New Posts New Posts RSS Feed - Krpelji - bolesti i simptomi
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Krpelji - bolesti i simptomi

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Krpelji - bolesti i simptomi
    Posted: 02 Srpanj 2010 at 10:51
Dobro se educirati..
Vidio sam po nekoliko novinskih clanaka da ekipa leži u komi od krpelja..

Evo kratka edukacija:



Koje bolesti prenose krpelji?
Iako samo manji broj uzrokuje bolesti, nfekcije u najgorem slucaju mogu završiti sa smrtnim posljedicama

Krpelji, koji su najaktivniji u svibnju, lipnju i rujnu, ugrizom mogu na covjeka prenijeti neke zarazne bolesti koje u najgorem slucaju mogu završiti kobno. Iako 90% ugriza završi bez posljedica, lijecnici pozivaju na oprez i upozoravaju na detaljno pregledavanje tijela nakon boravka na otvorenom. Krpelji najviše vole tanke, tople i vlažne dijelove kože - podrucje oko koljena, vrata, kose, između nogu i ispod ruke.

Oko 5-35% krpelja u Europi uzrokuje boreliozu, a samo š-5% krpeljni meningoencefalitis. Među bolestima koje krpelji prenose u Hrvatskoj najcešce su sljedece:

Borelioza (lajmska bolest)
Infekciju uzrokuju borelije koje su slicne bakterijama, a posljedice bolesti se ocituju na koži, zglobovima i živcanom sustavu. Na koži se javlja ovalno ili prstenasto crvenilo koje s vremenom postaje sve vece, a u razdoblju od jednog do cetiri tjedna nakon ugriza dolazi do povratne vrucice i osjecaja slabosti kao u slucaju gripe. Lijeci se antibioticima. Kada se crvenilo povuce, moguc je razvoj miokarditisa ili meningitisa.

Krpeljni meningoencefalitis
Bolest uzrokovana virusom krpeljnog meningoencefalitisa (KME) dovodi do upale središnjeg živcanog sustava, a prenose je krpelji koji se u Hrvatskoj nalaze između Save i Drave te u Gorskom kotaru. Osobama koje se ucestalo nalaze na tom podrucju stoga se preporucuje cijepljenje. Samo lijecenje je vrlo otežano. Infekcija ne uzrokuje crvenilo na mjestu ugriza, a vrucica, mucnina, bolovi u mišicima i opca slabost javljaju se oko dva tjedna nakon ugriza.

Erlihioza
Erlihioza najcešce dovodi do simptoma slicnima gripi (vrucica, glavobolja, bolovi u leđima i mišicima, mucnina), a u rjeđim slucajevima dolazi do određenih komplikacija, pogotovo kada postoje dodatne infekcije u tijelu.

Babezioza
Bolest se javlja na Sredozemlju, a ocituje se u vrucici, umoru i bolovima u mišicima. Vrlo rijetko pogađa ljude - najugroženiji su psi i stoka kod kojih infekcija uništava crvene krvne stanice i može uzrokovati smrt.

Rikecioze
Poput babezioze, i ova bolest je najcešca na Sredozemlju, a prenosi se sa životinja na ljude. U vecini slucajeva prolazi poput lakše gripe, ali se stanje može i zakomplicirati pa je tako moguc razvoj hepatitisa, pneumonije i meningoencefalitisa. Može se javiti i tzv. mediteranska groznica.

Tularemija
Poznata i kao "zecija groznica" tularemija je akutna bolest koja pocinje naglo do 24 sata nakon infekcije. Simptomi su glavobolja, zimnica, mucnina, povracanje, vrucica te promjene na koži, sluznicama i povecanje limfnih cvorova.

izvor:metro-portal.hr

Držimo fige da nitko nema bliske susrete sa simptomima bolesti, krpeljima i ostalim negativnim posljedicama.

Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
mesek View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 04 Svibanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1229
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mesek Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Srpanj 2010 at 11:52
imao jednom u pupku

grozno ga bilo izvlaciti vani

a znam za neke koji su imali i na gorim mjestim

također, moja prijateljica svakih nekoliko mjeseci mora na hrpu infuzija neceg, da ne bubnem krivo, a jedna bocica tog košta 900 eura
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Srpanj 2010 at 15:29
Originally posted by mesek mesek wrote:


također, moja prijateljica svakih nekoliko mjeseci mora na hrpu infuzija neceg, da ne bubnem krivo, a jedna bocica tog košta 900 eura


Razlog je? Imala je krpelja ili?


Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Psyho View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Travanj 2010
Status: Offline
Points: 214
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Psyho Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Srpanj 2010 at 15:47
Obzirom da sam dosta cesto u prirodi u ribolovu... u kontaktu sam i sa krpeljima... ucinkovite zaštite osim cijepljenja baš i nema!?
Pomaže ukoliko se ne zavlacite u neko grmlje tenisice ili carape namazat ili posprejat nekim zaštitnim sredstvom protiv komaraca i krpelja... ali ni to ne jamci neku sigurnost.
Podatak od koristi je da krpelj i po više sati zna puzat dok si ne nage prikladno mjesto gje bi se "uhvatio"... ja sam zadnjeg našao na kuku... poslije 24 sata ribolova... i još je puzao i tražio "hot spot"    !
Također je ucinkovito... da ne kažem obavezno kupanje poslije boravka u prirodi... zavlacim se po grmlju i šikarama... jebi ga... kad su ljepe ribe na takvim mjestima... u ovo toplo vrijeme obavim prvo "preliminarno" kupanje na nekoj od šoderica pa onda još jedno temeljito kad dođem kuci... sistem je ucinkovit do te mjere da je prošlo nekih š0-š2 godina od kad mi se je jedan ipak uspio uhvatit... a i taj je bio od "bezopasne" vrste !
Who dares wins!
Back to Top
Ann View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 15 Studeni 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 764
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ann Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Srpanj 2010 at 18:51
Meni je frend jucer poceo pricati o tom clanku sa
slucajevima u bolnici (jer je znao da planiram odfurati
djecu na vikendicu pored Varaždina (u šumi).

Sve što sam ja pitala njega jest: "Da li je na kraju tog
clanka "reklama" za cjepivo?" Kad mi je objasnio kako
dolje sve piše o cjepivima, lijepo sam se nasmijala
dobroj reklamici.
Kao i smrtni slucajevi svinjske gripe, panika oko pticje
gripe itd itd...

Išcupala sam ih djeci jedno š0-ak komada kad su bili
posljednji put na viksi. Isto tako sam i ja pronašla 3 na
sebi od jednog popodneva tamo.
što se dogodilo? Ništa!

Ne vjerujem više clancima i nikome osim direktnom
iskustvu. A kad se nešto poveze sa rješenjem u cjepivima,
potpuno mi je jasna svrha postojanja tog clanka.

Jedini problem vezan uz krpelje je što užasno svrbi. A
ostala mogucnost da je zaražen je ista koliko da je
zaražen i komarac itd itd..
Samo cekam da smisle cjepivo protiv malaricnih komaraca,
pa ce odmah biti još slucajeva u bolnici.

JA ne bi dizala paniku oko tih stvari. A tko voli, nek
izvoli. :)
Back to Top
Psyho View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Travanj 2010
Status: Offline
Points: 214
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Psyho Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Srpanj 2010 at 12:49
Inace je neka matematicko-prakticna teorija da je š na š000 krpelja zarazan ili opasan!?

Malo me je frka da je veca mogucnost da sa nekog starog krova padne crijep i razvali mi lampu !

Juce sam opet proveo popodne u ribolovu i nisam pronašao niti jednog... ni na tenama ni na hlacama... nigdje... ni jednog ... cinjenica je da postoji opasnost od ugriza zaraženog krpelja... jedino je upitno kolika je šansa da nas pogodi baš taj zaraženi?

Inace imam dosta frendova koji se bave ribolovom i nije mi se niko pohvalio da je uspio pokupit kojeg!

Edited by Psyho
Who dares wins!
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Srpanj 2010 at 13:04
Originally posted by Ann Ann wrote:



Išcupala sam ih djeci jedno š0-ak komada kad su bili
posljednji put na viksi. Isto tako sam i ja pronašla 3 na
sebi od jednog popodneva tamo.
što se dogodilo? Ništa!


Nakon što dođete s vikse, imate pregled ili?
Kako mogu znati da sam pobrao negdje krpelja, a da ga nisam ugledao na sebi.. ?
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Psyho View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Travanj 2010
Status: Offline
Points: 214
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Psyho Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Srpanj 2010 at 13:22

Dok puzi po tebi i traži pogodno mjesto... pregib iza koljena, prepone, donji dio trbuha su najcešca mjesta gdje se voli uhvatit... ne osjetiš ga... ali zato osjetiš kad se uhvati    ... najbolje je odma po povratku sa "kriznih podrucja" obavit pregled a zatim lec u kadu ili se dobro otuširat i nemaš brige !

Edited by Psyho
Who dares wins!
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Srpanj 2010 at 14:32
Originally posted by Psyho Psyho wrote:


Dok puzi po tebi i traži pogodno mjesto... pregib iza koljena, prepone, donji dio trbuha su najcešca mjesta gdje se voli uhvatit... ne osjetiš ga... ali zato osjetiš kad se uhvati    ... najbolje je odma po povratku sa "kriznih podrucja" obavit pregled a zatim lec u kadu ili se dobro otuširat i nemaš brige !


Hvala na savjetima!
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Ann View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 15 Studeni 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 764
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ann Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Srpanj 2010 at 15:01
Pa da!
JA zapravo pregledam djecu PRIJE kupanja, pa POSLIJE.
Treba obratiti pažnju kad misliš da je nešto madež, a to je
zapravo krpelj. Tako mi je jedan promakao na sinu, pa sam
skužila tek za 5 dana da je to krpelj,a bio je toliko
napunjen da je skoro i sam otpao.

cesto sam ih znala pronaci iza uha! Dakle, baš moraš
pomaknuti uho da pogledaš, tu se znaju cesto sakriti, bar
mojoj djeci.
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Srpanj 2010 at 16:21
  Ann...ipak nije za zezati se sa tim krpeljima...samo ti klince dobro pregledavaj...kod mene doma u G.kotaru je covjekk završio u boolnici jedva je ostao živ i kao posljedica mu je ostala nekakva pareza potkoljenice, nemam puno informacija, jer sam to sve cula iz druge ruke, ali eto, nije baš da je bezopasno, moj otac je lovac i on se obavezno cijepi, a nastojimo svi kad smo u šumi pregledat se i imat ta preventivna kupanja i baciti robu dmah na pranje u kojoj smo bili vanka i tako to.... eto... je reklama možda...no kad se tebi desi je zeznuto....
Back to Top
Ann View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 15 Studeni 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 764
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ann Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Srpanj 2010 at 16:33
Ma...ne može se tako nešto desiti meni, niti ikome koga
znam. Svi ti primjeri koji nisu iz prve ruke...
hm..jednostavno ne možeš znati koji elementi su u pitanju
zapravo. Ljudi mogu imati i alergijsku reakciju na bilo
ciji otrov. Možda je u tome stvar. Možda su i inace imali
neku bolest, pa je ovo trigeriralo nešto.. tisuce je
mogucnosti.

Sve može biti opasno (za nekoga). To je istina! Netko
može pojesti jagodu i umrijeti (ako je alergican).
Ali cjepivo je opasno š00%. A mogucnost da se tako nešto
dogodi je 0,00š% i nitko zapravo ne garantira da cjepiva
uopce štite.

A djecu naravno pregledavam detaljno, bez obzira na to
sve. Bez brige!
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Srpanj 2010 at 16:35
  Ma dobro...mislim da su i preporuke da se cijepe samo ljudi koji su izloženiji...tipa lovci, ribolovci, šumari i sve to stoji.... ;)

I btw. u Zg sam u uto..imaš vremena za koffi?
Back to Top
Ann View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 15 Studeni 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 764
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ann Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Srpanj 2010 at 16:38
U utorak, super!!!
Jel možeš negdje kod HNK doci oko š3h?
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Srpanj 2010 at 16:41
  ne mogu ti obecati.... jer imam ispit na kif-u u šš...ne znam do kad cu biti tamo...prošli put su 2h cekali... a u š4 sam se dogovorila..... možeš ti kasnije?
Back to Top
Psyho View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Travanj 2010
Status: Offline
Points: 214
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Psyho Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Srpanj 2010 at 22:52
Nije se sa krpeljima šalit ni u kom slucaju... imam primjer iz prve ruke... kolegu iz SJP je "ubo" zaraženi krpelj... posljedice su bile jako grde i trajne... od dugog ležanja u bolnici pod infuzijom a po izlasku iz bolnice i oporavka je ostao u neku ruku invalid... nesmije na sunce, jako loše fizicko stanje, konstantno mora uzimat ljekove... u drugu ruku... to je jedini slucaj za koji osobno znam... a znam stvarno puno ljudi... sve je to stvar srece!
Who dares wins!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.