New Posts New Posts RSS Feed - Početnička pitanja u vezi bazalnog metabolizma
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Početnička pitanja u vezi bazalnog metabolizma

 Post Reply Post Reply
Author
-16kg View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 09 Studeni 2020
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote -16kg Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Početnička pitanja u vezi bazalnog metabolizma
    Posted: 09 Studeni 2020 at 13:59
Pozdrav ljudi, treba mi pomoć u vezi bazalnog metabolizma, neki kalkulatori mi na netu računaju 1800kcal dnevno, a neki 2400kcal... visok sam 183cm, 95kg, 30god, mala aktivnost/sjedilački posao... instalirao sam my fitness pal i pratim si dnevno kcal koje unosim... on mi dnevno daje "pravo na" 1950kcal, a ako idem brzo hodati preko endomonda u my fintess pal ubacim još tih 40-60-ak minuta kardiovaskularnog treninga i kalorija koliko on izbaci, obično od 300-350kcal cca. i onda mi my fitness pal na 1950kcal doda još tih 300-tinjak i piše da mi je daily unos kcal oko 2300-2400kcal, dakle - ja bih dnevno mogao potrošiti tih zbrojenih 2400kcal i mršavio bih? radim li sve na pravilan način ili pak negdje griješim? jesam li dobro shvatio poantu "kalorijskog deficita?" :D hvala! :D

P.S. update - nakon 14 dana što redovito pratim kalorije putem aplikacije, danas sam stao na vagu i s 95kg sam došao na 91kn, tada sam promjenio cilj iz 80kg do 77kg željenih i pustio da želim mršaviti 0,5kg po tjednu... pa mi je aplikacija izračunala da sada smijem trošiti 1850kcal dnevno, kakvo je vaše mišljenje o tome? molim vas za sve savjete/prijedloge/preporuke :) ;) (pošto mi se trbuh i ginekomastija povećavaju iz dana u dan, bolje već sada stati na loptu)
Back to Top
Tarik6 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 27 Svibanj 2020
Location: Bihac
Status: Offline
Points: 20
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tarik6 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Studeni 2020 at 22:08
Postovanje, prije svega, na osnovu Vase kilaze, visine, kolicine kretanja u toku dana, trebali bi unositi cca oko 2400kcal dnevno da bi odrzavali kilazu. Deficit postizete tako sto samo od gore navedenog broja oduzmete, za pocetak, nekih 300kcal i pratite stanje i povratnu reakciju tijela na deficit. Naravno, ako kilaza ne ide prema dolje, povecavajte deficit. Preporucljivo bi bilo da uvedete trening sa opterecenjem, da stimulisete misice na rast da bi oni vrsili ulogu "potrosnje" i rijesili vas nepotrebnih kilograma(takodje zavisno od stanja tijela, kolicine misicne mase, masnog tkiva).
Aplikacija myfitnesspal moze svakako pomoci, ali doooobro pazite jer ima mnostvo netacnih informacija koje mogu uveliko ostetiti napredak. :)
Svako dobro u daljem radu ;)
Zelis smrsati? Zelis dodati misicnu masu? Zelis dostici svoju top formu, a ne znas kako? Ja ti mogu pomoci.
Tarik Mehtic - Online coach
E-Mail: [email protected]
Viber: +38762499103
Back to Top
-16kg View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 09 Studeni 2020
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote -16kg Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Studeni 2020 at 21:20
Tarik, za početak, puno hvala na odgovoru i prijateljskoj poruci :) Da, dakle, kako sam i sam zaključio oko 1900-2000kcal bez ikakvih "sportskih aktivnosti" u toku dana te bi na taj način trebao gubiti 0,5kg/tjednu. Sve jasno.

Ali, recimo ako u danu odem na brzo hodanje u trajanju do 1h, u aplikaciju ubacim vježbu i to je nekih +300-tinjak kcal na taj dan u plusu, ako sam dobro shvatio, taj dan imam pravo pojesti 2300kcal i opet ću biti u kalorijskom deficitu i gubiti kilažu? Shvatio sam ovo za vježbanje, hvala puno, zašto samo gubiti masu, ako se mogu u tom procesu i mišići malo zategnuti (crossfit mi je trenutno zaista prenaporan, razmišljam o dizanju tegova ili nekakve borilačke vještine ;)

P.S. - neki dan sam ubacivao kuhanu rižu u myfitnesspal - stavio sam da sam pojeo oko 250g riže, ali onda mi je program izbacio začuđujuće veliku količinu kcal-a pa mi je prijatelj pojasnio da sve što se ubacuje, ubacuje se isključivo vagana raw/sirova hrana prije nego je nešto kuhano, ispečeno itd.? Tako da sam, karakirano rečeno, ubacio 250g skuhane riže, ali od toga je cca. 50g sirovo te se to unosi u aplikaciju?

Hvala puno i sve najbolje želim isto tako!

P.S. definitivno razmišljam da se upišem u gym, ne samo da ću fizički bolje izgledati, već ću i samom sebi biti "psihički privlačniji", i to u svakom smislu ;)
Back to Top
Tarik6 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 27 Svibanj 2020
Location: Bihac
Status: Offline
Points: 20
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tarik6 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Studeni 2020 at 00:48
Sto se tice ovog dijela o potrosnji i unosu kalorija, tacno ste shvatili, sa potrosnjom od 300kcal, ako unosite oko 2300kcal, bit cete u deficitu. Pored toga, ne morate se zamarati koliko cete gubiti kilaze sedmicno, uzivajte u procesu i gledajte da mijenjate lose navike dobrim navikama, jer nije poenta izgubiti xy kilograma i nakon toga vratiti se "starim stazama". Sto se kilaze tice, ne morate se zamarati sa kilazom iz jos jednog razloga, a to je tjelesna rekompozicija, gdje dolazi do istovremenog gubitka masnog tkiva i rasta misicne mase, tako da se kilaza ne mijenja, a izgled se uveliko popravlja. Validna mjerila napretka neka vam budu subjektivni osjecaj, kolicina energije u toku dana, obimi, slike.

Zatim, hranu koju pripremate trebate vagati prije termicke obrade, jer jedino tad imate validne podatke o hrani, vidjeli ste i sami, 50g sirove rize kad se skuha izadje na 250g, pileci file 200g kad se isprzi izadje 150g. Zato, uvijek hranu vagati prije bilo kakvog kuhanja, przenja, pecenja i slicno.

A sto se gyma tice, od sveg srca bih vam preporucio da krenete sa gymom, prije svega zbog zdravlja organizma i mentalnog panela, a kao produkt toga i izbalansirane ishrane dolazi i izgled.

Lijep pozdrav i sretno :) ;)

Edited by Tarik6 - 20 Studeni 2020 at 00:53
Zelis smrsati? Zelis dodati misicnu masu? Zelis dostici svoju top formu, a ne znas kako? Ja ti mogu pomoci.
Tarik Mehtic - Online coach
E-Mail: [email protected]
Viber: +38762499103
Back to Top
-16kg View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 09 Studeni 2020
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote -16kg Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Studeni 2020 at 15:46
Tarik, poslao sam ti poruku u PM.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.