New Posts New Posts RSS Feed - Kutak za tete u srednjim godinama
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Kutak za tete u srednjim godinama

 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 22:37
Ella, kako stojiš s tikvicama, recimo? Ja isto nisam baš nešto od blitve i špinata(više zbog cijene), ali salatno povrće + bilo što sad u sezoni bi ti bilo ok rasporediti u svaki obrok po malo. S krumpirom.... vidi. Ja ga sa IR ne bi preporučila, ali opet, neki ne bi preporučili količine zobenih koje ja jedem nekim danima kad me pukne glad xD. Vidi kako ti odgovara u blitvi. Proteini i vlakna, sve je to divno, ali trebaš vidjeti kako ti odgovara, spava li ti se iza njega i te stvari. Meni je blitva 10 puta bolja bez njega. Malo češnjaka, maslinovog... i da vidiš divote. Na pregledu inzistiraj, reci da ti nije dobro, ne bi trebali odbiti osim ako baš na mazgu ne naletiš.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 21:50

Vidiš meni baš paše taj miris i okus kokosa u hrani, pogotovo u omletu Smile Ali eto, mnogima ne odgovara pa zato i postoji taj bez mirisa - eto, pokušaj! ;)

Ah, istina što se blitve tiče, samo što se vremenom navikneš. No, uostalom, zašto uopće izbjegavati krumpir? To su toliko male količine koje pojedeš s blitvom, a definitivno je bolje pojesti tako blitvu nego nikako Wink Krumpir je zdrava namirnica, i u nekim normalnim količinama te sa dodatkom vlakana iz povrća, salate i uz neki izvor proteina zbilja nema frke, ni za šećer ni za išta - to je jedan sasvim dobar, izbalansirani obrok.

I htjela sam još nešto navesti što se pregleda tiče - kada to budeš tražila od doktora napomeni sve simptome koje imaš i obavezno, uz sam IR, ne zaboravi naglasiti stresove kroz koje si prošla, jer je upravo ta dugotrajna izloženost stresu nešto što je kroz razna istraživanja povezano sa pojavom tih autoimunih bolesti (što Hashimoto upravo i je). Ja se nadam da će mu to nešto značiti pa da se zbilja to pitanje shvati ozbiljno. Ja smatram da bi to trebao biti pregled na kojeg bi svi trebali imati pravo, bez obzira na to šta nam je, baš radi toga koliko ih se danas s time suočava. Prvenstveno radi stresa.

Evo danas mi baš kolegica s posla priča kako joj doktor nije htio ni čuti za vađenje antitijela, jer da će to kao raditi tek ako TSH ne bude dobar. A jasno je da nekad to uopće ne mora biti tako, i da to može samo zamaskirati problem. Iako kod nje sumnjam da je problem u štitnjači (ima samo velikih problema sa ispadanjem kose ali ništa drugo), ovo mi nikako nije valjani razlog za ne provjeriti kompletnu sliku.






"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
EllaRi View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2018
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 44
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote EllaRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 21:37
Joj kokosovo sam skroz zaboravila. Jednom sam probala ali nisam uzela ono bez mirisa, pa sam imala ručak sa kokos mirisom haha. Inače obožavam kokos, miris me podsjeća na ljeto ali ne u ručku. Malo sam ga stavljala u kavu.
Da, i kelj me smeta. Hvala za blitvu, probat ću. Blitva bez krumpira je kao rižoto bez riže al ono, kad se mora... :)

Da, dugo već razmišljam o štitnjači i sad imam poticaj da napokon provjerim stanje.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 19:52

E ok, ako to nije ono "nagni bocu pa dokle ide" dobro je LOL Ja inače sva ta ulja računam po žličici/žlici.

Inače - kokosovo ulje za pečenje? Probaj ako nisi, navodno blagotvorno za štitnjaču ali i općenito :) Meni idealno paše uz jaja ali i meso i sve....nikako ne trebaš peći bez ulja, no worrie :)

Povrće - blitva ti definitivno ide bez krumpira i to je daaavna praksa kod nas doma koju sam ja opsjednuta tada započela LOL pa se nekako ustalilo i zadržalo. Dakle, ide, kao špinat - jednostavno skuhaš blitvu u vodi, začiniš maslinovim i čime god već i eto :)

Jer vidiš sad, dolaziš do toga da to povrće baš i ne jedeš previše kad ovako malo staviš na papir :) Naravno, ono što ti smeta izbjegavaj, ali ovo što možeš se definitivno potrudi malo više uvrstiti u jelovnik, barem taj špinat i blitvu! Kelj isto smeta?

Ovo salatno povrće (salate, rajčice, krastavci, paprike...) je super ali ipak nije dovoljno, treba malo miješati sve što se može da se skupe svi nutrijenti - malo svježe, malo kuhano, malo zeleno, malo u boji....sve ima nešto svoje i kad se to sve skupi organizam proradi. A i opet se vraćam na štitnjaču, s obzirom da ju ove kupusnjače pa i neko nekuhano povrće baš i ne podržavaju visi nam upitink iznad glave što i da li jesti, odnosno i kojim količinama.

Dok se odlučuješ za pregled, pokušaj barem s onim povrćem koje neće smetati :) Možda je eto tijelo u nekom deficitu vitamina i minerala....






"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
EllaRi View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2018
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 44
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote EllaRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 17:28
Pazim na količinu ulja, stavljam kvalitetno maslinovo i aceto balsamico ili samo limun. Ne volim previše ulja nigdje, a ni moj želudac ne podnosi previše masnoće.
Da, zelenog lisnatog premalo jedem, špinat bi mogla češće, a blitva ide s krumpirom pa je ne jedem često.
Heljdu jedem s plodovima mora i moje ukućane sam naučila na to hehe
Pečem na masti, pileći file pečem bez masti a ponekad mi bude baš tlaka toliko paziti
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 17:06
Originally posted by EllaRi EllaRi wrote:

Što se tiče povrća volim svježe, salate, krastavci, paprike, mladi luk, kupus,rajčica, pirjane tikvice, pečene paprike na salatu, sad se davim u pečenim paprikama, mahune na salatu, jedino izbjegavam kisei kupus zbog probavnih problema, brokula mi smrdi, zeleno lisnato me napuhuje, špinat podnosim dobro i volim ga jesti u kombinaciji sa kuhanom heljdom.
E, heljdu mogu jest za doručak ručak i večeru haha


10 000 koraka je fina brojčica Clap, sad kreni na 10 500 pa na 11 000 itd... Wink

E super, sad - imaš li svakodnevno nešto od tog povrća u ručku/večeri ili bar jednom od toga? I kako začiniš te salate, paziš li tu na količinu ulja ili samo sipaš? Big smile Pitam zato jer je to česti skriveni krivac na kojeg naletim Embarrassed

A što je saaa blitvom npr., jel to prolazi? Dosta si u tom zelenom ograničena onda....koliko često pojedeš špinat?

Heljda je zakon Star Jesi ju probala s morskim plodovima umjesto rižota?


Koje ulje/masnoću inače koristiš za pečenje? Mesa, jaja itd...




Edited by Gym_girl - 26 Lipanj 2018 at 17:08
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 17:03

Navodno može, kod tireoiditisa, tj. upale štitnjače (vidi se po antijelima ili baš na pregledu same štitinjače),a kad se baš radi o hormonima onda se to više odnosi na terapiju - odnosno prelazi iz jednog u drugo radi lijekova.

A i ja sam laik...pa ubodem tu i tamo i sebi i drugima Smile Mada bih htjela da budem kompletno u krivu i da bude sve lijepo uredno pa da možemo nastaviti dalje mozgati po jelovniku....


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 16:33
Ne znam... Ne bi rekla, ali ne razumijem se u to, laik sam totalni. Pregled, pa sve ostalo
Back to Top
EllaRi View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2018
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 44
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote EllaRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 15:47
3 puta sam pisala odgovor i svaki put me na mobu izbaci s foruma grrrrrr.....

odgovor: daaaaa, 10.000 koraka, sorry greška. Ponekad mi je takav dan da toliko prohodam. 
Što se tiče povrća volim svježe, salate, krastavci, paprike, mladi luk, kupus,rajčica, pirjane tikvice, pečene paprike na salatu, sad se davim u pečenim paprikama, mahune na salatu, jedino izbjegavam kisei kupus zbog probavnih problema, brokula mi smrdi, zeleno lisnato me napuhuje, špinat podnosim dobro i volim ga jesti u kombinaciji sa kuhanom heljdom.
E, heljdu mogu jest za doručak ručak i večeru haha


Dakle, sad sam u procesu promjene doktora, onda ću razgovarat dal mi može omogućiti konkretan pregled štitnjače, ako ne, morat ću ići privatno. 
Zar može prelazit iz hipo u hiper štitnjaču???



Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 10:48
Originally posted by EllaRi EllaRi wrote:

dosta hodam, ponekad i 100.000 koraka tako kaže aplikacija,


Misliš 10 000? Znam da samo za to treba negdje oko 2h hoda pa mi je malo čudno

Inače, te aplikacije su fora stvar, mene moram priznat često potaknu da se još malo mrdnem pa zaokružim neki broj

Inače da, slažem se, nisu to još neke godine, daleko od toga. Ljudi se time tješe, a dobro znaju i sami da se puno toga može držati pod kontrolom. Evo i moja mama, sa svojih 55 god. je skinula 5 kg sa sitnim promjenama :) Tako da...može se...

Uglavnom, potpisujem Justanyone, kako smo rekli - najprije račistit situaciju s štitnjačom pa možemo dalje, jer se sa svim drugim možemo vrtit u krug.

Koje povrće najčešće jedeš?

"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 10:12
Da... godine naravno rade svoje, i metabolizam se usporava, to je točno. Da, kortizol je užasno važan kod trbušne debljine, a tu stres i san znaju igrati dosta veliku ulogu. Vjerojatno jest kombinacija svega navedenog,i možda bi i manji unos UH pomogao, ali trebaš najprije pregledati štitnjaču, da budeš sigurna u kakvom je stanju i kakva ti terapija treba. Jednostavno ne možemo ništa reći bez toga, znam jako puno ljudi koji su se preporodili sa smanjenjem UH,i više proteinskom dijetom, ali se bojim da bi to možda tebi sa štitnjačom bio samo još veći stres na organizam. Hodaj čim više i probaj se opustiti koliko možeš. Problem će se kad-tad riješiti, iako će možda trebati malo više vremena. Veliki ti je plus što dosta toga znaš i možeš sama sebe pratiti i na vrijeme korigirati možebitno glupe liječničke savjete. Ovdje ćemo zaista pomoći koliko možemo, i riješit će se. Glavu gore.
Back to Top
EllaRi View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2018
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 44
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote EllaRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 09:52
Kad pogledam unazad, više godina, ja jesam jela puno navečer, pila sam pivo, obroci su bili obilniji, grickalice... Sve sam to maknula kad sam se trgnula, kad mi je dijagnosticirana IR pred godinu dana. Dakle, dobro se hranim, pokrenula sam se, dosta hodam, ponekad i 100.000 koraka tako kaže aplikacija, pazim na sebe i ne želim biti nerealna, ali voljela bi skinuti makar 10kg. Na 165cm 74kg ipak mi je previše. Naravno da nije isto ako je to salo ili mišići ali ipak, ipak je to salo u mom slučaju i to ono najgore, trbušna debljina. Navodno, tu dosta igra testosteron ulogu, kortizol itd, što opet vodi do stresa kao glavnog čimbenika u mojoj priči.
Možda kombinacija pilula, IR, možda štitnjača iako nitko u obitelji nema problema sa štitnjačom. Jedino u trudnoći sam imala puno kila i posle malo po malo vratila se na staro. A sad samo idem gore i ma zadnjih 5 ili 6 g. Nikako spustit ispod 70. Sad sam već ozbiljno zabrinuta. Dobivala sam i komentare tipa... Pa šta očekuješ od svog tijela, imaš skoro 50g!!! Pa što sad, trebam izgledat ko vreća??? Zapustit se? Došlo mi je napokon iz dupeta u glavu da se malo bolje pobrinem za samu sebe ali nekako sam zapela, vrtim se u krug align="middle" />
Važem se ujutro, uvijek isto vrijeme, isto mjesto.

Edited by EllaRi - 26 Lipanj 2018 at 09:54
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2018 at 07:13
Evo čitam, i jelovnik je po P.S.-u. Ja bi možda isto ubacila sira ili čak jaja, jer je mliječno JAKO individualno na IR, i ipak je to mliječni šećer, ali na lijekovima ne bi trebalo smetati u količinama koje navodiš. Što se tiče štitnjače, isto mi malo vučeš na hiper, ali zbilja se ne kužim u nju i nisam stručnjak. Moja mama je imala slične simptome, nesanica, debljanje, UŽASNA razdražljivost(ok, kod tebe je manje), i ništa se nije riješilo bez operacije. A štitnjača dijelom podivljala zbog-stresa! Ima li u obitelji povijesti bolesti štitnjače? Jer s ovakvom prehranom, lijekovima i bar nekim kretanjem bi se IR riješio. Ono što ti preostaje ako baš ništa drugo ne pomogne, jest eventualno LCHF,ne na duge staze baš, nego da se stanje ekspresno popravi i da te se makne s lijekova. Ali to kao zadnja opcija i ništa bez znanja o tome kakva ti je štitnjača, jer možeš napraviti više štete nego koristi dokidanjem ovih kompleksnih ugljikohidrata. Ono što meni upada u oči je stres i apsolutno nedostatak sna. Otkako sam se preselila, zadnjih godinu dana jako loše spavam isto, i kortizol mi divlja. Mučila sam se sa hranom, od LCHF-a, do vraćanja svega u ishranu do eto sad eliminacije mliječnog. Meni je doduše štitnjača ok, i pazim na te obroke po noći, ali ništa se nije pokrenulo dok nisam sredila san i počela spavati bar 6-7 sati, kako-kako god.
Za doktore ista priča, nažalost same moramo istraživati, meni je moj doktor dao opće smjernice, ali mi nikad nije rekao da bi mi moglo smetati mliječno. A kako stvari stoje možda je upravo u tome bio problem.
Što se tiče kilaže, važeš li se uvijek u isto vrijeme? Recimo prije nego po noći pojedeš? Može ti taj obrok raditi razliku ako ga pojedeš u 2 ujutro, a važeš se u 6.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Lipanj 2018 at 22:02

Koliko vidim voltaren može kod nekih uzrokovat nesanicu, a kod nekih pospanost :) A što reći, kolegica s posla nije mogla zaspat par sati svake večeri dok nije skužila da je uzrok - krema protiv celulita s kofeinom Big smile Pazi koja je to osjetljivost .....

Jedi ribice Thumbs Up
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
EllaRi View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Lipanj 2018
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 44
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote EllaRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Lipanj 2018 at 21:14
Ja i kofein... Nikako nismo si dobri.
Jednom sam ozlijedila rotatornu manžetu u lijevom ramenu, nije kalcifikat slikala sam. Primila sam inekciju voltaren i dex ujutro i nisam oka sklopila cijelu noć. Kad sam pitala doktoricu zašto sam imala takvu reakciju, nije znala šta reći.

Uuu da, inćuni srdele,brancin, orada.... , obožavam

Edited by EllaRi - 25 Lipanj 2018 at 21:15
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Lipanj 2018 at 20:59

Eto, sve je rečeno :) I sasvim je logično sve te simptome pripisivati nečem drugom, svi smo takvi. I ok, i može biti nešto drugo, ali uvijek je bolje otkloniti ono na što se prvo posumnja pa onda ići dalje. S obzirom na navedeni stres, vrlo moguće da je sve ovo posljedica toga.

Svaka čast na pristupu, tako i treba, zato sam i ja freak za sve ove stvari da me (ili sve oko mene) ne mogu muljati kako im pukne. Naravno, tu ima masa toga za učiti još i svi oni su se susreli sa puno više primjera u svojoj praksi ali brate mili, kako onda mogu raditi takve greške, koje onda neki laik sa strane (ili mi sami) vidi i rješi stvar?

Zato mene sad i vuče klinički nutricionizam, samo trenutno istražujem da li ga mogu upisati sa svojim završenim osposobljavanjem za nutricionista :)

Što se povrća tiče, kupusnjače su malo problematične kod problema sa štitnjačom, kao i kofein i baš bi i radi takvih stvari trebalo odradit sve pa bit na miru. 

Moguće je da je sve to povezano, i IR i to ako je......odnosno da je jedno utjecalo na drugo...

Jedeš li ribica što?






Edited by Gym_girl - 25 Lipanj 2018 at 21:00
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.