New Posts New Posts RSS Feed - Kesten - užitak jeseni
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Kesten - užitak jeseni

 Post Reply Post Reply
Author
BorG View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 04 Lipanj 2008
Status: Offline
Points: 155
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote BorG Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Kesten - užitak jeseni
    Posted: 16 Listopad 2010 at 18:50

 Iako je plod kestena vrlo hranjiv, dosta se teško probavlja. U š00 g sirovog kestena nalazi se: 2 g masti, 8,š g dijetalnih vlakana, 2 g proteina i 45 g ugljikohidrata.Od minerala najzastupljeniji su natrij i kalij, a od vitamina vitamin C i Bš2.

 

Kesten je namirnica svojstvena mirisa i blagog slatkastog okusa sa širokom primjenom u kulinarstvu i konditorstvu. Od ostalih orašastih plodova razlikuje se nižim udjelom masti, visokim udjelom škroba i jedini sadrži vitamin C.

Za razliku od plodova oraha, lijeske i bukve, kojima je glavni sastojak masno ulje, glavni sastavni dio kestena je škrob, kojeg u sirovu sjemenu ima oko 44 %. Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje se, samo ili pomiješano s brašnom žitarica, koristi za pravljenje kruha i peciva. Brašno od kestena, zbog svoje lake probavljivosti, pogodno je u prehrani starijih osoba i djece.

Kesten također sadrži minerale, vitamine B grupe, vitamin A i C. Od minerala, bogat je kalijem i fosforom, a sadrži i kalcij, magnezij, sumpor, klor, željezo, bakar, mangan. Buduci da je bogat kalijem a siromašan natrijem, preporucuje se u dijeti bolesnika s bubrežnim i kardiovaskularnim oboljenjima.

Kesten je namirnica visoke energetske vrijednosti; š00 grama pecenog kestena sadrži 245 kcal. Peceni ili kuhani kesteni vrlo su omiljeno i ukusno jelo, osobito oni od velikih i oplemenjenih vrsta (maruni). Peceni kesten ima vecu energetsku vrijednost, vecu kolicinu bjelancevina, masti, vitamina i dvostruko vecu kolicinu ugljikohidrata. Isto tako sadrži vitamin E i fitokemikalije koji nisu zastupljeni u kuhanom kestenu. Kuhani kesten sadrži vecu kolicinu mineralnih sastojaka.

Uz ostale prednosti konzumiranja pitomog kestena poznato je osobito ljekovito djelovanje divljeg kestena; koji, za razliku od pitomog, nije jestiv zbog izrazito gorkog okusa. Sjeme divljeg kestena sadrži: 40-60 % škroba, 8-28 % sirovog saponina (escina), oko 9 % šecera, 8-š0 % bjelancevina, 2,5-7 % masnog ulja, oko 2% tanina, flavonske, kumarinske derivate i druge sastojke.

Isto tako sadrži vitamine Bš, C i K, te nešto mineralnih soli. Upotrebljava se za dobivanje škroba iz kojega se nakon hidrolizacije u šecer i fermentacije može dobiti alkohol ili mlijecna kiselina. Saponin izoliran iz sjemena može se koristiti za pranje, njegu kose, i izradu drugih kozmetickih preparata, pa i kao sastojak u aparatima za gašenje požara.

Zbog svojih ljekovitih sastojaka (flavonidi, kumarini, saponozidi) koristi se u proizvodnji farmaceutskih preparata - prvenstveno za lijecenje venoznih oboljenja, prije svega proširenih vena, hemoroida, tromboflebitisa i dr.

ja uživam u ovome, posebno kad prodjem kroz grad, pa kad osjetim miris pecenog kestena, nema sanse da prodjem, a ne kupim... mmmm

Kakvi ste vi s ovime, volite li, jedete li i u kojim klicinama?

 

Edited by BorG
Train Smart. Eat Right. Sleep 10 Hours a Day.
Back to Top
tare View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 28 Prosinac 2006
Location: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Points: 703
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tare Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Listopad 2010 at 19:22
  Obavezno u jesen... Al pokusavam ne pretjerivat, svakih š0-ak dana kupim...
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Listopad 2010 at 20:03
Evo upravo sada pojeo kojih š5ak kestena.. 
Volim to jesti, no ne pretjerujem.

Jedete li obicno nešto s kestenima ili ih solo jedete?
Imate li kakve recepte s njima?
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Ribozyme View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 10 Listopad 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 6
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ribozyme Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Listopad 2010 at 20:16
Sve otkako sam se prije 4 i nešto godine dovukao u Zg na faks (iz Dubrovnika), ne mogu prestati tamaniti kestene jer dolje kod nas ih nije bilo, sve do nedavno kada ih je pocelo biti u Konzuma (ali su toliko minijaturni da više slice žirevima :D )

Uglavnom, obožavam ih u svim mogucim kombinacijama! :) Jednom sam u Vinceka bio naletio na nekakvu tortu od kestena koja je cijela prakticki bila jedna velika kompaktna hrga kesten pirea, bez biskvita i s veoma malo šlaga... Uglavnom, udavio sam se u njoj (i figurativno i doslovno, jer je bila dosta suha ali isplatilo se) :)
Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Listopad 2010 at 20:31
Uff, trenutno bolna tocka

Volim si zguštat tu i tamo prvenstveno s pecenim kestenima, ne pretjerujem....

Ali, trenutno pomalo gladujem i to iskljucivo iz razloga jer sam stavila fiksni aparatic za zube i u fazi privikavanja sam kad ne smijem ni pomisliti na ništa tvrdo
Back to Top
eabi View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 22 Lipanj 2010
Status: Offline
Points: 53
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote eabi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Listopad 2010 at 20:36
obozavam ih. lovranski marun mi je favorit. ali jedino ih volim pecene. ne volim ih u kolacima ni pireima ni kuhane, ali pecene tamanim pa i previse. sta mi je za jedno vece pojesti pola kile kestena i tako nekoliko dana dok ne prode sezona

napukuju me strasno, ali vrijedi potrpiti tih mj dana
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.