New Posts New Posts RSS Feed - Istine o proteinima
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Istine o proteinima

 Post Reply Post Reply
Author
x_sport View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 27
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote x_sport Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Istine o proteinima
    Posted: 20 Lipanj 2007 at 15:54

 

Bez obzira na to sto su ga velikani kao Arnold ili Coleman proslavili, protein je do dan danas ostao najveca misterija u teretanama u nas a i vani. Mislio sam postaviti par stavri koje sam pronasao potragom po netu i literaturi, pa da svatko sebi slozi sto od toga mu pase a sto ne. Nijemi namjera nekom nametati misljenje ili tko zna sto, nego samo postaviti par cinjenica, koje ponavljam nisu moj izum..

Protein kao prah ili hrana- Prah se brzo apsorbira a brza apsorpcija je vazan dio izgradnje mase.Ipak zivozinjski izvor proteina poput jaja, mlijecne hrane ili piletine, crvenog mesa i sl. imaju kompletne mada razlicite profile aminokiselina.Neki sadrze vise neki manje, pa zato bilderi poput J.C. tvrde da se ne mogu izgraditi bez crvenog mesa.Moguce da jedinstvene kombinacije aminokiselina u mesu omogucavaju vecu sintezu proteina.Za optimalan rast mase ne valja podleci samo prahovima, vec i razlicitim vrstama hrane kao i prah prije i poslije treninga. Razlicite vrste hrane i aminokiselina mogu imati bolji efekt na vas od jedne ili dvije vrste hrane i praha, sto ide u prilog nasim bakama kad kazu da "jedemo raznoliko".

Uvijek iste potrebe za proteinom- Mnogi koji pokusavaju nabaciti masu se drze istog unosa proteina svaki dan, no trebalo bi promijeniti stvari barem malo ; npr. ako š00-kilas uzima 300 g svaki dan, uz mnogo kalorija iz ugljikohidrata da se stvori visak bilo bi dobro da se š-2dana od deset uzima 400-500 g, pogotovo onih dana  kada se trenira da se stimulira rast. Povecana konc. aminokiselina MOZE izazvati porast sinteze proteina u tijelu sto ujedno i dovodi do povecanja mase.

Dva grama po kilogramu tj. mase-Iako je to jedno od osnova bb-a, nije amen. Za ljude koji treniraju izrazito intenzivno, ta kolicina raste za barem 40-50%, naravno da razvoja nema ako se po teretani vucete kao curica, no recimo ako tek pocinjete onda se moze uzimati 2g po kilogramu, medjutim ako vec duze vjezbate, te ako niste zadovoljni napretkom dobro je preci na bar 3g ili vise.

Organizam moze probaviti puno vise proteina nego mislite- Kolicina koja je probavljiva u tijelu je proporcionalna kolicini vase mase i vasem treningu. što tezi trening, sto veca masa, to veca potreba. Ovo direktno pobija teoriju da je 30 g po obroku koju promoviraju svi proizvodjaci proteina dovoljna. Je li dovoljna? Pitajte Arnolda koji sigurno nijepostao onakav od 30 grama.

Hocelimi od proteina izbiti pristevi ili otpasti kosa i slicna pitanja-  Mnogo stvari koje cujemo po kavicama i slicno treba uzeti ozbiljno kao imjesto na kojem se nalazite-dakle nikako. Naime, protein je gradivna stanica misica (bolje rec aminokiseline u njima), te su takve stvari teske ako nei nemoguce. Oni ne mijenjaju vase tijelo na hormonalnoj razini. Takodjer postoje teorije po kojima vam unistavaju jetru. Istina je da jetra "probavlja" i "ispire" gotovo svaku stvar koja udje u organizam, ali jepuno izdrzljivija od toga sto ti lasci kazu. Ako ne vjerujete napravite jetrenu probu nakon uzimanja proteina pa cete vidjeti.

Eto, idem sad stavit prste u ledenu vodu jer me bole od lupanja po tastaturi. ByE!

Back to Top
themaja View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Sijecanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 226
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote themaja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Lipanj 2007 at 08:11

Mi dragi moj mozemo probaviti sve proteine koje strpamo u sebe. Ostaje pitanje a kud su oni otisli?I nije ti bas mudro rekreativcima govoriti o kolicinama proteina iz suplementa u tolikoj kolicini...Aminokiseline same NE MOGU osigurati miisicni rast i stimulirati ga jer bi to znacilo da mozes sjedit na kaucu i zderat whey i da ces rast. o da hoces..sam te pitam kak. Malo molim te pripazit na izbor rijeci. Jetra probavlja i ispire sve, ali i pamti..jako pamti, a i bibrezi isto. Naplatit ce ti svaku aminu skupinu koju su morali skinuti s neke aminokiseline i da bi od nje stvorili glukozu, jer nisi pazio na unos. Aminokiselinu ne mozes popiskit ni pokakat kad ju uneses. Organizam, ako ju nece ugradit u misice, ce ju deaminirat. A to cijeli sklop procesa i podprocesa. Ne znam koliki bi to trebao biti trenibg da ti uzimas na š00kg pola kile proteina. I na dam se da to ne mislis wheya ili neceg vec onih iz hrane i iz suplementacije.

Trenin je osnova svega.On potice misicni rast, on stvlja organizam u stanje da zeli rasti. Parvilna upotreba suplementa osigurava ti to.

Pitaj Arnolda koliko je steroida u sebe ubacio za to vrijeme i koliko je para potrosio na na zdravlje u starosti. Ok, ima para, al je ne bih tako. I ne zaboraviti majcicu prirodu i roditelje svoje i pretke. genetika je znacajna stvar. Kreni protiv nje i dogodi se kolaps.

Haha. ja sam u formi ne bole me prsti od tipkanja

http://sportprehrana.bloger.hr/
Back to Top
x_sport View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 27
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote x_sport Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Lipanj 2007 at 14:00

 Hvala nakomentarima, medjutim imam par primjedbi.. Prvo  nije mi bio ni cilj govoriti nekome koliko da uzima proteina, jer to varira stravicno od osobe do osobe. Tu se mislilo konkretno na period nabijanja mase, medjutim nisam htio da topic bude na deset strana. Ako pazljivo citas nije ni bilo govora o tome da amino sam osigurava rast, vec da jedino uz ogroman trud mogu posluziti kao pomoc, a sto se tice rasta, to je tematoliko opsezna da jeuopce necu ni zapocinjat. Jetra pamti da, i to izrazito glup nacin konzumiranja wheya, a to je da ga ljudi na nagovor kompanija konzumiraju 4-5 puta dnevno da bi kao stvorili nekakvo zasicenje.... Potreba za "brzim" proteinom je najveca ujutro i PWM, pa je to i najbolje vrijeme za konzumiranje, u svim ostalim konzumacijama se procesom (kako si to lijepo rekla  ) glikoneogeneze pretvara u obicnu glukozu, i tu tvoja tvrdnja drzi vodu da se pretvara u nezeljene supstance. Nadalje, nije mi bila namjera da kazem da je tu prehrana nebitna. Najbitnija stvar u BB-u su prehrana odmor i regeneracija. I jos nesto... što se tice stereoida, u neko drugo vrijeme su bili puno drukciji nego danas pa iako doktori licemjerno govore da su stetni, tipovi stereoida kao npr. oksendrolon su nekad bili preporucivani muskarcima u kuri od tri mjeseca za poboljsanje psihofizickog stanja tijela.OVA REcENICA NIJE BILA NI SAVJET NI PREPORUKA! Naravno u to vrijeme (š990.-š997.) su se radili u labovima koji su bili strogo pod nadzorom. Neke od ovih stvari sam napisao i u postu od acmilan,pa pogledaj...Btw, i moji prsti su sad u formi!! Ako se mozemo jos kako prepucavat,pisi!!

Back to Top
dejanelo View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 27 Veljaca 2007
Status: Offline
Points: 120
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dejanelo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Lipanj 2007 at 22:08
 
Back to Top
caba View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 24 Studeni 2006
Location: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Points: 299
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote caba Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Lipanj 2007 at 17:56
 Majo respekt...svaka ti cast
Mozda ti jesi jaci ali ja sam ludji
Back to Top
themaja View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Sijecanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 226
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote themaja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Lipanj 2007 at 21:46

 Dragi x_sport...

Kada citam clanke pretvaram se kao da nista ne znam. Tvoja recenica da povecana konc.aminokiselina MOZE povecati kapacitet za rast je ipak malo upitna. Ako sam netko tko ne zna mogu tu recenicu shvatiti na puno nacina. Nakon onog decka od š2 god i cetrdesetak kila moramo biti jako oprezni sto pisemo jer nas mnogi citaju i svaka kriva rijec moze nekoga odvesti kud ne bi trebalo.U OP si mi napisao da bi htio znati nesto o biokemiji.Odmah ti kazem da je to jako tesko ako nemas debele osnove iz organske kemije. Ali evo L. Stryer: Biochemistry, zatim P.Karlson: Biokemija i naravno Arthur C. Guyton, John E. Hall: Medicinska fiziologija. To bi bile osnove. Proteine ujutro smo vec negdje raspravljali i dosli skupa do zakljucka da ukoliko nisi ozbiljan igrac sam protein nije potreban ujutro. Bolje je pojesti kvalitetan dorucak sa sporootpustajucim proteinima. Whey ce se apsorbirati u roku sat vremena. nase tijelo ujutro jako zeli ugljikohidrate, nema li ih a ima wheya ili bolje reci slobodnih ak. u krvi kao sto si i sam rekao nastupa glukoneogeneza (ne gliko, glikogeneza je nest drugo). I ja nisam rekla da se svim ostalim konzumacijama pretvara u glukozu.

Jedino sto ja znam o steroidima, uz ono iz knjiga, je slika decka od 30 god koji rida predamnom jer se dva tjedna pucao steroidima i nije mu se vise mogao dic. Gubitak erektilne sposobnosti kod tako mladog i do tada potpuno zdravog covjeka je nesto sto se ne bi smjelo dogdati, a odredena tvar je to izazvala. On je prestao s time i kaze da je sada sve u redu. Ali treba se zapitati..

Napisano o biokemijskim procesima nisu MOJE tvrdnje vec znanstvene cinjenice i tu nema sto drzati ili ne drzati vodu. Vecinom su svi moji odgovori najvise usmjereni na poznate cinjenice. Drugo je sto ih pokusavam prezentirati obicnim jezikom a ne nesto tipa u uvjetima povisene razine aminokiselina u krvi ili kada nema potrebe za njima, one budu prenesene u jetru gdje dolazi do razgradnje aminokiselina.Pocinje deaminacijom (uklanjanjem NH4+ skupine) i to najcesce procesom transaminacije u kojem se  NH4+ skupina s aminokiseline prebacuje na keto-kiselinu pri cemu nastaje nova ketokiselina i nova aminokiselina koja se kasnije oksidacijski deaminira...

To ipak nikoga od vas ne zanima ni najmanje.

http://sportprehrana.bloger.hr/
Back to Top
Lega View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 06 Prosinac 2006
Location: Philippines
Status: Offline
Points: 1903
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lega Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Lipanj 2007 at 15:43
 
Back to Top
x_sport View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 27
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote x_sport Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2007 at 10:15

 

Pozdrav! (opet..)

Bravo za clanak. Veoma dobro, kao i tvoj blog, ne znam dal sam vec rekao. Meni je veoma zao sto jednostavno ne stignem napisat komplet sve sto zelim, medjutim kako imam racunalo na poslu, a ne doma, ne mogu toliko puno pisati koliko bih htio. Ovo sve sto ja pisem baziram na em svom iskustvu, em ljudi koji su puno duze u tome od mene. da skratim za proteine : svatko ima svoje misljenje, i svake 3-4 godine znanost izbacuje nove cinjenice vezane uz puno bitnije stvari nego sto su proteini, pa mislim da semoze ocekivat i za proteine nesto novo ubrzo....Na kraju krajeva, NO je do prije pet godina bio bauk a danas ga proglasavaju cudom.

Dalje, ja nikom ne govorim sto i kako da uzima ili da radi, ali je tuzno kad ti decki postavljaju pitanja kao acmilan ili slicno, i onda dodju u teretanu i prodaju nekome tko jos manje zna gluposti tipa od proteina ce ti otpast kosa. Takvi na kraju zavrse kao taj tvoj decko od 30 god. Cinjenica je da od nekih stereoida moze nastupit erekt. disfunkcija, medjutim trebao bi znati SVE o tome prije nego se krene, od starta pa do kure poslije.Btw,laze kadkaze da je prestao sa stereoidima, i da mu se izgubila erek. disf. Malooooo duze to traje. 

Mislim da danas jako malo ljudi posvecuje pozornost treningu, a upravo tomi je glavni point u svakom postu, jer sto god ti mislila o pro-bb, koji je postojao nekada davno, ti ljudi su puno vise bazirali svoj uspjeh na radu nego na dodatcima. Kompanije danaskradu novac tako stoti kazu da pijes whey pet puta dnevno, jer "je dobar"...drek, kao sto L-carnitine prodaju kao cudotvoran fat-burner...Trening i samo trening je jedina stvar kojom se moze naprijed, a ti decki ni tu ne paze kaoni sa preparatima.. Dovoljno ti je pogledat sta rade i kako... Ja se od ovog posta sada micem jer vidim da mozemo ovako dovijeka, a zalosnoje da samo ti i ja igramo ping-pong,ne? Pozdrav!!

 

Edited by x_sport
Back to Top
themaja View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Sijecanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 226
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote themaja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Lipanj 2007 at 22:27
 da biokemijski znas sto su stvari poput L-carnitina ili beta-alanin, znao bi da oni nisu cudotvorni, ali su itekako djelotvorni...
http://sportprehrana.bloger.hr/
Back to Top
Lega View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 06 Prosinac 2006
Location: Philippines
Status: Offline
Points: 1903
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lega Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Lipanj 2007 at 00:16
majo , covjek je odustao od daljnjih rasprava , tako da stvarno ne vidim cemu ovaj post

sad ce morat gazit svoju rijec
Back to Top
x_sport View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 27
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote x_sport Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Lipanj 2007 at 09:22
 Ma volim ja rasprave s majom...... Znam sto su i ne kazem JA da su cudotvorni nego ih se tako prodaje, a nazalost zene najvise nasjedaju na te reklamne trikove...
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.