New Posts New Posts RSS Feed - što ste zadnje procitali od literature?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

što ste zadnje procitali od literature?

 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
fpotter View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 76
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fpotter Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Studeni 2014 at 19:26
ne tako davno sam citao o toj tematici "alkalne" prehrane. skinuo sam neke knjige u pdf-u od
Helmuta Wandmakera, G.P. Mahalova i ostalih koji se bave tematikom alkalne prehrane. Glavni problem u svemu tome je što oni imaju drugačiju definiciju zdrave prehrane, koja ograničava skoro sve namirnice koje mi (većina na ovom forumu/portalu smatra zdravima (sve namirnice živ. podrijetla, skoro sve žitarice itd.), a o jank foodu da i ne pričam. uglavnom preporuča se raw food koju možemo naći u prirodi i odmah pojesti. Sad pitanje je koliko u tome ima istine i koliko je sve točno. Uz taj način prehrane, teško da se može dobiti na mišićnoj masi kojoj svi težimo Smile
Većina nas ljudi smo materijalisti. Ja prvo krećem od sebe i lagao bih da treniram samo zbog zdravlja, a ne i zbog fiz. izgleda.
Ima puno vrsta prehrane (lchf, alkalna prehrana, makrobiotika, vegetarijanstvo, veganstvo i što već nema) i najbolje što se svi kunu u svoju i vele da ona daje najbolje zdravlje i dugoviječnost.
Ne treba zaboraviti da se iza većine izdanih knjiga krije novac, pa tu nedoumice postaju još veće.
evo jednog linka o stogodišnjacima koji se kosi s alkalnom prehranom.
http://matrixworldhr.com/2014/02/03/dozivjeti-stotu-sto-je-zajednicko-gotovo-svim-stogodisnjacima-svijeta/
ima još puno članaka i linkova tako da je teško reći gdje se krije istina.

nego, imate li mozda knjigu: Dobra probava (Luisa Martin) u pdf-u da sendate pa da vidim kaj ona veli Wink


Edited by fpotter - 09 Studeni 2014 at 19:30
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Studeni 2014 at 19:46
Ma kakve su to gluposti - pogedajte nase pretke sta su sve jeli na selima pa ziveli i ha haj dugo i zdravo....Od masnog mesa i sireva do povrca i przenog na masti. Sa tom raw prehranom, barem u sportu, neces dugo stici a i nesto sumnjam u zdravlje njihovog organizma. Ja prva jedem sve i svasta i zdrava sam ko dren, sigurno zdravija nego svi ti vegani i vegeterijanci zajedno a o snazi da ne pricam :D
Ono sto mene zanima je zapravo naucno objasnjene sta je tacno ta ''kiselost'' tela? Posto do sada nigde nisam procitala tacno objasnjenje nego samo vrte taj termin u krug. I zasto je kiselost losa, obzirom da nasa licna biohemija sadrzi razne kiseline i balans istih?

Strasno me nervira ta neka nova struja ''naucnika'' i ljudi koji zagovaraju tu ishranu bez ikakvih potpunih naucnih cinjenica, istrazivanjai bilo kakvog sistematskog rada da potkrpi tu tvrdnju... I ovi ''naucnici'' danas i casopisi gde svaki dan izlaze nove, potpuno oprecne informacije. Danas je jogurt zdrav, sutra je vec stetan, na primer, i tako sa milionima namirnica(Jedni se kunu u povrce jer su UH i secer navodno nepotrebni telu, neki opet jedu 2 kile banana dnevno i nista osim voca).. Te ljudska paranoja gde skoro nista sto jedemo nije zdravo i treba ziveti na povrcu i vazduhu (a i vazduh je zagadjen, ne znam stvarno kako svi nisu kancerogeni?). Pa jedino sada da se svi zavucemo pod stakleno zvono i ne zivimo jer je sve potencijalno opasno? Oprostite se sa slatkim, kafom, brasnom, mesom, sirevima, jer sve to povecava kiselost u telu. Mislim kakav je to zivot...

Edited by Morrighan - 09 Studeni 2014 at 19:51
Back to Top
fpotter View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 76
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fpotter Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Studeni 2014 at 22:30
pitanje o ishrani je pitanje za milion dolara 
Back to Top
Thor View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 22 Prosinac 2011
Location: Solin
Status: Offline
Points: 252
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Thor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Studeni 2014 at 19:37
Napisa sam malo duži post i uložia dosta vremena al sam se zajeba i sve mi se izbrisalo, bisan sam i neda mi se pisat više, pa cu sve sažet ukratko... ne , nažalost nemam je u pdf-u da ti je sendam, Morrighan ako te zaista zanima kiselo-lužnata ravnoteža tijela pročitaj prvu knjigu koju sam post-a, naslov je dramatičan ali nije toliko strašna...
Obsessed is a word that lazy people use to describe the dedicated!





Back to Top
Eno Jope View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 05 Travanj 2015
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Eno Jope Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Travanj 2015 at 01:29
Originally posted by Morrighan Morrighan wrote:

Ma kakve su to gluposti - pogedajte nase pretke sta su sve jeli na selima pa ziveli i ha haj dugo i zdravo....Od masnog mesa i sireva do povrca i przenog na masti. Sa tom raw prehranom, barem u sportu, neces dugo stici a i nesto sumnjam u zdravlje njihovog organizma. Ja prva jedem sve i svasta i zdrava sam ko dren, sigurno zdravija nego svi ti vegani i vegeterijanci zajedno a o snazi da ne pricam :D
Ono sto mene zanima je zapravo naucno objasnjene sta je tacno ta ''kiselost'' tela? Posto do sada nigde nisam procitala tacno objasnjenje nego samo vrte taj termin u krug. I zasto je kiselost losa, obzirom da nasa licna biohemija sadrzi razne kiseline i balans istih?


Oi Morrighan, (fora nadimak by the way.)

Svidjelo mi se pitanje pa ću probati odgovoriti na njega najbolje što znam. Makar u stvari ne znam sa sigurnošću stručan odgovor na tvoje pitanje hahahah. LOL
Kada se priča o kiselosti tijela priča se zapravo o pH krvi.
Krv u "idealnom stanju" ima vrijednost otpr. 7.4 što je blago lužnato.
Sada, ako se uzme u obzir tipična prehrana modernog čovjeka čiji sadržaj se uglavnom sastoji od kruha, žitarica, prženog, tj. večine stvari koje su na ljestvici kisele, ekipa se vodi teorijom da to utječe i na naš organizam. Sada, dijelovi našeg probavnog trakta imaju svaki svoju razinu kiselosti, po potrebi i dužnosti koju obavljaju. Recimo želudac ima pH čak 2. Stvarno kiselo, no i treba biti da probavi što ima.
Vodeći se sada sa time i činjenicom da pH krvi je konstantan, razumijem zašto bi lužnata (alkalna) prehrana zvučala kao hrpa sra***.

No, na moju veliku žalost, kao ljubiteljici kave, mlijeka, čokolade, kruha sa maslacem, limunade, listnatog tijesta, naranči, vina .. (sa razlogom spominjem baš te namirnice) u jednu ruku lužnata teorija drži vodu. Koliko god željela da mogu jesti u neograničenim količinama i kada god mi se prohtije hranu koju sam navela, na žalost ne mogu.
Prije dvije i po godine sam se riješila H. pylori i od tada mi želudac nije isti... ako ne pazim, ako ne pijem dovoljno vode ili pretjeram sa kruhom i navedenim namirnicama, znam završiti u takvim bolovima i malaksalosti da znam biti tjednima prikovana za krevet. Not cool.

Mogu izmišljat sada toplu vodu no ako pogledaš, većina namirnica koje me "žele ubiti" na pH ljestvici spadaju pod kisele. Pitam se i ja kako to može biti da nešto iole kiselo može uznemiri želudac čija je kiselina pH 2, no jebi ga, može. Kako pišu ti neki moderni stručnjaci tijelo regulira kiselost krvi i održava ju na njegovoj razini, dojma sam da  konzumirajući hranu što izaziva kiselost, tijelo radi neke kompromise na štetu drugih organa, poput recimo jetre il bubrega, frajeri će vjerojatno biti upoznatiji sa time što pričam. Znaš ono, previše crvenog mesa, giht i tak to..

Ovo govorim iz iskustva, meni, koja imam oslabljeni valjda imunitet i želudac, stvarno gode namirnice koje spadaju u lužnate, također mi i štete one koje spadaju u kisele, htjela ja to ili ne.  Vjerujem da priručnici o alkalnoj dieti  postoje prvobitno  za ljude poput mene. Na moje "veselje" saznala sam za te knjige kada sam već naučila što valja jest a što ne nakon skoro godine i po pokušaja i promašaja i dana provedenih skvrčena na krevetu. :D

Danas pijem kavu, jedem meso, kruh i ostale kerefeke (osim vina, vino ne smijem niti primirisat) ali kontrolirano. Namirnice koje konzumiram spadaju pretežito u lužnate ostalo kontroliram jer nema toga što će me natjerati da se rastanem od čokolade!

Zdrava si Morrighan, jedi što hoćeš i ne brini ako ne treba! Heart

Ako sam što krivo napisala molila bi da me ispravite i moja preporuka knjige je:
"Ispleši svoje molitve" od Gabrielle Roth
nakladnik: planetopija

Stvarno divna knjiga, nasmije i dirne do suza. Smatram je u jednu ruku ispovijesti o ljepoti pokreta i njegovoj ljekovitosti. Toplo preporučam.

p.s. isprike na psovkama
Back to Top
Goranchero View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 21 Prosinac 2013
Status: Offline
Points: 526
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Goranchero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Travanj 2015 at 07:20
Jeff S- Volek, Stephen D. Phinney  - The art and science of low carbohydrate living
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.