New Posts New Posts RSS Feed - Da li je ova ishrana prihvatljiva?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Da li je ova ishrana prihvatljiva?

 Post Reply Post Reply
Author
aftermath View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 01 Rujan 2014
Location: Bosna
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote aftermath Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Da li je ova ishrana prihvatljiva?
    Posted: 18 Studeni 2015 at 14:46
Pozdrav. Od nedavno sam poceo sa novom ishranom (ranije sam zaista jeo losu hranu, pio previse kafe, prenajedao se i slicno). Oduvijek sam bio relativno aktivan u sportu, ponekad teretana, sklekovi kod kuce cesto, ponekad trcanje i tako. Od kada sam poceo sa novom dijetom (ishranom) malo sam smrsavio. Visok sam 186 cm i imam oko 87 kg. Imao sam 90 prije 2-3 sedmice. Cilj mi je da idem na 83-84. Idem 5 puta sedmicno u teretanu, 5 puta sedmicno na jogging/cardio. Moja ishrana na primjeru jednog dana je ovakva: Dorucak-ponekad dvoje jaja i malo ugljikohidrata (zaista malo hljeba/kruha) ili npr. pojedem cjelovite zitarice sa obranim mlijekom (0.9%). Nakon dorucka, kroz 2-3 sata pojedem malo oraha ili suhih sljiva (ne pretjerano-mozda saku oraha ili 3-4 suhe sljive). Nakon toga rucak: vecinom piletina, s nekim povrcem ili vocem i opet malo ugljukohidrata. Kroz 3 sata opet isti medjuobrok kao spomenuti. Navecer se trudim pojesti voce/povrce s manje proteina i sto manje ugljikohidrata. Namjeravam u ishranu ukljuciti i losos, tunu. Cesto jedem grah za rucak. Pijem magnezijum i ponekad pivski kvasac (ali ne pretjerano). Jedem od 5 do 6 manjih obroka. Da li je ovo u redu ishrana? Trebam li vise proteina ukljuciti? Ponekad, nakon 7-8 dana se premorim, i sljedeci dan ukljucim vise ugljikohidrata. Brine me sto imam manji unos ugljikohidrata i da mi to nece djelovati negativno na zdravlje (npr. na stitnu zlijezdu a cuo sam da se kod nekih javlja i opadanje kose, sad ne znam koliko je to tacno). Cilj mi je dakle "spasti"na kilazu od oko 83-84 kg. U teretanu idem radi forme, i radi malo misica :D. Post je dug i sry zbog toga. Zaista bih cijenio Vase odgovore i savjete. Hvala unaprijed.
blablabla
Back to Top
r4mb0 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 01 Sijecanj 2014
Status: Offline
Points: 454
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote r4mb0 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Studeni 2015 at 15:48
S nicim ne treba pretjerivati pa tako ni s time da je pozeljno puno proteina, a malo UH na dijetama. Zanemari to, jedi kvalitetno i kalorijski koliko ti treba, umjerenost je najbitnija, jedi sto manje preradjene hrane i uzivaj. Nemoj jedino UH za veceru i tad si najsigurniji da ti se nece nista uloviti ukoliko nisi otisao u suficit s prehranom.
Back to Top
israela View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 03 Sijecanj 2015
Location: zagreb, croatia
Status: Offline
Points: 213
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote israela Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Studeni 2015 at 23:22
tempirajte ugljikohidrate najviše u doručku i poslije treninga neki ugljikohidratno-proteinski obrok. eh nije isto pojesti jaja i žitarice a niti orahe i šljive :) ujutro mogu i jaja sa nekim kruhom a mogu i žitarice sa mlijekom pošto su i taj kruh i žitarice uh-i. nebi škodilo čak i da u svakom obroku imate šaku ugljikohidrata ravnomjerno raspoređeno u danu pa čak i u večeri. ljudi ih besmisleno izbjegavaju umjesto da se fokusiraju na opći deficit kalorija jer to je ono zbog čega mršavimo a ne zbog manjka uh (između ostalog manjak može uzrokovati nabrojane posljedice). proteine normalno ostaviti na nešto višoj razini ali ne previše jer se i tu lako može nepotrebno pretjerati. samo vi jedite raznoliko i vodite računa da ste odradili dobar trening 4-5 puta tjedno (uključuje i trening snage oko 3 puta i kardio 2 npr. ništa više od toga nije potrebno) i bilo bi dobro da makar okvirno znate koliko vaše tijelo troši kalorija da budete u deficitu i dobar trening............to je 100% najsigurniji i najzdraviji način za uspješno gubljenje što više masnog tkiva i očuvanje mišićne mase.
Velicanstveni orao na tlu slomio je krila, zato ja sa obje noge odlucih poletit'.
Back to Top
aftermath View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 01 Rujan 2014
Location: Bosna
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote aftermath Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Studeni 2015 at 11:44
Hvala vam na savjetima. Zaista cijenim vase odgovore. Ukljucicu vise ugljikohidrata, ali ne previse. Nazalost, ne znam koliko okvirno trosim kalorija. Ovakve treninge imam za jednu sedmicu: Jedan dan prsa, na benchu 50 kg, 50 kg opet, pa 60, 70, 80 kg. Pet serija dakle. Potom idem na kosi benc sa slicnim kilazama, mozda 5 kg manje. Onda idem na kosu klupu da radim razvlacenja s bucicama i jos jednu vjezbu. Potom idem raditi triceps na kablovima i malo sa kosom sipkom. Potom uradim propadanja sa opterecenjem i moj trening ujutro je gotov. Navecer odem na trcanje, trcim 6 km jakim tempom (meni je bar jak, mozda bi nekome bilo lagano-ima mnogo brda pa se zaista umorim. Uradim to za 36 minuta, malo prosetam poslije). Sljedeci dan su ramena i noge, trudim se da ih pravilno uradim. Kilaze s nogama nisu pretjerane, maksimalno 70 kg na cucnjevima. Ramena na jednoj spravi su od 40 do 50 kg. Sa bucicama radim ramena sa kilazom od 17.5 kg 3 serije, a potom sa 22. Onda odmorim dan. Potom dva dana istih treninga. Dan odmora opet, zatim ledja radim jedan dan i trapez. Dan odmora i opet sve iznova. Jogging radim onaj dan kada radim noge, jer su mi noge tada umorne. Cardio radim 3 puta, nesto jaci tempo. Planiram preci na HIIT treninge 2-3 puta sedmicno, sa sprintevima. Takodjer bih rotirao svake sedmice koji dio tijela radim jedanput. O ishrani sam vam govorio. Dakle, visok sam 186 cm, imam oko 87 kg. Sad, koliko ja kalorija potrosim/unesem, ja zaista ne znam. Znam da ne gladujem previse, ne mucim se. Uzmem crnog kruha/hljeba umjesto bijelog. Pijem i zeleni caj ujutro i navece. Ovo vam mnogo pisem da objasnim sve posto zaista niti okvirno ne poznajem svoj unos kalorija niti njihov gubitak, a ne zelim nastetiti zdravlju. Ishranu cu malo izmijeniti, poslije treninga uh-proteinnski obrok, kako ste mi savjetovali. Vidim da mi se stomak smanjuje, a ranije ga nikad nisam ni imao kad sam bio mladji. Sad je minimalan gotovo. Biste li mi preporucili ujutro jaja ili, pak, cjelovite zitarice sa obranim mlijekom? Ili mogu kombinovati? Orahe i sljive mogu pojesti zajedno, ali ne previse, saku mozda ukupno u medjuobroku. Hvala vam i pozdrav.
blablabla
Back to Top
israela View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 03 Sijecanj 2015
Location: zagreb, croatia
Status: Offline
Points: 213
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote israela Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Studeni 2015 at 16:04
ma bez tolko muke sve je relativno :) treninzi su dosta jaki, vidim da imate kapaciteta ohoho jedino neznam zašto biste još kardijali kad trčite navečer...to je malo too much, ja bih radije kardio negdje između na dane odmora ili direktno poslije treninga neki kraći to je sasvim dovoljno. nemorate baš krv pišati hehehe ovi treninzi snage su dosta jaki i tu stvarno puno potrošite pa nema potrebe navečer još ići trčati 6 km uzbrdo :D za prehranu je bio samo naglasak da je najvažnije da ste u manjku sa kalorija oko 200-500 kcal plus trening. vaš dnevni unos kalorija možete izračunati raznim formulama po internetu pa malo potražite TDEE na googlu i na par stranica izračunajte. naaravno da to nije uvijek točno, ali od par rezultata moći ćete približno znati koliko vam je potrebno. od toga neka manjak najviše dolazi iz ugljikohidrata i malo iz masti po potrebi pa malo povisiti proteine i modulirati po potrebi. ugljikohidrati vam trebaju pogovoto za ovakve aktivnosti tako da neki drastični rezovi su štetni po zdravlje. usporedba jaja i kruh sa žitaricama i mlijekom je više bilo u smislu nutritivne vrijednosti ta dva doručka. svaki doručak mora sadržavati proteine ugljikohidrate i nešto masti za normalno funkcioniranje i zdravo mršavljenje. pokušajte samo izračunati kalorije i smjestiti šaku ugljikohidrata dlan proteina i palac masnoća u 3-4 obroka plus 1-2 međuobroka sa nekim voćem i orašastima...zavisno što ste jeli tokom dana i sa čim ste pretjerali. možete i kolač pojesti ali onda maknite koju šaku ugljikohidrata u danu npr. kužite na što ciljam? samo treba znati koja je zdrava i poželjna hrana i kada bi se trebala jesti pa se lako ugura i koji gušt u dnevni meni. bitno da trenirate progresivno (ne previše) i da ste u deficitu sa kalorijama. 
Velicanstveni orao na tlu slomio je krila, zato ja sa obje noge odlucih poletit'.
Back to Top
r4mb0 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 01 Sijecanj 2014
Status: Offline
Points: 454
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote r4mb0 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Studeni 2015 at 18:29
Zasto jogging na dan kad se rade noge? Ja bas tad ne bih upravo zato jer su noge umorne. Jaja ujutro ili zitarice? Pa sve ovisi, treba zbuniti tijelo, nekad jedno nekad drugo, takodjer ja osobno gledam da niti jedan dan ne unesem jednak broj UH, gledam npr. prvi dan 50g, drugi 150, treci 250, cetvrti 100 itd...no to nije toliko sad bitno, bitno je ostat u glavi stabilan i ne odustat
Back to Top
aftermath View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 01 Rujan 2014
Location: Bosna
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote aftermath Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Studeni 2015 at 20:35
Da, pokusavam mijenjati obroke kao sto ste spomenuli. Nekad manje a nekad vise ugljikohidrata. uvijek se trudim da ima voca i povrca. Protein za dorucak i rucak sa UH, nekad za veceru. Ne znam da li imam kapaciteta bas, jer neki dan sam se bas opteretio kardiom da se pojavila nesvjestica :). A bivsi sam fudbaler, tako da trcanje nije nista novo. Godine stizu mozda :). Rambo, Jogging radim kada i noge jer je moj jogging 40-45 minuta laganim tempom, nista pretjerano. Ima brda, ali nije sve brdo :). Mislim da cu kardio od 36 minuta zamijeniti hiit treningom od 15ak minuta. Jogging mi zaista nije naporan, cak i psa na povocu povedem :D. Mozda je pretjerano da trcim 5 puta sedmicno, na dane treninga u teretani. To radim navecer, a teretana je ujutro. Imam dva dana odmora kada ne radim nista. Mozda je bolje da trcim na dane odmora i jos na dva dana treninga, kako ne bi doslo do preopterecenja. Israela i Rambo, hvala vam mnogo na odgovorima. Shvatio sam da pretjerujem sa nekim treninzima :).
blablabla
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.