New Posts New Posts RSS Feed - Infarkt miokarda
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Infarkt miokarda

 Post Reply Post Reply
Author
Freakusha View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu


Joined: 24 Studeni 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 192
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Freakusha Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Infarkt miokarda
    Posted: 14 Travanj 2010 at 12:59
Eto, baš sam htjela otvoriti novu temu, a našla sam clanak na stranici, predobro .

No, da se posavjetujem i s vama . Dakle, majka mi je imala taj infarkt u subotu u 2h ujutro. Sada je sve u redu i operacija je dobro prošla. Ona ima 48 godina, visoka je š68cm i ima oko 85kg. Izmjerili smo joj mast u tijelu i ima sveukupno 40% masti u tijelu. I još na sve to puši 2 kutije ronhill ultime na dan.

Sve ovo zvuci grozno i do ovoga je stvarno došlo zbog njezinog stresnog i ne zdravog nacina života.

Ne bavi se nikakvom tjelesnom aktivnošcu i uglavnom jede junk. Htjela bi joj pomoci, ali ni sama ne znam kako, naravno... I ona to treba htjeti.

Ne mogu joj sada reci da trci svaki dan i sl., pa me zanima koja je najbolja metoda da se promijeni taj stari životni stil? A da to nebude "šok" organizmu i sl. Isto tako, nakon toliko godina ne zdravog života - nije lako promijeniti stare navike, znam i to. Ali njoj stvarno treba pomoc i promjena, pa ako imate bilo kakvih savjeta - bilo bi mi drago kada bi mi mogli pomoci, jer ipak - mama mi je sve na svijetu
Back to Top
tare View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 28 Prosinac 2006
Location: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Points: 703
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tare Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Travanj 2010 at 00:00
Originally posted by Freakusha Freakusha wrote:

Eto, baš sam htjela otvoriti novu temu, a našla sam clanak na stranici, predobro .

No, da se posavjetujem i s vama . Dakle, majka mi je imala taj infarkt u subotu u 2h ujutro. Sada je sve u redu i operacija je dobro prošla. Ona ima 48 godina, visoka je š68cm i ima oko 85kg. Izmjerili smo joj mast u tijelu i ima sveukupno 40% masti u tijelu. I još na sve to puši 2 kutije ronhill ultime na dan.

Sve ovo zvuci grozno i do ovoga je stvarno došlo zbog njezinog stresnog i ne zdravog nacina života.

Ne bavi se nikakvom tjelesnom aktivnošcu i uglavnom jede junk. Htjela bi joj pomoci, ali ni sama ne znam kako, naravno... I ona to treba htjeti.

Ne mogu joj sada reci da trci svaki dan i sl., pa me zanima koja je najbolja metoda da se promijeni taj stari životni stil? A da to nebude "šok" organizmu i sl. Isto tako, nakon toliko godina ne zdravog života - nije lako promijeniti stare navike, znam i to. Ali njoj stvarno treba pomoc i promjena, pa ako imate bilo kakvih savjeta - bilo bi mi drago kada bi mi mogli pomoci, jer ipak - mama mi je sve na svijetu


Osobe koje su jednom dozvijeel infarkt miokarda,  lako ga dobiju drugi put. Za to trebaju ekstremne mjere opreza, pogotovo bez uzbudjenja, stresa i slicnih stvari.

Kardioprotektivni efekat imaju omega-3 i omega-6 masne kiseline, al ako ima visoke trigliceride i holesterol  (pogotovo LDL holesterol) onda ovo nije preporucljivo puno uzimati.

Zna se sta dovodi do infarkta miokarda, smanjeno snabdjevanje krvlju, a to je vrlo cesto zbog krvnog ugruska ili npr. ocvrnsulih,neelasticnih hrvnih sudova- posljedica nezdrvc ishrane bogate zasicenim mastima i holesterolom. Glukoza isto igra ogromnu ulogu- prevelik secer u kriv ostecuje krvne zidove (proteini se poremecuju jer se povezuju medjusobono, sto ne bi smjeli).
Za pusenje ne treba govoriti- nikakvo smanjivanje i slicno vec podhitno PRESTATI.

Mami ti zelimo sve najbolje i zdravlje !
 

Edited by tare
Back to Top
Freakusha View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu


Joined: 24 Studeni 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 192
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Freakusha Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Travanj 2010 at 12:42
Hvala ti na objašnjenju, puno mi je ovo pomoglo . I da, još jedan problem je otkrila - ima visoki šecer tj. dijabetes (koji tip - ne znam), tako da ce sada i na tome morati poraditi...

Ali nisam znala da se taj infarkt može ponovno javiti . E onda cu joj stvarno morati reci da jako, jako dobro pripazi na sebe...

I hvala na lijepim željama
Back to Top
lady_namine View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 29 Sijecanj 2010
Status: Offline
Points: 161
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lady_namine Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Travanj 2010 at 12:57
Originally posted by Freakusha Freakusha wrote:

Eto, baš sam htjela otvoriti novu temu, a našla sam clanak na stranici, predobro .

No, da se posavjetujem i s vama . Dakle, majka mi je imala taj infarkt u subotu u 2h ujutro. Sada je sve u redu i operacija je dobro prošla. Ona ima 48 godina, visoka je š68cm i ima oko 85kg. Izmjerili smo joj mast u tijelu i ima sveukupno 40% masti u tijelu. I još na sve to puši 2 kutije ronhill ultime na dan.

Sve ovo zvuci grozno i do ovoga je stvarno došlo zbog njezinog stresnog i ne zdravog nacina života.

Ne bavi se nikakvom tjelesnom aktivnošcu i uglavnom jede junk. Htjela bi joj pomoci, ali ni sama ne znam kako, naravno... I ona to treba htjeti.

Ne mogu joj sada reci da trci svaki dan i sl., pa me zanima koja je najbolja metoda da se promijeni taj stari životni stil? A da to nebude "šok" organizmu i sl. Isto tako, nakon toliko godina ne zdravog života - nije lako promijeniti stare navike, znam i to. Ali njoj stvarno treba pomoc i promjena, pa ako imate bilo kakvih savjeta - bilo bi mi drago kada bi mi mogli pomoci, jer ipak - mama mi je sve na svijetu

tako je bilo i sa mojojm svekrvom.
52 godine,š60 visoka i 90 kila teska.
naravno,pusila je 2 kutija cigara na dan,ubijala se pecenicom i kolacima i sve je to trajalo dok je jednom na stepenistu nije srce sastavilo,pa je uz infarkt zaradila slomljeno rame i iscasen kuk.

pa nasafunjali je doktori losom prognozom,nasafunjali je ukucani sa "zamisli da si jedno od unucadi ili nedajboze bebu sa sobom taj dan imala"
pa isla je kod nutricista,sredila prehranu,prfepolovila cigare i nabavila neku pudlicu tako da mora 3 puta na dan u setnju i kad je lose vrijeme i kad joj je mrsko i kad je prehladena......spala je na 66 kila za godinu ipo i izgleda bolje sa 55 nego sto je izgledala sa 35.
a citav zivot je visak kilograma imala,kaze da je ko cura sanjala o figuri koju ima sad.
pa nakon moje svekrve je tako puklo i mene "moze te bit sramota,pa ona je sedmerostruka baba i ima bolje noge od tebe mlade balavice koja mozes kcerka da joj budes."
bas taj stid je aktiviro da se nesto i u meni prelomi i da se pozabavim malo svojim zdravljem.a i strah od toga da se to isto za 20 -30 godina ne dogodi mozda meni u trenutku kad ja budem sa svojim unucetom u ruci na stepenicama stojala.

nema vam druge nego da budete uz nju i da joj budete podrska.
jedino,natjerat je ne mozete ni nasto,ona sama mora da povuce granicu inace cete imati samo kontra efekt da se povuce i da svoje slatkise i cigare tamani negdje gdje je niko drugi ne vidi.

drugi slucaj je moja baba koja isto tako citav zivot devera na srce,pritisak,zglobove i za sve probleme koje ima jedini krivac je njezina tezina.
pa ta moja baba se ne da na dijetu,ali ona makar nazove telefonom i kaze da je dobila od komsinice za uskrs komad slanine,pa ako se desi da joj sutra ne osvane,da mi djeca i familija znamo unaprijed od cega je zapravo umrla

Back to Top
tare View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 28 Prosinac 2006
Location: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Points: 703
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tare Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Travanj 2010 at 19:22
Originally posted by Freakusha Freakusha wrote:

Hvala ti na objašnjenju, puno mi je ovo pomoglo . I da, još jedan problem je otkrila - ima visoki šecer tj. dijabetes (koji tip - ne znam), tako da ce sada i na tome morati poraditi...

Ali nisam znala da se taj infarkt može ponovno javiti . E onda cu joj stvarno morati reci da jako, jako dobro pripazi na sebe...

I hvala na lijepim željama


Diabetes mellitus tip II- javlja se u biti zbog pretilosti.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Travanj 2010 at 22:21

 Freakusha, prvo drago mi je da je sve ok sa mamom sad, vjerujem da je bio veliki šok.....žao mi je svaki put kad cujem ovakvu pricu gdje je trebalo doci do krajnje granice da netko shvati kojim putem ide. Tijelo nam svima daje sve jace i jace signale, a mi ih zanemarujemo dok se ne desi ovako nešto....

no...šta je tu je, sve je dobro ispalo i to je glavno, a sada...

Znaš i sama da je sve na njoj - promjena pocinje sa cvrstom odlukom pojedinca da promijeni svoje navike, drugi tu mogu biti samo putokazi na tom putu. Hoce li joj biti lako? Nece. Hoce li joj spasit život? Hoce.

Popricaj s njom, objasni joj pravila prehrane. Neka malo pomalo izbacuje praznu hranu - uvjeri je da ce joj se tijelo s vremenom jednostavno odviknuti od nje. Ne znam dali živiš još doma ili? Ako da, odvoji malo vremena i šeci s njom. I ako ne, opet isto, dođi doma i povuci je za ruku :) Ja godinama šecem sa svojom, dok su mi se drugi smijali  zbog toga ja sam se smijala njima. I danas tvrdim da mi je mama najbolja prijateljica - to je još jedna prednost šetnje uz rekreaciju - komunikacija ;)

Reci joj koliko ti je stalo do njenog zdravlja, neka shvati da je ne samo odgovorna za sebe, nego i za obitelj. Ako to vec nece radi sebe napravit, neka se potrudi bar radi vas - budite joj poticaj, gurajte ju dok ne shvati!

Navike su gadne i teško ih se rješit ali samo si trebamo dat vremena....i shvatit da tih par minuta uživanja u lošoj hrani nije ni približno vrijedno onome što možemo dobiti jednim urednim životom.

Nadam se da cete uspjet....zajedno

"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Freakusha View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu


Joined: 24 Studeni 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 192
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Freakusha Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Travanj 2010 at 20:10
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

 Freakusha, prvo drago mi je da je sve ok sa mamom sad, vjerujem da je bio veliki šok.....žao mi je svaki put kad cujem ovakvu pricu gdje je trebalo doci do krajnje granice da netko shvati kojim putem ide. Tijelo nam svima daje sve jace i jace signale, a mi ih zanemarujemo dok se ne desi ovako nešto....


no...šta je tu je, sve je dobro ispalo i to je glavno, a sada...


Znaš i sama da je sve na njoj - promjena pocinje sa cvrstom odlukom pojedinca da promijeni svoje navike, drugi tu mogu biti samo putokazi na tom putu. Hoce li joj biti lako? Nece. Hoce li joj spasit život? Hoce.


Popricaj s njom, objasni joj pravila prehrane. Neka malo pomalo izbacuje praznu hranu - uvjeri je da ce joj se tijelo s vremenom jednostavno odviknuti od nje. Ne znam dali živiš još doma ili? Ako da, odvoji malo vremena i šeci s njom. I ako ne, opet isto, dođi doma i povuci je za ruku :) Ja godinama šecem sa svojom, dok su mi se drugi smijali  zbog toga ja sam se smijala njima. I danas tvrdim da mi je mama najbolja prijateljica - to je još jedna prednost šetnje uz rekreaciju - komunikacija ;)


Reci joj koliko ti je stalo do njenog zdravlja, neka shvati da je ne samo odgovorna za sebe, nego i za obitelj. Ako to vec nece radi sebe napravit, neka se potrudi bar radi vas - budite joj poticaj, gurajte ju dok ne shvati!


Navike su gadne i teško ih se rješit ali samo si trebamo dat vremena....i shvatit da tih par minuta uživanja u lošoj hrani nije ni približno vrijedno onome što možemo dobiti jednim urednim životom.


Nadam se da cete uspjet....zajedno



Hvala ti na divnom komentaru, Gym girl    . I definitivno cu mami biti najveca podrška i stvarno cu se truditi. Znam da drugi ne mogu razumjeti i evo - sad je vec bila susjeda doma i donjela je tonu slatkiša. cinjenica jest da ce mami biti lakše oduprjeti se tome, ako bude bez toga neko vrijeme, a ne da je drugi nutkaju i nude sa time.

cak je i sama sve kutije cigareta bacila u kamin. Rekla je da joj je par puta na dan došlo da si zapali, ali (hvala Bogu) nije imala što. Pošto je bila u bolnici tjedan dana - vec tjedan dana ne puši, pa bi bilo prava šteta da to sada upropasti.

A što se rekreacije tice - biti ce najteže isto kao i sa prehranom. Mislim da je krajnje vrijeme da se sredi... Jer se može srediti i dobila je jako, jako dobro upozorenje. A sada je sve na njoj, ja znam da sam joj podrška. Biti ce teških dana, znam da hoce, ali ovo je i meni dobar poticaj da si sredim prehranu i riješim se pušenja. Jer imam primjer što se meni može dogoditi ako nastavim sa ovime, a to definitivno ne želim.

Sada je sve na njoj, a mi smo joj podrška (makar još uvijek mislim da ju najbolje razumijem ja i moj djed koji isto ima dijabetes i preživjeo je teški infarkt).

Rekreacija ce malo pricekati, ipak se treba još dobro odmoriti dok se to sve ne dovede u red. Ali mislim da je na prvom mjestu da se riješi stresa sa kojim je živjela sve ove godine.

Uglavnom, cak razmišljam da joj nađem nekog dobrog nutricionista i da ju pošaljem k njemu/njoj, pa da poprica malo s njim. Mislim da bi joj to uvelike pomoglo.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.