New Posts New Posts RSS Feed - Cardio i gubitak mišića/snage
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Cardio i gubitak mišića/snage

 Post Reply Post Reply
Author
Tancho View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 17 Sijecanj 2012
Status: Offline
Points: 523
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tancho Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Cardio i gubitak mišića/snage
    Posted: 30 Listopad 2014 at 13:32
Da li je istina da cardio tipa lagano trčanje ili vožnja bicikla,običnog ili sobnog laganim tempom utiječe toliko na snagu i mišićnu masu...vidim da sve više trenera preporučuje razne intervale,sprinteve a da se obični cardio izbjegava u širokom luku,da li izbjegavati takav cardio ili?Pošto vidim da ima i dosta ljudi koji se natiječu u polu-maratonima a imaju dosta mišićne mase...
Back to Top
r4mb0 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 01 Sijecanj 2014
Status: Offline
Points: 454
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote r4mb0 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Listopad 2014 at 17:02
Ja drzim puls pola sata na oko 150 i tako iza svakog treninga, na definiciji sam i snage ne da imam manje, nego postupno imam i vise. Ali da, radim svaki trening s utezima i to mi je cak bitnije od cardia.
Back to Top
Tancho View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 17 Sijecanj 2012
Status: Offline
Points: 523
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tancho Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Listopad 2014 at 17:15
Ma bitno mi je da mi nebi pala snaga,pošto je sve lošije vrijeme(morkro,mekana zemlja),nemogu ić sprintat na polje a imam taj bicikl sobni koji bi mogao terat bez obzira na vrijeme...bitno mi je da odem u deficit a nebi previše spuštao kalorije što se jela tiće pa da potrošim sa nečim...ovo me najviše brine: "Medium intensity, steady state cardio that drowns your fast twich fibers in lactic acid, is a great way to kill your speed and explosiveness. It also causes overuse injuries and excessive cortisol production."
Izajava je od Jasona Ferruggie...
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Listopad 2014 at 19:15
Uf uf al'je svasta napisano u toj jednoj recenici :D Nisam sigurna da cika zna uopste principe aerobnog i anaerobnog metabolizma, kako to medium intensity (sta god medium po njemu znacio), ubija brzotrzajuca vlakna u laktatnoj kiselini i odakle uopste mlecna kiselina od low intensity dugovremenskog kardia? Laktatna kiselina je anaerobni nusproizvod, koja nastaje kao fermentacija pirogrozdjane kiseline u NEDOSTATKU kiseonika i iz tela se izbacuje aerobnim putem - tako da sto se tice performansa i neke izdrljivosti i benefita ta aerobna aktivnost moze samo da ti koristi - Telo se brze oporavlja u samom treningu i posle, iako sada na mnogim mestima pise i mnogi govore kako kolicina kiseonika i sposobnost tela da ga dopremi do misica nema mnogo veze sa tim i da se mlecna kiselina svejedno stvara bez obzira na kolicinu kiseonika zbog koriscenja glukoze, ali taj clanak na koji sam nasla nesto skoro mi je bas diskutabilan pa se ne bih oslanjala na njega.

Sto se tice ozbiljnih i vrhunskih sportista, bez obzira na to koliko je njihov sport eksplozivan i anaeroban, svi do jednog sire svoj aerobni kapacitet kako bi poboljsali takmicarske rezultate, naravno svima i koristi. Mnogo ti moras da istrcis milja i milja da bi doslo do nekog znacajnog i vidljivog katabolizma i gubitka eksplozivnosti i snage, cak mislim da kao rekreativac i ne mozes sebe da dovedes do tog momenta.


Sto se tice ''ubijanja'' brzotrzajucih vlakana - ni u to nisam sigurna koliko u kom procentu to MOZE da se desi. Tip misicnih vlakana je pre svega neka genetska predispozicija, iako ima nekih istrazivanja da odredjeni tip treninga naravno moze da podstakne vise stvaranja jednih ili drugih vlakana to je opet u mnogo manjoj meri od onoga sto mi prirodno imamo - prosto ako prirodno imas taj tip vlakana ne mozes nikako da ih ''ubijes'' ili potpuno zamenis nekim drugim tipom vlakana - u ovo nisam sigurna, volela bih da se javi neko ko vise zna o tome, pretpostavljam da i o tome postoji mnogo kontroverznih stavova, ali nekako sumnjam u to jer je to prosto neki deo nase prirodne konstitucije..

A za ''overuse injuries'' je isto diskutabilan momenat, sve cime se bavimo moze da stvori hronicne smetnje i povrede ako stalno ponavljamo jedno te isto uz losu formu, nepilagodjeno opterecenje i tako dalje, trcanje tu uopste ne spada u rizicniju kategoriju od bilo cega drugog



Edited by Morrighan - 30 Listopad 2014 at 19:34
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Studeni 2014 at 23:48
Tancho, čovjek mora pisati svašta da proda nešto i zadrži popularnost. Ne treba se jasno ubijati cardiom, niti sa bilo čim, ali osobno poznajem hrpu ljudi iz svjetskog vrha nekih borilačkih sportova koji dobar dio godine trče lagano, možda svako malo nešto ubrzaju, ali ne sprint i ne HIIT, jer imaju još par treninga u toku dana. Na ovu temu sam već bar nekoliko stranica napisao...

@Morrighan, u realnom životu, većina aktivnosti koje traju više od par desetaka sekundi su mješavina aerobnog i anaerobnog
Back to Top
Tancho View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 17 Sijecanj 2012
Status: Offline
Points: 523
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tancho Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Studeni 2014 at 10:21
Znaci da odradim laganih 30-60 minuta na sobnom biciklu 3-4 puta tjedno nebi bio problem...inace kad nemam puno posla doma volim otic prosetat kad je lijepo vrijene...al sad je sve hladnije i vjerovatno bude i kise opet pa bi setnju zamijenio tim biciklom sto imam...al malo me plase sve te izjave na raznim stranicama kako lagano trcanje i voznja bicikla previde dizu kortizol i cine te slabijim i sporijim.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.