New Posts New Posts RSS Feed - Par pitanja...
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Par pitanja...

 Post Reply Post Reply
Author
Blackout View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 16 Rujan 2011
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Blackout Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Par pitanja...
    Posted: 16 Rujan 2011 at 21:59
Pozdrav!


Za pocetak bih htio ukratko predstaviti svoju pricu. Naime, prije par tjedana sam odlucio otici nakon tjedana citanja foruma i knjiga o tome kako bih skinuo 5-6 kg sala.Cilj mi nije nikakva definicija nego iskljucivo gubitak sala i eventualno srediti prehranbene navike koliko mogu. U ta 2 tjedna sam uspješno skinuo 2 kg ali s par poteškoca ali za pocetak bi htio prezentirati plan prehrane.

Muško sam, š75 cm visina, 77 kg težina, 23 godine, Prehrana mi se svodila otprilike ovako :

Dorucak( 9 sati ) : 3 jaja+ š0 dg dimceka + povrce ( š parajz ili paprika ili krastavac)

Rucak ( š2 sati) :  250 grama graha ili mahuna ili lece (samo na vodi kuhano, bez soli i ulja)+š00-injak
grama mesa ( pileca prsa, riba ili krta svinjetina, rijetko kad šunka kuhana)+ povrce jedno ( isto ko i dorucak)

Rucak 2 ( š6 sati) - 250 grama posnog sira+š00-injak grama mesa ( isto ko i rucak)

Vecera  ( 20 sati) - 250 grama graha ili mahuna ili lece ( isto ko rucak)+š00 grama mesa  ( isto ko i rucak)+ povrce (isto ko i rucak)

Vecera 2 ( prije spavanja 23-24 sata)- 250 grama posnog sira+25-40g kikirikija

3 puta tjedno kardio po 45 min( š5 min hodanja, š5 min brzog hodanja, š5 min trcanja)

Kao što vidite, to bi bilo nešto malo više od 2000 kalorija što bi bilo cca taman 500 kalorija deficita dnevno što je preporucena kolicina za zdravo mršavljenje za moju kilažu/visinu/aktivnost. Inace, sama ova promjena je za mene bila velika jer sam potpuno maknuo junk food i popeo se s 2 golema obroka na 5 manjih.

Rezultati jesu vidljivi, ali imam par problema/upita pa molim za savjet.

3 Problema sa hranom :

š. Stvar je što sam vrlo cesto gladan, pogotovo dane kada odradim cardio ili kada imam neku drugu aktivnost npr. imam puno za ucit ili masu predavanja (student). Neznam jeli to problem u tome što se metabolizam i tijelo nisu još š00% naviknuli ili je problem u pre malom unosu kalorija tako da molim savjet oko toga.

2. Užasno mi je muka jesti grah/mahune/lecu i posni sir više, jasno mi je da su najkvalitetnija hrana u tom cjenovnom rangu ali su užasno dosadna i bezukusna hrana. Tako da bi bio zahvalan kada bi me netko uputio prema nekim receptima za ta jela a da ti recepti ne ukljucuju masu ulja ili slicno.

3. Kruh- Obožavam kruh i užasno mi nedostaje premda znam da nikako nije dobar za ono što želim postic. Također stvar kod kruha je što je poprilicno ekonomican što mi užasno odgovara pošto kao što sam vec napomenuo studiram i jedva si ovakvu prehranu mogu priuštit.

Još jedan upit vezan uz dostizanje cilja, zanima me dali nakon što postignem željenu teđinu, mogu malo popustit s prehranom i ubacit u nju nešto kruha, krumpira i tijesta pod uvijetom da nastavim s cardiom.
Prije sam unosio oko 2900-3300 kcal po danu i dobio sam 6 kg preko godine dana, zanima me ako nakon postignute težine budem to držao na cc 2500 kcal + kardio, mogu li održavat izgled unatoc kruhu, i š-2 junk fooda tjedno.

Vjerojatno ce netko predložiti teretanu, ali teretana je nešto što si nemogu priuštit i što mi je istinski odbojno, ponavljam da mi nije cilj definicija nego cisto gubitak par kg i mali boost u energiji.

Molim bilo kakve savjete, opaske ili komentare koje god tko ima i bio bi jako zahvalan na njima
Back to Top
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2011 at 00:07
Fali ti ugljikohidrata u jelovniku. Drži se nekog omjera na ukupan broj kalorija koje si postavio da unosiš da ti 50% dolazi od proteina (crveno i bijelo meso, posni, jaja, ribe..), 20% od ugljikohidrata (smeđa riža, slatki krumpir, integralna pasta, raženi kruh...) i 30% od zdravih masnoca (maslinovo ulje, kikiriki, pistaccije, orasi, lješnjaci...). Povrce svakako jedi radi probave i minerala/vitamina. Samo savjet doduše, ne moraš ti ništa od ovoga uvesti ako ne želiš. Sacekaj još malo da dobiješ još koji odgovor od drugih korisnika.


EDIT: na dane kad ne radiš kardio možeš ubacit kakve sklekove, cucnjeve, trbušnjake, zgibove.. da još dodatno potrošiš kalorija. Al to je opet na tebi.


Edited by Juzernejm
Get ripped or die mirin'

R.I.P. Zyzz
Back to Top
Blackout View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 16 Rujan 2011
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Blackout Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2011 at 00:22
A nije mi jasno, dnevni unos mi je cca 35-37 % proteina i isto toliko ugljikohidrata, ostalo mast, ali na pocetku kažeš da mi fali ugljikohidrata a po tome bi imao š5-š7% više nego što si rekao?

Inace, mogu pojest š5-20 deka integralnog dnevno bez da mi to naškodi?

i hvala na odgovoru!
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2011 at 00:31
Ma cak i ima nešto uh-a od graha pa sve skupa s ostalim i prijeđe š00g uh-a al sve mi je to zbrkano nekako...zašto samo grah/leca/mahunarke? Nekako mi je sve jednolicno...i da, fali tog lisnatog povrca, pusti grah i ekipu Smile Treba tu malo temeljitija obrada, a meni se spava i rano se dižem Big smile
 
Ja nebi išla na 20% uh-a odmah...to je baš ono što sam veceras pisala u drugom postu....greška je po meni odmah skocit na nešto prerestriktivno...tu je prvo trebalo ocistit prehranu i sredit osnove - pa cak i uh (ali one korisne) pustit u svakom obroku uravnotežene sa P, osim u kasnijim obrocima, pogotovo zadnjem di bi ih trebalo zamijenit mastima...
 
Inace...zašto se toliko puno ljudi boji kruha? Big smile Pa meni je vec godinama skoro jedini izvor uh-a Wink Istina, domaci je al ajde..hehe...
 
Btw. što jedeš prije i poslije kardia?
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2011 at 00:35
Pa sudeci po ovom jelovniku kojeg si ti napisao, tih 30% ugljikohidrata ti dolaze iz povrca, a nadam se da znaš da se povrce sastoji najvecim dijelom od vode i vlakana, i to nisu ugljikohidrati koji ce ti vratiti energiju i pomoci u oporavljanju nakon treninga. Ne kažem da je povrce loše, treba ga jesti, ali ti trebaju neki konkretni ugljikohidrati tipa oni koje sam ti stavio u zagrade. I nemoj se zeznit samo kad gledaš npr. zobene š00g da je to š00g ugljikohidrata... nego se gledaju NET ugljikohidrati (bez dijetalnih vlakana) na š00g proizvoda... pošto sam vec spomenuo š00g zobenih, u njima ti ima na tih š00g oko 55g ugljikohidrata... a da je tebi po proracunu određeno š80g ugljikohidrata dnevno, pojedeš to, i imaš još š30 grama ugljikohidrata za zadovoljit sa ostalim namirnicama. Valjda kužiš šta ti želim rec.
Get ripped or die mirin'

R.I.P. Zyzz
Back to Top
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2011 at 00:37
Evo i gym ti je rekla za kruh, nemoj se bojat kruha, kruh je isto potreban. Samo moraš pazit kakav kruh jedeš (!).
Get ripped or die mirin'

R.I.P. Zyzz
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2011 at 00:48
Ma dobro, grah spada pod škrobne uh-e tako da ga baš ne možemo uspoređivati sa npr. špinatom...da jede samo lisnato povrce uz ove obroke to bi tek bila katastrofa...ali da treba mijenjati štošta, treba....nema straha od uh-a, samo ih treba dobro rasporediti i trošiti Wink
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Blackout View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 16 Rujan 2011
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Blackout Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2011 at 00:51
Gym : Pa kardio mi nije standardiziran jer nekad trcim ujutro odma nakon dorucka a nekada prije zadnjeg obroka navecer, znam da to nije idealno ali jednostavno mi obveze ne dopuštaju drugacije.

A što se tice zašto samo to jedem, odgovor je buđet od 300 kuna tjedno od kojih mi ovak io nak 250 ode na hranu, tako da uvedem tu i tamo neko drugo povrce dpr kelj pupcar ili brokulu bio bi na prosjackom štapu :D

Juzer : Pa ne bojim se kruha, ali proucavao sam 2 tjedna jako puno o prehrani i ima dosta kontradiktornih stvari. Nisam još došao do te razine u prehrani da bi sam mogao odlucivati zato i jsam ovdje. Neki izvori kažu da je redovito voce dobra stvar je daje energiju i daje zdrave šecere koji pospješuju mršavljenje dok drugi kažu da je nezdravo jer je fruktoza zlo. Neki kažu da valja doruckovat obrok pun proteinima jer to je dobra baza za ostatak dana dok se drugi kunu u zobene pahuljice. što se tice samog kruha, prije ove dijete, svaki dan mi je sastavni dio prehrane bio štruca bijelog (600-700 grama) i svi prijatelji koji se bave sportom i/ili body buildingom su mi rekli da je izbaciti kruh najvažnija stvar uz uvođenje dorucka ( prije nisam doruckovo), a sad mi se tu kaže da je integralni dobar :D Stvarno je brdo kontradiktornih informacija vani i jako je teško se snaci u svemu tome
Back to Top
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2011 at 00:54
Pa da, samo ga fino rasporedit, da bude raznoliko a ne ovako monotono, i još neke fine ugljikohidratice ubacit tipa žitarice za neku energiju i eto.

Ugl. Blackout, šta god da napraviš, samo budi svjestan da napredak dolazi prvo iz glave, pa iz kuhinje, pa tek onda iz treniranja. Samo pametno i ustrajno radi i rezultati ce doci sami sa sobom.
Get ripped or die mirin'

R.I.P. Zyzz
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2011 at 12:36
Originally posted by Blackout Blackout wrote:



Pa ne bojim se kruha, ali proucavao sam 2 tjedna jako puno o prehrani i ima dosta kontradiktornih stvari. Nisam još došao do te razine u prehrani da bi sam mogao odlucivati zato i jsam ovdje. Neki izvori kažu da je redovito voce dobra stvar je daje energiju i daje zdrave šecere koji pospješuju mršavljenje dok drugi kažu da je nezdravo jer je fruktoza zlo. Neki kažu da valja doruckovat obrok pun proteinima jer to je dobra baza za ostatak dana dok se drugi kunu u zobene pahuljice. što se tice samog kruha, prije ove dijete, svaki dan mi je sastavni dio prehrane bio štruca bijelog (600-700 grama) i svi prijatelji koji se bave sportom i/ili body buildingom su mi rekli da je izbaciti kruh najvažnija stvar uz uvođenje dorucka ( prije nisam doruckovo), a sad mi se tu kaže da je integralni dobar :D Stvarno je brdo kontradiktornih informacija vani i jako je teško se snaci u svemu tome


2 tjedna...ja proucavam vec š0 godina i dalje nalazim na kontradiktorne stvari, šta misliš kako je tek meni LOL

Pazi, nije sve crno-bijelo. Naravno da ceš nac masu razlicitih stvari jer smo i mi razliciti - samo da pricaš s ljudima kako i šta jedu sav se zbuniš jer ima ekipe koja jede smece po cijele dane, a izgleda super, a ima i onih koji paze na svaki drek pa izgledaju kao drek LOL Razlicite tjelesne kompozicije, razlicite dnevne aktivnosti, pa i razliciti mindset na kraju krajeva...sveukupni nacin života...tolerancija tijela na razlicitu hranu..bla bla bla...uvijek ponavljam - testing, testing...

Postoje osnove u prehrani koje ce utjecat na vecinu, možda sve da izgledaju bolje...al postoje i one male cake koje nas cine drukcijima...osnove smo vec masu puta tu izvrtili...

Voce - nije zlo, zlo je fruktoza u sokovima i u prerađenoj hrani, to je zlo i to je ono prvo što se treba maknut....možda malo pripazit na voce sa vecim udjelom glukoze (odnosno tempirat ga ujutro ili nakon treninga) ali postoji puno vrsta voca koje se slobodno (opet ne preslobodno Big smile) može jest, pogotovo u prvom dijelu dana..teško je ovako reci ,to sve treba ukomponirat u jelovnik i sve ostalo...sve ovisi o ukupnom unosu uh-a, aktivnostima, svemu ostalom...

Dorucak - proteini + zobene...to je dobra baza za pocetak dana, ok? Wink Naravno, možeš ti imat i proteini + masti obrok...sve ovisi kakav ti je planirani dnevni unos svega.....

Kruh - pa naravno da je kila bijelog kruha loš izbor Big smile Nije stvar u ugljikohidratima, stvar je u pravilnim ugljikohidratima...velika je razlika između integralnog/raženog (pogotovo domaceg - ovaj kupovni je vec diskutabilan al ajde, bolje i to) i bijelog kruha Wink
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Juzernejm View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2011
Status: Offline
Points: 138
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Juzernejm Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Rujan 2011 at 19:44
Tako i ja druze moj... 3-4 godine vec detaljno proucavam nutricionizam i makrobiotiku i jos nisam sve pokrio, jer ima toliko toga sta ja mislim da znam, a ispostavi se nesto komplet drugacije...  samo citaj, educiraj se o hrani koju jedes, treniraj, budi ustrajan i uspjeh je garantiran, koliko god dugo trajalo, nedaj se. Dali smo ti neke osnove, ti sad nastavi dalje s edukacijom i organizacijom prehrane i treninga. I nemoj zaboravit citati artikle ! Stalno citaj svaki novi detalj koji naucis ce ti zlata vrijediti.
Get ripped or die mirin'

R.I.P. Zyzz
Back to Top
marty View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 16 Rujan 2011
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote marty Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Rujan 2011 at 15:45
Za pocetak jutarnji meni ti po meni nevalja -  sadži premalo ugljikohidrata - pogotovo ako imaš u planu trening ili vece obveza. To ne mora bit leca - uzmi žitarice, pahuljice i slicno...Povrce i voce (sirovo, blendano...) ubacij kao međuobroke (koliko god hoceš) pogotovo kad si gladan  - ima hrpa voca i povrca sa 0 kalorija (više kalorija potrošiš na probavljanje nego što uneseš) http://www.squidoo.com/zero-calorie-foods-negative-calorie-foods.
Pokušaj glavne obroke više slagat da je meso + povrce bez ugljikohidrata. Koliko vode piješ?
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.