New Posts New Posts RSS Feed - Pozdrav svima
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Pozdrav svima

 Post Reply Post Reply
Author
benjaminpožega View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Prosinac 2017
Location: Pozega
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote benjaminpožega Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Pozdrav svima
    Posted: 17 Prosinac 2017 at 15:29
Još jednom jedan veliki pozdrav svima. Zovem se Benjamin, imam 26, kroz nekoliko dana i 27 godina, dolazim iz Požege.

Inače sam vjeroučitelj te radim u osnovnoj školi, u slobodno vrijeme volim šetati, biciklirati, a uz to još jednom tjedno igram nogomet i povremeno badminton.

Ovdje sam jer želim saznati neke nove stvari što se tiče prehrane i zdravog života općenito. Moja priča počinje 2012. kada sam imao 125 kila te sam preko jedne ljetne sezone uz sezonski rad smršavio 35 kila. Nakon te sezone smršavio sam još 4-5 kila, a zatim uz sve stresove na fakultetu vratio na 91. Tu 91 sam održavao 3 godine, a kada sam diplomirao natukao sam 9 kila. Otkad radim pokušavam što više kretati se, šetam redovno i dok traje školska godina spustim se na 91-92 opet. Ali čim dođe ljeto doslovce mozak ide na pašu i ne krećem se skoro ništa i opet se vratim na 99-100 kila. Trenutno sam već 4 mjeseca na malom režimu prehrane od 1800kcal dnevno, a uz to se svaki dan krećem, prehodam otprilike 6-10km dnevno, zavisi o danu. U ta 4 mjeseca smršavio sam 6 kila i trenutno sam na 94. Ovdje sam konkretno kako bih pronašao neke nove načine života, konkretno počeo sam pratiti i glikemijske tablice, kalorijske tablice, gledam svaki zalogaj koji stavljam u sebe, ali ima tu još jako puno prostora za napredak. Stoga se nadam kako će mi netko pomoći svojim savjetima da tako nastavim i dalje. Iskreno, želja mi je do sljedeće godine i svadbe doći na kilažu između 80 i 85 kila.
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Prosinac 2017 at 22:04
Benjamine, znaš li ti što je bazalni metabolizam? Nisi napisao koliko si visok, ali moguće da ti je tih 1700 kcal premalo na sve tvoje dnevne aktivnosti, pa si zato imao jojo efekt. Ili, kako si gore napisao, si smanjio aktivnost, a unos kcal je ostao isti, što je neminovno vodilo debljanju. Malo prouči što je bazalni metabolizam i ukupna dnevna energetska potrošnja, za početak. Ispod bazalnog ne smiješ ići... najbolje nbi bilo nekih 200-500 kcal ispod kalorijskog unosa potrebnog za održavanje težine (TDEE), a to možeš postići ili dodavanjem aktivnosti, ili smanjivanjem hrane(ne drastično sad), ili oboje.
Back to Top
benjaminpožega View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Prosinac 2017
Location: Pozega
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote benjaminpožega Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Prosinac 2017 at 06:53
Nisam niti primjetio da nisam napisao kile. Uglavnom, imam trenutno 94 kile i na tih 94 kile moj bazalni metabolizam je 2097kcal. Stoga smatram da moja prehrana i nije toliko radikalna s obzirom na BM. Iako, ne sjećam se u ova 4 mjeseca jesam ikada unosio 1700kcal. Ponekad se dogodi da u 5 obroka u danu jedva skupim 1350kcal a osjećam se kao da sam pojeo pola krave.
Inače radim u školi kao učitelj, ali se ne sjećam kad sam zadnji puta jedan školski sat sjedio na stolici, uvijek sam na nogama, čak niti u zbornici ne mogu sjediti nego radije stojim. Nije uopće problem dok se radi, problem su praznici kad se jednostavno ne krećem dovoljno. Sad idu zimski praznici pa sam čvrsto odlučio šetati svaki najmanje 90 minuta kako bih održavao isti režim, i naravno paziti i dalje na svaku kaloriju.
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Prosinac 2017 at 09:24

Dobro... ali ja još uvijek nisam dobila odgovor na jedno pitanje: VISINA? XD. Makar si sam sebi ovdje gore odgovorio i potvrdio da sam imala pravo:NE SMIJEŠ UNOSITI ISPOD 2097 KCAL ukupno, s dnevnom potrošnjom.(ako ti je zbilja to bazalni, što bez visine ne mogu reći). Dakle, ne jesti 2097, pa onda šetati do iznemoglosti i potrošiti 500 kcal nego dizati hranu, da na kraju ostaneš s potrošnjom barem na tih 2097!! Kakvih 1350 kcal dnevno? Ja pojedem do 12 sati toliko, a 40 kg sam lakša i žena sam xD. Tih 2097 ti je minimum minimuma koji tijelu moraš osigurati(da padneš u komu toliko bi na infuziju dobivao). Zato ti se i jesu kile vratile, jer si otišao u prevelik deficit. A ne bi bilo loše ni nekakav trening snage ubaciti radi očuvanja mišića, ali ako ti je samo cilj gubiti kile, ok.
Back to Top
benjaminpožega View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Prosinac 2017
Location: Pozega
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote benjaminpožega Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Prosinac 2017 at 12:39
Ono što uvijek djeci u školi govorim upravo ja radim, a to je da ne kužim što piše i pišem ono što ne treba, što sam ja sebi zamislio :D dakle, visina je 185, a težina 94 trenutno. Što se tiče kalorija, jednostavno mi se dogodi da nikako ne mogu jesti, stvarno bude dana kad jedva ubacim tih 1350 kalorija u sebe, sam sebe tjeram jesti iako se osjećam punim do vrha.
Shvaćam što želiš reći, a to je da premalo unosim kalorija u sebe s obzirom na bazalni. Moram sam onda sam sebe natjerati na veći unos kalorija. Nadam se da će to ići u skladu s mojim tjelesnim aktivnostima. Evo, sad sam se vratio iz škole i od jutros sam prehodao 5km do škole i u školi, a još mi slijedi badminton kao današnja sportska aktivnost gdje ću se lijepo iznojiti i istrčati. Što se tiče šetnje, ne ubijam se ja tom šetnjom nego je meni to zadovoljstvo, opustim u tih 90 minuta dnevno. S druge strane nikad nisam bio za teretane i slične stvari jer imam povremenih problema sa skoliozom pa to pokušavam rješavati šetanjem i plivanjem, svaki dan isto izvodim vježbe za skoliozu koje sam dobio u Daruvarskim toplicama. Vjerujem da bih trebao možda odraditi i nekakve malo jače treninge, ali stalno imam osjećaj kako mi je i ovakva vježba dovoljna. A unos kalorija ću svakako probati povećati, ako ne odmah na tih 2097, onda barem na 1800 pa postepeno povećavati jer mislim da bih se s obzirom na moj metabolizam samo udebljao kad bih naglo povećao kalorije.
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Prosinac 2017 at 12:48
Ok, jasno mi je to, ali i taj energetski unos će ti ovisiti o tome kakva ti je prehrana. (Jelovnik za bar 3 dana, pretty please..?). Moguće je hranom malog volumena, a visoke energetske vrijednosti vrlo brzo natući kvalitetne kalorije. Žlica ulja, bademi, banane, kakao....smiksaš si bananu, naranču, malo posnog, žlicu kakaa, koji badem, jaje možda...divota! Klizi niz grlo samo tako, a energetska bomba. Ako ti je baš problem namiriti kcal normalnim obrocima. Ali da, postepeno dizati bi ti bilo najpametnije jer bi inače sve vratio u rekordnom roku, što bi ti tijelu bilo veliki šok. Samo opet, ne smiješ ispod bazalnog...

Edited by Justanyone - 18 Prosinac 2017 at 12:48
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.