New Posts New Posts RSS Feed - ISKRENI SAVJET oko mršavljenja
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

ISKRENI SAVJET oko mršavljenja

 Post Reply Post Reply
Author
Warrior98 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Srpanj 2016
Location: Radoboj,Krapina
Status: Offline
Points: 198
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Warrior98 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: ISKRENI SAVJET oko mršavljenja
    Posted: 25 Sijecanj 2017 at 14:07
Pozdrav! Ime mi je Alen,imam 18 godina i prije godinu dana sam težio 122 kg sa 185 cm visine...postotak masti mi je vrlo vjerojatno bio oko 30 % ... zašto pitate se? Oduvijek sam volio slatko i slano(svu hranu koja postoji,nisam izbirljiv :P  ),izbjegavao sam svaku vrstu aktivnosti i s vremenom izolirao sam se u svoju sobu,igrajući se na kompu i jedući sve pred sobom. Prije tocno 365 dana,odlučio sam da ako mislim imati funkcionalan život,da moram promijeniti apsolutno sve iz temelja...i tako je počelo...ko svaki totalni fitness tutlek,prva aktivnost kojoj sam se pozabavio bio je,naravno,jogging...dobar stari jogging...naravno,kada imate 122 kg i jedva disete dok se penjete po stepenicama,jogging je zapravo na neki nacin sprint na zivot i smrt...mozda malo pretjerujem ali nimalo nije laka rekreacija za pretilu osobu...Uveo sam novi rezim prehrane,jelovnik tipicni bodybuilderski,zobene,piletine,salate, i to uz dodatak voća...počeo sam izbjegavati sve ove loše stvari tipa voćni fruktozni sokovi,gazirana sranja,slatkiše ama baš sve,tjesteninu,kruh,procesuirano crveno i bijelo meso i krumpir...u 5 mjeseci došao sam na 85 kg samo s tzv."cardiom" odnosno joggingom uz nesto sitno HIIT-a,odnosno intervalnog treninga...mnogi će se sloziti da je to bilo previše toga skinutog u tako malo vremena...i vjerojatno je bilo...ali osjećao sam se moćno! Bio sam u kondiciji života,trčao sam ko manijak,vozio  ultra duge biciklisticke staze i tako dalje...Prva tri mjeseca nisam brojao kalorije jer sam jednostavno mislio da ako jedeš zdravo ne trebaš brinuti ni o čemu...Islo mi je super,ali buduci da covjek nikad nije zadovoljan,odlucio sam ja to ubrzati s brojanjem kalorija...brutalna restrikcija kalorija,negdje oko 1800 kcal uz 2-3 sata cardia dnevno vodi prema onome što je vjerojatno jedan od najvecih problema danasnjeg modernog zivota...tzv. sindrom "skinny fat"...naime,misicne mase mislim da nisam niti imao u tom trenutku(malo crnog humora,ali djelovalo je tako)...izgledao sam kao krumpir s cackalicama umjesto nogu i ruku...nisam bio najzadovoljniji svojim izgledom iako sam napravio veliki napredak...Sva odjeca mi je pristajala dosta dobro,ali jedan problem me je doslovno dovodio do ludila...znate li kako je to kad imate MASNA PRSA nakon tisuce kilometara cardia? bolje da ne znate...sve je bilo ok dok je majica bila na meni,ali cim sam je skinuo opet sam vidio onu istu verziju sebe iz 2. mjeseca,samo sto je bila...pa,manja :( dio toga je bio totalno mentalni jer pretile osobe nakon sto smrsave uvijek se vide kao pretile,ALI...
tu nije bio kraj mojem putovanju...
Znate kako strucnjaci predlazu jako lagane kalorijske restrikcije,standardnih 500 kcal dnevno itd? Brijem da su u pravu i to sam naucio na tezak nacin...nakon ovih stresova koje sam priredio svome tijelu,primjetio sam jako loše općenite znakove organizma u koje nisam htio vjerovati...konstantna hladnoća u rukama,konstantna glad i pomisao kad ce biti sljedeci obrok,brojanje kalorija,daljnja restrikcija kako bih ukloniuo tu MAST sa ostataka problematicnih dijelova tijela...I onda je poceo totalni BLITZKRIEG...jednog dana,posvađao sam se s ocem oko totalno nečeg nebitnog(konstantno sam bio mrzovoljan) . Toliko sam bio potresen da sam jednostavno otišao u trgovinu,nakupovao si svakakvog sećernog sranja i junk hrane te jeo dok mi nije bilo slabo...ko se nikad nije s tim susreo,ne zna o cemu pricam...i bolje...jer to nisam bio ja...to je bio toliko jak instinkt da pojedem sve pred sobom kao da sam preuzet od mracnih sila...cijelu noc nisam mogao spavati zbog: 1.stresa jer sam "uprskao" dijetu 2. trbuh me toliko bolio da sam molio Boga da docekam jutro...i to nije bilo gotovo.Počeo sam to ponavljati svaih nekoliko dana,tražio sam online savjete,čitao knjige,pokušavao se kontrolirati ali SNAGA VOLJE tu nema nikakav,ali apsolutno nikakav učinak...zato svi oni koji se prijavljuju na americki reality show BIGGEST LOSER ne uspijevaju odrzati novu kilazu...preko 90 posto ih se vrati na jos vecu kilazu nego su bili prije...neznam vjerujete li mi,ali teško mi je i ovo pisati,i prisjećati se svega,ali morate biti upoznati s čim se možete susresti...
Nakon 2 i pol mjeseca yo-yoanja,stagnirao sam na 105 kg...i rekao sam jednostavno ne želim biti još jedna statistika,još jedan broj neuspjelih ljudi koji su vratili svu kilazu natrag,i jos gore...
Uvaženi član ovog foruma,gospodin Iver,neznam mu prezime i ime u stvarnom zivotu,(ako Vam je to ime,ja se ispričavam) u 8. mjesecu,dva mjeseca prije ovih kobnih "binge-ova" rekao mi je da moram implementirati obavezno trening snage u svoj rezim treninga...trening snage me nikad nije privlacio i jako sam ga zapostavio u cijelom ovom putovanju,ali sad sam bio odlucan i rekao sam j*** sve,kalistenika mi se sviđa(bodyweight vježbe,trening snage sa vlastitim tijelom),to ću raditi,prestao sam brojati kalorije i jednostavno se fokusirao OPET na normalan unos "zdrave" hrane(povrće,voće,legumi,meso,jaja,zob i to,uz puno vode i čajevi)...iako sam 20 kg teži nego sto sam bio u 8. mjesecu,sva odjeća mi stoji isto ili čak malčice bolje,jer pogodite što? dobio sam nekakve noob gainse,neke početke mišične mase i bome,osjećaj je dobar...istina imam 105 kg,koji su stalni,ali naziru se bicepsi,tricepsi,ojačao sam trup,noge i tako dalje...svaki drugi dan radim kalisteniku i jedva čekam svaki trening,neopterećen s kalorijama i s unosom hrane...
Post je jako dug,ali za POČETNIKE je jako bitno da pročitate ovo i učite iz mojih grešaka,pa sam Vam napravio kratko sumiranje:
1.Ako ne mislite implementirati drugačiji "liftestyle",ako ne mislite se hraniti zdravije i vježbati u zdravim dozama ono što volite(nema veze dal su to utezi,vijača,jogging ili aerobik),odnosno ako ne mislite pratiti takav lifestyle do kraja života,vrlo vjerojatno nećete uspjeti u svojem naumu jer snaga volje Vam tu neće pomoći...morate raditi u skladu sa svojom biologijom,ako je tijelo gladno,dajte mu energije kvalitetnih nutritivnih vrijednosti,koncentrirajte se na laganu aktivnost svakog dana,sto vise hodanja,a sto manje sjedenja za računalom(ako imate sjedilački posao ili ste u skoli,svakih 45 minuta ili 1 sat se protegnite,prosecite par minuta,napravite par cucnjeva,sklekova,bilo cega,samo da malo opustite misice)
2.moja preporuka za TRENING je trening snage jer više istraživanja je pokazalo da ubrzava vaš organizam,za razliku od jako dugog kardiovaskularnog treninga poput trčanja,koji ga usporava i izgladnjuje(i dan danas trčim,ali jednom-2 put tjedno, i to u obliku košarke,sprinteva,ponekad i jogging ali jako malo,tek toliko da mi srce proradi,a ne kao nacin izgaranja kalorija)+ toga izgledat ćete bolje,vitkije i osjećat ćete se moćnije!
3.Nemojte zaboraviti na cirkadijski ritam(odmor,spavanje,noc je za odmor,dan je za posao),unos tekućine(kroz svjeze povrce,cajeve i vodu),dobivanje besplatnog vitamina D iz sunceve svjetlosti koja nam pomaze da se osjecamo dobro tijekom dana i mozemo zaspati nocu i tako dalje
Ovim postom ne zelim umanjivati vrijednost svih onih koji ulazu vrijeme,novac i volju u bodybuilding,brojanje kalorija i obroka,ali to nije za mene i radije ću biti na 105 kg pa polako dobivati misicnu masu dokle ce ici,nego biti konstantno izgladnjen sa manjom kilazom,tko smatra brojanje kalorija dobar zivotni put i moze to raditi do kraja zivota,samo naprijed,to znaci da ste nasli odlican nacin za kontrolu tezine i to je SUPER! ali to za mene nije jer se osjecam kao rob vage...
Hvala Iveru i drugim forumovcima,nadam se da sam Vam malo pomogao...nemojte se sad obeshrabriti,ovo sto se meni dogodilo rezultat je toga sto sam isao protiv sebe,pretrenirao sam se,a nisam dobivao dovoljno energije...
S toga,pamet u glavu i polako pobjeđujte utrku!
Sretno,pozdrav!
"Exercise is the thing we must do to replicate the conditions under which our physiology was - and still is - adapted, the conditions under which we are physically normal."
Back to Top
r4mb0 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 01 Sijecanj 2014
Status: Offline
Points: 454
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote r4mb0 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Sijecanj 2017 at 20:50
Odličan tekst, slično sam i ja prolazio, ali ipak nisam toliko kila tako brzo vratio. Uglavnom sve dobro rečeno :)
Back to Top
Warrior98 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Srpanj 2016
Location: Radoboj,Krapina
Status: Offline
Points: 198
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Warrior98 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Sijecanj 2017 at 16:12
Ma planiram ja to skinuti opet na ovaj vise manje zdraviji BMI,samo što stvarno neću sad forsirati to jer mi se jako zamjerilo...a to je ono kad nećeš slušati one koji znaju...sad idem polako i radim samo ono što volim i pokušavam jesti instinktivno,jesti da bi živio,a ne živjeti da bi jeo :D
"Exercise is the thing we must do to replicate the conditions under which our physiology was - and still is - adapted, the conditions under which we are physically normal."
Back to Top
lucijaprsa12 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 01 Rujan 2015
Status: Offline
Points: 84
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lucijaprsa12 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Sijecanj 2017 at 18:14
bravo, samo naprijed i dalje. Nadam se da ce se neki početnici pronaći i pomoći si.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.