New Posts New Posts RSS Feed - D: Light hrana
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Light hrana

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: D: Light hrana
    Posted: 26 Rujan 2011 at 14:34
Odabirete li light hranu prilikom kupovine


Dobar i smislen clanak.
Kako vi postupate?

Ja sam osobno jedno vrijeme imala tu neku fazu gdje me samo zanimalo gdje piše "light" - naravno to je bilo prije više godina kad sam bila totalno u zabludi i totalno neinformirana.
Sad biram selektivno.
Light mlijeko i mlijecni proizvodi su mi dobra stvar jer se nicim ne nadomještavaju masnoce, znaci - skineš vrhnje, obereš mlijeko i dobiješ - light. a u prehrani si smanjiš zasicene masti.

Jedino kad su u pitanju vocni jogurti - onda taj light nicemu ne koristi, jer su nemasni vocni jogurti cisti šecer.

Od sokova s umjetnim zaslađivacima za relativno zdravu osobu bez vecih problema isto nema nekakvih benefita, bolje je uzeti š00% juice pa ako je prejak, pregust, prezasicen - razrijediti ga obicnom vodom - to npr. cesto radim upravo sa š00% - nim sokom od narance jer mi je previše kiselo i prezasitno ako ga pijem cistog.

Lagani margarini su mi dobra stvar isto, tako da nije ni taj light pridjev uvijek loš...

zato i kažem - treba kupovat selektivno, naucit se prije svega citat i razumit deklaracije, stec naviku citanja sastava na proizvodu, a to se da brzo savladati.


Vaša iskustva?






Act the way you'd like to be and soon you'll be the way you act
Back to Top
AnastasiaB View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 01 Lipanj 2010
Status: Offline
Points: 1209
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AnastasiaB Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Rujan 2011 at 19:48
samo light jogurti, margarin ne volim, sokove ne pijem.
Back to Top
Passiongym View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Veljaca 2011
Status: Offline
Points: 161
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Passiongym Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 09:02


Lagani margarini su mi dobra stvar isto, tako da nije ni taj light pridjev uvijek loš...

zato i kažem - treba kupovat selektivno, naucit se prije svega citat i razumit deklaracije, stec naviku citanja sastava na proizvodu, a to se da brzo savladati.


Vaša iskustva?






Draga Kate, margarin je jako nezdrava namirnica kako u obicnom tako i u light izdanju. Puna je loših i trans masnih masnoca i treba ga izbjegavati u najširem mogucem krugu.
Ako imaš nekakvu "naviku" namazati na kruh nešto rađe, ako vec moraš, odaberi maslac ili, usudila bih se reci svinjsku mast koji su za razliku od margarina prirodne masnoce (iako i dalje zasicene).

Mislim da su light proizvodi još nezdraviji od "obicnih", pogotovo sokovi/keksi jer sadržavaju umjetne i štetne zaslađivace (tipa aspartan).

što se tice mlijecnih proizvoda, ako gledamo na GI mislim da nema razlike između light i obicnog mlijeka, iako osobno, dajem prednost nad light mlijecnim proizvodima cisto zbog manjeg postotka masti.

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 10:31
Slažem se sa passiongym, pogotovo što se margarina tice.......sve to light ima neko cudo u sebi koje nadomješta okus, šecer i ostalo tako da se ne bih kladila u to...a sokove i kekse bi ionako bilo pametno izbjegavat bili oni light ili ne Smile

Light jogurt je jedino light što ja kupujem....
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 10:41
Da, zapravo sam vec upoznata s tim
Naišla sam na hrpe clanaka u kojima je glavna kontroverza - maslac vs. margarin.
U biti i jedno i drugo konzumiram rijetko, tek ponekad, tako da kako mi dođe uzmem ili maslac ili margarin (dobro da postoje male ambalaže od š5-ak g cisto da si covjek malo zgušta).
kakav vam je stav prema Omegolu s omega 3? pretpostavljam - ista stvar kao i sa drugim margarinima.

Sa svime što ste rekle se slažem, bolje što prirodnije - prirodno light ili ne, ali samo sa što manje kemije.
Umjerena doza ne tako laganih namirnica svakako je bolji izbor od onih umjetno dovedenih u light stanje.



Act the way you'd like to be and soon you'll be the way you act
Back to Top
Passiongym View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Veljaca 2011
Status: Offline
Points: 161
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Passiongym Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 12:03
Iskreno, ne znam kaj bi ti rekla na te omegol proizvode. Nekak mi sve smrdi na još jedan marketinški trik. Isto ko i omega 3 jaja. Mislim, pa jaja JESU izvor omega 3 masnoca tj. trebala bi biti kada bi ih kokice nesle u normalnim uvjetima. Hvala bogu da imam jednu predivnu gospođu sa sela od koje godinama uzimam jaja pa znam kaj jedem.
Ja bih ti preporucila da se rađe baciš na hladno prešano maslinovo ulje (koje BTW možeš zagrijavat, samo mora biti extra djevicansko), bucino ili neko drugo (npr. hladno prešano suncokretovo je puno jeftinije od maslinovog a također vrlo zdravo, kad ga vidiš i pomirišiš nema veze s ovim smecem kaj nam zvijezda podvaljuje).

A velim, ako imaš potrebu za "mazanjem" rađe maslac/mast ili npr. ja tu i tam "zgriješim" sa zdenka fitness namazom, super mi je :D
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 13:03
Originally posted by Passiongym Passiongym wrote:

Iskreno, ne znam kaj bi ti rekla na te omegol proizvode. Nekak mi sve smrdi na još jedan marketinški trik.


yep..

Ma ko ce ga više znat šta je dobro, a što ne Smile Ono što je sad navodno dobro, za par godina ce bit proglašeno lošim i obrnuto, ionako nas mogu vozati kako žele..uostalom, nekome ce našteti nešto što netko drugi nece ni osjetiti...puno je tu toga u igri. Ja se ne opterecujem puno time, nastojim jesti što prirodniju hranu, što manje prerađenu, tako mi i tijelo traži....imam srecu da to i volim tako da me niti ne vuce na raznorazne namaze, sokove, kekse i ostale lijepo upakirane stvarcice...imam valjda š0 namirnica koje stalno vrtim i to je to, ni ne znam cega ima na policama Smile
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 13:06
Originally posted by Passiongym Passiongym wrote:


A velim, ako imaš potrebu za "mazanjem" rađe maslac/mast ili npr. ja tu i tam "zgriješim" sa zdenka fitness namazom, super mi je :D


Ja si volim posladiti sa zdenka light sirom za mazanjeBig smile. To je jedino light kaj koristim povremeno kada se sjetim ili imam želju.Ukusam ni je i mislimk da je zaista light kaj se tice masti.....
Inace putar , onaj pravi domaci i nije toliko loš, jedino kaj tog domaceg se teško nađe, a i 90% tih domacih krava nije vidla danjeg svijetla i pasla po livadi, tak da ga ne jedem.....
Back to Top
Passiongym View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Veljaca 2011
Status: Offline
Points: 161
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Passiongym Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 13:23
Je ta zdenka je fakat light al je tak dobraaaaa mljac (skoro da odbijaš vjerovati da je light he he).

Ponosna sam na sebe kaj sam konacno uspjela zamijenit light mlijeko u zobenima i protkacima ujutro sa zobenim/rižinim mlijekom. Fakat su mi odvratne s vodom a ove je predobra zamjena. Pa eto to je još jedan prijedlog što jesti umjesto light mlijeka, mislim da je puno zdravije a i prihvatljivo s BB strane.







Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 13:28
Kaj ti je odvratno sa vodom i dok metneš proteine od cokolade npr?
Back to Top
Passiongym View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Veljaca 2011
Status: Offline
Points: 161
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Passiongym Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 13:30
Da! E stvarno imam sposobnost da kad si zabrijem da je nekaj dobro za mene da mogu to bez problema progutat ali zobene s wheyem samo s vodom...... NOOOOOOOOO ( a tako bi voljela da mogu!!!)





Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 13:50
Originally posted by Passiongym Passiongym wrote:

Da! E stvarno imam sposobnost da kad si zabrijem da je nekaj dobro za mene da mogu to bez problema progutat ali zobene s wheyem samo s vodom...... NOOOOOOOOO ( a tako bi voljela da mogu!!!)



Hehehe, ja sam jedno vrijeme mogao i same zobene s vodom, bez proteina i icega, ali sad vise nisam tolko nadobudanBig smile. I dalje ih jedem s vodom, prvenstveno jer sam ljen ic kupovat mlijeko svaki dan i nikad ga nemam doma, al sad mora bit hrpa kakaa unutra i rogaca i cimeta , ili proteina od cokolade.

A ona zdenka, da, kad ju imam svako malo otvorim friđ i ukradem trokutic u prolazu kolko je dobarLOL
Back to Top
Passiongym View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Veljaca 2011
Status: Offline
Points: 161
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Passiongym Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 13:57
I ja imam i planu dodat kakao smanjene masti u svoj dnevni jelovnik prvenstveno zbog kalija i opcenito njegovog antioxidans svojstva. Imaš neki prijedlog u kojem obroku i kak bi ga mogla skombat obzirom da ujutro u zobene dodajem cokoladni whey?
Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 14:00
Originally posted by Passiongym Passiongym wrote:

Iskreno, ne znam kaj bi ti rekla na te omegol proizvode. Nekak mi sve smrdi na još jedan marketinški trik. Isto ko i omega 3 jaja. Mislim, pa jaja JESU izvor omega 3 masnoca tj. trebala bi biti kada bi ih kokice nesle u normalnim uvjetima. Hvala bogu da imam jednu predivnu gospođu sa sela od koje godinama uzimam jaja pa znam kaj jedem.
Ja bih ti preporucila da se rađe baciš na hladno prešano maslinovo ulje (koje BTW možeš zagrijavat, samo mora biti extra djevicansko), bucino ili neko drugo (npr. hladno prešano suncokretovo je puno jeftinije od maslinovog a također vrlo zdravo, kad ga vidiš i pomirišiš nema veze s ovim smecem kaj nam zvijezda podvaljuje).

A velim, ako imaš potrebu za "mazanjem" rađe maslac/mast ili npr. ja tu i tam "zgriješim" sa zdenka fitness namazom, super mi je :D


I ja kupujem skroz domaca š00% provjerena jaja od pouzdanih ljudi - kod mene je takoreci "zabranjeno" kupit jaja u ducanu

Maslinovo ulje koristim naravno, i to eto isto ne mogu imat provjerenije kad je moje domace, extra djevicansko hladno prešano i vrhunsko (nisam subjektivna hehe ), i da, cak pecem na njemu, zagrijavam ga, ali uglavnom ga koristim hladnog kao zacin - dodam u vec gotovo lešo ili grillano meso/ribu/povrce.

Bucino sam cula da je jako dobro ali nisam nikad kupila - Passiongym - bi li preporucila nekog proizvođaca i gdje je provjereno kupiti pravi proizvod?


što se tice ovih zdenka fitness namaza - jel to baš kao sirni namaz od svježeg sira ili je topljeni sir u pitanju? Uocila sam na policama ducana više vrsta tih novih zdenkinih mazivih proizvoda - od kajmaka do namaza sa povrcem, šunkom itd... pa ne znam na koji misliš.

Ma vecinom sam na cisto s tim što je dobro a što ne - je mi trebalo dok sam osvijestila šta valja što ne, bila sam neinformirana, al mogu rec da sam sada potpuno svladala sve cake i zamke industrijskih prehrambenih proizvoda i isto kao i vecina vas ovdje ljudi - biram što prirodnije. što manje sastojaka na deklaraciji - to bolje. Bježim od određenih E-brojeva brzinom svjetlosti , kao i od onih svih hidrogeniziranih masti (osim ajde ovog dosadašnjeg malog kiksa s margarinom pa makar i light), hrenovki, pašteta, palminog ulja, kukuruznog sirupa i umjetnih bojila , zaslađivaca...


A sad jedno opcenito pitanje za relativno prirodne ali ne-light proizvode, npr. pršut, domaci tvrdi polu i punomasni sirevi dimljeni ili ne, škripavci, domace vrhnje, špek, pa i vec spomenuti domaci maslac/putar što je rekao Phoenix , onda domaca zimnica - ajvari, džemovi itd itd... Da li skroz zazirete od toga, izbjegavate do maximuma ili se u razumnim granicama pocastite svremena na vrijeme ? Odnosno da li ste perfekcionisticki clean kad je u pitanju hrana?

Act the way you'd like to be and soon you'll be the way you act
Back to Top
Passiongym View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 23 Veljaca 2011
Status: Offline
Points: 161
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Passiongym Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 14:10
Eto Kate sve znaš :D

Bucino i sunckoretovo nerafinirano kupujem isto tako od jednih ljudi na selu, ali imaš za kupit dobra i po ducanima zdrave prehrane

Kaj se tice zdenke, tu sam konkretno mislila baš na sirni namaz koji se zove "fitness namaz" i pakiran ti je u svjetlo plavu kutijicu.

Opcenito, imam viksu na selu u okolici Zagreba tako da ti ja manje više jedem domacu, organski uzgojenu hranu. Imam svoj vrt i vocnjak (jedno 3-4 mjeseca nisam kupila nikakvo voce i povrce u ducanu, sve sama sadim i uzgajam), a meso također manje-više kupujemo na selu (piletinu, puretinu, junetinu) + tata od prijatelja je lovac tako da uvijek imamo veprovine i srnetine, po meni nema zdravijeg mesa!

UVIJEK dajem prednost domacoj hrani pa tako smatram da domaca panceta i pršut su š00 % zdravije i od Dimceka s š % masti (naravno ako jedeš bez kruha s malo maslina mmmmm). Al ja na to ne gledam kao na hranu koja nije clean (naravno ako je cisto P+M) jer na kraju krajeva bez kolesterola nema ni testosterona pa ni mišica. tak da umjereno i povremeno uživanje u domacim proizvodima


Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Rujan 2011 at 15:07
Originally posted by Passiongym Passiongym wrote:

I ja imam i planu dodat kakao smanjene masti u svoj dnevni jelovnik prvenstveno zbog kalija i opcenito njegovog antioxidans svojstva. Imaš neki prijedlog u kojem obroku i kak bi ga mogla skombat obzirom da ujutro u zobene dodajem cokoladni whey?


Vidiš, nisam gledao na antiox i mineralna svojstva u kakau iako dobro da si me podjsetila na to jer ce mi sad biti još bolji :). prvenstveno sam ga radi okusa koristio. Svojevremeno sam mislio nabaviti one strugotine pravog kakaa, onak za desert i radi tih antiox svojstava, ali skupo je i nedostupno sam tak.

U koji obrok, hm, hm.....ak ujutro koristš whey i poslje treninga, onda neznam da bi ga koristila u još jednom obroku......... Ja bi znao npr napuniti shaker sa smrznutim šumskim vocem ili samo crnim ribizlima smrznutim, natociti vode(po želji mlijeko)  i pustiti da se odledi, ubaciti mjericu wheya od cokse , kakao smanjene masti, nešto sameljenih zobenih ,jednu jabuku i cimeta i sve to fino zmiksati da ispadne kao frape neki , ne pre rijetko, više gušce,ali da se još uvijek može piti. ova jabuka samljevena unutra daje posebnu strukturu i okus, djeluje ko cokolino zbog nje Big smile.

Tak da tak nekaj možeš složiti , eventualno posni umiksaj ako neceš whey još 3-ci put taj dan.......ak se sjetim još kaj javim
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.