New Posts New Posts RSS Feed - D: Paradoks mehanizma topljenja masti
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Paradoks mehanizma topljenja masti

 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Ožujak 2011 at 23:16
Phoenix naravno da karikiraš što se tone šecera tice ,  za provociranje inzulina dovoljno je i puno manje :)

Znam ja što si htio reci i to je tocno, cim nema neke vece aktivnosti zahtjevne po pitanju brze energije, odnosno cim mišici miruju i ne naprežu se puno, masti se troše u najvecoj mjeri jer ima dovoljno vremena da tijelo osigura tu energiju iz sporih masti ali i zato što je opna mišica koji miruje slabo propusna za glukozu, osim kad na mišicno vlakno djeluje inzulin. Dakle ta mobilizacija masti se dešava u u situaciji niskog inzulina jer je on cuvar masti kad je povišen. Visok inzulin - inhibirana mobilizacija masti iz masnih stanica. Dakle, mišicne i sve ostale stanice i tkiva ce se energijom poslužit iz dostupne glukoze. Znaci inzulin tu ima ulogu i to veliku.

Recimo pojedeš tanjur pašte, same pašte. Inzulin skoci do neba (nekom više, nekom manje, ovo je samo ugrubo), tijelo prelazi na metabolizam ugljikohidrata i masti su sacuvane. Dakle par sati nakon obroka dok se inzulin ne vrati u normalu ti koristiš glukozu u najvecoj mjeri, bez obzira što miruješ. Sad radi tako cijeli dan, miruj i rezultat je cjelodnevno blokiranje masti. Zato ljudi gomilaju masne naslage iako možda ni ne dobivaju toliko puno na kilaži...ali tijelo im se opet mijenja..na gore.

Trošenje masti u mirovanju ni ne mora bit toliko zanemarivo kada se kontrolira razina inzulina...tako si osiguramo da zapravo kroz cijeli dan manje više funkcioniramo na mastima.

Ja se raspisala malo sad al baš sam nekako u tim proucavanjima zadnje vrijeme pa mi je zanimljivo :) A i ti si pa zato i tupim toliko Kome se da citat, ako ima šta za ispravit bit ce mi drago jer i ja sam u fazi razumijevanja (koliko je to moguce) svih tih procesa...
  

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Skums View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Srpanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 43
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Skums Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2011 at 07:58
Ja se slažem sa svime što si ovdje napisala.  I mislim da bi ovdje mogli staviti tocku da se tema ne rastegne na 50 stranica  
...under a pale gray sky,
we shall arise.
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2011 at 09:35
Da, da, sam piši gym. mene to isto jako zanima i isto sam
se bacio na proucavanje toga, tak da sam
daj.......pokusavam neke knjige jos nabavit, budem posudio
mozda jednu koja ce koristit nadam se pa ak nadjem kaj
pametno podijelim.....
Jesi sigurna da ta razina inzulina nakon obroka traje par
sati? ja sam mislio da to bas i nije toliko dugo, rekao bi
da sat vremena, 2 sata uvrh glave , al mozda i sama nisi
mislila vise od toga?
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2011 at 09:36
Originally posted by Skums Skums wrote:

Ja se slažem sa svime što si ovdje
napisala.  I mislim da bi ovdje mogli staviti tocku da
se tema ne rastegne na 50 stranica  


Zasšto ne raspravljat o tome i nadopunjavat info ako ih
neko ima?
Back to Top
Skums View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Srpanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 43
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Skums Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2011 at 09:39
Originally posted by The Phoenix The Phoenix wrote:

Originally posted by Skums Skums wrote:

Ja se slažem sa svime što si ovdje
napisala.  I mislim da bi ovdje mogli staviti tocku da
se tema ne rastegne na 50 stranica  


Zasšto ne raspravljat o tome i nadopunjavat info ako ih
neko ima?


Sve to štima, nego ako dođe netko novi i pocne citati od prve stranice, na kraju ce biti samo još bolje zbunjen.
...under a pale gray sky,
we shall arise.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2011 at 10:27
Originally posted by The Phoenix The Phoenix wrote:


Jesi sigurna da ta razina inzulina nakon obroka traje par
sati? ja sam mislio da to bas i nije toliko dugo, rekao bi
da sat vremena, 2 sata uvrh glave , al mozda i sama nisi
mislila vise od toga?



E tako nekako, malo sam se krivo izrazila :)

S tim da naravno nije svejedno o kakvim se UH-ima radi, zato i jesam za primjer uzela tanjur same bijele pašte sa visokim GI koji napravi cijeli nered u lucenju inzulina. Podivljali inzulin (pogotovo kod onih sklonih pretjeranom lucenju inzulina, nakupljanju masnih stanica, inzulinskoj rezistenciji i ostalim divotama ) jednostavno zakoci mobilizaciju masnih kiselina. Koliko je dobro da cuva mišice toliko je loše što cuva zalihu masti i što je još gore, nadopunjava je. Sjecam se kako mi je baka govorila kad sam bila mala kako je pašta sa salsom lagan i zdrav obrok, a to još i danas misli

što je brži UH, to ce se više inzulina izlucit, brže ce glukozu pospremit u stanice i njegov posao ce bit obavljen - bit ce nepotreban pa ce se njegova razina snizit. U slucaju obroka sa npr. povrcem i mesom gušteraca nece imat toliko posla oko lucenja inzulina jer ce dotok glukoze u krv bit premali za dizanje neke panike i..mirni smo. Metabolizam ugljikohidrata se mirno može prebacit u najvecoj mjeri na metabolizam masti.

Sad nek netko ko jede iz sata u sat šecer u bilo kojem obliku (a inace je sklon debljanju i neaktivnosti) razmisli malo što radi svom tijelu iz "obroka" u "obrok"
Ujutro malo pahuljica s mlijekom (i to onih jastucica sa vanilijom po mogucnosti ) pa nakon 2 sata jedna cokoladica ili buhtlica (jer su na faxu pa ne mogu drugo..ono..ljudi gledaju), pa za rucak paštica, pa između banana, pa navecer vocni jogurt i još neka glupost. Ono što vidim zadnje vrijeme po cesti i u busu govori mi da bi se jako puno ljudi moglo prepoznati u tome. I naravno, takvi ce rec da ne jedu puno i debljaju se od zraka

Voljela bi i ja da se piše malo više o ovakvim i slicnim stvarima jer toga jako fali na ovom forumu, a sve te "sitnice" imaju jako veliku ulogu u tome kakav ce bit naš konacni rezultat, i što se tice rada na svom tijelu ali i opcenitog održavanja ukupnog zdravlja i ravnoteže.


  

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Skums View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Srpanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 43
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Skums Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2011 at 10:41
Koliko ja znam bijela tjestenina ima GI oko 55. cak manje od bijele riže koju svi smatraju najboljim izborom UH-a. citao sam po clancima da se može dodatno smanjiti GI ako se tijestenina odmah nakon kuhanja zalije hladnom vodom ili u kombinaciji sa povrcem.
Skužio sam da dosta ljudi misli ako jede tjesteninu sa mastima da ce joj smanjiti GI i brzinu asporpbcije. Ovo drugo je tocno što se tice absorpcije, ali jednom kad se ta tjestenina probavi i uđe u krv, šecer se diže jednako brzo kao i da se unijela bez masti.
...under a pale gray sky,
we shall arise.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2011 at 11:06

Istina Skums, tu negdje ima, oko 60 i manje od bijele riže ali nije samo GI bitan kod inzulina vec i kolicina hrane koju pojedemo. Više hrane --> veca kolicina glukoze u krvi --> više inzulina potrebno za njeno pospremanje, odnosno snižavanje. A ja ne vjerujem da vecina ljudi izvaže oko 50 g pašte, smiješa to sa npr. š00 g brokula i komadom mesa Ili cak da pojedu tako malo same pašte sa salsom npr. Umjesto toga krknu tanjur - dva bez icega što bi omogucilo njeno duže otpuštanje u krvotok. Dakle, možeš ti i zalit to vodom al opet kolicina je bitna.

E sad, postoje i oni sretnici koji na ugljikohidrate ne reagiraju tako drasticno. Jednostavno njihova gušteraca ne mora izlucivati tolike kolicine inzulina, dovoljno je i malo da bi se razina glukoze u krvi smanjila. Na to još pridodamo manji broj masnih stanica, poslušnu štitnjacu :), odnosno brz metabolizam, dobru osjetljivost i broj kljucnih receptora i neosjetljivost i manjak onih zeznutih, i još niz toga...i eto ti srece...takve svi volimo i takvi nek ovo ni ne citaju

Tjestenina sa mastima --> izlucuje se inzulin koji je skladištar, sprema sve u stanice na što naiđe putem ---> glukoza i masti ulaze u stanice (onim sa viškom kg koji pretežito sjede više ce otic u masne stanice) ..ne zvuci dobro :)

Dakle, pašta sa nekim lisnatim povrcem (vlakna su zaslužna za usporavanje), s tim da je veca kolicina povrca nego pašte  + neki protein = savršen i uravnotežen obrok
   

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Skums View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Srpanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 43
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Skums Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2011 at 11:33
Jasno da je kolicina bitna. Ali š00g tjesta ili š00g riže je opet š00 grama. Ja tek kad sam poceo vagati tjesto i rižu vidim koliko sam prije pojeo tjesenine. Pa to je valjda bilo jedno š50-200g po obroku i još sa nekim umakom punim masti to sve zalio. To ej bilo garant preko 800 kalorija po obroku. 

A ovo što si napisala o tjestenini i mastima. Ne bi se baš složio u potpunosti. Ti ako pojedeš prvi obrok u danu koji je UH+M nece ti inzulin pohraniti masti u stanice i salo, jer se masti probavljaju do 4x duže od UH. Tj. kad se digne inzulin, masti su još uvijek u trbuhu.
...under a pale gray sky,
we shall arise.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2011 at 12:14

Kako god okreneš Skums, s takvim obrokom (obrocima) kao prvo možeš lako uci u suficit zbog prisustva dva jaka izvora energije. Plus toga, UH povisuje glukozu, izlucuje se inzulin, inzulin omogucuje korištenje glukoze kao energije, a višak energije iz masti se sprema di - u masne stanice. Ako je previše UH-a, pogotovo jednostavnih i oni ce se pospremit u salo.

Opet sve to ovisi o puno toga...nije svejedno koji je dio dana, o kojim se izvorima masti i uh-a radi, kakvo nam je stanje glikogena, kolika je uopce kolicina hrane koju pojedemo, kakav nam je bio prethodni obrok, pa i najviše o individualnim reakcijama tijela, prehrani opcenito, treningu, bla bla bla..i o još toliko toga o cemu ni ja nemam pojma :)
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
static View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Ožujak 2011
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote static Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Ožujak 2011 at 11:10
Bok

Bavim se plivanjem(rekreativno) i mene sada zanima kako od plivanja napraviti trening visokog intenziteta, znaci pravila iz clanka primijeniti u plivanju, mijenjati stil, ritam.....?
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Ožujak 2011 at 11:55
Pa malo plivaš lagano sasvim ( hodanje ) malo plivaš iz sve snage ( sprint)
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
static View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Ožujak 2011
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote static Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Ožujak 2011 at 12:18
  Da li bi moglo, npr. 3 duzine normalni ritam(laganiji) pa jedna duzina sprint.
Znaci ona kombinacija 3/š?
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Ožujak 2011 at 13:47
Originally posted by static static wrote:

 
Da li bi moglo, npr. 3 duzine normalni ritam(laganiji) pa jedna duzina sprint.Znaci ona kombinacija 3/š?


gle, stvar je u omjeru vremenskom, ne u dužinama... recimo 20 sekundi žestoko i onda š0 sekundi sasvim lagano.. i tako tipa 8 rundi

ali što je tebi uopce cilj? se natjeceš u plivanju ili?

Edited by Iluvatar
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
zaratinka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 22 Studeni 2009
Status: Offline
Points: 46
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zaratinka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Travanj 2011 at 16:38
A meni rekli da nikako ne radim HIIT nakon vježbe s utezima vec LI jer cu unace poništiti ucinak prvog treninga. S tim da ja ne radim visokointezivnne treninge s utezima kao ti. I što da radim? da se vratim na HIIT poslije ili da kombiniram kako me volja?
Originally posted by The Phoenix The Phoenix wrote:

Originally posted by primarnazz primarnazz wrote:

...zato i pitam...
ali nije loše odraditi HIIT na kraju š5-ak, 20 minuta
biciklom ili trcanjem (osim kad noge radis, onda ti ne
treba nista niti mozes stajati na nogama ako si ga
odradio sa malim pauzama 45-60 sekundi)


Na kraju cega?.......ja kad radim visokointenzivni
trening s utezima i kad oderem s pauzama od š0-30 sekundi
onda bas i nemam snage ni volje za odradit HIIT ak sam
ovdje dao š00% sebe jer i onak poslje lezim jedno 5
minuta na strunjaci poslje da dođem k sebi


Al ak je malo "lakši" trening s utezima onda da, zakaj ne
HIIT poslje ak je cilj gubitak bodyfata
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.