New Posts New Posts RSS Feed - Molim pametne savjete
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Molim pametne savjete

 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Hrust View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Rujan 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Hrust Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Travanj 2018 at 12:51
@iver 
I meni se čini da su neke stvari besmislene.Treniram sa powerlifterom koji mi je i napisao ovaj program.Svaki trening je bio trening snage,a na moj zahtjev smo uveli kružne treninge i trenirao sam u prosjku 4.puta dnevno,
Cijeli život sam u sportu i od srednje škole imam preko 100.kg.Nakon par ozljeda odlučio sam se na teretanu i kao što sam rekao rezultati su vidljivi u svakom smislu,ali za 06.mjeseci bi trebali biti bolji.Što se tiće snage ona je najveći pomak.Recimo mrtvo dizanje prošli tjedan sam radio 8.ponavljanja sa 140kg,a maksimum mi je 170kgx4ponavljanja.Od drugih vježbi radim i čučanj sa 100kg itd...S obzirom da prije 06.mjeseci nisam ni znao što je mrtvo dizanje ovo je po meni super,ali ne treba mi više ni ne želim više.Nažalost ovaj tjedan se pojavila ozljeda u predjelu leđa i doma mirujem i čekam MR.
Ovo što ti opisuješ da bi bilo dobro raditi(3-4 sata odlazak na Sljeme) ja nemam vremena za to,a vjerujem da mnogi nemaju.Također ustajanje u jutro i odrađivanje nekih vježbi i u toku dana nije opcija za mene,Imam 90.minuta i iz toga moram izvući maksimum.Mislim da treba posložiti prehranu kako treba i promjeniti trening i da će to biti onda ok.Ako dnevno smanjim 500kalorija(kroz trening i prehranu) to je na tjednoj bazi 1/2kg i tako 4.mjeseca i eto me...ja bi bio na željenoj kilaži s tim da bi mišići ostali,a mast se istopila.Nisam dovoljno stručan za to i zato sam i tu da dobijem dobre savjete.

Sretan Uskrs i svako dobro!!
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Travanj 2018 at 20:50
Originally posted by Hrust Hrust wrote:

Ovo što ti opisuješ da bi bilo dobro raditi(3-4 sata odlazak na Sljeme) ja nemam vremena za to,a vjerujem da mnogi nemaju.Također ustajanje u jutro i odrađivanje nekih vježbi i u toku dana nije opcija za mene,Imam 90.minuta i iz toga moram izvući maksimum.


Upravo sam to htjela reći. I meni je dugo hodanje divan, relaksirajući način ulaženja u deficit koji definitivno puni baterije, pluća kisikom i ublažava stres, odnosno djeluje na kortizol. No, nažalost, rijetkima je dostupno toliko vremena (ili je rijetkima prioritet izdvojiti dodatno vrijeme na tako nešto) pa zato i postoje efektivniji načini trošenja za 3 puta kraće vremena....i to je sasvim u redu kad je već tako....mada - barem malo hodanja može svatko od nas uklopiti u dnevni raspored, mislim da bi se kod svakog od nas našlo 1h dnevno za tako nešto ako to postavimo za bitno :)

Nije cilj nekog tjerati na nešto, cilj je pronaći najjednostavniji način da se ostvare rezultati. Ukoliko bi trenutno najjednostavniji način ovdje bio izbiti jedan obrok od 6 navedenih pa tako osigurati malo veću pauzu između obroka, meni se to sad čini kao dobar izbor i išla bih u smjeru toga. Pogotovo ako se ne traži neki brzinski gubitak kg pa sve može ići malo umjerenije i lakše.

Ipak, uvrstila bih malo UH-a u priču, barem oko treninga. Smatram da nije dobro raditi intezivne treninge na konstantnom low carb režimu (ako postoje iznimke, a vjerojatno postoje uzimam u obzir ali referiram se na većinu), a i dat će malo boost metabolizmu pa se možda stvari lakše pokrenu.


Sretan Uskrs svima Clown






Edited by Gym_girl - 01 Travanj 2018 at 20:52
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Travanj 2018 at 21:33
Originally posted by Hrust Hrust wrote:

@iver 
I meni se čini da su neke stvari besmislene.Treniram sa powerlifterom koji mi je i napisao ovaj program.

Sad skužih....pa šta nije bilo rečeno da je trener sredio prehranu? Smile
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Hrust View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Rujan 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Hrust Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Travanj 2018 at 21:41
Da i prehrana i trening su trenerovi.Kao što sam i rekao slijedio sam to i kad je kilaža stala rekao je da moram vise jesti kako bi se metabolizam vise pokrenuo.Kao sto sam u uvodu napisao snaga i izdržljivost su tu,a i gubitak centimetara.Jedino je kilaža pala jako malo.Nije mi zao ničega,ali vjerujem da moram uvesti promjene kako bi to išlo dalje.
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Travanj 2018 at 01:26
@CeLe11
@IVER

" Pozdrav, nisam shvatio u kojem k ontekstu si me spomenuo uopce.. =)

Nevezano za temu od Hrusta, 
Jer smo davno zakljucili da je trening, a i sami pristup daleko od onoga sto bi bilo optimalno u skladu sa njegovim ciljevima.. Ne kazem da trener ne zna sto radi, ili da je njegov princip rada pogresan.
Samo kazem da pristup NIJE adekvatno usmjeren onomu sto se zeli postic u ovoj situaciji. "
--- Potpuno se slažem sa ovim napisanim, nisam najdetaljnije čitao prethodne komente( neću ni sad) nego preletio, ali mi se učinilo da si rekao da je trener ok jer se vidi se napredak. Oboje znamo da se kod početka rezistentnog treninga vidi napredak sa skoro svakim normalnim treningom, mislio sam da zbog nečega braniš trenera koji koristi copy-paste recepte, na to sam mislio. Ali ovo zadnje što si napisao stoji. ---


"Ono sto mi je poprilicno zapelo za oko jest tvoja konstatacija da ces u ukupnih 4tjedna izgubit ako sam dobro shvatio 10kg uz gubitak misicne mase 1.5-2% sto mi btw. kroz ciklus od pomno isplaniranih 15-20tj. uz progressive overload i vrhunsku prehranu, za naturalnog vjezbaca zvuci kao "science fiction". =) "

--- Ma nemam ništa protiv da ti je zapelo za oko, welcome :) No to je tema koju obično sa frendovima trenerima razglabam po nekoliko dana, prvo se protive svemu jer im biologija nije jača strana, ali nakon par dana se stavovi približe pa kažu "možda ima logike". Bilo bi mi drago sa nekim razumnim raspravljati, neovisno što smo različitih generacija, iskustava, a stoga i stavova i pogleda. No nažalost nemam previše vremena.


" Pod uslovom naravno da:
1. To nije netko tko je nekoc nosio mnogo vecu misicnu masu, i jednostavno se zapustio (propao misicnom masom), bez treninga i adekvatne prehrane.
2. Nije rijec o nekakvom apsolutno pocetniku kojem je prehrana bila katastrofalna i sa treningom se susreo nije.
3. Jer rijec o naturalnom vjezbacu.

Ako je u ovom slucaju rijec o "vracanju" stare misicne mase, i muscle memory, jos nekako ajde..
S time da ne vidim nikakav trening koji bi to ukljucivao, a i zasto bi itko skidao 10kg u tako kratkom vremenu?
Kakav je plan nakon skidanja tih 10kg. da bi rezultat zadrzao, jer vjerujem da sada udaras poprilicno ekstremni rezim u prehrani i treningu? "

--- Naravno da sam nekad imao znatno veću mišićnu masu, pa bemmumiša imam 60 godina :) Ono što je bitno, da već odavno kod mene sarkoplazmična hipertrofija nije znatna, jer redovitog vježbanja nemam već par desetljeća, znači "laički i uvjetno" rečeno mi mišićna masa nije napuhana viškom proteina i glikogena pa tu nemam ni što izgubiti. Ne znam jesi li i koliko vremena prove sa ljudima iz borilačkih sportova, ja skoro 40, i jesi li primijetio da čak i oni koji skidaju i po 15% tjelesne težine gube relativno malo mišićne mase ( naravno da ima i iznimaka, ali ne mislim na one koji gube tjedan dana samo vodu nego na one koji su i mjesecima na strogom režimu). To što mi na godišnjim liječničkim pregledima još uvijek spominju da imam osjetno sportskiji izgled od većine ljudi moje dobi( osim opsega struka) mogu zahvaliti nečemu drugom, a to je miofibrilna hipertrofija. Naime, u doba adolescencije cca od 12-18 godina, kad je miofibrilna hipertrofija najvjerojatnija i najlakša, sam imao sreću i čast da su me uzeli za trening u seniorsku ekipu nekad najboljeg a povremeno jednog od najboljih svjetskih klubova po broju osvojenih svjetskih, evropskih i olimp.medalja. Najbolji prijatelj i mentor iz tog doba je bio osvajač olimp.zlata i višestrukih svjetskih medalja. Trening sa takvim ljudima je više nego trening, a ja kao mali iskompleksirani klinac sam životinjski radio da opravdam dobiveno povjerenje. To je naravno imalo i loših strana, ali su dobre strane da sam stekao adaptacije kakve većina ljudi koji kasnije počnu neće steći ni da vježbaju cijeli život osim ako ne spadaju u 0.1% genetike, a ja nisam iz te skupine. Navodno se u to doba stečena mišićna vlakna i mionuklei teško gube.
   I da, za moje uobičajene navike ovo je ekstremni režim, znatno više pazim na prehranu ali ne gladujem, ne pijem ni pivo ni vino, unosim i više proteina, vježbanjem svakih par sati držim metabolizam visoko, ali se ne ubijam vježbanjem. Radim uglavnom od kuće, a imam jednu od najboljih kućnih vježbaona u HR( ne po mom neskromnom mišljenju, nego po riječima raznih prodavača fitness opreme i prijatelja trenera), koju nažalost do sada baš nisam previše koristio zbog raznih razloga. Radi visokog dnevnog deficita, radim neku svoju verziju ( ovisno o terenutnoj dobroj volji i raspoloženju ) high frequency treninga da stimuliram sintezu proteina i metabolizam ali ne visokog intenziteta, znači svakih 1-1.5h odvježbam 15min, pri visokom deficitu je visoki intenzitet i kontraproduktivan. Jedino prije svakog obroka imam cca 4-6 minuta višeg intenziteta tj intervala na airdyne-u, cca 15 sec high i 45 sec low( mijenja se ovisno o trenutnom subj.osjećaju ) da dodatno pripremim organizam za obrok. Nema plana za dalje, osim praćenja težine i poduzimanja potrebnih aktivnosti ako pređem crvenu crtu. Nikad nisam naginjao debljini, ali me višegodišnji boravak u bliskoistočnim ratnim zonama dotukao, i zdravstveno, dnevno sam zbog nedostatka normalne hrane pio preko litre arapskog čaja sa 50% šećera, znači u prosjeku skoro pola kile šećera dnevno, samo u prvoj godini sam dobio cca 16kg, isključivo visceralnog tj u trbušnoj šupljini i na jetri. U to vrijeme još nisam imao pojma što je glikacija i moguće posljedice na organe. I predugo sam čekao sa ovim, fućkalo mi se 20 godina, ali sad zbog brige za bolesne članove obitelji moram riješti i sebe jer sam jedini na kojeg se oslanjaju ---

" Nemoj me krivo shvatit, ne bi me cudilo da ovo citam od nekog prosjecnog "dijetaša" ili kako vec da ga nazovem, jer mi je ishod iz ovoga u konacnici veoma poznat, i ono s cime se susrece 99% ljudi na "fad" dijetama, ode deset kg. napravimo nevjeroj. stres na tijelo, pobrckamo hormone = vratimo izgubljeno u iduca cetiri tjedna (yo-yo). I tako u zacarani krug s kojim se bore mnogi ljudi na dijetama.. 
Sto u konacnici uvijek vodi:
1. Vjecnim dijetama kojima nem a kraja.
2. Ne postizanju odrzivim ciljeva. "
   --- Iako se osobno ne poznajemo, nekako te i znam, pa te sigurno neću krivo shvatiti :) Prije svega, nisam ni na kakvim fad dijetama, ovo ne može biti veći stres na tijelo nego postojeće stanje masnoća oko organa i iz toga proizlazeći stres+učinak na hormone i razne tinjajuće upale, a nema začaranog kruga ukoliko se životne navike promijene, ima ih jedino ako se vratimo na staro. Vjeruj mi, imam dovoljno i praktičnog i teoretskog znanja da znam što radim, a nisam tip osobe koja će sad deset tjedana polako raditi za isti rezultat. I zbog sportskog iskustva znam što je gubljenje kilograma za kategoriju niže, samo ovaj put želim gubiti više masti a manje vode. Kako sam do sada 3 puta bio u komi i 4 puta po 27-32 dana samo na 100% infuziji elektroliti i ugljikohidrati ( bez amino kiselina) gubio sam od 14-17 kilograma za to vrijeme uglavnom masnog tkiva ( mjereno ne najboljom, ali relativno preciznom metodom) i zadržavao sam čak i lošijom prehranom ( cca 70-80% UH jer masnoće i proteini više provociraju pankreas ) uz neko kretanje, vježbanje tu težinu i po godinu dana, no teža povreda kralježnice, pa totalka ( po polic. zapisniku sa 140 frontalno u stijenu) i smrt užeg člana obitelji su me vratili na otrovni režim života, a sad si to ne mogu dopustiti. A i dokazano još imam nužne metaboličke adaptacije za razgradnju i energetski transfer masnog tkiva, testosteron nalazi 30% veći od prosjeka ( ??? pojma nemam kako ), hormon rasta nažalost ne znam, od suplemenata uzimam jedino omega3, D+K2 vitamin i prirodni kompleks vitamina iz biljaka, te naravno hidrolizat zbog deficita ( uglavnom svi suplementi farmakološke gradacije ) ---

" Za ljude koje znam da su radili "dijete" prije deset godina (oduvijek), rade ih i dan danas. A polaziste im je uglavnom gore, ili isto nego sto je bilo prije deset ili koliko godina. =)

Mene interesira na koji nacin matematicki budes kreirao prosjecni dnevni deficit od 2500kcal?
I kako si dobio izracun da ces izgubit 1.5-2% misica u tom ciklusu? "
--- Nema matematike i mjerenja hrane( to i nije za mene), nego mjerenje težine i sastava tijela svaki dan, opsega trbuha, i ako 2 dana za redom stagniram, slijedeći dan imam samo 2 obroka, zeleni i crveni miks voća i povrća+malo zobenih i hidrolizat, znači treći dan je ekstremni popravak. Naravno, ova dva dana Uskrsa su totalni prekid, iz čiste pristojnosti ne možeš ne jesti sa gostima i u gostima, posebno ako su dragi ljudi. Dnevne kontrole su i da provjerim gubitak voda ili masno tkivo. I remen je dobar pokazatelj, 3 rupe su 7.5cm manje u struku. U procjeni gubitka 1.5-2% mišića sam pogriješio, jer sam smetnuo s uma da biologija nije linearna, i da ću u slijedećih 7-10 dana ( i zbog uskršnjeg prekida ovo produljenje) izgubiti nešto više nego na početku, ali to se zaista lako vrati. No i ako dobro razmislim, pauza za Uskrs je i dobro došla. ---
" Moja perspektiva skidanja 10kg u 4tj. i da li je moguce? Apsolutno jest.
Da li je moguce skinut 10kg "masnog tkiva" u 4tj. uz savrsene uslove, ako izuzmemo gornje slucajeve (pocetnik, zapusteni stari vjezbac)? Apsolutno smatram da ne. Cisto radi zdravog razuma i matematike. "
   --- Ipak se sjetio dodatka za matematiku: Moja uobičajena dnevna potrošnja je bila super mala od sjedenja i učenja-čitanja u relaks fotelji, dok nisam na putu su mi sad uvjeti idealni, sad mi je potršnja cca 2000 kalorija povećana( prije par godina sam na Polar tečaju dobio najbolji uređaj i prilično točne rezultate mjerenja VO2max-a) , a na to dodajem još deficit u prehrani, koji nemam pojma koliki je jer ne mjerim ( ali je sigurno prilično velik) zbog toga što nikad ni 2 ista komada neke namirnice nisu iste kalorijske vrijednosti te se ne želim oslanjati na to. Naravno i da ovi podaci variraju iz dana u dan. ---.

Pa me eto zanima tvoja perspektiva i sto se krije iza navedenoga..
--- P.S. Nadam se da sam na većinu odgovorio, a i da ćeš toliko dugo analizirati koliko dugo sam ja pisao, pa si mi sad uništio 2 večernja vježbanja, a sad u pola dva sigurno neću :) A još sam žurio... Mijenjaj perspektivu, pa kad dodješ u ZG može rasprava i kava, zaista mrzim pisati ---

Pozdrav svima,
i svako dobro povodom Uskrsa (svima koji slave).


Edited by iver - 03 Travanj 2018 at 01:32
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Travanj 2018 at 01:47
@Hrust, nadam se da nije ozbiljna povreda, ali mogućnost toga je i bila povod da sam napisao da neke stvari besmislene. Ne znam jesi dali znaš, pri početku treninga snage napredak je relativno brz i velik, jer se uglavnom bazira na neurologiji, učiš aktivaciju mišića i motornih jedinica. Ali za osobu koja to počne sa 40 godina, je ogroman problem da je adaptacija skeletno-vezivnog tkiva znatno sporija i iz toga proizlazi problem. Izbjegavaj sve što čini znatnu kompresiju na kralježnicu i zglobove, ma koliko ti bio sretan sa tim napretkom u dizanju, a skoro bih se kladio da trener nakon tih dizanja nije radio vježbe za dekompresiju i opuštanje kralježnice. Na MR-u ne zaboravi uzeti CD, da snimku može i netko drugi pogledati, naime meni je navodno najpoznatiji Dr u ZG napisao skroz netočnu dijagnozu, moja sreća da sam sa snimkom(ali bez dijagnoze) otišao i nekom drugom, koji mi je dao detaljnu i točnu dijagnozu.
Back to Top
Hrust View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Rujan 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Hrust Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Travanj 2018 at 11:14
Da,snaga mi je relativno brzo narasla,a i centimetri se dosta dobro smanjili.Sa vezivnim tkivima sam opčenito imao problema,ali ovdje se ne radi o tome.Bol se lagano smanjuje,ja trenutno sam radim aerobno i lagani kružni trening.Svakako ću na MR pa ćemo vidjeti dalje.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.