New Posts New Posts RSS Feed - D: Kortizol - koji su simptomi hormona
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Kortizol - koji su simptomi hormona "razaraca", kako utjece na tren

 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Srpanj 2014 at 02:15
izgleda da opet ja trebam biti "crna ovca" predstavnik buntovnika. Dio clanka je ok, a dobar dio je samo parcijalni izvadak iz kompletne znanstvene-fiziološke slike, kakvu proizvodaci suplemenata koriste za zasljepljivanje naivnih potrošaca istih, a to zvuci više kao manipulacija znanosti.
No za detaljniju analizu i kritiku bi trebalo bar 50 linija teksta, nemam vremena za to. U svakom slucaju kortizol je esencijalni hormon nužan za preživljavanje, i veci je problem premalo lucenje, mada je istina da je štetno i preveliko trajno lucenje, to je tocno. Vec sam naslov i naziv "hormona "razaraca" " je besmislen i netocan, više senzacionalan, jer bez njegovog pojacanog lucenja bi vec mnogi bili u raznim okolnostima mrtvi, a većeg razaranja od toga jeli teško da ima . I nadbubrežna žlijezda ga kod zdravih osoba ne luci autonomno koliko hoce, vec je upravljan iz hipotalamusa preko neuronske-hormonske signalizacije, kad organizam odluči da je potreban. Usput, ne sjecam se vec u kojem austrijskom gradu, je ustanovljeno da ga boravak ili život u blizini GSM repetitora znatno pojaca(mjereni kortizol pri ukljucivanju i iskljucivanju repetitora, a da testirani ljudi nisu znali kad se to dogada, samo znanstvenici, i cinjenica je da se kortizol znatno povecao). Tocno je i da je potreban za vrijeme treninga, jer je znatno veca korelacija u sintezi proteina kod ljudi kojih se uvecao kortizol i hormon rasta, a ne testosteron( kolicineprirodng testosterona, a ne zlouporabe suplementacije). . O tome ima još dost detalja... A trening je stres. A da je kod npr endurance sportaša kortizol glavni krivac za gubitak vecih mišica, je besmislica. ima nekog utjecaja, ali je glavni razlog adaptacija na trening, jer se u endurance-u znatno više koriste vlakna tipa 1, pa druga i zakržljaju, te se još pojave neka intermediate tip. Možete zamisliti rezultat maratonca ili dekamaratonca kad vi za 42 ili deka 420km vukao na ledima još teret 10kg mišica. Naravno, ima i mišicavijih maratonaca, što neki nikako da izreknu, medutim su zbog navedenog njihovi rezultati loši. A nacinom prehrane i za pojedinca odgovarajuce treninga(gdje vecina ljudi razlicito reagira na identican stimulans treniga), možemo kontrolirati sve fiziološke promjene pa nakon nekog vremena i transkripciju gena. Da još ne navodim razlike izmedu sportaša i rekreativaca, itd. A 6-10 grama C vitamina( i kojeg) za prosjecnog covjeka, o tom potom. Dalje, zaista postoji korelacija izmežu debljine i kortizola, kod nekih, ali je kortizol kod zdravih daleko od toga da bi bio glavni razlog debljanja. uff, dosta, moram prekinuti jer bi dvije stranice drobio. Još, naravno da se pri dehidraciji smanjuje hipertrofija, pa mišici su cca 75% vode, i u nekim sportovima se nakon takmicenja smanjuje volumen mišica zbog gubljenja tekucine iz tijela. Nekad su proizvodaci suplemenata u nekim zemljama nudili i supresore kortizola, zna se za koji dio naivne populacije, dok ih napokon na pritisak zdravstvenih organizacija nisu zabranili.Stvarno nema više vremena, a za one koji žele shvatiti, je valjda i ovo dosta.Veliki dio istraživanja na temu kortizola je bilo na bolesnicima, rekonvalescentima nakon kirurških intervencija, teško je to primijenit na prosječnog čovjeka, kao i rezultate nekih teškoatlekskih sportaša koji treniraju kako u kojem periodu 4-6 sati dnevno, pa ih kortizol nije "razorio", ali oni su isto drugi svijet. A i bodybuilding je drugi svijet, kad maltene gladujete pred natjecanje, i naravno da će u nedostatku glikogena izgubiti nešto proteina iz mišića, mislim da se prvo izgara BCAA, pa je zato u jakom deficitu za takve i preporučen, mada ga u kvalitenom wheyu ima više nego dovoljno, pa je po puno pametnijim ljudima iz tog područja nego ja, potpuno suvišno njegovo uzimanje. Eh, ovo je bio moj brzinski izljev, nek me mudri isprave i dodaju ostalo...

Edited by iver - 31 Srpanj 2014 at 02:34
Back to Top
mettasttaza View Drop Down
The Boss
The Boss
Avatar

Joined: 16 Veljaca 2013
Location: Osijek
Status: Offline
Points: 5136
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mettasttaza Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Srpanj 2014 at 23:02
Kortikosteride?

Edited by mettasttaza - 30 Srpanj 2014 at 23:12
Rodjen si s potencijalom
Rodjen si s dobrotom i povjerenjem
Rodjen si s idealima i snovima
Rodjen si s velicinom
Rodjen si s krilima
Nije ti sudjeno da puziš, pa i nemoj
Imaš krila
Nauci ih rabiti i ..LETI!
Back to Top
never-give-up View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Lipanj 2014
Location: Dalmacija
Status: Offline
Points: 464
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote never-give-up Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Srpanj 2014 at 20:04
Ja uzimam kortizol i ostale hormone nadbubrežne žlijezde s tabletama. Tako da uopće nemam baš pojma kako to kod mene sve funkcionira..
Nikad nisam baš doktora ni pitala jer ništa on to detaljno ne objašnjava, jednostavno kad dođem tamo samo želim šta prije otići
Svakako zanimljiv članak i lijepo objašnjeno
Back to Top
mettasttaza View Drop Down
The Boss
The Boss
Avatar

Joined: 16 Veljaca 2013
Location: Osijek
Status: Offline
Points: 5136
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mettasttaza Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Srpanj 2014 at 15:15
Svi komentari na temu: Kortizol - koji su simptomi hormona "razaraca", kako utjece na trening i kako ga kontrolirati

Vrlo dobro objašnjeno i odlican clanak! :)
Rodjen si s potencijalom
Rodjen si s dobrotom i povjerenjem
Rodjen si s idealima i snovima
Rodjen si s velicinom
Rodjen si s krilima
Nije ti sudjeno da puziš, pa i nemoj
Imaš krila
Nauci ih rabiti i ..LETI!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.