New Posts New Posts RSS Feed - program prehrane
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

program prehrane

 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
emilio View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 12 Prosinac 2006
Location: Sweden
Status: Offline
Points: 662
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emilio Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Travanj 2007 at 00:12

Originally posted by fitnessHr fitnessHr wrote:

 Moguce, ali dnevni omjer treba biti oko 60% ugljikohidrata 25% masti i š5% proteina kod obicne populacije, a kod sportasa oko 70% ugljikohidrata š5% masti i š5% proteina.
 

UGLJIKOHIDRATI  su izvor energije za tijelo...Dnevne potrebe organizma u ugljikohidratima zavise od fizickog opterecenja,to jest od takozvanog energetskog rashoda,,," sto je misicni rad veci potrebno je i vise ugljikohidrata.............

 MASTI ,, osobe koje se takmice mogu tokom takmicenja povecavati energetsku vrijednost obroka ,gdje masti mogu ciniti  33-37% ukupne energetske vrijednosti bez nekog veceg povecanja tezine i volumena obroka................

PROTEINI-nazalost jos uvijek nisu precizno utvrdjene potrebe za proteinima za sportiste,ali se zna da su individualne i da kolicina od š- 2 grama po kilogramu zadovoljva dnevne potrbe kod svih kategorija aktivnih sportista...

prekomjeran unos proteina moze izazvati prekomjernu tezinu,dehidrataciju kao i gubitak kalcijuma u organizmu....

Back to Top
fitnessHr View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 21 Ožujak 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 238
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitnessHr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Travanj 2007 at 00:37

 Emilio, znanstveno JE dokazano da L- carnitine sudjeluje u "topljenju" masnog

tkiva samo se znanstvenici spore oko toga dali ga je potrebno uzimati kao

dodatak prehrani ili ga ima u dovoljnoj kolicini u tijelu zdravog covjeka. Ali to se

odnosi i na svaki drugi suplement ako ga ima dovoljno ne treba ga dodatno

unositi. Ako netko smatra da ima problem sa viskom masnog tkiva ja mu uvijek

savjetujem L- carnitine i crobni trening intenziteta oko 60-70%. Smatram da je to

puno bolja varijanta od bilo kakvih dijeta i tableta, pilula i cajeva za mrsavljenje

pogotovo zato sto niti jedna studija nije pokazala stetnost L-carnitina. Osim toga

na fakultetu vrlo cesto komentiram koristenje pojedinih suplemenata sa ljudima

koji rade s vrhunskim sportasima i oni prilicno cesto prepisuju L- carnitine. 

Back to Top
jano_ri View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Travanj 2007
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote jano_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Travanj 2007 at 09:08
  

Ciao,

 

Kvalitetna rasprava nema sta, cak mi ju je tesko i ispratiti od pocetka.

Misljenja sam da ti L-Carnitine moze pomoci kako bi izvukao dodatnu energiju za odradivanje kvalitetnog treninga, koji je put ka uspjehu topljenju masnih naslaga. Njegov efekt ovisi o ucestalosti i intenzitetu treninga naravno.

Npr. za prosjecnu osobu preporucena dnevna kolicina je od š000 Ršš; 2000 mg sto ovisi o intenzitetu  treninga. Misnjenja sam da je to takoder  najpovoljniji put ka postizanju gubitka volumena tijela, a da ti organizam najmanje 'pati' i u nekom normalnom roku od nekih kilu dvije mjesecno.

Za prosjecnu zenu savijet bi bio oko š000 mg (2 *500mg tableta, jedna izmedu obroka, druga 45 min prije treninga), za prosjecnog muskarca savijet bi bio oko š500 mg (3*500mg tableta, dvije izmedu obroka u toku dana, treca 45 min prije treninga). Dovoljno ga je uzimati samo na dane treninga.

Trening poceti kvalitetnim zagrijavanjem, nakon toga vezbanje sa utezima, te za kraj crobno.

crobno opterecenje je individualno i ovisi o kondicijskoj spremi svakog pojedinca, ali pravog efekte od L-karnitina nema ako  trening ne zavrsi sa 45 min, trcanja, bicikle, itd. sa otkucajima oko š20 u min. Za nekoga je to hodanje pod nagibom, za nekoga intenzivno trcanje, bitno je da opterecenje ima oko tri oscilacije za to vrijeme.

Naravno postotak vjezbanja s utezima i crobni trening ovisi o zeljama osobe, spolu, te fizckoj spremi pojedinca.

Sa 4 treninga tjedno trebali bi se vec nakon mjesec dana vidjeti prvi rezultati, no naravno ne zaboravite i misliti na misice koji se trose, piti proteine npr. tipa Weiderove soy 80 + (ne sadrzi laktozu , ugljikohidrat koji vecina profesionalnih sportasa izbjegava, a upravo je zbog toga idealan za dobivanje ciste misicne mase, zbog udjela ostalih biljnih tvari, vitamina B, izoflavona i glutamina ovaj pripravak je idealan za sve koji zele postici povecanu misicnu masu, posebno u fazi definicije tijela. Malo reklame, ali ga posebno isticem jer je stvarno dobar, iako ne bas naj okusa.

 

Zato ljudi prvo malo u nabavku, sportsku opremu na sebe i pravac trening. Samo ne zaboravite koji puta i istrcati na sunce da ne budete blijedi ko krpe.

I ne zamarajte se toliko brojkama (poput babe vracare opsjednute numerologijom) mozete jesti i cijelu cokoladu odjednom, ali tu i tamo samo kao obrok a ne nakon jela. Nemojte se suzdrzavati od nicega, cak i onog sto vas metabolizam pohranjuje u zalihe, samo takve stvari konzumirajte rijede i nastojte ih prazniti. Formirajte vlastiti kvalitetan jelovnik i toga se drzite.







Edit:umanjen tekst

 

Edited by Zoki
Back to Top
fitnessHr View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 21 Ožujak 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 238
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitnessHr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Travanj 2007 at 17:25
  Emilio,

š. Ugljikohidrati jesu izvor energije i njihov unos ako ga racunamo u gramima ovisi o aktivnosti ali omjer u postotcima je uglavnom isti.

2.Masti. Izrazito su rijetki sportovi i sportasi koji koriste te kolicine masti koje si ti naveo a oni koji ih koriste sigurno ih ne koriste tokom takmicenja nego uglavnom u zavrsnoj fazi pripremnog perioda jer bi u fazi natjecanja bilo suludo konzumirati toliko masti.

3. Proteini. Na srecu su prilicno precizno utvrdjene kolicine potrebe za proteinima i one naravno ovise ponajprije o dobu, spolu i vrsti aktivnosti pojedinog sportasa.

I na kraju znam da sta god ja napisem ti ces negdje pronaci neki tekst koji ce to pokusati opovrgnuti i naravno mi tako mozemo beskonacno zamarati sebe i ostale clanove foruma ali to nam naravno nije cilj nego nam je cilj pomoci ljudima koji imaju konkretan problem.

 

Edited by fitnessHr
Back to Top
emilio View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 12 Prosinac 2006
Location: Sweden
Status: Offline
Points: 662
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote emilio Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Travanj 2007 at 00:17
Originally posted by fitnessHr fitnessHr wrote:

  Emilio,

š. Ugljikohidrati jesu izvor energije i njihov unos ako ga racunamo u gramima ovisi o aktivnosti ali omjer u postotcima je uglavnom isti.

2.Masti. Izrazito su rijetki sportovi i sportasi koji koriste te kolicine masti koje si ti naveo a oni koji ih koriste sigurno ih ne koriste tokom takmicenja nego uglavnom u zavrsnoj fazi pripremnog perioda jer bi u fazi natjecanja bilo suludo konzumirati toliko masti.

3. Proteini. Na srecu su prilicno precizno utvrdjene kolicine potrebe za proteinima i one naravno ovise ponajprije o dobu, spolu i vrsti aktivnosti pojedinog sportasa.

I na kraju znam da sta god ja napisem ti ces negdje pronaci neki tekst koji ce to pokusati opovrgnuti i naravno mi tako mozemo beskonacno zamarati sebe i ostale clanove foruma ali to nam naravno nije cilj nego nam je cilj pomoci ljudima koji imaju konkretan problem.

 

 

                      sta mislis o ovome---rucak 50% uh,,,30%masti,,,,,,,,,20% proteini

                                                       vecera 45% uh,,,40%proteina,,,,,,š5% masti ,,kad je rijec o sportistima......

                MASTI-slazem se sa tobom da se mora voditi racuna o mastima jer pretjerivanjem  ugrozujes takmicarsku sposobnost........hokej je naporan sport i dosta osoba ga igra...........u toku takmicenja se dopusta energetsko povecanje vrijednosti obroka to jest uzimanje tog procenta masti (normalno pazljivo)

PROTEINI----Nazalost jos uvijek nisu precizno utvrdjene potrebe za proteinima za sportiste...

ovaj post pisem trenerskom taktikom zvanom -SENDVIC-pohvala,kritika ,pohvala

Nazalost nije mi bila namjera da se sa tobom raspravljam niti da te negiram, vec naprotiv da ukljucim vise osoba u razgovor,,bez obzira na sva proucavanja to jest studije u ovim tematikama o fitnessu i svemu sto se veze uz njega,, i dalje  postoje mnoga razlicita misljenja o svemu,,u ovome svom zadnjem postu djelujes mi nekako ljut,,

jedno obicno polemisanje uzeo si personlig,,kao atak na tvoju osobnost,imam takav osjecaj,Zanimljivo mi je citati tvoje postove imas dosta stvari koje su potrebne ovom forumu,nazalost koliko primjecujem nisi aktivan u drugim dijelovima foruma sto bi bilo jako pozeljno,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Inspiraciju u svojim postovima, ,ako se mogu tako izraziti ,,,nalazim u nekim papirima koji stoje uredno poslagani u lijevom uglu moga data stola i mnogobrojnim fitness brosurama ..........reci mi bez nekih diplomatskih odgovora ,,,a gdje vasa malenkost pronalazi¨inspiraciju u pisanju??? (osim faxa)....................

toliko sa nadom da ces nastaviti i dalje sa dobrima postovima bez neke ljutnje.......pozdrav

 

Back to Top
fitnessHr View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 21 Ožujak 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 238
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitnessHr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Travanj 2007 at 01:40

 Pozdrav i tebi,

nemoj misliti da se ja ljutim na tebe  samo mi malo smeta kad na moj konkretan odgovor nekoj osobi ti ubacis neki opceniti tekst. Sto se tice mojih postova u njima uglavnom pisem konkretne stvari i za njih uglavnom ne koristim nikakvu posebnu literaturu. Literaturu koristim za pripremanje ispita i za pisanje nekih radova. Sto se tice ovih omjera masti, proteina i ugljikohidrata koje si naveo gore oni su takodjer preopceniti jer prehrana sportasa ovisi o puno faktora izmedju ostalog koji energetski sustav dominira u odredjenom sportu. Npr. crobni, mjesoviti, Ancrobni fosfageni ili ancrobni glikoliticki. Nemaju istu prehranu sprinteri i maratonci ili bodybuilderi i nogometasi. Nadam se da te odgovor zadovoljava i nadam se da ces i ti nastaviti dalje sa svojim postovima.

Back to Top
petra View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 08 Prosinac 2006
Status: Offline
Points: 118
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote petra Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2007 at 13:41

Ola :)

Zanima me vasa misljenja oko sljedeceg...otkrila sam onaj cips od jabuke (susene jabuke su to), bez dodanog secera. Samo su š00%jabuke. Bar tako pise pa me zanima koliko je to dorbo-lose? Bas mi je fini okus pa bi voljela to grickati :) Vita-eko to proizvodi.

Osim toga me zanima misljenje o Meki-ima  Tako se zove "Meki". Niskokaloriscni proizvod bogat dijetalnim vlaknima-pise na pakiranju. To se jede s jogurtom, mlijeko...kao cornflakes, ali nije bas takve "grade" nego k'o male kockice. Sastav je kukuruzna krupica, psenicne posije, jecmeni slad i 0.03% sol. Sta kazete na to? 

Thanx

 

Edited by petra
Back to Top
©ime View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Studeni 2006
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 285
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ©ime Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2007 at 14:30

reci nam prehrambene vrijednosti tih stvari. to ce nam dati sliku o tome koliko je to dobro...
Back to Top
petra View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 08 Prosinac 2006
Status: Offline
Points: 118
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote petra Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Svibanj 2007 at 08:28
 Za ove meki ne pise...mislila sam da mozete po sastavu reci koliko valja ili ne, a susene jabuke su naravno cisti ugljikohidrati...na š00g (vrecica ima 50g) oko 90g ugljik., masti 0.5 i proteini š.šg. 386kcal.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.