New Posts New Posts RSS Feed - Trebam pomoc oko slaganja jelovnika
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Trebam pomoc oko slaganja jelovnika

 Post Reply Post Reply
Author
emily85 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Listopad 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emily85 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Trebam pomoc oko slaganja jelovnika
    Posted: 08 Listopad 2012 at 15:25
Poz jos jednom svima.. trebala bi pomoc oko slaganja jelovnika.. jer meni je to sve toliko komplicirano i ovako samo citajuci ne znam od kud da krenem.. jedem svasta al opet dosta sa izbirljiva oko hrane.. Dat cu vam primjer sta sad papam pa da vidimo sta treba mijenjati:

Dorucak:
ciste zobene pahuljice sa vocnim lgg jogurtom
-> to nebi mijenjala jer uzivam u tome.. Tongue

medjuobrok kojeg rijetko jedem uopce.. mozda neka mandarina i to je to :/ dorucak mi je oko 9:30-10 a rucak oko 13 a zobene me zasite tako da ne budem opce gladna i ne sjetim se nista popapati prije. osima tu i tamo neke vockice.. 

rucak:
neka svijetla juha sa rezancima
od mesa jedem samo piletinu/puretinu (ostalo ne volim) i to samo cista prsa :D dosta sam izbirljiva oko hrane.. a kolicina.. ne znam.. nisam nikad vagala.. recimo polovica pilecih prsa
salata obavezno bilo kakva sa klasicnim dresingom - ulje, jab.ocat, sol
a prilog uz meso.. vecinom krumpir.. osim ako za rucak nije recimo bolonjez i tako to onda je tjestenina u pitanju.. 
nije mi problem jesti bezmesni rucak jer volim vecinu povrca i ponekad tako i radim.. ili nasjeckam malo meseka na kockice.. problem je sto u tom slucaju cesto znam papati i vrhnje za kuhanje a pretpostavljam da to bas i nije dobar izbor.. 
jednom tjedno to bude neka riba tipa pecena pastrva, oslic i sl.

meduobrok
e tu me cesto ulovi neka glad za slatkim.. neki desertic.. nesto.. bilo sto.. slatko.. a da nije cisto voce :D

vecera oko 18
hmm.. ne znam.. nemam nesto sta pretezno jedem za veceru.. nade se svasta.. sir i vrhnje i snita kruha, ili si napravim pastetu od konzerve tune sa mlijecnim namazom.. ili wasa, mlijecni namaz, pa dimcek gore.. hrenovke sa senfom i snitom kruha.. ostatak rucka.. ne znam.. svasta bude.. nekad odem u fiftys na onu salatu koju sam slozis za 25kn.. tad je to salata vecinom od svih vrsta povrca + sjemenke + sir i jogurt dressing.. 

i onda. tamo oko 22 mi dode jos jesto papati ponekad.. pa si napravim jedine grickalice bez kojih ne mogu.. a to su kokice.. naravno nije to svaki dan al 2-3 puta tjedno.. :D

eto.. ako netko ima ideju kako bi mi mogao jelovnik izgledati.. i ako trebate jos neke informacije slobodno pitate sve cu vam napisati.. jer si zelim napraviti tjedni meni po kojem mislim papati od sljedeceg tjedna
Back to Top
emily85 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Listopad 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emily85 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Listopad 2012 at 15:34
Samo da jos nadodam.. prije 2mj mi je "dijagnosticiran poviseni krvni tlak i nesto sitno povisen kolesterol.. tako da bi trebala papati hranu sa sto manje soli i cim manje masno.. mada.. ne kuzim otkud poviseni kolesterol kad masno zaista jedem u tragovima osim ako se zaleti koja pizza ili nesto jer od meseka papam samo piletinu u 90% slucajeva cijeli svoj zivot.. tak da :S anyways.. to je to =)
Back to Top
kazuma85 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Lipanj 2012
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kazuma85 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Listopad 2012 at 15:52
Bok Emily :)
E ovak, ja cu ti tu probat udijeliti koji savjet jer sam vec svašta isprobala.
Po meni, dorucak ti je okej, jedino bi ja recimo još u te zobene ubacila malo voca. Uz zobene ti odlicno pašu friške banane i jabuke, ili nekakvo sušeno voce. To ce ti dati više energije od jutra.

Medjuobrok ne moraš jesti ako bi bio na silu. A ako ti se nekaj gricka, imaš veliki izbor orašastih plodova, koji jesu masni, ali dobro masni - tj. smanjuju kolesterol, s kojim kolko vidim imaš frke (makar ja doktorima niš ne vjerujem jer stalno pomicu granice). Tu su ti orasi odlicni, jedino ak baš nevoliš orahe, onda probaj pekan orahe. Meni su bolji jer nisu tak gorki ko ovi obicni.

Rucak ti je sasvim u redu, jedino kad jedeš tijesto, odaberi integralno, a ne bijelo. Probaj da imaš ipak bilokakve proteine u rucku, pogotovo ako cesto ideš na fitness ili u teretanu. Vrhnje za kuhanje ti se naravno smije dogoditi al ne sad baš svaki drugi dan.

Medjuobrok – ako neceš voce, možeš si uzeti malo posnog sira i pomiješat ga s agava sirupom pa ce ti bit kao kremica slatka. Ili puding od soje – jako su fini, pogotovo Alpro crna cokolada! :)

Vecera…. Sve je dobro, samo pliz… Hrenovke izbaci!! I hrenovke light! To je puno aditiva, konzervansa i mašcoba uh!! Uglavnom nikako dobro pogotovo ak hoceš sniziti kolesterol.

Snack poslije vecere… Kokice… Kokice možeš jesti prakticki svaki dan, samo naravno ne preslane i premasne.

I inace, ne znam na kakvom ulju peceš stvari, ali toplo preporucam kokosovu mast – nema mirisa ni okusa a puno je zdravija od bilo kakvog omegola i kajtijaznam. :)


Slobodno me pitaj za kaj god te zanima! :)
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Listopad 2012 at 16:05
kao prvo dobrodošla (pišem tu da ne duplam :P)

napiši ciljeve ako imaš neke da znamo bolje o cemu se radi

promjene koje ja smatram da treba provesti u vezi tlaka

- salatu pripremati bez ulja (ulje = mast jer ga organizam tako prepoznaje)
- izbjegavati hrenovke, sve namaze, dresinge opcenito u salatama (sve je puno masti i soli iako to ljudi ne misle)
- kokice ne soliti i pripremati sa što manje ulja (ovakve su cak zdrave pa ih se ne moraš bojati ako jedeš razumne kolicine)
- izbjegavati vrhnje (možeš domace ali jako oprezno s kolicinom) jer je to jako masno a ova industrijska vrhnja su užas
- vocni jogurt zamijeniti obicnim a najbolje nemasnim obicnim
- piletina i puretina bez kožice (ne znam jel tako jedeš ali koža je jako masna) i sa što manje soli
- izbjegavati bijeli kruh i kupovni kruh opcenito jer ima jako puno soli a domaci ako možeš raditi radi jer je puno bolji jer znaš što ide u njega i koliko možeš pojesti, uz to brže ce te zasititi, ako mora bti kupovni neka bude integralni
- prijeci na zdrave izvore UH kao što su svježe voce i povrce te integralna riža i integralna tjestenina
- trebalo bi jesti i ribu barem jednom tjedno jer je to izvor zdravih masti ali ne paniranu ili pohanu nego pecenu i sa malo maslinovog ulja
- uvrstiti banane i rajcice u prehranu ako vec nisu tu (spuštaju tlak, odlican su izvor vlakana a banane su jako zasitne i kvalitetan izvor UH)
- uvrstiti CIJELA jaja u prehranu (neka pricaju što hoce ali to je jako zdrava hrana i ne podiže kolesterol cemu u prilog govore i nedavna istraživanja)
- ako ti je cilj nešto i smršaviti moraš zavladati želju za slatkim ma da nakon ovoga svega gore ce ici kile dolje same po sebi pa možeš tu i tamo pojesti neki desertic

to bi bilo to po meni...

da ne pomisliš da pišem bezveze: ovo je sve iz osobnog iskustva, imam dijagnosticiran visok tlak skoro 10 godina i prošao sam skoro sve pretrage (uskoro i sve) i covjek se navikne na ovakav režim i to pomaže

nadam se da ceš uspjeti postici svoj cilj

Edited by Markan1989 - 08 Listopad 2012 at 16:07
Back to Top
emily85 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Listopad 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emily85 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Listopad 2012 at 16:49
Joj hvala vam puno na tako brzim odgovorima.. =))))))

sto se tice dorucka.. zaista ne mogu jesti zobene sa obicnim jogurtom.. probala sam par puta i nije mi nikako fino.. grozan mi je okus..  a sa vocnim mi je najbolji dorucak ikad :D uzimam lgg od visnje.. to mi najbolje pase... mogla bi potraziti neki drugi vocni jogurt sa sto manje masti.. to cu promijeniti onda.. znaci dorucak ok, samo sto manje masni moguce.

meduobrok.. ok.. znaci ako mi nije do njega ne moram ga jesti jel? inace volim orašaste plodove svih vrsta tako da to nije problem.. 

rucak:
znaci ni rucak nije toliko los.. probat cu ga kao i prije raspodijeliti na 2 dijela.. prije sam znala recimo u 1 jest juhu za sat-dva ostatak rucka i super mi je tak pasalo... i naravno sto manje vrhnja.. znam da nije dobro.. al kad tak fino pase :D ubiti.. najbolje je sto manje dodavati raznorazne dodatke i jesto ciste namirnice.. cisto meso i cisto povrce.. piletinu i puretinu jedem potpuno ociscenu od svega samo cista prsa.. bez kozice bez icega.. crveno meso ne mogu jesti.. nije mi fino.. probam al ak slucajno naletim na komadic koji ima mrvicu mast ili ziliica ili bilo cega drugog okrene mi se zeludac i zavrsim glavom izad skoljke hahaha koma.. :D
hmm.. salata bez ulja.. ubiti.. ako se radi salata od rajcice, krastavca i sl.. onda ulje ni ne stavim.. u zelenog ili zelju mi ipak fali... ne stavljam puno.. mozda zlicicu i to je to.. 
kruh jedem integralni, razeni, i slicno.. bijeli, polubijeli i crni ne jedem.. ponekad jedem wasu ako mazem nesto.. ubiti imam pitanje.. sto se tice tosta.. nasla sam integralni toast za sendvice.. to je onaj meni kao sto bi iso u one tople sendvice.. pise integralni i svasta nesto.. jel on dobar uopce? onako je sav lagan i donekle slatkast.. a opet.. integralan je? pa sad.. koliko je opce dobar? Inace.. kupila sam si graham brasno i integralno i 3 vrste sjemenki pa cu sama radit kruh.. ionako ga ne jedem puno osim kad jedem nesto sa zlicom sta je rijetko.. poput zelja kuhanog ili povrca u saftu od rajcice .. 

meduobrok.. hmm.. nisam nikad razmisljala o meduobroku kao recimo sir.. ja to vise gledam kao cijeli obrok.. da.. trebala bi si nekako uklopiti to onda... jer ak bi imala meduobrok u recimo 17 pa onda veceru u 20.. nebi mi doslo u 22 da mi jos nekaj fali.. jer zaspim tek oko pola noci.. 

vecera.. ah.. znam da hrenovke nisu dobro s koje god strane da gledam.. al navecer mi se najmanje da radit nesto komplicirano i hrenovke su uvijek brzo gotove.. sta bi onda bila dobra vecera? idem na zumbu ili neki treningic u teretanu navecer.. recimo oko 19 i dok dodem doma poslije toga.. sta bi bilo dobro pojesti? citam da mnogi uzmu whey i bananu? ili da se drzim neceg "prirodnijeg" sta na primjer?


sto se tice nekih namirnica.. dobila sam 2 listica od doktora sa preporucenim i nedopustenim namirnicama... medu ostalim pise na oba (jedan je za poviseni kolesterol, a drugi za hiperlipidemiju) da banane nisu dopustene.. pa ni sušeno voce ali mi ono nije ni fino.. 
takoder pise da sto se tice ulja da je maslinovo, bucino i suncokretovo dopusteno, ali biljno nije... pretpostavljam da je kokosovo dopušteno.. nisam nikad probala ni vidjela nigdje al probat cu ga potražit.

sto se tice ciljeva.. uf.. trebala bi skinuti dosta kg.. 20+.. time bi drasticno pridonjela i regulaciji tih bolesti..zato moram i paziti da hrana koju unosim nema puno masti (sto i nije problem) a da je i sto manje slana. inace sam vise tip koji ce prije pojest nesto slano nego slatko.. slatko se tu i tamo desi i onda pretjeram, al glad za necim slanim je stalno tu.. :D
znaci, fitness sam upisala i obezala se na godinu dana, tako da planiram ici 4-6 puta tjedno.. trenutno idem 4 puta tjedno po 60min, kasnije cu malo povecat broj odlaska ili duzinu boravka.. za to mi isto treba plan dobar.. 

da li bi netko mogao mozda napraviti jelovnik za cijeli tjedan sta bi jela.. dorucak mi nije problem i super mi pasu zobene i nije mi ih problem jesti svaki dan.. al problem mi je ostalo jer nemrem svaki dan isto jesti jer ce mi dojaditi svaki dan jesti piletinu na 1-2 nacina.. 
Back to Top
Scarpetta View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 02 Kolovoz 2012
Status: Offline
Points: 1819
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Scarpetta Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Listopad 2012 at 16:59
Lijepi pozdrav i dobrodošla!

Što se tice prehrane vidim da si vec dobila odlicne savjete, samo treba to složiti u dnevne jelovnike.
Na ovom forumu imaš puno vec složenih jelovnika i možeš pogledati i kopirati ili složiti po vlastitom guštu:)
ja bi ti samo u dorucak dodala malo proteina, dakle zobene 50g + 150-200g svježeg sira (posni) + 150 ml jogurta (malomasnog) + po želji neko voce (ja ubacim maline ili borovnice ili brusnice ili bananu ili jagode kako voliš bude jako fino).
E da hrenovke izbaci iz prehrane bilo kakve.
Najlakše ti je isplanirati obroke dan ranije i imati plan što ceš jesti i sve spremno.

Ima na blogu više korisnih infiormacija od Gymke, Avangard, Extremefita, Salvonke pa malo baci oko i procitaj.
Extremefit je na naslovnoj napisao clanak 5 kg manje u 5 tj. gdje na jednom mjestu imaš kratko i jasno objašanjenu prehranu s primjerom jelovnika i promgram treninga za 5 tjedana, ako ne želiš raditi doma možeš raditi isto to i u teretani.

Buduci da sam lijecnik mogu nešto reci i o tlaku:)) ne slažem se s gore navedenim da lijecnici spuštaju granice sve niže i niže, spušta ih farmaceutska industrija zbog svojeg profita. Lijecnici samo citaju i prate nova znanstvena istraživanja koja nešto pokazuju medjutim problem je u tome što je vecina znanstvenih studija financirana od strane farmaceutske industrije (za nešto znate, a za neke niti ne znate da od kuda su financirane).
Što se tice povišenog tlaka i kolesterola ako kreneš s ovakvom prehranom (Markan ti je sve lijepo napisao) i kvalitetnim treningom 3-4x tjedno garantiram da ce se te vrijednosti sniziti i doci do referentnih normalnih vrijednosti. Prije bilo kakve terapije treba promijeniti životne navike i samo time se jako, jako puno toga može napraviti. Ljudi su medjutim prilicno lijeni pa im je lakše piti lijek za ovo i lijek za ono i jesti odojka sjedeci pred Tv-om.

Napiši nam što si odlucila, plan treninga i prehrane pa možemo ev. korigirati.
Nadam se da ceš krenuti i uspjeti doci do cilja.
Sretno
Back to Top
emily85 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Listopad 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emily85 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Listopad 2012 at 17:22
Hvala =)))
Evo bacim se sad sa proucavanjem tih jelovnika pa cu vidjet sta je meni od toga fino i nekomplicirano za sloziti pa cu staviti tu primjer pa mi pomognete korigirati

Imam samo pitanje u vezi tog dorucka.. nije mi problem ubaciti vocku u ono sto vec jedem za dorucak.. u ovom slucaju bi to vjerojatno mogla biti banana samo jer suseno voce ne volim, borovnice mi nisu fine a malina i jagoda vise nema.. tako da ostaje banana al na onim listicima mi banana stoji kao ono sta nije dopusteno ili se treba odreci.. mislim.. mozem probati ubaciti jabuku al kad mi je vec jogurt od visnje onda mi je to nekak bezveze.. al ono sto mi je jos zbunjujuce je ubacit nutra i posni sir? kak cu to slatko/slano jesti :/  mislim nisam probala al mi se ovako ne cini primamljujuce.... jedino da pojedem prvo zobene sa vocnim jogurtom, pa za pol sata sir sami, pa za pol sata vocku.. velim.. nemrem jest zobene sa obicnim jogurtom jer mi ne pase.. da mi pase sir mi nebi bio problem.. ovak.. ne znam.. probat cu al.. sumnjam da ce mi pasat.. jer mi se lako digne zeludac ak mi okus ne pase XD
hvala vam puno na savjetima =)))
Back to Top
zika View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 16 Lipanj 2010
Location: Jamaica
Status: Offline
Points: 3015
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zika Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Listopad 2012 at 18:16
Napravi si shake - neko voce po želji (pošto vidim da ne bi banane), zobene, posni sir i voda. Posni sir nije slan, bez okusa je da tako kažem. Popij i riješila si problem. To ti je super zamjena kada si onako u žurbi.
Da nemaš uvijek isto, probaj palacinku od zobenih i bjelanjaka - u 3 bjelanjka umutiš zobene da bude malo gušce, izliješ na tavu i nakon minutu okreneš i dobiješ palacinku i razrežeš na par dijelova na trokute na koje namažeš neki džem (ili groždjice) i smažeš da tijekom dana ti se onda ne pojavljuje želja za slatkim, a i popuniš glikogenske rezerve malo. Vidjela sam da te popodne uhvati glad i želja za slatkim, pa ovo je dio dana onda u kojem bolje da riješiš tu želju nego kasnije popodne.
Još primjera:
Crni kruh, raženi ili wasa krekeri + pureca ili pileca šunka + 3bjelanjka/1žutanjak (kuhano), salata od cikle npr.
5 jaja (5 bjelanjaka, 2 žutanjka) + raženi kruh + salata..
Svježi ili posni sir + raženi + salata.
Ima zbilja puno kombinacija, ne treba se uvijek držati zobenih pahuljica kao pijan plota, a navlace vodu . Takodjer, nakon dorucka si popij c vitamin, 500mg.

Medjuobrok jedi, neka to bude pa i 0,5l 0,9%m.m.jogurt + neki izvor masti npr.kikiriki (ali onaj u ljusci, nemoj kupovati prženi). Nemoj samo voce i ništa drugo. Možeš i posni+salta i sl. Tuna i salata...

Uglavnom, dobri izvori UH-a:
- raženi, crni, intergralni, kukuruzni ili sl.kruh
(ako možeš svoj doma ispeci bilo bi idealno)
- intergralna riža
- intergralno tijesto
- krumpir (kuhani), batat

Dobri izvori proteina:
- jaja i bjelanjci jaja
- piletina
- puretina
- nemasna govedina
- riba
- proteinski prašci
- tofu...

Rucak neka bude meso i puuuuuno povrca + neki kvalitetan izvor UH-a. Imaj na umu jesti povrce i neka ti to bude zadatak pa uz svaki obrok (isto vrijedi i za proteine).

Medjuobrok može biti nešto od rucka, meso+salata. Kao i u prvom dijelu dana.

Navecer nakon treninga tog si vec na putu iz teretane popij whey i glukozu, što vec imaš (ako nemaš whey, onda vrijedi opcija kao za ruckak P+UH), a kad dodješ doma si možeš pojesti bilo koji izvor proteina, malo izvora masti, salatu.

Što se treninga tice, probaj odraditi najbolje što možeš, ali i zbog sebe same na kraju krajeva (da u buducnosti nastaviš tocno i dobro trenirati), a zbilja ti preporucujem da obavezno ubaciš u trening utege. Nikako zanemariti taj aspekt, mišici ti se moraju oblikovati i zategnuti inace ceš si uvijek izgledati lošije nego što u biti jesi.





Edited by zika - 08 Listopad 2012 at 18:18
LiveStrong
Back to Top
Scarpetta View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 02 Kolovoz 2012
Status: Offline
Points: 1819
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Scarpetta Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Listopad 2012 at 20:47
Vidim da te muci taj jogurt ali ako ubaciš voce u kombinaciju koju sam gore napisala prakticki dobiješ vocni jogurt:)))
Imaš smrznute maline, jagode i šumsko voce isto je jako fino.
Hm, kod nas još uvijek ima i svježih malina na placi. Ali bananu možeš slobodno pojesti nece ti ništa loše napraviti, ne znam zašto je ne bi smjela?
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.