New Posts New Posts RSS Feed - Bok
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Bok

 Post Reply Post Reply
Author
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Bok
    Posted: 20 Ožujak 2012 at 18:00
Pozdrav

Zovem se Marko, imam 23 godine i student sam u Zagrebu. Bivši sam rukometaš (golman) s tim da igram za faks. Na ovaj forum sam došao potražit savjete o prehrani/tjelovježbi iskusnih i entuzijasticnih koji o tome ocito znaju više nego ja.

Procitao sam puno postova ali nigdje nisam našao potpun odgovor na svoje pitanje (vecinom mali clanci sa površnim savjetima i napucavanjem) pa se nadam da ce netko od vas znat ili iz vlastitog iskustva (iako to nikome ne želim) ili iz nekog drugog iskustva ili pak profesionalnog znanja.


Radi se o sljedecem,

vec dugi niz godina (više ni ne brojim) vodim žestoku bitku sa hipertenzijom. Prošao sam bolnica i doktora da mi idu preko glave. Radio svakakve pretrage i što sve ne i uglavnom ne znaju što mi je al misle da je nešto i zbog toga rokam 4 tablete dnevno.

U protekle 2 godine sam prošao svašta. Uspio sam skinut 40 kilograma (jako sam se udebljao na prvoj godini na cak 132 kile a došao sam tamo sa 115 ali sad sam na 90. U procesu sam oslabio (subjektivan osjecaj) jer nisam kao smio radit nikakve vježbe snage nego je prvo bila restrikcija hrane, pa sam onda malo vozio bicikl (što mi je inace užasno dosadno i poludim od toga kad vozim bez nekog cilja) pa sobni bicikl ( i na to sam se uspio natjerat nekim cudom, sve u smjeru gubljenja kilograma i poboljšanja zdravstvenog stanja) i u pocetku nisam pazio na pravilan unos proteina ali svo to moje mucenje nije mi pomoglo i hipertenzija je još uvijek tu a ja bi htio radit neki trening snage jer mi fali ona osjecaj nepobjedivosti od prije nekih 6-7 godina i htio bi sad oblikovat i istaknut mišice kad sam sve te kile skinuo.

Pokušavam sredit prehranu da ne jedem masno i slano. Moja prehrana ukljucuje: voce, posni i domaci kravlji sir kad ima pravog, pilece bijelo meso, purece bijelo meso, tu i tamo riba (jeo bi više ali je skupa a ja sam ipak student) raženi kruh, kuhana jaja (nedavno uvedeno), razne salate al obožavam rajcice kojih sad nažalost nema a koje inace dokazano spuštaju tlak. Jel mi možete preporucit neki trening a da nije striktno aeroban i popravit mi ovu prehranu (što kada i koliko). Još da spomenem da vježbam ujutro jer tad imam najviše motiva i vremena.

Hvala unaprijed i oprostite ako što fali i ako sam promašio podforum za postavit pitanje.
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Ožujak 2012 at 18:06
Pozdrav.
Koliki tlak imas tocno?
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Ožujak 2012 at 18:18
pa uz te sve tablete oko 145-150 a donji je nizak 65-80, ponavljam uz te tablete, zašto pitaš

jedina je stvar da poslije treninga ne mogu izmjerit ako se popravo umorim

Edited by Markan1989 - 20 Ožujak 2012 at 18:22
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Ožujak 2012 at 18:34
Pitam zato kaj je iznad 140/90 kontraindicirano neko zahtjevnije vjezbanje, posebno kod opterecenja dolazi do spazma krvnih zila i tlak poprilicno povisi tlak, tak da na tvoj poviseni bi to moglo biti opasno.kaj Dr veli za vjezbanje i vjezbe snage? Po meni aerobni trening plus lagano uz konzultaciju s Dr pocet vjezbe s vlastitom tezinom.jos skinut 10 kg bar pa se nadat poboljsanju tlaka. Kolko si visok? Daj napisi primjer dnevnog menua po obrocima?
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Ožujak 2012 at 18:54
eh

znam ja da je možda opasno, al ne radim ni s kakvim utezima, doktorica mi je rekla kad sam zadnji put bio da idem trcat ili plivat, trcat ne mogu jer me ledja ubijaju,za plivanje moram do bazena i to mi oduzima vrijeme a nije da ga imam previše a sobni bicikl mi je više preko glave jer imam samo jednu težinu i strašno mi je to dosadno vozio sam dosta dugo bicikl tak da valjda imam neku kondiciju, morat cu se ic svadjat sa doktoricom ipak oko toga

što se tice visine imam 185 cm i bio sam ogroman a sad su mi rekli da sam skroz suh sa 90 kila

otprilike jedem ovako

7:30 sati banana ili jabuka ili naranca

oko 15 do 9 do pola 10 vježbanje(nije trening jer stvano nije)

odmah poslije (9:30) 100-125 grama posnog i 100-125 grama nemasne šunke šnita raženog kruha
oko 12:30 pojedem neki rucak u menzi neko meso (preferiram puretinu ili junetinu) salata ( grašak, svježa zelena, cikla što god ima 2 tanjura) izbjegavam tijesto i krumpire a kad jedem onda malo pojedem i eventualno onaj jedan kolac (znam da ne smijem al to mi je velika slabost) kruh nikad uz ovaj obrok

oko 15:30-16:00 u idealnom slucaju pureci odrezak sa šnitom raženog kruha (potanje odrezan) ako nemam onda 2 kuhana jaja i neka salata

oko 19 sati pilece bijelo meso filet isto sa tankom šnitom kruha ili ako imam neku ribu u konzervi (cijela konzerva) sa istom kolicinom kruha

oko 22 zamjenski obrok (proteinski shake)

dogodi se da zamijenim ovaj podnevnim sa ovim oko pola 4 obrokom i to može bit pomaknuto sat unaprijed ako se naspavam prije a spavam oko 7 do 7 i pol sati

i uz to imam probleme jer sam gladan brže nego što dodje vrijeme za jelo pa se razmišljam da ne bi malo podebljao te šnite kruha il nešto da to sprijecim

sad vjerojatno ja tu hrpu stvari radim krivo al eto tako sam si ja to posložio
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Ožujak 2012 at 19:13
Ne treniras s utezima nego aerobno lak.gano, a rekao si da bi radio anaerobno, zato velim da to nije neka opcija uz visoki tlak. Skini jos koji kg pa vidi dal utjece. Smanji kruh, ubaci vise povrca i nesto zitarica
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Ožujak 2012 at 19:21
samo da pitam sad kad vec ispitujem, kaka se tretiraju sklekovi, trbušnjaci i cucnjevi, jesu li to aerobne ili anaerobne ili neke hibridne vježbe?

i gdje da ubacim te žitarice?

Edited by Markan1989 - 20 Ožujak 2012 at 19:23
Back to Top
vedi08 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 16 Veljaca 2012
Location: rijeka
Status: Offline
Points: 135
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote vedi08 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Ožujak 2012 at 12:51
u dorucak najbolje :)

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Ožujak 2012 at 15:39
Markane, si radio pretrage za kortizol?
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Travanj 2012 at 13:03
sorry što ovako kasno vidim, non stop visim po forumu a sebe sam zaboravio :s

radio sam sljedece pretrage

UZV/CD bubrega
EKG i EKG Holter
Holter tlaka
MR abdomena
aldosteron i reninska aktivnost
aldosteron u urinu
kalij, natrij, kloridi
metanefrini i normetafrini u urinu
fundus oka
krvna slika
hormoni štitnjace

još mi je ostalo UZC srca napravit, sve je u redu osim aldosterona koji je visok samo se bojim da mi nece nac što mi je a terapiju nikak da mi prilagode i ja sam onda zapeo na sobnom biciklu :(

Edited by Markan1989 - 28 Travanj 2012 at 14:29
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.