New Posts New Posts RSS Feed - Savjeti za pocetak
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Savjeti za pocetak

 Post Reply Post Reply
Author
johhny View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 16 Kolovoz 2009
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote johhny Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Savjeti za pocetak
    Posted: 16 Kolovoz 2009 at 17:45
Pozdrav svima!

Na pocetku isprika ako je tema u krivom podforumu, neznam jel bi ju stavio ovdje ili pod Zdravlje :)

Imam š84cm i cca šš0kg (nisam se dugo vagao).

Rekreativno se bavim vožnjom bicikla, odvozim po š5-20km svaki dan. Htio bih krenuti u teretanu i konacno se dovesti u red. Da se razumijemo, nisam zaluđen nekim super tijelom, niti ocekujem rezultate "sutra", znam da ce proci neko vrijeme dok cu pocet kupovat manji konf. broj (umjesto dosadašnjeg 58 :) )

No, imam jedan problem zbog kojeg do sada ni nisam išao u teratane - prilikom rođenja oštecen mi je živac u desnom ramenu i to je kao posljedicu ostavilo to da se desnom rukom ne mogu služiti kao i lijevom.
Jedva ju podižem iznad glave, ne mogu ju skroz ispružiti, i opcenito mi je motorika na manjem nivou. Snage u njoj ima, koliko toliko.

Pa me zanima - mogu li ja ici u teretanu raditi vježbe za mršavljenje, odnosno, hoce li mi taj moj "hendikep" stvarati probleme? Ne mogu raditi sklekove, neznam kako bi bilo s utezima, na bencu sumnjam da bih mogao raditi...

I koje su to vježbe? Imao sam ideju cak nabaviti si opremu pa vježbati doma, ali neznam niti koja bi mi oprema trebala, niti koje vježbe raditi...

Ukoliko netko ima ikakve informacije ili slicna iskustva, bilo bi mi drago da podijeli :)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Kolovoz 2009 at 18:47

 pozdrav johhny!

Nisam strucna što se tice tvog problema s ramenom ali ako ti je primarno u cilju smršaviti skoncentriraj se na crobne vježbe (bicikla, trcanje, brzo hodanje, plivanje...) i sredi prehranu.  Za to ni ne moraš ici u teretanu s obzirom da se vec baviš vožnjom bicikla. Bilo bi ti najbolje, ako imaš mogucnosti, odvozit nekih cca 45 min-šh ujutro natašte (ali laganim do umjerenim tempom), time se postiže najbrže gubljenje masnih naslaga.

Tako ceš vec napraviti veliki dio posla za pocetak, izgubit nešto kila, a onda bi ti možda bilo najbolje upisat se u teretanu i tamo zatražit savjet od strucne osobe koja ce te najbolje znat na licu mjesta uputit u vježbe koje biš mogao izvodit.

 

"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
johhny View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 16 Kolovoz 2009
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote johhny Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Kolovoz 2009 at 22:57
Hvala!

Probat cu tako, iako, do sad sam spavao do šš, al cu nastojati svaki dan se ustajat po pola sata ranije, pa se ic vozit. Možda tako steknem i naviku ustajanja prije 9 ili tako nešto :)

A što se prehrane tice, što je preporuceno? Dorucak, rucak, vecera, pretpostavljam da ce mi trebat i dva međuobroka...koje namirnice uzimati kada?
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Kolovoz 2009 at 23:47

 To je dobra navika

Dobro pretpostavljaš. Ukratko osnove:

- povecat broj obroka na 5-6 manjih, jednostavne ugljikohidrate u potpunosti zamijenit složenima (integralni, raženi kruh, integralna pašta, riža, žitarice..), a njihov unos smanjit, odnosno ogranicit na prvi dio dana (najbolje ujutro, i poslije treninga), povecat unos proteina i zdravih masti, ukljucit što više povrca, pit puno vode i zelenog caja (oko 2 šalice dnevno - najbolje ujutro prije jutarnje vožnje bicikla) koji potice sagorijevanje masnoca....znaci što dan ide kraju, zaboravi ugljikohidrate i igraj se povrcem, proteinima i mastima.

Dakle, najvažnije se pozabavit ugljikohidratima jer su te oni najvjerojatnije i doveli do te težine. Bilo bi dobro da napišeš kako ti sad otprilike izgleda jedan dan, što jedeš, da vidimo šta bi se tu dalo iskorigirat...

"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
johhny View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 16 Kolovoz 2009
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote johhny Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Kolovoz 2009 at 23:58
Uh, dan mi je koma :D
- Buđenje u šš, provjeravanje mailova.
- Odlazak u trgovinu po kruh (polubijeli), malo parizera, coca cola, sir, nešto slatko za kasnije
- Ucenje za ispite i racunalo do nekih š7h, kada idem odvozit turu na biciklu.
- vracam se za racunalo i budem budan do 3-4, i onda idem spavat...

Ali to je trenutna situacija jer sad nemam nikakvih obveza osim ucenja, pa mi je dan zato i tako monoton.

Dok su predavanja, onda sam daleko aktivniji, dan mi pocinje ranije malo, faks, rucak, kava, našetavanje po gradu, popodne malo odmor, bicikl, vecera, opet kava, internet i spavanac.

Od hrane jedem vec receno - polubijeli kruh, paštete, salame, jaja na oko, tjestenine s umacima i slicno...studentski.
Ponekad si skuham sataraš recimo, to mi je super.

Eh da, naravno, dok traju predavanja, onda raznoliko jedem jer tad jedemo u menzi, pa ima svega. Uglavnom jedem piletinu i pržene stvari. Juhu uglavnom izbjegavam :/

Pijem gaziranoga puno - ali izbacujem. Zanima me koje sokove onda pit, iako je voda najzdravija, volim osjetiti slatko u ustima, ak vec nemože biti gazirano :)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Kolovoz 2009 at 00:57

Originally posted by johhny johhny wrote:

Uh, dan mi je koma :D
- Buđenje u šš, provjeravanje mailova.
- Odlazak u trgovinu po kruh (polubijeli), malo parizera, coca cola, sir, nešto slatko za kasnije
- Ucenje za ispite i racunalo do nekih š7h, kada idem odvozit turu na biciklu.
- vracam se za racunalo i budem budan do 3-4, i onda idem spavat...

Ali to je trenutna situacija jer sad nemam nikakvih obveza osim ucenja, pa mi je dan zato i tako monoton.

Dok su predavanja, onda sam daleko aktivniji, dan mi pocinje ranije malo, faks, rucak, kava, našetavanje po gradu, popodne malo odmor, bicikl, vecera, opet kava, internet i spavanac.

Od hrane jedem vec receno - polubijeli kruh, paštete, salame, jaja na oko, tjestenine s umacima i slicno...studentski.
Ponekad si skuham sataraš recimo, to mi je super.

Eh da, naravno, dok traju predavanja, onda raznoliko jedem jer tad jedemo u menzi, pa ima svega. Uglavnom jedem piletinu i pržene stvari. Juhu uglavnom izbjegavam :/

Pijem gaziranoga puno - ali izbacujem. Zanima me koje sokove onda pit, iako je voda najzdravija, volim osjetiti slatko u ustima, ak vec nemože biti gazirano :)
 

Tu smo dakle . Gle, inzulin je zeznuta stvar kad piciš po njemu cijeli dan....rješenje je njegovo držanje pod kontrolom. Znaci pazit da ga ne provociraš tijekom dana, a pogotovo navecer. Ako znamo da ga najviše dižu ugljikohidrati, a pogotovo jednostavni koji imaju najviši GI (progooglaj malo, ionako si stalno za kompom ), a najmanje proteini, lisnato povrce i zdrave masti onda je lako si složit prehranu.

Ugljikohidrati nam daju energiju i zato su najbolji za ujutro ili poslije aktivnosti. Ako želimo smršavit moramo ih što više stavit pod kontrolu. Nema slatkog, nema gaziranog, nema bijelih i polubijelih kruhova (isti klinac), parizera, pašteta, nema vocnih sokova..hard, al nema druge...i što više aktivnosti.

To su ti neke smjernice, a sad na google i nađi neki jelovnik po njima kojeg biš se mogo držat

 

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.