New Posts New Posts RSS Feed - BMR formula
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

BMR formula

 Post Reply Post Reply
Author
wannabe-fit View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 11 Veljaca 2014
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote wannabe-fit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: BMR formula
    Posted: 11 Veljaca 2014 at 10:07
Pozdrav svima, ovo je moj prvi post :)


moje pitanje se odnosi na bmr formulu. Da li unosimo zeljenu kilazu ili trenutnu?

hvala!
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Veljaca 2014 at 11:08
dobrodošao, za bmr unosiš trenutnu kilažu, tek kad računaš tdee s odabranom aktivnošću možeš unijet trenutnu ako hoćeš mada je bolje sporije, prvo izračunat tdee pa oduzet 500 kalorija od toga i namjestit omjere da uneseš sve što ti treba i onda kreneš, pola kile tjedno, 2 kile mjesečno, 24 kg godišnje :D, ispod bmr-a ne bi trebalo ići
Back to Top
wannabe-fit View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 11 Veljaca 2014
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote wannabe-fit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Veljaca 2014 at 11:22
Hvala, razumio sam.
danas krećem zaprave, kupujem vagu i namirnice i udri :)
imam 178cm, 85kg, cilj mi je 80kg npr. Radim p90x, 2-3 puta tjedno, između toga cardio i plivanje. Tako da me brine dali ubosim dovoljno kalorija za te napore.
inace, hvala na odg :)
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Veljaca 2014 at 12:05
nema problema, samo naprijed ;)
Back to Top
Goranchero View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 21 Prosinac 2013
Status: Offline
Points: 526
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Goranchero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Veljaca 2014 at 13:17
Imaš tone BMR i TDEE kalkulatora na internetu i na google play ako imaš androida, vjerojatno ima i na itunes.
Back to Top
wannabe-fit View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 11 Veljaca 2014
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote wannabe-fit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Veljaca 2014 at 15:42
Hvala, nasao sam neke
kaze bmr, 1917, tdee 2971. Znaci cca 2400 bi trebao uzimati.
dali moram toliko uzimati i dane kad ne vjezbam ili smanjiti?
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Veljaca 2014 at 16:19
u principu tdee je dnevna potrošnja tako da možeš svaki dan isto i dok to pali samo naprijed, kad budeš više u tome morat ćeš malo izmiksat stvari ili kad se navikne tijelo pa onda možeš više na dane treninga a manje na dane odmora (npr. carb cycling) pa kasnije možda i lchf ali za početak na sve dane isto jedeš s uravnoteženim omjerom nutrijenata i paziš da bude što čišće (neki hamburger jednom tjedno te neće ubit ali ako budeš čisto jeo neće te tražit)
Back to Top
Goranchero View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 21 Prosinac 2013
Status: Offline
Points: 526
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Goranchero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Veljaca 2014 at 16:40
Tjedno možeš izgubiti maksimalno 6,2% tjelesne masti, tako da ti to diktira maksimalni deficit.

Primjer, imaš 85kg i BF% 20%... imaš 17kg masnog tkiva i maksimalno tjedno možeš smršaviti 1,05kg, tako da kad bi ti metabolizam savršeno radio maksimalni tjedni deficit koji ne bi negativno utjecaio na mišićnu masu bio bi +-7350kCal ili 1050kCal dnevno. Pošto ti metabolizam ne radi savršeno i nemaš brojilo na želucu da odredi makronutrijente i kalorije u miligram, ciljaj na deficit 50-75% ovog iznosa, dakle 525-780kCal. Bolja varijanta bila bi da pokušaš povećati TDEE kako bi povećao deficit, smanjivanje kalorija ostavi kao zadnju rezervu, no kako god postavio, unos kalorija ti mora biti dovoljan da ne budeš gladan jer ako budeš gladan dugoročno ne bude od te cijele priče ništa. Prvi rođendan, kremšnite, baklave... i propao posao.
Back to Top
wannabe-fit View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 11 Veljaca 2014
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote wannabe-fit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Veljaca 2014 at 12:21
Wow, hvala na detaljnom objasnjenju. Nadam se da cu uspjet polako se prebaciti u taj rezim. Osobno, malo mi je tesko pri odabiru namirnica, na prvom mjestu cjenovno, a na drugom mjestu je svo to planiranje i racunanje, iako mislim da je to tako na pocetku dok se ne uštosim skroz.
hvala jos jednom.

PS mozda pokrenem neku temu tipa 'prije i poslije' pa se vidimo tamo
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Veljaca 2014 at 14:43
najjeftinije te ispadne kad si sam kuhaš, riža i tjestenina se može nać dosta na akciji a ako imaš neku kumicu na placu (ne znam odakle si ali ja nabavljam kilu prsa po 28 kn) možeš se i tako snaći, posni sir je često na akciji, jaja također a voće i povrće sezonsko jedi i ne biraj, ja se tako otprilike snalazim, probaj nešto od toga primijeniti
Back to Top
avangarde View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2012
Location: Osijek
Status: Offline
Points: 4028
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote avangarde Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Veljaca 2014 at 15:50
Originally posted by Goranchero Goranchero wrote:

Tjedno možeš izgubiti maksimalno 6,2% tjelesne masti, tako da ti to diktira maksimalni deficit.

maksimalno tjedno možeš smršaviti 1,05kg

ne bi baš rekla.. kako objašnjavaš onda nekog od 120 kg tko u mjesec dana izgubi npr. 6-7kg?
cookies are for pussies
Back to Top
Goranchero View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 21 Prosinac 2013
Status: Offline
Points: 526
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Goranchero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Veljaca 2014 at 17:00
Originally posted by avangarde avangarde wrote:

Originally posted by Goranchero Goranchero wrote:

Tjedno možeš izgubiti maksimalno 6,2% tjelesne masti, tako da ti to diktira maksimalni deficit.

maksimalno tjedno možeš smršaviti 1,05kg

ne bi baš rekla.. kako objašnjavaš onda nekog od 120 kg tko u mjesec dana izgubi npr. 6-7kg?


6,2% tjelesne masti tjedno
0,938x0,938x0,938x0,938 = 0,775
1-0,775 = 0,225 = 22,5% u 4 tjedna kao teoretski maksimum

ako je 7kg 22,5% ukupne tjelesne masti onda je dotični 120-kilaš imao prije mršavljenja minimalno 31kg tjelesne masti

31/120 = 25,8% tjelesne masti

i ako je dotični smršavio 7kg bez promjene mišićne mase

24/113 = 21,2% tjelesne masti nakon 4 tjedna

dakle ako imaš 120kg i 25,8% tjelesne masti ili više, možeš u mjesec dana otopiti 7kg sala. Onaj izračun od 1,05kg tjedno bio je baziran na osobi od 80kg tjelesne težine i BF 20%. Uzeo sam imaginarne vrijednosti jer ne znam nikakve podatke osobe koja je pokrenula temu, samo sam htio ilustrirati formulu.
Back to Top
avangarde View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2012
Location: Osijek
Status: Offline
Points: 4028
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote avangarde Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Veljaca 2014 at 17:05
ma ok, sve stoji sa forumulom ali forumula je i dalje samo forumula i 6,2% i dalje ne mora biti tjedni maskimum, naručito kod pretilih ljudi
cookies are for pussies
Back to Top
split15 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 31 Prosinac 2012
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote split15 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Lipanj 2016 at 17:31
koja je razlika između BMR i TDEE formule, šta znači jedno šta drugo?
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.