New Posts New Posts RSS Feed - Paštete i hrenovke - evo što je u njima!
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Paštete i hrenovke - evo što je u njima!

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Paštete i hrenovke - evo što je u njima!
    Posted: 31 Kolovoz 2010 at 14:04
Otkrijte od cega se sve rade paštete i hrenovke



U salamama, paštetama i mesnim narescima otkrivena je povecana kolicina polifosfata i natrijevog nitrita, emulgatora koji uzrokuju rak i uništavaju kalcij u kostima, zbog cega su posebno opasni za djecu i trudnice.

Hrenovke, mesni naresci i paštete koje se nalaze na policama trgovina u Hrvatskoj sadrže mnogo više kancerogenih aditiva, masti i vode nego što je dopušteno zakonom, otkrile su analize ovlaštenih laboratorija za provjeru ispravnosti hrane.

Osim što takva hrana nutricionisticki gotovo bezvrijedna, predstavlja opasnost za zdravlje.


Prastari ostaci iz klaonica

"Zna se da je meso koje se koristi za kobasice, paštete i druge mesne prerađevine staro do nekoliko godina i rijec je o ostacima iz klaonica. Međutim, mnogo je veci problem nešto drugo: ti proizvodi sadrže preveliku kolicinu emulgatora, pogotovo polifosfata i natrijevog nitrita. Natrijev nitrit je uobicajeni mesni konzervans s dokazanim kancerogenim ucinkom. Osim toga, ti emulgatori izvlace kalcij iz kostiju, što može dovesti do osteoporoze ili u slucaju trudnica do nepravilnog razvitka fetusa. cesto se u proizvodima koji moraju imati 50 posto svinjskog i 50 posto goveđeg mesa nalazi i do 80 posto svinjskog mesa, koje je jeftinije", kaže za Jutarnji list dipl. ing. Dario Lasic, nutricionist i voditelj Laboratorija za zdravstvenu ispravnost i kvalitetu hrane na Zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija štampar".

Lasic upozorava da je problem što vecinu uzoraka mesnih prerađevina na analizu šalju proizvođaci kako bi dobili dopuštenje za stavljanje u prodaju, pa nije poznato kolika se kolicina opasnih proizvoda uistinu nalazi na tržištu.

Starost mesa u mesnim prerađevinama je, kaže Lasic, također nemoguce utvrditi jer u Hrvatskoj nema za to opremljenih laboratorija.


U hrenovkama njuške, repovi, uši i tetive!

Sudeci prema rezultatima laboratorijskih istraživanja, u hrenovke, paštete i nareske stavljaju se svinjske i goveđe njuške, repovi, tetive, uši i koža, pomiješane s mnogo masti, vode, konzervansa i umjetnih pojacivaca okusa.

Prema zakonu, takva bi se hrana morala vratiti proizvođacu ili se uništiti spaljivanjem. No, mesni ostaci ipak završe na tržištu jer inspekcije nisu usklađene i kontrola obuhvaca samo mali broj uzoraka.

Lasic zakljucuje da je najgore što hranu poput pašteta i hrenovki najviše jedu djeca, i što su se njom do prije dvije godine mališani hranili u vrticima.

Trudnicama se savjetuje da potpuno odustanu od salame i kobasica, jer ce u suprotnome dijete imati gotovo dvostruko veci rizik da oboli od raka na mozgu. Opasnost od deformacije fetusa je veca za 30 posto jer aditivi uništavaju kalcij.

izvor:net.hr


Oduvijek se znalo da u salame ala poli, paštete i hrenovke ide najveci junk..

Kada ste zadnji put nešto ovakvo jeli? Jeste li bili svjesni što jedete?
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
®iga View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Kolovoz 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 279
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ®iga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Kolovoz 2010 at 14:06
  Kad se pogleda koliko hrenovke i koštaju u ducanu, žalibože novca koji se potroši na to smece od hrnc!
Life is like riding a bicycle - in order to keep your balance, you must keep moving. ~ Albert Einstein
Back to Top
chaxy View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 09 Studeni 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1305
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote chaxy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Kolovoz 2010 at 14:09
katastrofa... mislim, sve je to vec otprije poznata stvar, ali ovako kad se nađe na mjestu, baš šokira.

mene to ne brine jer na meni sigurno ne zarađuju, i moji doma su odavno izbacili iste iz prehrane, ali cobra u pubertetu npr obožava paštetu i jede je, ne stalno ali povremeno... baš cu mu isprintati clanak.
Strong is the new skinny.
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Kolovoz 2010 at 14:11
Originally posted by Žiga Žiga wrote:

  Kad se pogleda koliko hrenovke i koštaju u ducanu, žalibože novca koji se potroši na to smece od hrnc!


Svi smo mi ko mali jeli i paštete i hrenovke - al treba to kompletno maknuti!
Djeca u školama to dobivaju kao užinu i sl.
što je najžalosnije, mislim da se i u bolnici servira kao obrok...

Tu je više tko je veci i jaci (proizvođaci), nego što je zdravije i bolje..
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
mesek View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 04 Svibanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1229
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mesek Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Kolovoz 2010 at 14:22
meni su u bolnici govorili da mogu upotpuniti prehranu hrenovkama, paštetom i parizerom...

a bio sam tamo duuuugo
will smoke your weed for food!
Back to Top
Pitbull View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Srpanj 2010
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1572
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pitbull Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Kolovoz 2010 at 14:26
Ja ponekad pojedem hrenovke, namazem pastete na kruh ili
onaj pureci narezak iz plodina al sad cu probat to sto
rjede radit
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Kolovoz 2010 at 14:31
Originally posted by mesek mesek wrote:

meni su u bolnici govorili da mogu upotpuniti prehranu hrenovkama, paštetom i parizerom...

a bio sam tamo duuuugo


Katastrofa - u jednu stranu te lijece, u drugu uništavaju..
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Brunhilda View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Kolovoz 2010
Location: Hrvatska/Zagreb
Status: Offline
Points: 322
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Brunhilda Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Kolovoz 2010 at 16:46
pa sama rijec pašteta je sastav rijeci pa šteta BACIT.
jako rjetko su me i u djetinjstvu sa tim hranili i nemam obicaj to jesti. nekada (jako rijetko) u 'napadima' PMS-a pojedem neku salamu ili paštetu.
Back to Top
AnastasiaB View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 01 Lipanj 2010
Status: Offline
Points: 1209
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AnastasiaB Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Kolovoz 2010 at 18:55
ja nisam nikad mogla smislit paštete...a hrenovke purece volim, ali jedem rijetko...izbacit cu
Back to Top
niXa View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 21 Ožujak 2009
Status: Offline
Points: 276
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote niXa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Kolovoz 2010 at 20:44
Back to Top
anita2102 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 72
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote anita2102 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Rujan 2010 at 09:42
Hvala Bogu pa ih jako rijetko jedem. vise preferiram svijeze meso, iako znam se zaletiti pa na brzinu pojest purecu /pilecu hrenovku, kad sam u guzvi ili tako nesto. pastetu se ne sjecam kad sma ju pojela zadnji put, neznma kako to izgleda, na moju srecu .
kad bolje razmislim koliko sam hrenovki pojela dok sam bila manja, skoro svaki drugi obrok, je bila pasteta, hrenovka, salama, parizer.
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Rujan 2010 at 10:32
Originally posted by anita2š02 anita2š02 wrote:


kad bolje razmislim koliko sam hrenovki pojela dok sam bila manja, skoro svaki drugi obrok, je bila pasteta, hrenovka, salama, parizer.


Tako je valjda bilo kod svih..
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Indigo View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 22 Lipanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 34
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Indigo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Rujan 2010 at 15:18
Ja jedem puno hrenovki i pastete i nije mi nista.
Pretjerivanja, ako smo vec kod losih stvari, piceke, krave
i pajceke sopaju hormonima, a najgore od svega je kad se
zivotinja zakolje ona luci nenormalno veliku kolicinu
adrenalina po cijelom tijeli i meso koje jedemo je puno
toga, a sve je u redu sa nama.
Nadam se da vam nisam zgadio meso.
Back to Top
opasni View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Svibanj 2010
Location: Afghanistan
Status: Offline
Points: 378
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote opasni Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Rujan 2010 at 19:26
Originally posted by Indigo Indigo wrote:

Ja jedem puno hrenovki i pastete i nije mi nista.
Pretjerivanja, ako smo vec kod losih stvari, piceke, krave
i pajceke sopaju hormonima, a najgore od svega je kad se
zivotinja zakolje ona luci nenormalno veliku kolicinu
adrenalina po cijelom tijeli i meso koje jedemo je puno
toga, a sve je u redu sa nama.
Nadam se da vam nisam zgadio meso.


ali sigurno izgledas super

ovo ti nije tocno jer se taj adrenalin zadrzi u mesu svega nekih 20 sekundi
mrtav hladan
Back to Top
BorG View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 04 Lipanj 2008
Status: Offline
Points: 155
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote BorG Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Rujan 2010 at 19:27

 je... i ja sam uvijek jeo dosta hrenovki, pasteta i salama, ali fakat , kako sam procitao par clanaka kako se spravljaju, izbjegavam maximalno, ali ipak tu i tamo se zalomi koja hrenovkica... iskreno kada kupujem sam uvijek uzmem "wudy" hrenovke, prilicno su skuplje od ostalih i ukusne, a pise da je pilatina i puretina. ... i da italianske su

Train Smart. Eat Right. Sleep 10 Hours a Day.
Back to Top
®iga View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Kolovoz 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 279
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ®iga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Rujan 2010 at 22:11
kupimo jednu vrstu hrenovki podijelimo trošak i damo na
analizu u zavod za javno zdravstvo pa nek nam njihov
svemoguci kompjuter ocita što ima unutra

ako može krv i DNK može i ovo

Life is like riding a bicycle - in order to keep your balance, you must keep moving. ~ Albert Einstein
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.