New Posts New Posts RSS Feed - Molim objasnjenje
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Molim objasnjenje

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Mapmap View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 29 Ožujak 2018
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mapmap Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Molim objasnjenje
    Posted: 29 Ožujak 2018 at 23:06
Dobar dan. Evo molim nekoga tko bi mi znao objasniti sljedece. Pokusat cu ne piliti previse:) puno sam citala o vjezbama i sama treniram vec oko pol godine, no nigdje nisam naisla na decidirani odgovor na pitanje: sto se dogada s misicima dok mrsavimo a vjezbamo s opterecenjem? Da preciziram, iz svega sto sam.procitala, jasno mi je da tijekom kalorijskog deficita ne mozemo postici rast misica, tj. oni se takoder gube skupa sa salom, no jel moguce recimo podignuti, zategnuti straznjicu vjezbajuci gluteus ili recimo zategnuti "zastavice" vjezbajuci tricepse?
Nadam se da razumijete moje pitanje i da ce mi netko znati dati odgovor.
Hvala
Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2018 at 07:15
Pozdrav Mapmap,

evo ja cu ti pokusati odg. na pitanje.. :)

Rast misica u kcal deficitu jest diskutabilno, pogotovo ako gledamo vise onako "generalno" povecanje misicne mase po citavom tijelu, svakako da je jako tesko i zapravo rijetkost, no i nije nesto nemoguce.
Tim vise ako je netko recimo pocetnik i nije znao trenirat kako spada niti se hranio kako spada.. pa je to sve zamjenio mnogo kvalitetnijim pristupom! Rezultat lako moze biti topljenje masti i paralelan porast misicne mase..

Sto se tice "podizanja" guze tokom mrsavljenja, stojim iza toga da je apsolutno moguce, tim vise ako pricamo o nekakvoj "ciljanoj" misicnoj skupini (kao u ovom primjeru) na koju bi se htijeli vise fokusirati tokom dijete, sasvim je moguce!
Problem je samo sto je taj pristup nerijetko pogresan, a samim time i ne donosi nekakve rezultate (pogotovo kod cura).

Prije svega tu mislim na razno razne gluposti koje su danas popularne medj. fitness "celerbrity" djevojkama, gdje narod slijepo uvjeravaju da su im npr/ (guzice), takve od iskoraka u mjestu bez opterecenja, abdukcija, kicbackova i ostalih izolacijskih vjezbi sa jednostavnim "gumenim trakama".

Gradnja misica s jedne strane sprovedivo u praksu je jednostavna.. a s druge strane opet mnogima komplicirana.
Ona iziskuje vise "slozenih" vjezbi, u ovom slucaju to mogu biti cucnjevi, mrtvo dizanje i hip thrust kao osnova, kroz koju bi se sustavno (uz dobru tehniku), pratio napredak (progressive overload), odnosno fokus na to da se kroz xy period pojacana napredak u vidu opterecenjakroz odredeni raspon ponavljanja.

Kada misicu das adekvatan stres kroz konstantno sokiranje i ne dopustanje adaptiranju u vidu obavljana sve veceg i veceg rada iz tjedna u tjedan, taj misic jednostavno se mora "prilagodavat" okolnostima i povecavat svoj volumen..
Naravno pod uslovom da uz to imam adekvatan unos hrane (proteina).

Ne kazem da se izolacijske vjezbe ne trebaju radit, cak dapace.. samo one bi trebale biti osnova, vec dopuna gore navedenim vjezbama.. Za maksimalno efektivan (cak i sokirajuc) ucinak kroz mjesece rada, jednostavno najoptimalniji napredak bio bi upravo na taj nacin koji navodim.. =)

"Zatezanje Zastavica".
pretpostavljam da mislis na masno tkivo?
Da li je moguce zategnut vjezbanjem misica tricepsa masno tkivo koje se nalazi tamo?
Apsolutno NE, jer lokalno targetiranje masnog tkiva (koje god ono i gdje god se ono nalazilo), jednostavno po prirodi nije moguce.
Masno tkivo je jednostavno sloj koji se nalazi izmedu koze i misica po kompletnom tijelu (u vecoj ili manjoj kolicini/debljini), i sa nicime u tijelu nije direktno povezano, da bi nas mozak tocno znao koji dio masnog tkiva bi mi zeljeli skidat..

Topljenje se desava vise manje po cijelom tijelu, samo je pitanje gdje nakupina ima vise ili manje, pa ce se tako prije ili kasnije vidjeti zeljeni rezultati.. Sto je opet pitanje spola, hormonalnog panela, genetike, itd. stvari koje zapravo uvjetovat gdje zavrsavamo veci ili manji postotak masnog tkiva u odnosu na neki drugi dio tijela.

Da bi skinula "zastavice",
jednostavno moras skidat masno tkivo u citavom tijelu.
Da bi se to desavalo, mora biti kreiran kalorijski deficit.. u prijevodu receno, tvoje tijelo mora kroz hranu dobijat manje energije nego sto mu je potrebno, da bi za tom istom energijom krenulo posezat iz samo sebe..
Da li ce to biti kreirano kroz nekakvu dodatnu i pojacanu aktivnost u odnosu na trenutno stanje, ili kroz nesto nizi unos kcal. iz prehrane, zapravo je u konacnici tijelu manje bitno.. Ono samo zna da IMA: TAMAN, PREVISE ILI PAK PREMALO. =)

Nadam se da nisam koristio nekakve prekomplicirane izraze i da je jasno sto sam htio rec.
Ako nije, reci, pa pokusam objasnit dodatno!
Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2018 at 10:13

Mapmap,

a što se događa sa tvojim mišićima?

Najmanje što može bit od istovremenog fat loss-a i treninga s opterećenjem je čuvanje mišićne mase.

S obzirom da navodiš da treniraš pola godine, relativno si početnik u tome (naravno treba vidjeti i kako taj trening uopće izgleda) pa je itekako moguće da si uspjela i jedno i drugo ukoliko si se uhvatila pravog režima.

No, sumnjam da se to desilo po pitanju koje postavljaš    

Ako nisi baš uspjela ostvariti bar jedan dio onoga što si zamislila onda bi bilo dobro da nam malo napišeš kako to sve kod tebe funkcionira....kako trening izgleda, kako jelovnik izgleda...

Cele dobro kaže, mišiće treba stimulirati. I navodi dobre vježbe, ja bi tu još dodala i good morning, bulgarian split squat, split squat, iskorak unazad....to su vježbice koje mene pogađaju čak i više od klasičnog čučnja. Uz to pokoja izolacija dobro dođe, pogotovo kod lijenih guzica koje puno sjede

Ali složene vježbe pod must, slažem se.

Inače, neka metoda cikliranja zna dobro funkcionirat kod pokušaja rada na jednom i drugom...





"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Mapmap View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 29 Ožujak 2018
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mapmap Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2018 at 22:55
Puno hvala na iscrpnim odgovorima bez patroniziranja:) Nisam htjela na pocetku puno piliti pa sam nastojala ici in medias res svojim pitanjem. Ali evo, u teretanu sam krenula s ciljem gubitka kilograma poslije trudnoce. Nekih 12 kg. I ide to meni:) suprotno pretpostavci Gym-girle:). Naime ostalo mi je jos 3-4 viska, dakle kilograme gubim pa pretpostavljam da ipak nesto dobro radim, ako nista drugo, ispravno se hranim.
No dosad sam nastojala u teretani raditi vjezbe koje su simulirale kardio (jer mrzim trake, bicikle, stepere i sl), primjer, evo od danas, 15 skokova na klupcicu, 12 cucnjeva, 20 iskoraka naprijed i 25 cucnjeva na Trexu, bez pauze - onda pauza od 2-3 min i tako 3 serije (sorry, jos uvijek ne znam potpuno tocne nazive vjezbi i sprava, ali mislim da znate na sto mislim), poslije toga napravim vjezbe za noge na spravama, isto tako tri, cetiri sprave bez pauze - sprave su mi dakako lakse pa ide i pez pauze. Nakon toga sam na strunjaci s pijeskom radila donkey kick i jos dvije vjezbe - i opet im ne znam ime - 10 ponavljanja svakom nogom, 3 serije. Eto to je konktetno sve sto sam danas napravila. Slobodno me popljujte ako mislite da nije dobro:)
No, sad se vracam na meritum stvari - dakle ja sam blizu svog cilja sto se mrsavljenja tice, i doista bih htjela znati bas ono sto sam.pitala - sto se dogada s mojim misicima dok mrsavim. Naime, doista sam isproljevala dosta znoja u gymu, ali nisam primjetila da se to vidi - osim na kilazi, ali nju mogu gubiti i bez teretane. Dakle, ima li moje vjezbanje ucinka na izgled mojih misica dok.sam u deficitu. I dakako, kad dodem za par mjeseci do svoje ciljane tezine - sto mogu postici s misicima dok odrzavam svoju idealnu tezinu jer koliko mi je poznato, za rast misica potreban je kalorijski suficit.

Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Ožujak 2018 at 08:04
To je odlican rezultat po pitanju kg svakako, Mapmap.

u kojem vremenskom periodu si to odradila (izgubila kg.)?

Trening po svemu sudeci sto pises je nekakav oblik HIIT (high intensity interval training).
Sto je sasvim solidno, i zapravo odlicna "stvarcica", za przenje poprilicne kolicine kalorija tokom, ali i nakon samo vjezbanja.

Ja bih ti svakako savjetovao ako ces koristit sprave, da njih odradujes prije takvog treninga, a njega ostavis za kraj, jer bi ta inacica tr. trebala biti kao kardio verzija, koja bi trebala dolaziti nakon "anaerobne" aktivnosti, gdje je cilj da se misicni "glikogen" koristi za trening pod opterecenjem, iliti trening "misica-snage".

Sto se desava sa tvojim misicima prilikom gubljenja kilograma?
Oni svakako kataboliraju (smanjuju se), ne samo kod tebe, nego kod svakoga tko je u kcal. deficitu, time vise ako je izgubio toliko kg. koliko ti navodis..

E sad, kljucna stvar je u kojem je to omjeru, odnosno u kojoj kolicini, i to je veoma individualna stvar, a ona uvelike ovisi o samom pristupu kroz ciklus skidanja kg. 
Kako si se hranila i kako si trenirala.. 
Odnosno koliko idealno okruzenje je stvoreno da bi se misic maksimalno zadrzavao, a gubilo salo.

Jer ono sto ljudi zaista ne znaju, jest da se tijelo generalno MNOGO jednostavnije i RADIJE rijesava misica nego sala..
Energetski gledano misic ima 5-6puta MANJU kalorijsku vrijednost nego salo, i za isti gubitak sala u odnosu na misic, potrebno je mnogo vise potrosene energije. Tako da svi oni koji naglo slijecu na vagi tjedna iz tjedan, imaju jasan odgovor sto doista "skidaju". =)

Sami gubitak kilograma ne znaci nuzno gubitak "sala", sto bi apsolutno uvijek trebao biti cilj.
Problem nastaje u tome kada se se ljudi vode slijepo brojkom na vagi, i ganjaju xy broj, sto je apsolutno pogresno..

Jer 10kg manje ne znaci nuzno i bolji izgled u ogledalu, ako tjelesna kompozicija nije promjenjenja, ti mozes biti samo manja verzija sebe, jednakog "loseg" izgleda kao prije. I to je ono sto vecina ljudi (nazalost), zapravo i radi..

U kolikom omjeru se to desavalo kod tebe zaista ne znam reci..
Mogao bih ti reci vise ako imas podatke u obliku mjera (noge, ruke, struk, bokovi) i naravno same slike..
Jer bi ti to ako do sada nije bilo, svakako trebalo biti glavno mjerilo napredka.

Kako ti je prehrana izgledala, ili izgleda sada?

Poz.
Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Ožujak 2018 at 11:46
Originally posted by Mapmap Mapmap wrote:

Ali evo, u teretanu sam krenula s ciljem gubitka kilograma poslije trudnoce. Nekih 12 kg. I ide to meni:) suprotno pretpostavci Gym-girle:). Naime ostalo mi je jos 3-4 viska, dakle kilograme gubim pa pretpostavljam da ipak nesto dobro radim, ako nista drugo, ispravno se hranim.


Ma nije baš suprotno mojoj pretpostavci Smile Moja pretpostavka je bila da nisi baš zadovoljna svojom kompozicijom tijela pa zato pitaš što se dešava sa mišićima dok mršavimo, jer da si zadovoljna imala biš svoje pozitivno iskustvo u vezi toga.

Sama si rekla - cilj je bio gubitak kilograma i taj si cilj ostvarila. I naravno, svaka čast na tome, nije to malo! Clap Ali ja bih rekla da je cilj trebao biti gubitak masnoća, Cele je to lijepo opisao gore. Kada je to cilj onda vaga postaje sekundarno sredstvo mjerenja rezultata, a metar, odjeća, ogledalo - primarni.

Ti očito ovim treningom svojim mišićima nisi dala dovoljno stimulacija ni da ih zadržiš u dovoljnoj mjeri.  U nekom stupnju da, jer nije isto kad nešto radiš ili ne, ali pitanje je kako to sad izgleda u odnosu na prije. A nije tu samo trening nego i prehrana. Puno znači što si jela oko treninga (ali i ostatak dana), koliko si potakla to okruženje koje bi poticalo mišiće da bar ostanu ako ništa drugo.

Moje mišljenje je da je i uz deficit bilo moguće ostvariti bolju kompoziciju tijela pod uvjetom malo boljeg treninga i vjerojatno bolje prehrane. Kao početnik si imala prednost u tome...

No, nema veze. Ostvarila si super rezultat i sad možeš raditi na tome da ove zadnje kilice skineš na nabolji mogući način i da onda kreneš raditi na tome da to sve malo bolje i čvršće izgleda. Za to će ti trebati malo progresivnog opterećenja i ove vježbice koje smo ti nabrojali, između ostalog :)

Imaš nekog u gymu ko bi ti mogao pokazati sve to?


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Mapmap View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 29 Ožujak 2018
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mapmap Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Travanj 2018 at 22:51
pozdravljam vas jos jednom. Uskrs i ostalo, znate kako to ide:)

"u kojem vremenskom periodu si to odradila (izgubila kg.)?"

U nepunih 6 mjeseci.

"Sto se desava sa tvojim misicima prilikom gubljenja kilograma?
Oni svakako kataboliraju (smanjuju se), ne samo kod tebe, nego kod svakoga tko je u kcal. deficitu, time vise ako je izgubio toliko kg. koliko ti navodis.."

Ovo cu ja onda shvatiti kao odgovor na svoje pitanje: dakle, uzaludno je pokusavati "nabildati" gluteus; tj. podizati straznjicu u deficitu. Ja sam pozorno procitala tvoje upute i one od gym_girle, i danas odradila s curom iz teretane vecinu toga, sutra nam ostaje jos mrtvo dizanje. Ali bojim se da mi je posao uzaludan. Zato to moje piljenje po tom jednom te istom pitanju. Ako mi je i dalje proljevati znoj, onda je mozda bolje drzati se svog dosadasnjeg rezima, a kad skinem tih preostalih 3-4 kg, onda zapravo tek krenuti s velikim tezinama i malim brojem ponavljanja.
Naime, ja kad sam prvi put usla u teretanu s ciljem mrsavljenja, trener koji radi tamo pokazao mi je kako trebam i sto trenirati naglasavajuci mi da ne radim vjezbe i tezine kod kojih ne mogu napraviti bar 15 ponavljanja, jer tad dolazi do najvece energetske potrosnje. Znaci bio je u pravu?

U kolikom omjeru se to desavalo kod tebe zaista ne znam reci..
Mogao bih ti reci vise ako imas podatke u obliku mjera (noge, ruke, struk, bokovi) i naravno same slike..
Jer bi ti to ako do sada nije bilo, svakako trebalo biti glavno mjerilo napredka.

Nemam na zalost te podatke. No sigurno mogu reci da mi se tijelo vraca otprilike u ono sto je bilo i prije trudnoce. Dakle nisam generalno nezadovoljna svojim izgledom sad kad sam smrsavila (cak bih se usudila reci kako mi se cini da imam i manje celulita). Ali kao sto sam rekla, kad sam vec tamo i mucim se, nekako zelim malo vise:)

"Kako ti je prehrana izgledala, ili izgleda sada?"

Opet me popljujte ako nije dobro:)

Dorucak: jaja ili zobene, iskljucivo - oko 9-10 (kad stignem od klinaca:)

Uspavam decke oko 2 i tad pojedem ili bananu ili jabuku i odlazim u teretanu. Najcesce to stignem pojesti tek u autu dok se vozim tamo:)

Doma sam oko 15.30 i tada rucam, ono sto je za rucak, ali garantiram da je zdravo i prihvatljivo - uvijek meso, a prilog ili povrce ili integralna riza/tijesto...

Opet jedem oko 7 - najcesce si namazem proteinski kruh (sama si ga spremam) s djemom ili medom (naime tad me hvata najveca kriza za slatko pa racunam da je manje zlo od Milke od 200 gr:)

I jos jednom jedem oko 11 navecer - posni sir/tunu/hrenovke/kuhano jaje/neku salatu - pojedinacno ili u kombinaciji - kako kad.

Dakle tako izgleda moj jelovnik u 90 % slucajeva u zadnjih gotovo 6 mj.

Puno hvala oboma i CeLeu i gym_girli na strpljenju i volji da pomognete nama pocetnicima:)




Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Travanj 2018 at 10:05



Moj ti je savjet da ne gubiš vrijeme na teoriju toliko da ubiješ praksu. Gluteus će itekako reagirati ako ga pogađaš redovito i na pravi način. Pokušaj raditi različite vježbe za taj dio, složene i izolacijske, s većim i manjim brojem ponavljanja, gađaj ga iz svih kuteva, 3-4 puta tjedno pa mi onda reci je li moguće


Pokušat ću tu biti što kraća da se ne izgubiš u filozofiji, cilj mi je da kreneš raditi i vjeruješ da možeš :)

Što se prehrane tiče, fali ti proteina kroz dan. Ali ajmo prvo pojedinačno, možeš li mi malo bolje opisati doručak? Koliko jaja, da li su sama ili s nečim, kad jedeš zobene s čim ih jedeš i cca koliko?

Ima fore za korekcije u prehrani, a sigurno i u treningu. Da se sve to spoji nebi te toliko mučilo što je sve po teoriji moguće kada biš na sebi vidjela šta je konkretno na tebi moguće

Kako rekoh na početku, gledajući kako treniraš, po meni tu još spadaš pod kategoriju početnika i mogla biš izvući max benefita iz pravog pristupa.


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Travanj 2018 at 11:55
Ovo cu ja onda shvatiti kao odgovor na svoje pitanje: dakle, uzaludno je pokusavati "nabildati" gluteus; tj. podizati straznjicu u deficitu. Ja sam pozorno procitala tvoje upute i one od gym_girle, i danas odradila s curom iz teretane vecinu toga, sutra nam ostaje jos mrtvo dizanje. Ali bojim se da mi je posao uzaludan. Zato to moje piljenje po tom jednom te istom pitanju. Ako mi je i dalje proljevati znoj, onda je mozda bolje drzati se svog dosadasnjeg rezima, a kad skinem tih preostalih 3-4 kg, onda zapravo tek krenuti s velikim tezinama i malim brojem ponavljanja.
Naime, ja kad sam prvi put usla u teretanu s ciljem mrsavljenja, trener koji radi tamo pokazao mi je kako trebam i sto trenirati naglasavajuci mi da ne radim vjezbe i tezine kod kojih ne mogu napraviti bar 15 ponavljanja, jer tad dolazi do najvece energetske potrosnje. Znaci bio je u pravu?


Ne moras to tako shvatiti, jer je moguce oblikovat/povecavat misic cak i u kcal deficitu, sto ne znaci da je jednostavno i da to moze svatko..
Iziskuje svakako poseban pristup u treningu i fokus na tu misicnu skupinu + naravno adekvatnu prehranu.
Ne postoje vjezbe za definiciju niti vjezbe za masu, cijele god. se moze trenirat jednako, neovisno o tome radis li masu ili definiciju, razlika je samo u intezitetu tr. i mozda volumenu.
Ali sam vjezbe i raspon ponavljanja se ne moraju nuzno mijenjat, i dokle god si u nekakvom hipertrofijskom rasponu vecinski (8-12pon), na dobrom si putu. I vecina vjezbi dobro je da je baziran u tom omjeru.. TO naravno ne znaci da misic povremeno ne mozes sokirat i nekakvim vecim brojem ponavljanja, ili pak manjim uz vece kg. nego ikada.

Kako god bilo, nemas sto cekat odredeni period da krenes radit sa "vecim" kilazama..
U kojoj god to fazi bilo, vece kg. (naravno u pravilnu tehniku i kroz gore navedeni raspon pon.), mogu definitivno pomoci u izgradnji, ili odrzanju misicne mase (ovisno u kojoj fazi se nalazis sa prehranom).

Znaci snagu koju recimo vjezbac izgradi tokom nabijanja misicne mase i suficita, u svakom slucaju treba da pokusa maksimalno odrzat kroz fazu dijete i kcal deficita, vise odrzane snage u rasponu pon. = vise odrzane misicne mase!

Sto je trener mislio pod 15ponavljanja i potrosnjom nisam siguran.
U 5ponavljanja moguce je da ces potrosit vise kcal nego 15.
Stvar je obavljenog rada i kolicine aktiviranih misica, sto nije usko povezano samo sa brojem pon.
vec kompleksnoscu vjezbe, vremenu pod opterecenjem (brzina ponavljanja), i naravno gotovo kljucno, kolicini utega(tezini) koju podizes.

Nemam na zalost te podatke. No sigurno mogu reci da mi se tijelo vraca otprilike u ono sto je bilo i prije trudnoce. Dakle nisam generalno nezadovoljna svojim izgledom sad kad sam smrsavila (cak bih se usudila reci kako mi se cini da imam i manje celulita). Ali kao sto sam rekla, kad sam vec tamo i mucim se, nekako zelim malo vise:)


Svakako pocni pratit, sto prije to bolje..Smile

Dorucak: jaja ili zobene, iskljucivo - oko 9-10 (kad stignem od klinaca:)
Uspavam decke oko 2 i tad pojedem ili bananu ili jabuku i odlazim u teretanu. Najcesce to stignem pojesti tek u autu dok se vozim tamo:)
Doma sam oko 15.30 i tada rucam, ono sto je za rucak, ali garantiram da je zdravo i prihvatljivo - uvijek meso, a prilog ili povrce ili integralna riza/tijesto...
Opet jedem oko 7 - najcesce si namazem proteinski kruh (sama si ga spremam) s djemom ili medom (naime tad me hvata najveca kriza za slatko pa racunam da je manje zlo od Milke od 200 gr:)
I jos jednom jedem oko 11 navecer - posni sir/tunu/hrenovke/kuhano jaje/neku salatu - pojedinacno ili u kombinaciji - kako kad.


Nije lose, ali svakako ima prostora za unapredenjem.

Vocka prije treninga po meni bespotrebna..
Konkretan obrok par sati prije je uvijek bolja opcija.. ili pomaknut ovaj dorucak na malo kasnije i pojest svakako proteine .i ugh skupa. Ili ubacit jos jedan obrok prije trening nekad (poslije dorucka).

Rucak ajde oke.

Pred vecera, i nije neka solucija, ali ajde ako te veseli, sto da ne.. =)

Vecera oke, sve osim hrenovke, koja ne znam kako je zavrsila u toj kombo. 


Generalno, moj savjet je da uvijek svaki obrok zasnivas na proteinskoj namirnici kao osnovi..
Povrce je iduca stvar.
I onda naravno dolaze ugh i masti, ovisno o tvojim potrebama..

Sto se masti tice, vise manje bilo kada u danu, kada ti pase..

UGh bi maksimalno koristio za sami trening, odnosno oko aktivnosti, tj. prije i poslije treninga i to je to.

Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
Mapmap View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 29 Ožujak 2018
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mapmap Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Travanj 2018 at 13:46

"Moj ti je savjet da ne gubiš vrijeme na teoriju toliko da ubiješ praksu. Gluteus će itekako reagirati ako ga pogađaš redovito i na pravi način. Pokušaj raditi različite vježbe za taj dio, složene i izolacijske, s većim i manjim brojem ponavljanja, gađaj ga iz svih kuteva, 3-4 puta tjedno pa mi onda reci je li moguće"

To te ja pitam:) napokon smo nadosli

"Što se prehrane tiče, fali ti proteina kroz dan. Ali ajmo prvo pojedinačno, možeš li mi malo bolje opisati doručak? Koliko jaja, da li su sama ili s nečim, kad jedeš zobene s čim ih jedeš i cca koliko?"

Najcesce samo jedno (rijetko dva) i ak je kuhano, onda solo, a ak je peceno, onda sa sniticom tog svog proteinskog kruha.
Zobene skuham u mlijeku i dodam malo suhog voca. Jednu zdjelicu malu, od mojih decki:)


"Sto je trener mislio pod 15ponavljanja i potrosnjom nisam siguran."

Nisam vise ni ja. Djelovao mi je tako samouvjereno i vjerovala sam mu sve na rijec (kome drugome kad sam bila totalni pocetnik), medutim malo po malo prikupljajuci info, skuzih da nije bas sve kako on kaze. Zato sam se i odlucila tu prositi koju dodatnu info od dobrih ljudi:)



"Vocka prije treninga po meni bespotrebna..
Konkretan obrok par sati prije je uvijek bolja opcija.. ili pomaknut ovaj dorucak na malo kasnije i pojest svakako proteine .i ugh skupa. Ili ubacit jos jedan obrok prije trening nekad (poslije dorucka)."

Bojim se tih dodatnih obroka zbog viska kalorija


"Vecera oke, sve osim hrenovke, koja ne znam kako je zavrsila u toj kombo."

Za dusu










Sve upijam, i sve cu primijeniti. Stvarno sam zavolila gym i hocu nastaviti s tim. Ali bojim se demotivacije i zasicenja ako uskoro u nekom trenutku ne vidim neki rezultat, osim manjka kila. Evo, do sad sam radila gluteus (ja stalno po tom gluteusu, ali budimo realni.... ne trebaju meni bicepsi i ramena:) dva puta tjedno. Sad budem 3, kako je rekla gym-girla. I ubacit cu sve one vjezbe koje ste mi na pocetku sugerirali. Ako se sjetite jos koje, samo vicite:)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Travanj 2018 at 14:59

Joooj ovo je skroz malo hrane 1 jaje i to još bez ičega...same zobene s voćem....pa samo voćka pred trening...šta će mišići papati osim sami sebe

Malo jedeš, a to se događa zato što si fokusirana primarno na gubitak kila, dok bi ti u fokusu trebao biti gubitak masnoća. Nisi jedina, to je greška mnogih...mislim, možda je glupo napisati greška ali okupacija vagom može donijeti puno nepotrebnih frustracija i staviti na stranu ono što je bitno za neki zdravi metabolizam i kompoziciju tijela - prvenstveno je to mišićna masa.

Definitivno treba pojačati jelovnik proteinima i povrćem i zagnjaviti gluteuse. Za to mi vjeruj, ja najbolje rezultate vidim kad ih redovito pogađam. Ali moraš dobro jesti! Nema smisla zamarati se sa bilo kakvom teorijom dok osnove nisu pokrivene.

Uh...još ja imam toga za reći, samo sad ne stignem


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Travanj 2018 at 22:07

Originally posted by Mapmap Mapmap wrote:




Sve upijam, i sve cu primijeniti. Stvarno sam zavolila gym i hocu nastaviti s tim. Ali bojim se demotivacije i zasicenja ako uskoro u nekom trenutku ne vidim neki rezultat, osim manjka kila. 


Vidiš gdje te može dovesti opsesija s kilama Smile Zapamti - bitan je gubitak masnoća, a radi mišićne mase i vode može izgledati da ne gubiš ništa, a u biti radiš sve dobro, odnosno gubiš ono što treba. Također, nekad tijelo zna stagnirati po tjedan dva i onda stvari samo odjednom krenu, bez ikakvih pretumbacija. No, budi svjesna da će ti sada možda svejedno ići malo teže jer je početne kile uvijek lakše izgubiti, a i tijelo ti se već itekako adaptiralo na ovaj režim kojeg provodiš. Dakle, treba ti neka promjena da prodrmaš stvari.

Jedna promjena će ti biti u obliku više proteina i povrća (u doručku i pred trening). Druge promjene ćeš uvesti kroz ubacivanje gore navedenih vježbica u trening. Malo ćeš time potaknuti povećanu potrošnju i dugo nakon samog treninga, a i malo probuditi mišićnu masu. Ali pazi - trebaš dobro jesti i izazvati adekvatnu stimulaciju mišića tim vježbicama. Ako budeš radila 12 ponavljanja s nečim s čim možeš napraviti 30...nisi napravila ništa Smile

Nemoj se bojati hrane, samo povećavaj postepeno i to ono što će ti donijeti najmanje energije, a najviše onog što ti treba (proteini i povrće). Kako stojiš sa mliječnim proizvodima, wheyem? To bi ti se dobro uklopilo uz zobene za doručak. Jaja možeš povećati na bar 2 cijela + 1 bjelanjak, ili se poigrati sa samim bjelanjcima (imaš tekuće bjelanjke, to je moj favorit). Isto tako, možeš raditi razne fritaje sa jajima pa dodati svakakvo povrće...pureću šunku...svježi sir...e to bi već bio dobar doručak Smile


Vjerujem da bi, po onome što o tebi trenutno znamo, samo to već napravilo lijepu promjenu....




Edited by Gym_girl - 04 Travanj 2018 at 22:09
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Mapmap View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 29 Ožujak 2018
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Mapmap Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Travanj 2018 at 23:29
Shvatila sam sve. No uvijek mi je u glavi zvonila ta cinjenica kako zapravo u deficitu ne mogu graditi misice, pa se nisam previse zamarala misicima jer sam mislila kako je ta bitka unaprijed izgubljena i tako sam se fokusirala samo na mrsavljenje. Ali mi je pomalo toga vec dosta. Nekako sam slutila da se ipak moze i malo vise od toga. Otud i ova tema. Htjela sam potvrdu da ipak mogu dobiti iz toga svega nesto malo bolje, ako nista drugo, zategnutiji izgled.
Muz mi je nabavio proteine (on ima poprilican staz u teretani) i uvjeravao me da ih pijem; ali i opet kad sam vidila koliko kalorija ima jedna mjerica, stavila sam ih u ormar:)

Puno puno hvala jos jednoom na svim sugestijama. Ja sam ih vec pocela primjenjivati, a sad cu i ovu u svezi hrane i pratit cu sto se dogada. Da sam se bar ranije ukljucila na ovaj forum, ali sto je tu je.
Svakako cu vam javiti rezultate.
Hvala
P.S. Jel vas mogu opet zagnjaviti cime ako ce mi trebati
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Travanj 2018 at 09:15

U najgorem slučaju ih možeš održati, a to je isto itekako vrijedno
Tako da ta "bitka" uvijek ima smisla, radi više prednosti. Ali eto ponavljam, radi tebe i svih drugih - moguće je svašta kada se pomno isplanira pristup, konstantno prate rezultati i modificira program sukladno njima i kad jednostavno djelujemo, umjesto da gubimo vrijeme čitajući razne teorije i tuđa iskustva. Sve to treba uzeti u obzir naravno ali i znati filtrirati te informacije i provjeriti kako sve to djeluje na nas...i onda tek govoriti iz svog iskustva.

Koliko kalorija ima jedna mjerica, oko 100? Ako ima puno više onda je riječ o gaineru, a to ti ne treba. Običan whey nema puno kalorija, i može se super iskoristiti na puno načina. Ja ga osobno koristim već gotovo 10 godina....i nikad se nisam udebljala od njega, naprotiv ;)

Nema na čemu, piši, pitaj, javljaj kako ide, ma što god...zato smo tu!

"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Travanj 2018 at 01:34
Mapmap, Možeš poraditi na mišićima i u deficitu. Ovisi o osobi, trening statusu, genetici-epigenetici, postotku masnoća, veličini deficita i trajanju, intenzitetu i volumenu vježbanja, itd...
    U deficitu povećaš unos proteina, cca 2.5-3g-kg, opet ovisi o deficitu i osobi, i pametno podijeliš energetski unos preko dana i u danima vježbanja ili nevježbanja, malo više kalorija iz ugljikohidrata(kompleksnih) prije treninga, i izbjeći ćeš katabolizam mišića, ne zovu se UH slučajno "muscle sparing" nutrijentom. Poslije treninga može samo proteini i povrće, previše ugljikohidrata poslije treninga ti ne treba ako ne vježbaš 2 puta dnevno. Cele je u prvom komentu malo pretjerao sa " Oni svakako kataboliraju (smanjuju se), ne samo kod tebe, nego kod svakoga tko je u kcal. deficitu " ali se u drugom komentu ispravio " Ne moras to tako shvatiti, jer je moguce oblikovat/povecavat misic cak i u kcal deficitu, sto ne znaci da je jednostavno i da to moze svatko.. ", i ovo drugo je istina. Možda nisi obratila pažnju na njegov slijedeći koment. I nema baš izolacijskih vježbi za gluteuse, možda samo da je veći akcent na njih, jer ih je nemoguće aktivirati bez mišića kralježnice ili nogu... Kod vježbi zatvorenog kinetičkog lanca za gluteuse( kad su ti stopala oslonjena fiksno na podlogu ili uporište, kao i split squat, bulgarian, hip trust, iskorak, ako se malo jače potiskuješ petom nego prednjim dijelom stopala veći ti je efekat za gluteuse a smanjiš ulogu kvadricepsa a moraš se poigrati i sa udaljenosti stopala od kukovi, pronaći najbolji položaj za tebe i tvoju konstituciju. Ako radiš čučnjeve na Smit mašini stopala postavi cca 20-30 centimetara ispred tijela, probaj pa osjeti kad je kod tebe najveća napetost gluteusa, i tako se postavi. Mišići gluteusa, opet ovisno o osobi, mogi imati i cca 50-70% posto mišićnih vlakana tipa 1 ili slow twitch pa ima smisla raditi i 15 ponavljanja, ali što tebi bolje radi moraš sama isprobati. Dodatno, kod razvoja gluteusa, ljudima koji godinama pretežno sjede a malo su se kretali, dobro dođe i SMR masaža( ili bilo kakva slična) jer se zna dogoditi da se mišićna fascia slijepi ili dehidrira i izgubi elastičnost - postane čvrsta. Zaposli muža... I ako ćeš početi sa whey proteinom, kako se baš i ne skladišti u tijelu, prije shake-a pojedi par zalogaja krute hrane da usporiš apsorpciju pa će ti tijelo imati malo dulje dostupnost proteina dok traje povišena sinteza proteina. Prije slabijeg kardio treninga za sagorjevanje masnoća tj oko 60-70% Vo2 max intenziteta ne trebaš ugljikohidrate jer se to može energetski snabdijevati mastima iz masnog tkiva i intramuskularnih masnoća i neće biti katabolizma. Ove preporuke bi se još mijenjale da ti je cilj što više visceralnih masnoća potrošiti a ne subkutanih. Sretno
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Travanj 2018 at 11:40

Originally posted by iver iver wrote:

 Poslije treninga može samo proteini i povrće, previše ugljikohidrata poslije treninga ti ne treba ako ne vježbaš 2 puta dnevno. 

Ja bih ovo uzela sa dozom soli i prvo probala sa manjom količinom UH-a (npr. do 30g UH) i vidjela da li mi smeta ili ne. Meni konkretno nije. Uostalom, što uopće znači previše ugljikohidrata (i tu prvenstveno mislimo na hranu tipa pašte/riže/krumpira/kruha itd. mada pod UH spada sve i svašta, od povrća do bombona)?  Svakome nešto drugo. 

Ista stvar sa proteinima u deficitu, ta količina od 2.5 - 3g/kg podrazumijeva low carb, a pitanje je koliko ovdje low uopće treba ići.....možda bi i manja količina UH-a (kvalitetnih, bogatih vlaknima) čak i u svakom obroku, sa ukupnim deficitom na kraju dana i dobrim treningom napravila dobru stvar.....

Ja, ako si već uskraćujem, želim to radit s dobrim razlogom.


Edited by Gym_girl - 07 Travanj 2018 at 12:03
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.