New Posts New Posts RSS Feed - Skolioza pitanje
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Skolioza pitanje

 Post Reply Post Reply
Author
MatijaV View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 22 Veljaca 2012
Location: Hrvatska
Status: Offline
Points: 23
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote MatijaV Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Skolioza pitanje
    Posted: 01 Rujan 2012 at 20:25
Pozdrav 

Znaci imam 17 godina težina 71kg visina 186cm, krenuo sam u teretanu i idem vec 4mjeseca po tri puta tjedno, jedan period od 15-16 godina nikako da nabacim kile nego sam samo išao u visinu u tome periodu i jako sam brzo izrastao i primijetio sam da mi je desno rame više spušteno od lijevoga i lijevo rebro mi je nekako izbaceno van naspram desnoga, dokotorica opce medicine mi je rekla da imam skoliozu i da bi trebao na plivanje ali nisam išao do sad nema davno krenuo u teretanu, u teretani sve vježbe mogu radit bez ikakvih problema, narucio sam se fizioterapeutu na pregled da vidim šta ce mi reci koji je stupanj, e sad mene zanima sljedeca stvar dali cu ja imati kakvih problema da ne budem u teretani mogao napredovati ili slicno i dali se može ta skoliza kako s nekima vježbama posložiti ili cuo sam dali bi mogli kiroprakticari pomoci??

Evo vam slike pa pogledajte. 

http://imgur.com/halhM,F35DM,rRJYG,n3SDs,oFBr6,WBh1E#3
Back to Top
xterminate View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Rujan 2012
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote xterminate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Rujan 2012 at 03:49
Hej,

Slucajno naletio na tvoju temu, a s obzirom da imam puno iskustva sa skoliozom (obiteljski slucaj - sestra) i razumijem se u to (fizioterapeut), pokusat cu ti odgovoriti na pitanja na nacin na koji ces lako shvatiti.
Jesi napravio xray kraljeznice i dobio dijagnozu? Koliko vidim sa slike (kazem ponovo, jedino rentgen je relijabilan), tvoj tip skolioze je torakalna / visa torakolumbarna, dekstrokonveksna i otprilike....po mojoj procjeni, vise od 25 stupnjeva, oko 30 mozda. Nazalost, kod nas je cijeli zdravstveni sistem i pristup skoliozi kao takvoj los, tj. upotrebljava se princip "cekaj i prati", a to cesto rezultira time da se stanje naglo pogorsa, ne poduzmu se sve potrebne mjere itd. Primjerice u Americi, svake godine se u skolama obavlja tzv. "scoliosis screening" pregled, tako da se svakome na vrijeme otkrije. Kad si prvi puta primjetio simptome? Vazno je cim prije reagirati jer u principu, kraljesnica raste do 14-16godine, i upravo da dob je vrijeme kad nastaje adolescentna idiopatska skolioza. Plivanjem ne mozes ispraviti zakrivljenost, nego samo pomogne kod bolova ako postoje te eventualno (nema dokaza za to, kao ni ostalo bavljenje sportom) sprecava daljnji razvoj. Ukoliko zakrivljenost prelazi 45-50 stupnjeva, obicno se to operira, a zahvat je jako invazivan, nema dugorocno rjesenje i opcenito riskantan. No, necu previse o tome, tvoj slucaj je ipak "blazi". Kao sto mozes primjetiti, ocigledna je asimetricnost u ledjima, na svakoj strani je jedna skupina misica dominantna, a druga zaostaje. Upravo je to razlog zasto se skolioze tretiraju posebnim, trodimenzionalnim, asimetricnim vjezbama - jedino tako je moguce postici znacajnu korekciju, koja je jos, nadam se, moguca u tvojoj dobi. Generalno gledajuci, SVE vjezbe koje su inace odlicne za zdrave, primjerice kojekakve yoga poze, istezanje, rotiranje trupa naprijed-natrag, postrance, trbusnjaci, sklekovi.....da ne nabrajam... su kontraproduktivne i mogu poticati pogorsanje skolioze. (konkretno rotacije, izbocenje lopatice i rebrena grba se povecaju) Cilj bi trebao biti istegnuti dominantne misice, a ojacati oslabljene. Konkretan odgovor na pitanje koliko ce te to sprecavati u napretku, tesko je odgovoriti. Nazalost, definitivno te limitira do neke mjere. Nesto manja izdrzljivost zbog smanjenog kapaciteta pluca (zbog iskrivljenosti prsnog kosa pluca se kod udisaja ne rastegnu koliko bi trebala) te slabost odredenih misica najvaznije su stvari koje bih napomenuo, a osim toga moguci su bolovi u zglobovima, manji gubitak ravnoteze....

Za kraj, savjetovao bih ti da uzmes odmor od teretane, narucis se kod specijalista ortopeda i eventualno zapocnes terapije za skoliozu po Schroth programu, vise-manje jedine koje provjereno djeluju. Cim prije pocnes, to vece sanse za boljim rezultatima. Nikad se nece 100% ispraviti, ali uz puno truda, barem do te mjere da je jedva primjetno.

LP




Edited by xterminate - 04 Rujan 2012 at 04:21
Back to Top
MatijaV View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 22 Veljaca 2012
Location: Hrvatska
Status: Offline
Points: 23
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote MatijaV Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Rujan 2012 at 09:56
Originally posted by xterminate xterminate wrote:

Hej,

Slucajno naletio na tvoju temu, a s obzirom da imam puno iskustva sa skoliozom (obiteljski slucaj - sestra) i razumijem se u to (fizioterapeut), pokusat cu ti odgovoriti na pitanja na nacin na koji ces lako shvatiti.
Jesi napravio xray kraljeznice i dobio dijagnozu? Koliko vidim sa slike (kazem ponovo, jedino rentgen je relijabilan), tvoj tip skolioze je torakalna / visa torakolumbarna, dekstrokonveksna i otprilike....po mojoj procjeni, vise od 25 stupnjeva, oko 30 mozda. Nazalost, kod nas je cijeli zdravstveni sistem i pristup skoliozi kao takvoj los, tj. upotrebljava se princip "cekaj i prati", a to cesto rezultira time da se stanje naglo pogorsa, ne poduzmu se sve potrebne mjere itd. Primjerice u Americi, svake godine se u skolama obavlja tzv. "scoliosis screening" pregled, tako da se svakome na vrijeme otkrije. Kad si prvi puta primjetio simptome? Vazno je cim prije reagirati jer u principu, kraljesnica raste do 14-16godine, i upravo da dob je vrijeme kad nastaje adolescentna idiopatska skolioza. Plivanjem ne mozes ispraviti zakrivljenost, nego samo pomogne kod bolova ako postoje te eventualno (nema dokaza za to, kao ni ostalo bavljenje sportom) sprecava daljnji razvoj. Ukoliko zakrivljenost prelazi 45-50 stupnjeva, obicno se to operira, a zahvat je jako invazivan, nema dugorocno rjesenje i opcenito riskantan. No, necu previse o tome, tvoj slucaj je ipak "blazi". Kao sto mozes primjetiti, ocigledna je asimetricnost u ledjima, na svakoj strani je jedna skupina misica dominantna, a druga zaostaje. Upravo je to razlog zasto se skolioze tretiraju posebnim, trodimenzionalnim, asimetricnim vjezbama - jedino tako je moguce postici znacajnu korekciju, koja je jos, nadam se, moguca u tvojoj dobi. Generalno gledajuci, SVE vjezbe koje su inace odlicne za zdrave, primjerice kojekakve yoga poze, istezanje, rotiranje trupa naprijed-natrag, postrance, trbusnjaci, sklekovi.....da ne nabrajam... su kontraproduktivne i mogu poticati pogorsanje skolioze. (konkretno rotacije, izbocenje lopatice i rebrena grba se povecaju) Cilj bi trebao biti istegnuti dominantne misice, a ojacati oslabljene. Konkretan odgovor na pitanje koliko ce te to sprecavati u napretku, tesko je odgovoriti. Nazalost, definitivno te limitira do neke mjere. Nesto manja izdrzljivost zbog smanjenog kapaciteta pluca (zbog iskrivljenosti prsnog kosa pluca se kod udisaja ne rastegnu koliko bi trebala) te slabost odredenih misica najvaznije su stvari koje bih napomenuo, a osim toga moguci su bolovi u zglobovima, manji gubitak ravnoteze....

Za kraj, savjetovao bih ti da uzmes odmor od teretane, narucis se kod specijalista ortopeda i eventualno zapocnes terapije za skoliozu po Schroth programu, vise-manje jedine koje provjereno djeluju. Cim prije pocnes, to vece sanse za boljim rezultatima. Nikad se nece 100% ispraviti, ali uz puno truda, barem do te mjere da je jedva primjetno.

LP



Prvi puta sam osjetio probleme, jer sam imao probadanja u prsima dok sam se recimo krivo posložio i to mi se je desilo ove godine u 1mjesecu, i onda sam obavio sve pretrage za srce i s srcem je bilo sve u najboljem redu. Kardiolog mi je rekao da je najvjerojatnije to od kralježnice, narucio sam se kod ortopeda ali sam na redu tek iduce godine u 7mjesecu. Budem otišao nekome privatniku. Što se tice teretane u njoj radim sve vježbe i nemam nikakvih problema. A dajte mi recite dali mi pože kiroprakticar pomoci da mi proba namjestiti? 
Back to Top
xterminate View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Rujan 2012
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote xterminate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Rujan 2012 at 01:14
Ne. I svakog tko eventualno tvrdi da moze osobno bih prijavio za iskoristavanje neznanja kod ljudi zbog financijske koristi. Alternativna medicina ima svojih koristi i prednosti, ali ne u slucaju skolioze. Opet ponavljam, nakon sto je zavrsio rast kostiju, jedino se operacijom moze ispraviti deformitet, a radi se samo u ozbiljnijim slucajevima. Kiroprakticar ti moze pomoci jedino oko bolova, kojih ionako nemas. Evo u nastavku video kao primjer operacije, odmah se vidi zasto je to nemoguce napravit rukama :)

Sto se tice bolova u prsima, ne trebas se brinuti ako su ostali nalazi u redu. Vrlo vjerojatno je zbog skolioze jer kako se kraljeznica zakrivila tako su se i rebra (zbog rotacije) koja su pricvrscena za nju pa postoji pritisak na odredene misice.

Idi k doktoru opce prakse, uzmi uputnicu za slikanje kraljeznice da se tocno vidi koliko je zakrivljeno. Privatno se mozes naruciti ja mislim na Salati kod dr. Dapica, jedan je od najboljih u HR sto se tice skolioze. Nekih 300-400kn ti dode pregled.
Back to Top
MatijaV View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 22 Veljaca 2012
Location: Hrvatska
Status: Offline
Points: 23
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote MatijaV Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Rujan 2012 at 16:07
Evo da se javim bio sam na snimanju kralježnice i kod doktora snimke su pokazale sljedece S skolioza s Cobbovim kutem od 12stupnjeva te sinistrokonveksnim rotatornim zavojem lumbalnoga segmenta uz Cobbov kut koji iznosi 13stupnjeva. Doktor mi je preporucio fizikalne vježbe 10 dana te mi je dao vježbe za skoliozu koje mogu radit doma, dali se može ispraviti taj moj slucaj skolioze?  
Back to Top
fizio27 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Rujan 2012
Location: Zg
Status: Offline
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fizio27 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Rujan 2012 at 15:57
Te vježbe ti je preporucio doktor opce prakse ili ortoped?
Na fizikalnu svakako trebaš otici, da ti se pokažu individualne vježbe koje pomažu tvom slucaju iskrivljenja kralježnice, jer nisu sve skolioze iste. Vježbe koje ti se pokažu su takodjer vježbe koje trebaš raditi doma svakodnevno, pogotovo ako se baviš bilo kakvom aktivnošcu. Koje su to vježbe tocno, koliko ih dugo trebaš raditi , kada ih treba promjeniti itd., to ti sve treba reci fizioterapeut koji te pregleda. 
Dakle, i ove vježbe na papiru ti netko treba pokazati i korigirati ako možda nešto lrivo radiš, ukazati ti na što da obratiš pažnju, itd.
Svakako obavezno otici na fizikalnu, recimo u Medikolu super rade, možeš i preko uputnice doci tamo na red. Podružnice u Zg su na Šalati i u Radnickoj, pa ako ti je to blizu, idi tamo, ako ne, nadji mjesto gdje ceš poceti ici na vježbe, što prije, jer je banalno ovako preko foruma pricati što je i kako je.
Back to Top
zipoe View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 05 Listopad 2012
Status: Offline
Points: 131
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zipoe Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Listopad 2012 at 20:35
ja ti imam 16 godina i isto ti imam problema sa skoliozom..išao sam na one vježbe na bazene u utrinama i nakon 2 mjeseca (svaki vikend sam išao) mi se stvarno smanjila ta skolioza al nije do kraja...sad sam opet krenuo,ali idem sam ili sa frendovima redovito (barem jednom na tjedan) i uskoro cu opet na slikanje,ali osjetim i sam napredak...tako da,radje istrpi 3,4 mjeseca tamo i vrati se teretani :) 
Back to Top
MatijaV View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 22 Veljaca 2012
Location: Hrvatska
Status: Offline
Points: 23
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote MatijaV Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Listopad 2012 at 20:29
Dali si imao samo vježbi ili si i plivao ? 
Back to Top
zipoe View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 05 Listopad 2012
Status: Offline
Points: 131
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zipoe Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Listopad 2012 at 21:28
i plivanje i vježbe...45 min ti traju vježbe u dvorani i 45 min plivanje
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.