New Posts New Posts RSS Feed - D: Što je to kolesterol ?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Što je to kolesterol ?

 Post Reply Post Reply
Author
Rakac View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Travanj 2020
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Rakac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: D: Što je to kolesterol ?
    Posted: 06 Ožujak 2021 at 16:06
Svi komentari na temu: Što je to kolesterol ?

Poštovano uredništvo, citateljice i citatelji, Clanak o kolesterolu je dobar, no postoji još puno faktora koji utjecu na oštecenje unutrašnje strane krvnih žila kao npr. hrana bogata omega 6 masnim kiselinama koja je gotovo sva industrijski proizvedena hrana jer se kao stabilizatori, emulgatori i ostali dodaci koriste najcešce proizvodi kao što je sojin lecitin. Osim toga postoji tjelesni sustav koji djeluje da poveca proizvodnju kolesterola kada je hrana koju se unosi siromašna na kolesterolu. Kada su ljudi na nemasnoj prehrani, odnosno kada zbog zdravstvenih razloga moraju paziti što i koliko unose hranom i usprkos tome imaju povišene kolicine kolesterola budu nezadovoljni time moraju znati da tijelo samo uci (pogotovo ukoliko takav nacin prehrane duže traje !) da ono što ne dobije hranom mora samo proizvoditi ! A kad ti nešto nedostaje, onda to trebaš imati u rezervi, a koja je najbliža rezerva-krv jer krv je "auto-cesta" kojom se velikom brzinom vozi sve što je potrebno za tijelo, odnosno stanice ! Znaci da je potpuno normalan nalaz u krvi nakon prehrane "siromašne" mastima (narocito životinjskog porijekla !) povišeni kolesterol ! Zato nije dobro na prvu reagirati i odmah poceti "gutati" lijekove koji ce umanjiti razinu lošeg kolesterola ! Jedan od razloga je i genetska sklonost jer postoje ljudi koji cijeloga života imaju povišene vrijednosti pa dožive duboku starost ! Morao sam ovo napisati jer me pomalo smetaju pozivi "na linc" nezdrave hrane bogate prirodnim masnocama ! Osim toga, duboko sam uvjeren da je (osim za voce i povrce !) u prehrani bitna kolicina i da potrebe za hranjivim tvarima, kao i energijom nisu ista za svakog covjeka pa su porcije u restoranima sigurno za vecinu ljudi preobilne ! Obzirom da postoji još puno cimbenika koji utjecu na kolicine kolesterola u krvi, zadržao sam se na samo nekoliko koji možda nisu svi odlucujuci ali smatram da su vrlo bitni. Toliko od mene, Zdravi i veseli bili ! Benito Racic, dr.vet.med.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.