New Posts New Posts RSS Feed - D: Karnitin - prijenosnik masnih kiselina i oksigenator
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Karnitin - prijenosnik masnih kiselina i oksigenator

 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
medeni View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Studeni 2012
Location: Kutina
Status: Offline
Points: 54
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote medeni Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Studeni 2012 at 23:16
da ima jeftin kofein nekih 7 dolara pa cu bas naruciti kad ste toliko zapeli za njega...bas me zanima kako ce bit...a nije njega lose uzimat ni na poslu
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Studeni 2012 at 10:23
Originally posted by iver iver wrote:

Da, u stotinama studija i knjiga se spominje da carnitine ne utjeca na sagorijevanje masti i povecanje performansi na bilo koji nacin, no ne znam i nisam vidjeo na kakvim ljudima tj populaciji su se ta istraživanja radila, a i protivnik sam suplemenata, sve dok nema zdravstvenih potreba. No, nismo svi isti, i kod nekih zadravstvenih poremecaja neki oblici carnitina lcarn...pa acetyl ... itd, mogu utjecati na zdravstveno stanje i medicina ga u takvim slucajevima preporuca i prepisuje, neke oblike oralno, neki put intravenozno. A ako u tim slucajevima popravi zdravstveno stanje, vjerojatno može utjecati i na druge tjelesne procese (krauses food and nutrition care process - biblija za medicinsku dijetetiku od 1952 godine, najnovije izd.2012 ako nekoga ozbiljno zanima prehrana maksimalna preporuka). Znaci, ništa nije sveto pismo, ni crno bijelo. Tablete kofeina su naravno koncentriranije nego kava kao napitak, ali je široki raspon djelovanja kod raznih ljudi, od povecanja endurance performansi do potpune neosjetljivosti kod nekih sportaša, i doping komisija je propisala ogranicenja samo zbog mogucih efekata. Ujedno, postoji i grupa ljudi(još zdravih) cija je jetra je slicno osjetljiva na kavu kao neki drugi na alkohol(ali drugaciji mehanizam djelovanja) pa je oni trebaju izbjegavati. Dio ovih navoda je iz Essentials of Sports Nutrition and Supplements, urednik Jose Antonio, etc, mada ako nekoga zanima tema, ova knjiga ne bi trebala biti prvi izbor, jer je urednik ujedno i savjetnik nekih proizvodjaca suplemenata, i jasno da nece rezati granu na kojoj sjedi. A istraživanja, ima ih milijun, ne znace puno za sve skupine ljudi, kao što mnoga(vecina) istraživanja nisu ni prihvacene kao cinjenice, nego se u znanosti navode kao moguci efekti, no ne nužni. Spoznaje o prehrani se mijenjaju jako brzo, ali je i dalje malo toga sigurno, i skoro ništa za sve skupine ljudi. Zanimljiva knjiga na temu suplemenata je Alan Aragon "Girth Control", tu je popis svih suplemenata i science review-a na teme, sa subjektivnim komentarima autora o njihovoj efektivnosti, no izdanje je 2007, a mali je nedostatak još što su pogledi uglavnom sa sportske strane zdravije populacije, a to je vec nepotpuna slika.


Nisam niti ja proucavao na kome su sve i u kojim uvjetima radjena istrazivanja, no ima ih milion i niti jedno nije zakljucilo da oralna suplementacija kak si rekel pomaze.
Ono najjednostavnije kaj sam procitao i sto pitanje na kome su radjene studije dovodi kao nebitan podatak je to da je koncentracija  l carnitina u misicu/stanici vec prisutna posto ga tijelo samo vec sintetizira, a unosimo ga i prehranom, tako da dodatna suplementacija istim ne pomaze posto se u stanici vec nalazi veca kolicina nego u krvi (onog kojeg smo unjeli) te samim time transport nije moguc iz sredine sa manjom gustocom u onu sa vecom (stanicu)
Stoji napomena svugdje mislim da moze pomoci onima sa nekim bolesnim stanjima i vegetarijancima kod kojih se moze pojaviti deficit, no to uglavnom kod velike vecine nije slucaj.
Znam da se ti Iver bavis vise pitanjem oko populacije sa zdravstvenim tegobama i specijalnim slucajevima kod kojih pravila mozda ponekad ne vrijede, no ono sto ja govorim,ne samo ovdje, nego vezano za bilo kaj,  a i vjerujem vecina trenera u fitnessu  to vrijedi za prosjecnu zdravu populaciju s kojom bi se i trener trebao bavit, oni sa zdravstvenim tegobama nisu u domeni trenera , niti bi ih trener trebao voditi posto nije kompetentan i dovoljno educiran u to, te je pametnije i sigurnije takve slucajeve prepustiti lijecniku da vodi i odredjuje parametre prehrane, volumena i intenziteta vjezbanja, a trener nek ih provodi onda i sl ,nego da se trener ide igrati sa necim za sto nije obucen.
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Studeni 2012 at 14:10
phoenix, moja poanta za istraživanja je samo da ništa nije crno bijelo, niti baš za vecinu ljudi, osim za vecinu iz ispitanih skupina. Da se koristi oralna preskripcija, ne govorim ja, nego samo ponavljam stavove iz svijeta medicine. Da ne prepisujem iz knjiga, evo 2 linka, pogledaj pod "dosing"    http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1026-L-CARNITINE.aspx?activeIngredientId=1026&activeIngredientName=L-CARNITINE&source=0    
http://www.umm.edu/altmed/articles/carnitine-l-000291.htm        ali jasno, svatko odgovoran tvrdi da su potrebna dalja istraživanja.
Tocno je da me zanima manje zdrava populacija, i iz osobnih razloga. Tocno je i da ga(carnitine) tijelo sintetizira, i da ga ima u tkivu, ali ono što sam mislio da ga zbog ovog ili onog nemaju svi dovoljno, cak ni neki "zdravi", jer nismi svi isti a ni zdravi nemaju isti hormonsko-enzimsko stanje. Jedino u cemu se znanstvena literatura uglavnom slaže, da kod zdravih je nepotrebna i beskorisna suplementacija bilo kojim oblikom carnitina. A zakoni fizike koje spominješ ne bih rekao da važe i za živi organizam gdje su hormoni i enzimi, naime kako onda masnoca završava u masnim celijama gdje je ima sigurno više i u vecoj koncentraciji nego u krvi? ovo je bilo karikiranje :)))      

Vracamo se na temu trenera. U sportu je selekcija zdravih i podobnih, u fitnessu i osobnom treningu, nije, ako se ne varam. A koji je postotak zdravih klijenata u fitnessu??? Da li je netko sa 35g i visokim indexom tjelesne mase zdrav? Nije, ni po kakvom kriteriju. Cak iako nema dijagnosticiranu specificnu bolest, ima skup sindroma koji vec jesu bolest ili nezdravo stanje. Slažemo se da nije posao trenera dijagnostika ili terapija. Ali je posao trenera snimka stanja klijenta, prepoznavanje odredjenih sindroma, , itd te moguce konzultacije sa lijecnikom. Pogledajmo samo pitanja na forumu ili predstavljanje novih clanova, ne bih rekao da je vecina sjajnog zdravlja, i ne bih miješao one kojima treba pocetni bodybuiding sa onima koji imaju prekomjernu težinu. Da ne bi netko pomislio kako imam nerealno visoke zahtjeve prema trenerima, dio ovoga je opisan i u "Essentials of Personal Training", tj osnove osobnog treninga(2012god, da ne miješamo stanje još iz 1950.). A kako se vjerojatno svi slažemo da je vježbanje ujedno i lijek, sad bi tako stigli i do predmeta "propisivanje vježbi", tj "exercise prescriptions", koji i te kako jest posao trenera,   No, vec sam trenerski posao i dio ovoga komentirao, pa cu na kraju još moliti Zokija da napravim kompilaciju komentara u blog postu ili clanku, jer se stvarno ponavljam, a mrzim gubiti vrijeme :). A i ova tema je preširoka da bi bila u "diskusiji o clancima". Bok, treba i raditi malo, dosta razbibrige za danas. :)) Mada, iskreno, ne znam cemu služi ovakva diskusija, ti i ja gubimo vrijeme, a oni kojima su ovakve diskusije namijenjene, ih najcešce nece ni procitati niti ih zanima :(( pa zbilja samo gubimo vrijeme ili prosipavamo "ego" u virtualnom svijetu.
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Studeni 2012 at 21:32
Ovo za difuziju kaj sam spomenuo je jedan od transporta unutar stanica, nije samo teorija iz fizike, postoji i aktivni transport uz transporter. Nisu za svaku tvar jednaki nacini transporta , to i onako znas, a za carnitine koliko se sjecam sam procitao da se radi o difuziji, a i na faxu na pitanje jednog ucenika o L-carnitinu smo dobili isti odgovor da ne ulazi u mitohondrij. Deficijencija kod nekih ljudi je naravno moguca, no opet sumnjam da bi imalo ucinak za "fat loss" nego bi pokrpalo tu defcijenciju........ovo sad nagadjam :)
Zdravih ljudi u fitnessu? rekao bih vecina, zdravih do te mjere da nisu prepreka da ih vodi trener bez asistencije lijecnika bez da ugrozava njihovo zdravlje, no za svaki veci poremecaj kak si rekao bilo bi obavezno savjetovanje trenera sa lijecnikom. A ovi potencijalni bez dijagnoza , te i onako niti lijecnik ne moze diagnosticirati još, tak da ne znam kak bi trener uspio u tome i njih smatram zdravima .Naravno za potencialno problematicne (iako bi sve tak trebalo) obavezan uvid u zdravstveni karton, digitalni tlakomjer u torbi i u bateriji nekih svojih inicijalnih testova prije pocetka rada sa klijentom napraviti uvid u pocetno stanje.
A ova diskusija.......meni je dobra, sad dal ko cita, a sumnjam kak si rekel je manje bitno.Draze mi razmisljat malo o pametnim stvarima neg stalno citat postove tipa dal cu se udebljat od wheya i zelim smrsaviti. Ak nist drugo otvori mi rupu negdje ili me natjera da uzmem knjigu i proucim dodatno neke stvari :))
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.