New Posts New Posts RSS Feed - Dnevni unos hrane u kalorijama i gramima
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Dnevni unos hrane u kalorijama i gramima

 Post Reply Post Reply
Author
©ime View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Studeni 2006
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 285
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ©ime Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Dnevni unos hrane u kalorijama i gramima
    Posted: 09 Travanj 2007 at 21:02

š. korak: koliko kalorija dnevno unosimo?
(ja cu za primjer navoditi moj slucaj)

š900


2. korak: koji omjer makronutrijenata koristimo?

bjelancevine 40%
ugljikohidrati 40%
masti 20%

 
3. korak: koliko obroka dnevno jedemo?

5


4. korak: izracun!

primjer kako se racuna: š900 x 0,4 = 760 kalorija iz bjelancevina
760 / 4 = š90 grama bjelancevina
za ugljikohidrate isto dijelimo s 4, za masti dijelimo s 9
š90g / 5 = 38 grama bjelancevina po obroku


Rezultat: unos u gramima po obroku!

Bjelancevine: 38g
Ugljikohidrati: 38g
Masti: 8,4g


***


ono sto mene trenutno buni, jest: kako postici toliki unos bjelancevina po obroku?? za ugljikohidrate nije problem, lako je postici 38grama, ali bjelancevine su pravi problem... obicno se uspijem dignuti na 20-30 grama... ali 38 grama pet puta dnevno?? pa ne mogu 5 put dnevno jest piletinu i posni....


malo sam bacio oko na bodybuilder-ske jelovnike... dorucak: š5 bjelanaka, 2 cijela jaja, suplement š, suplement 2, ....

 

Edited by šime
Back to Top
fitnessHr View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 21 Ožujak 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 238
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitnessHr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Travanj 2007 at 22:33

 Mislim da ovaj omjer proteini 40% ugljikohidrati 40% masti 20% nije znanstveno

utemeljen. Vecina strucnjaka se slaze da je omjer ugljikohidrata oko 60% masti 

oko 25% i proteina oko š5%. Treba biti svjestan da organizam moze po obroku

apsorbirati maksimalno oko 30 grama proteina ( osim ako nisi na kuri s

testosteronom) sto se nadam da nisi. Vecina sportasa pogotovo u sportovima

izdrzljivosti ima dnevni omjer 70 % ugljikohidrata š5% proteina i š5% masti.

Nemoj ni pokusavati toliki unos postici hranom jer ce ti to biti gotovo nemoguce a

sto se tice bodybuildera oni manje vise svi uzmaju testosteron putem inekcija i oni

iz tog razloga mogu koristiti vece kolicine proteina koje sigurno ne unose iskljucivo

 putem hrane. I osim toga visak proteina ima negativan ucinak na organizam.

 

Edited by fitnessHr
Back to Top
©ime View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Studeni 2006
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 285
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ©ime Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Travanj 2007 at 23:40

Ovih š5/60/25 vec zvuci realno, tj. tako se vjerojatno hrani vecina nas koji se hranimo zdravo a ne pretjerujemo s bjelancevinama...

ono sto bih ipak htio postici je 25 grama bjelancevina po obroku, a to bi ispalo 25% bjelancevina dnevno, dakle

25% bjelancevina = 5 puta 25 grama
55% ugljikohidrata = 5 puta 52 grama
20% masti = 5 puta 5 puta 8,5 grama

(ovo vrijedi za unos š900 kalorija dnevno)

ovo mi se cini realno, drzat cu se toga sljedecih par dana

   

Edited by šime
Back to Top
just_a_girl View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 13 Veljaca 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 235
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote just_a_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Travanj 2007 at 01:47
 sta vi to mjerite sve? ja jednom kad sam par dana brojala kalorije i mjerila tak sve, poludila sam od tog, heh.. ma to se otprilike
Back to Top
©ime View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Studeni 2006
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 285
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ©ime Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Travanj 2007 at 08:59

mjerenje ima smisla kod onih koji zele nabaciti koju kilu misica... tada si ne mozemo dopustiti da nasi jelovnici imaju manjak proteina, ionako su "uvijeti" dovoljno teski... (ja sam recimo na kalorijskoj restrikciji - š900kcal, sto predstavlja moj bazalni metabolizam, a potrosim barem jos 500-š000 kalorija dnevno kroz razne aktivnosti)

da u tim uvijetima jos unesem manje od minimalno potrebnih 75 grama proteina (pozeljno š50g), misici ne bi rasli...

nije to ni nikakvo zamorno i dugotrajno brojanje, samo moras osigurati da uneses predvidjeni iznos proteina (ili ugljikohidrata ili masti) u jednom obroku...

npr. ja sam dosad jeo zdjelicu muesli-ja s mlijekom i mislio sam da je to idealan dorucak za mene... ali kroz njega dobivam samo oko š5 grama proteina, bolji izbor ej da uz to jos pojedem 2 tvrdo kuhana bjelanaka... to je dodatnih 8 grama.
cak razmisljam da smanjim porciju muesli-ja i da ubacim jos š00g posnog.. tada bih imao 25 grama...
ugljikohidrate ionako jedem u vecim kolicinama u obroku nakon dorucka (biopecivo, voce)


 

Edited by šime
Back to Top
Ive_ri View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 04 Veljaca 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ive_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Travanj 2007 at 00:05
Ja samo pazim da ne jedem razna smeca i da jedem 5-6 puta na dan, ali sad da cu mjerit kalorije svakog obroka, to mi se bas i neda, ali tko ima volje za to, zasto ne



Back to Top
jano_ri View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Travanj 2007
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote jano_ri Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Travanj 2007 at 09:56

Ciao,

Mislim da omjeri nisu fiksni te da ovise o tome kakav ko metabolizam ima.

Postoje dva osnovna tipa metabolizma:

Metabolizam koji brzo obraduje ugljikohidrate i metabolizam koji brzo obraduje proteine.

 Osobe s ugljikohidratnom vrstom metabolizma mogu konzumirati velike kolicine ugljikohidrata, a da se pritom ne udebljaju. Njima nije potrebno puno proteina posto ugljikohidrati posjeduju ucinak ekonomiziranja proteina.

Osobe s proteinskom vrstom metabolizma brzo stvaraju masne naslage ako konzumiraju prevelike kolicine ugljikohidrata. Razlog tome je sto kod tog tipa osoba dolazi do hiperprodukcije inzulina u veoma kratkom roku, sto uzrokuje pohranjivanje masnoca. Taj tip osoba treba pazljivo birati ugljikohidrate. Kolicina proteina se mora podignuti na razinu ugljikohidrata.

Kako prepoznati kakav metabolizam ima tvoje tijelo, i nije tako tesko npr. ako mozeta pojesti vece kolicine ugljikohidrata, a ne ogladnite nakon sat, rijec je o metabolizmu koji brze obraduje ugljikohidrate. A pak ako je obrnuto, brze obradujete proteine. Jos cest znak kod proteinskog metabolizma je i debljanje u podrucju bedara.

Sukladno tome potrebno je formirati vlastitu prehrambenu piramidu, te ovisno o ciljevima koje osoba zeli postici hraniti se efikasno i zdravo. Broj obroka takoder nije fiksan i prehrana osoba sa proteinskim metabolizmom trebala bi se sastojati od 3 - 4 obroka dnevno, dok je taj broj kod ugljikohidratnog veci.

No jedna stvar vrijedi kod svih koncentracija obroka mora, naravno, biti veca u jutarnjim satima, dok u popodnevnim, kada se organizam cisti od toksina itd., dovoljan je jedan obrok.

Eto toliko od mene za prvi put nadam se da vas sa spikom nisam ubio, niti napisao vec nesto svima poznato.




Edit:povecan dio teksta
 

Edited by jano_ri
Back to Top
fitnessHr View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 21 Ožujak 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 238
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitnessHr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Travanj 2007 at 15:29
 To je u principu teorija koju su napisali Ben i Joe Weider i koja manje vise odgovara i teorijama ostalih strucnjaka u podrucju prehrane sportasa makar neka novija znanstvena istrazivanja pokazuju da je covjekov organizam jos malo slozeniji.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.