svima ostalima zainteresiranima za trening, mršavljenje, izgled i slicno. Naišao sam na ovaj zanimljiv tekst pa sam ga htio podijeliti s vama jer manje više pogadja moje misli koje ponakd teško srocim u smislenu cjelinu. Tekst je vrijedan citanja, jedino - na engleskom je jeziku :) Uživajte!
Pa evo:
"Why can't you just post how many calories to eat and to burn?" - a poster wrote today. Let me offer a radical response. The calorie is merely a historically-contextual theory, born out of the Industrial Age; most countries don't even use "calorie" in favor of the SI "joule". This calories assumes that a unit of heat in surplus stores as fat in your body; therefore, you should eat less and exercise more to use your stored surplus (burn fat.) It doesn't matter what you eat as much as how much you eat; nor does it matter how you well you move to exercise, only that you burn a sufficient amount of energy.

This is not a universally accepted theory. You are not a machine. The metaphor of an industrial machine fails to address that a machine does not repair itself with fuel. It cannot self-assess its condition, cannot direct resources to repair poor state, and does not adapt to increased demands with increased efficiency.


If you eat less quantity fo
od, you cannot self-assess, you cannot repair, and you cannot adapt. If you exercise hard without quality movement, you will break down and adapt to the excessive stress by increasing pain, injuries, illness and disease.

Therefore, a better (though still insufficient) metaphor for the human body is a biological computer. The quality of what you eat and how well you move holds greater significance than how much you eat and how hard you exercise. Your quality of food and movement determines how clearly and quickly you self-assess, how well, rapidly and comprehensively you repair yourself, and how expediently and sustainably you adapt with greater efficiency while remaining pain, injury, illness and disease free.


The calorie is not the currency of healthy fitness. Consciousness is.


Very respectfully,

Scott Sonnon

www.strongfirst.com.hr
Back to Top
extremefit View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 272
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote extremefit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Prosinac 2012 at 23:32
;)
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Prosinac 2012 at 01:35
Ne mogu se ne složit 100%. Baš smo danas sa frendom razgovarali kako se možemo sjetiti više od 2-3 bucmasta u citavoj srednjoj školi, jeli smo kao žderavci, nismo znali, tj koristili, pojam kalorije do novih vremena, niti bilo kakve šubidu dijete. Ali ja bih otišao i dalje, vecina fitness marketinškog prodavanja teorija i xxxx,itd su cisto ispiranje mozga da bi naivcu nešto prodali. Sonnon je iskusan i puno zna o treniranju, ali mu se zbog marketinških namjera ne treba nasjedati na sve receno, to ga se cuvaj Saša. Meni je maznuo 1000 dolara za CoreCadre clanstvo koji nije nikad zaživjelo, niti se htio odužiti na neki nacin, pa je meni na crnoj listi.
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Prosinac 2012 at 10:50
Iver, daleko od toga da se Sonnon (pa i bilo tko od nas prisutnih na ovom forumu) svojim poslom bavi za dobrovoljne priloge. Ima pravo na marketing i sve to skupa. Mene Sonnon nece zeznuti jer zasad samo citam i ne uplacujem ništa :))  Žao mi je što je tebe zeznuo, ali to samo dokazuje da svatko može pricati o casti i poštenju, ali prica je samo to - prica. No to ne znaci da ovo što sam quotao nije zanimljivo bez obzira od koga dolazi...pa cak i nekoga tko je spreman u džep spremiti 1000 dolara bez nekog pokrica.
Bit mog posta je bio upravo pokazivanje ljudima na forumu da nije sve baš tako crno-bijelo, da ne trebaju vjerovati necemu samo zato jer je to nešto napisao/la taj i taj. Realno, to što Scott sonnon prodaje ima više kredibiliteta i smisla, a definitivno utjece na manju populaciju nego teorije i prakse prisutne u vecini teretana, foruma, itd. Savjeti o neophodnosti skupe suplementacije i ucinkvitosti baš zadnjeg modela technogymovih cardio sprava koje oni trpaju u koš funkcionalnih sprava(?) itd, definitivno puno negativnije utjecu na cijelu fitness populaciju od njega, + imaju puno agresivniji marketing...
www.strongfirst.com.hr
Back to Top
extremefit View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 272
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote extremefit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Prosinac 2012 at 13:29
U sljedecih 5 godina ce sve doc na svoje, samo moramo bit strpljivi. Ljudi su jos uvijek pod hipnozom nazalost... Marketing i brzi rezultati, to je ono na sta ljudi najvise padaju...
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2012 at 21:59
Saša, ocito sam u žurbi nešto izostavio, moja greška. Mislio sam na opomenu da ti, ili netko tko još ovo cita, budite oprezni sa placanjem mu bilo kakvog clanstva. Ali sami Sonnonovi produkti, programi i tecajevi(bio na CST-u kod Ryana Hursta dok se nisu razišli, i probao tactical fitness) su nešto drugo, dobiješ što platiš, ako netko želi takve vrste treninga, kao što je i njihov clubbell tj indijska palica najbolja od svih koji se proizvode po meni. A da krenemo u raspravu o tzv "etickom ili neetickom marketingu" u podrucju fitnessa, od opreme, suplemenata do kulta licnosti, puno bi vremena izgubili, teško da bi se složili, a od forumaša to baš nikoga ne bi zanimalo :)) Priznajem da sam ja prvi spomenuo marketing, ali iz sasvim drugih mnamjera, pa ovaj put tu prestajem :)   I, btw, iz tvog podrucja, da nije da samo raspravavljam, baci pogled kad imaš priliku na Sonnonov kbell dvd (ako još nisi), ne na sam kbell lifting, nego na "kbell specific joint mobility" i "introduction to compensatory movement", osobno znam da se i nekim fizioterapeutima i FMS instruktorima iz rkc svijeta dopao.
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Prosinac 2012 at 23:50
Iver, hvala. Budem malo procackao po netu za dvd :)
Inace, cisto iz znatiželje, cemu placati clanstvo? Mislim vjerovatno su ti bile obecane neke pogodnosti jednom kad postaneš clan, ili?
www.strongfirst.com.hr
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.