New Posts New Posts RSS Feed - Dorucak - usporedbe Energije vs Kalorije!
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Dorucak - usporedbe Energije vs Kalorije!

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Dorucak - usporedbe Energije vs Kalorije!
    Posted: 27 Svibanj 2010 at 11:31
Idealnim doruckom do super tijela

Svi oni koji redovito doruckuju u prosjeku su mršaviji od onih kampanjaca koji preskoce prvi obrok u danu. Osim toga pokazuju i znatno bržu i vecu mentalnu aktivnost. Istražili smo koji je dorucak energetska, a koji kalorijska bomba

Svi jako dobro znamo da je dorucak najvažniji obrok u danu, no to ne znaci da je svaki dorucak zdrav.

Zapravo oni najpopularniji cesto sadrže velike kolicine rafiniranog šecer a i masnoca, te tako redovitim konzumiranjem utjecu na porast kolesterola i šecera u krvi.

Kako bi vaš dorucak bio hranjiva energetska bomba, a ne isprazne kalorije, potrebno je jesti određenu kombinaciju namirnica.

Donosimo vam pozitivne i negativne strane najcešceg izbora obroka kojime zapocinjete dan.

Jogurt s muslima i vocni kompot

Hranjive tvari: C vitamin, kalcij, željezo; š65 kalorija

Odlican izbor za dorucak. Jogurt (izaberite manje masnu verziju ili probiotik) sadrži kalcij , musli vlakna, a kompot vitamin C i vlakna


cokoladne pahuljice

Hranjive tvari: B vitamin, željezo; š75 kalorija

To je kao da za dorucak pojedete cokoladni biskvit.
Sadrže puno šecera i malo vlakana, naglo podiže energiju, ali je vrlo brzo i spušta


Dimljena haringa s roštilja


Hranjive tvari: omega 3, omega 6, proteini, kalcij; š25 kalorija

Iako kod nas nije toliko rasprostranjena u svakodnevnoj konzumaciji, haringa je apsolutno najbolja riba.

Bogata je omega 3 i omega 6 masnim kiselinama koje sprecavaju bolesti srca.

Uz ribu, pojedite integralni prepecenac bogat vlaknima i ugljikohidratima, ali budite svjesni kako je ova riba dosta masna i slana, pa je ovakav dorucak dovoljno jesti jednom tjednom.


Kukuruzne pahuljice s raznim dodacima

Hranjive tvari: B vitamin, folna kiselina i željezo; š80 kalorija

cini se kako su ove pahuljice jednostavne i lagane, ali one sadrže prevelike kolicine šecera, obilatije i od vecine deserta, tako da nisu preporucljive za dorucak.
Kukuruzne pahuljice su lako probavljive


Obicne kukuruzne pahuljice

Hranjive tvari: B vitamin, Željezo, folna kiselina; š72 kalorije

Ovo je vrlo lako probavljiva vrsta pahuljica i sadrži male kolicine šecera i masnoca. Ne sadrže vlakna, pa ovakav dorucak možete obogatiti svježim vocem.


Kuhano jaje i tost

Hranjive tvari: A, D, E, B vitamini, proteini, jod, cink; š85 kalorija

Žumanjak jednog jajeta sadrži š3 najvažnijih hranjivih tvari, dok je bjelanjak izvor proteina. Dodajte još i integralni tost i dobili ste energetsku bombu.


Musli

Hranjive tvari: B vitamin, proteini, vlakna, željezo, kalcij; 225 kalorija

Musli su niskokaloricni s malom kolicinom šecera i brzo su probavljivi.
Potrebno ih je duže žvakati što smanjuje apetit i daje osjecaj sitosti. Sušeno voce sadrži željezo i daje energiju, a bademi, lješnjaci ili orasi bogati su proteinima.


Kajgana i dimljeni losos

Hranjive tvari: D, B vitamin, cink, jod, proteini, omega 3; š83 kalorije

Jaja su vec spomenuti izvor hranjivih tvari i proteina, a u kombinaciji s lososom koji je bogat omega 3 masnim kiselinama je zdravi i hranjivi dorucak.


Sendvic sa slaninom i kecapom

Hranjive tvari: B vitamin, nešto željeza; 307 kalorija

Ovakav dorucak sadrži više soli od hamburgera, što je gotovo polovica preporucene dnevne kolicine, te velike kolicine masnoce. Ova kombinacija namirnica jedino je dobra u borbi protiv mamurluka.


Zobena kaša s sušenim vocem

Hranjive tvari: B vitamin, antioksidans, vlakna; 293 kalorije

Zobena kaša u sebi ima vlakna koja pomažu pri smanjenju kolesterola u krvi i reguliranju šecer, lako je probavljiva i daje dugotrajnu energiju. Sušeno voce bogato je prirodnim šecerom i željezom.


Kroasan

Hranjive tvari: malo A i D vitamina, proteini; 279 kalorija

Kroasan sadrži veliku kolicinu masnoce. Punjeni marmeladom ili cokoladom gotovo premašuju preporucenu cjelodnevnu dozu. Jedan je od onih 'obroka' koji momentalno, ali i kratkotrajno daju energiju.


'Zidarski dorucak' (kruh, jaja, slanina, kobasice , rajcica...)

Hranjive tvari: željezo, C vitamin, vlakna, kalcij, folna kiselina; 620 kalorija

Ovakav dorucak sadrži dnevnu preporucenu kolicinu masnoce za ženu i više od pola istog za muškarca. Rajcica je zdrava jer između ostalog olakšava probavu i opskrbljuje tijelo vitaminima C, Bš i E, ali pokušajte izbjegavati ovakav dorucak
Foto: Thinkstock
'Zidarski dorucak' sadrži ukupnu kolicinu masnoce preporucenu za cijeli dan


Meko kuhana Jaja, tost i pecena rajcica

Hranjive tvari: A, C, D, E, Bš2 vitamini, jod, cink, likopen, protein, 249 kalorija

Jaja sadrže paletu vitamina i minerala, ukljucujuci vitamin D za zdravle kosti, a meko kuhana jaja su niskokaloricna.

Rajcica je bogata likopenom koji se pokazao korisnim u borbi protiv raka. Ovakav obrok je jako dobro izbalansiran.


Tost s maslacem i marmeladom

Hranjive tvari: kalcij, malo C, D vitamina; 409 kalorija

Možda izgleda kao zdrav izbor, ali maslac i marmelada sadrže prevelike kolicine masnoca i kalorije.

Volite li ovakav dorucak, kruh zamijenite prepecencem, i koristite margarin s malim udjelom masnoce te tanki sloj marmelade.


Salata od svježeg voca

Hranjive tvari: C vitamin i drugi antioksidansi, vlakna; 67 kalorija

Voce sadrži puno C vitamina te zdravog vocnog šecera.

No, ne nadopunite li ovakav obrok Rš6;jacimRš7; vocem kao što je banana, te s jogurtom ili tostom, brzo ce te osjetiti glad.

Samo svježe voce nije dovoljno izbalansiran obrok.

izvor:zadovoljna.com.hr


Mislim da je ovo korisno vidjeti, napraviti usporedbe, vidjeti što je energetska / a što kalorijska bomba. Uz ovo, možete si dodatni kreirati svoj dorucak.

Slobodno komentirajte..
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
mesek View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 04 Svibanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1229
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mesek Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 12:57
hm, ja obicno imam 2 vrste dorucka

ili popijem šejk: pola litra 0,9 mlijeka, 3 velike žlice zobenih, pola mjerice proteina (oni jeftini iz dm, jer ove skupe koristim za PWM) i žlica nesquika cca 350 kalorija

ili pojedem 3-4 jaja, s cašom 0,9 jogurta (caša od 3 dcl) i možda cijelu šnitu wassa inegralnog dvopeka, za ovaj nisam racunao kalorije.

a to sve ovisi o tome dal je dan za trenin utezima ili samo trcanje i bicikl

a sad dok ne treniram, onda i manje pazim
Back to Top
Ann View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 15 Studeni 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 764
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ann Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 13:19
Ja sam dugo imala padove energije odmah nakon dorucka, u
vrijeme kad sam doruckovala musle i/ili cornflakes s
mlijekom.

Sad napokon znam što mi odgovora, a to je
ILI
š) zobene na vodi s proteinskim praškom
2) 4 jaja kuhana (š cijelo, 3 bjelanjak) ili pecena na
teflonu bez masnoce.. i zelena salata sa maslinovim uljem
3) posni sir sa paprikom i maslinama, mali integralni
kreker uz to

š i 2) me drzi najkrace, ali mi energija pada stabilno
3) je najjaci obrok i dulje drži, ali se osjeti
trenutacan mali pad energije odmah nakon (radi probave)
Back to Top
Blia View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 18 Travanj 2010
Status: Offline
Points: 152
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Blia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 13:55
ja bez zobenih ne znam zapoceti dan! u njih stavim mlijeko, whey, voce, jogurt...ovisi što mi prvo dođe pod ruku, ali zobene su temelj!

probala sam jesti i slanu kombinaciju dorucka, posni, šunka i sl. ali ne paše mi, zobene, zobene i samo zobene

najrađe bi ih jela za dorucak, međuobrok, rucak i veceru ...zato svaku vecer kad idem spavat se radujem sutrašnjem dorucku jer cu jesti zobene... freak sam, al kad ih VOOOOLIM
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 13:56

Originally posted by mesek mesek wrote:



ili popijem šejk: pola litra 0,9 mlijeka, 3 velike žlice zobenih, pola mjerice proteina (oni jeftini iz dm, jer ove skupe koristim za PWM) i žlica nesquika cca 350 kalorija 
 

To ni u kom slucaju nije jeftino nit kvalitetno nit išta

Back to Top
mesek View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 04 Svibanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1229
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mesek Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 14:03
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

Originally posted by mesek mesek wrote:

ili popijem šejk: pola litra 0,9 mlijeka, 3 velike žlice zobenih, pola mjerice proteina (oni jeftini iz dm, jer ove skupe koristim za PWM) i žlica nesquika cca 350 kalorija 
 


To ni u kom slucaju nije jeftino nit kvalitetno nit išta



a ne znam, 40 kuna nekih 300g... a da nisu nešto, znam... to je tek tolko da ujutro imam proteina
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 14:08
Originally posted by mesek mesek wrote:

Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

Originally posted by mesek mesek wrote:

ili popijem šejk: pola litra 0,9 mlijeka, 3 velike žlice zobenih, pola mjerice proteina (oni jeftini iz dm, jer ove skupe koristim za PWM) i žlica nesquika cca 350 kalorija 
 


To ni u kom slucaju nije jeftino nit kvalitetno nit išta



a ne znam, 40 kuna nekih 300g... a da nisu nešto, znam... to je tek tolko da ujutro imam proteina
 

Izađe te oko š33kn/kg ti iz dma, a kod ovog decka s fejsa uzmeš s okusom za 20kn manje po kg

Back to Top
mesek View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 04 Svibanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1229
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mesek Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 14:13
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

Originally posted by mesek mesek wrote:

Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:


Originally posted by mesek mesek wrote:

ili popijem šejk: pola litra 0,9 mlijeka, 3 velike žlice zobenih, pola mjerice proteina (oni jeftini iz dm, jer ove skupe koristim za PWM) i žlica nesquika cca 350 kalorija 
 


To ni u kom slucaju nije jeftino nit kvalitetno nit išta


a ne znam, 40 kuna nekih 300g... a da nisu nešto, znam... to je tek tolko da ujutro imam proteina
 


Izađe te oko š33kn/kg ti iz dma, a kod ovog decka s fejsa uzmeš s okusom za 20kn manje po kg



da, vidio sam sad   
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 14:37
Originally posted by Blia Blia wrote:

ja bez zobenih ne znam zapoceti dan! u njih stavim mlijeko, whey, voce, jogurt...ovisi što mi prvo dođe pod ruku, ali zobene su temelj!

probala sam jesti i slanu kombinaciju dorucka, posni, šunka i sl. ali ne paše mi, zobene, zobene i samo zobene

najrađe bi ih jela za dorucak, međuobrok, rucak i veceru ...zato svaku vecer kad idem spavat se radujem sutrašnjem dorucku jer cu jesti zobene... freak sam, al kad ih VOOOOLIM


I ja sam se naviknuo na zobene, prefino mi je to u kombinaciji s mlijeko. Ne mogu si ništa drugo trenutacno zamisliti. No trebalo bi malo varirati.. makar jednom u tjednu ubaciti sitno drugaciji dorucak.. Malo radi promjene i raznolikosti.
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
ena:))) View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 13 Srpanj 2009
Status: Offline
Points: 1382
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ena:))) Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 15:10
  zobene... ja sam toliko sretna ujutro kad idem doruckovat, kao da me ceka kilo kremšnita na stolu... a ono puna zdjelica zobenih pogotovo s mlijekom od vanilije... mljaaaaccc :) ... jedno vrijeme sam ujutro samo kajgana jela...
Back to Top
mesek View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 04 Svibanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1229
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mesek Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 15:24
zobene sa? ne valjda samo zobene i mlijeko?

pa to bljutavo do bola
Back to Top
Blia View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 18 Travanj 2010
Status: Offline
Points: 152
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Blia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 15:30
ja kad se pokušam nagovoriti pojesti nešto drugo za dorucak uvijek završim na zobenima! prvo pojedem nešto drugo, kako Zoki kaže malo radi promjene i raznolikosti, ali onda mi nekako to nije t, pa si na kraju napravim malu dozu zadovoljstva - barem malo zobenih

i ono što ena kaže - nema tih krempita koje mogu izmamiti moj osmijeh kao što to cine zobene!
Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 21:42
Hehe, zobene ili mixane s mlijekom ili jogurtom- dobra kombinacija, ali je nekako najradije mrknem neko integralno pecivo ujutro i to uz posni i jogurt, ponekad uleti kakav zdravi sendvic (primjeri su u temi o sendvicima ), ali isto tako lajkam i posni+integralno pecivo+pomidora

Tu i tamo se zalomi integralni kruh i neki pekmez bez šecera ili domaci med s cajem, ali opet se vracam posnom



Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Svibanj 2010 at 23:59
Originally posted by Kate Kate wrote:

Hehe, zobene ili mixane s mlijekom ili jogurtom- dobra kombinacija


Probao zobene s jogurtom, al ispadne mi užasno tvrdo + kiselo.
Kako napraviti da bude ukusno?
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Svibanj 2010 at 00:13
Originally posted by Zoki Zoki wrote:


Originally posted by Kate Kate wrote:

Hehe, zobene ili mixane s mlijekom ili jogurtom- dobra kombinacija
Probao zobene s jogurtom, al ispadne mi užasno tvrdo + kiselo.Kako napraviti da bude ukusno?


stavi wheya malo unutra

ja variram zobene sa wheyom, jogurtom i wheyom (uz to ponekad neka vocka) ili raženi kruh sa posnim i/ili purecom šunkom....dok se ne prevrnem, to mi najbolji dio dana, pogotovo ako je trening kasnije ili kardio prije :)

al kad se sjetim nekadašnjih dorucaka....dalo bi se puno ovih kombinacija nabrojanih gore izvuc...kroasan sa tonom cokolade pogotovo...i puntica bijelog kruha sa zimskom salamom, sirom i majonezom..pa cokolino, ili neki griz sa nesquikom.....e to su bili dani
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Davor111 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 09 Travanj 2010
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Davor111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Svibanj 2010 at 08:23
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

 

al kad se sjetim nekadašnjih dorucaka....dalo bi se puno ovih kombinacija nabrojanih gore izvuc...kroasan sa tonom cokolade pogotovo...i puntica bijelog kruha sa zimskom salamom, sirom i majonezom..pa cokolino, ili neki griz sa nesquikom.....e to su bili dani


ha ha ha... ili nasjeckati suha rebra svinjska sa sirom, naravno obicnim punomasnim, pa sveže kiflice iz pekarne opet naravno obicne, kakav integralni kruh...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.