New Posts New Posts RSS Feed - Previse voca - Istina ili ne
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Previse voca - Istina ili ne

 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Previse voca - Istina ili ne
    Posted: 06 Svibanj 2011 at 11:18
Nesto sam bezveze dzapala po sajtovima i clancima i naidjem na ovaj clanak :


5 razloga zasto ne gubite salo

Citam ja tako i razmisljam se kako su neke stvari prosto i razumljivo napisane i kako zvuce prilicno logicno i ne zvuce kao neke zastarele nutricionisticke teorije od pre 40 godina, kad naidjem na ovaj deo :

Quote Naše telo poseduje samo dva nacina da zadržava šecer u sebi (šecer u našem telu se inace zove glikogen, tako da cemo taj izraz sad primenjivati). Dakle glikogen u telu se može cuvati u mišicima i u jetri. Fruktoza se jedino može cuvati u jetri. Jetra sa druge strane može da sadrži samo negde do š00g glikogena. Ovo dođe na oko dve jabuke i jedan kivi ili tako nešto. Ono što se desi sa ostatkom fruktoze iz pojedenog voca ode u salo.


Mislim, prosto mi deluje NEREALNO da je vise od 2-3 vocke na dan stetno za kilazu, mast u telu, salo, stagod...I vecito citam o tom vocu i kako ne treba preterivati sa njim i kako previse voca moze biti stetno i vecito se pitam sta je to ''previse''voca, tj koja je to kolicina, i sad naletim na ovakav odgovor...Koji me je skenjao, ako je istina, jer ja mnogo volim voce, i kad se vec uzdrzavam od cokoladica i ostalih secera, zelim barem da mogu to prokleto voce da jedem
Dakle sta vi mislite, istina, glupost ili ima neke istine/logike, proverena cinjenica(ok, kontam da je podatak koliko jetra moze da skladisti glikogena naucna cinjenica...ali visak fruktoze pravo u salo...I mean...really?!) ili samo teorija jednog coveka?

Edited by Morrighan
Back to Top
Mini me View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 19 Travanj 2010
Location: Miami
Status: Offline
Points: 685
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mini me Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Svibanj 2011 at 13:57
  Uh, daj, nemoj me šokirat sa ovakvim stvarima.
Moj je prvi obrok tj sok obavezno 2 mrkve+naranca+grejp, cesto limun i jabuka. a di je još voce u popodnevnim satima.. hm
Obstacles are what you see when you take your eyes off your goal.
Stay focused.
Back to Top
Asia View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 11 Sijecanj 2011
Status: Offline
Points: 235
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Asia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Svibanj 2011 at 15:02
Da i ja sam nešto slicno procitala..pojedem zato samo 3 prcije voca na dan..obicno jabuku ili ananas ili banano sa zobenima ujutro,uz rucak narancu ili grejp,i to je to,suho voce samo u vrijeme pms-a umjesto cokolade. Mislim da ako si tip na kojega se salo doslovno lovi,moraš paziti i na to. Na moju veliku žalost
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2011 at 13:18
  normalno da je istina. zato se i vadi voce iz torte ako slucajno naletiš na koji komad
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2011 at 13:29
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

  normalno da je istina. zato se i vadi voce iz torte ako slucajno naletiš na koji komad
 


I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
tare View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 28 Prosinac 2006
Location: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Points: 703
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tare Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2011 at 14:31
 udio secera u vocu nije velik i kompleksan je.

.Fruktoza u organizmu izomerizira preko enzima do glukoze, kao i uostalom svaki drugi secer, a da nije glukoza...
Fruktoza se daje dijabeticarima cesto kao zamjena za glukozu.

Najsmjesnije mi je kad cujem ljude kako kukaju da nece da jedu voc jer deblja,a nakon toga ti prica da je na dijeti gdje svaki dan moze pojesti dva komada torte

Naravno, ne pretjerivati, i ne prije spavanja ako je cilj skidanje sala,al odreci se voca i toliko korisnih stvari iz njega, npr. vitamina svih grupa, polifenola koji imaju antioksidativna i direktno antikancerogena dejstva je besmisleno.
Back to Top
Mini me View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 19 Travanj 2010
Location: Miami
Status: Offline
Points: 685
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mini me Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2011 at 14:35
  pitanje koliko je previse?
i do koje ure se 'smije' jesti, ne iza 20h jeli?
Obstacles are what you see when you take your eyes off your goal.
Stay focused.
Back to Top
spicy91 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 20 Veljaca 2011
Status: Offline
Points: 275
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote spicy91 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2011 at 19:29
  ja ga jedem cesto ujutro,to gotovo svaki dan,a ponekad za prvi ili drugi međuobrok.
to mi je taman i volim voce i nikad ga se necu odreci :)
Discipline is remembering what you want.
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2011 at 22:52
u prosjeku voce sadrži jako malo fruktoze - do š0%

Jetra može podnjeti oko 50 ak grama prije nego pocnu nekakve nezdrave konverzije u trigliceride i tako neke stvari, što bi znacilo sljedece: pola kile do kile voca dnevno se može pojesti, vjerovatno ne jedete toliko tako da... ;)

Inace što se tice samih mehanizama, fruktoza ne ide ravno u salo, nego se ili sprema kao glikogen u jetri ili konvertira u glukozu i "pušta" u krvotok poslje konzumacije, a što ce s njom biti je pitanje o kojem se pisalo tu hrpu puta, znaci, ako smo trenirali, punit ce se se glikogen i slicno, ako smo punog glikogena, konverzija u masti nam ne gine
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
Pitbull View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Srpanj 2010
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1572
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pitbull Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2011 at 23:16
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

  normalno da je istina. zato se i vadi voce iz torte ako slucajno naletiš na koji komad


Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Svibanj 2011 at 20:52
Originally posted by tare tare wrote:

udio secera u vocu nije velik i kompleksan je..


E i ovo mi isto nije jasno, odnosno konfuzija mi je... Na mnogim mestima sam procitala da je secer iz voca u sustini prost secer, ne prost kao na primer cokoladice i ostale rafinisane stetocine obzirom da sadrzi vlakna i vitamine, ali u sustini - prost. A na mnogim drugim mestima opet da je fruktoza - kompleksan secer.
E sad, znam sta je jedno i sta drugo i citavu podelu(barem sto se nutricionizma tice, koliko znam, u hemiji/biologiji je to malo drugacije podeljeno, citala sam neki fin clanak o tome, koji bas lepo objasnjava razlike), ali ovo mi je totalni mindf**k, bice da treba da budem selektivnija po pitanju stiva koje citam i ostalih informacija
Sto se tice onog preterivanja, slazem se,ali upravo me to zanima - sta je previse voca, i gde je ta granica preterivanja?

Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:

u prosjeku voce sadrži jako malo fruktoze - do š0%

Jetra može podnjeti oko 50 ak grama prije nego pocnu nekakve nezdrave konverzije u trigliceride i tako neke stvari, što bi znacilo sljedece: pola kile do kile voca dnevno se može pojesti, vjerovatno ne jedete toliko tako da... ;)


Joj ja sam letos svaki dan jela po 500 grama belog grozdja, svaki dan...Bila sam potpuno navucena i nenormalna, jbg A opet, pogledala sam bas, cak i 500 grama voca sadrzi manje secera negoli neka cokolada, o kolacima i tim glupostima da ne pricam...

Originally posted by Iluvatar Iluvatar wrote:


Inace što se tice samih mehanizama, fruktoza ne ide ravno u salo, nego se ili sprema kao glikogen u jetri ili konvertira u glukozu i "pušta" u krvotok poslje konzumacije, a što ce s njom biti je pitanje o kojem se pisalo tu hrpu puta, znaci, ako smo trenirali, punit ce se se glikogen i slicno, ako smo punog glikogena, konverzija u masti nam ne gine


Ovo mi se svidja kako je objasnjeno i vec mi je logicnije, cika u tekstu je zaboravio da napomene neke stvari Dobro doduse, logicno da ce to(i bilo sta drugo) da se ''zalepi'' ako se ne trosi kako valja i spada s pritom sisamo nase potrebe za tim sastavom uveliko....Samo bih ponekad volela da postoji neki merac koji cu zakaciti na sebe tokom treniranja i koji ce mi samo posle toga izmeriti tacno koliko cega treba da uzmem na osnovu treninga a ovako...Nagadjam

Edited by Morrighan
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Svibanj 2011 at 22:16
Hahaha, a gledaj, što ti je intenzivniji trening i što je veci volumen, to si više glikogena potrošila i to više UH možeš unjeti poslje treninga bez da se udebljaš

što se tice fruktoze, ona spada pod jednostavne šecere ili monosaharide: od kojih su najvažniji i najzastupljeniji u prehrani:

š.Glukoza (ponekad znan kao "krvni šecer" jer u biti svaki UH na kraju završi u krvi kao glukoza - razgradnja do najednostavnijeg)
2.Galaktoza ( mlijecni)
3.Fruktoza ( vocni)

Fruktoza je dobila u zadnje vrijeme nešto pozitivnog publiciteta kao super šecer jer se sporije resorbira i izaziva slabiji odaziv inzulina, ali kao sa svime s nicime ne treba ici u krajnost
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Svibanj 2011 at 12:07
Ooo Morrighan, Morrighan, ma kakve brige tebe muce

Zapravo me ta dilema oko tocne kolicine voca koja se smije pojest podsjeca malo na horoskop. Ono, recimo danas ce Jarci u nekom javnom prijevoznom sredstvu upoznat ljubav svog života. I onda Jarci i Jarcice parkiraju auto i zatrpaju autobuse i tramvaje u potrazi za srecom - jer tako piše Tako i ovo...smijete pojesti 3 male jabuke i 2 jagode, ostalo ide u masne naslage..I onda mi pojedemo te 3 jabuke i 2 jagode, a jednu slucajno ostalu jagodu vratimo u frižider za sutra i na miru smo - jer tako piše

Eh, kad bi stvari bile tako jednostavne..

Illy je vec objasnio neke stvari pa necu ponavljat. Uglavnom..ne zamaraj se i ne traži po netu "granicu pretjerivanja". Nađi je u sebi, jer smo svi razliciti. Razlicito reagiramo na hranu, imamo razlicite aktivnosti, razlicite ciljeve, razlicite prehrambene navike..ne možemo stvari gledat tako odvojeno. Testiraj se.

I da...ne možeš baš uspoređivat voce sa cokoladicama, kolacicima i ostalim šecerno-masnim kombinacijama....ne možeš toliko voca pojest da biš si napravila toliko štetu što si ju možeš ovim ostalim napravit
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
SMAJLICA View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 07 Rujan 2010
Status: Offline
Points: 291
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SMAJLICA Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Lipanj 2011 at 22:57
Pronadjoh ovo:

Ukoliko nije drugacije navedeno, sve mjere odnose se na jednu vocku:
• marelica 0,45 g fruktoze (prstohvat šecera)
• klementina 0,5 g fruktoze (prstohvat)
• šljiva š,6 g fruktoze (nešto veci prstohvat)
• svježa smokva 2 g fruktoze (pola žlicice)
• 8 trešanja 2,4 g fruktoze (pola žlicice)
• kriška dinje 3 g fruktoze (više od pola žlicice)
• kivi 3 g fruktoze (više od pola žlicice)
• naranca 3,6 g fruktoze (više od pola žlicice)
• 5 jagoda 4 g fruktoze (žlicica)
• casa soka od narance 5 g fruktoze (žlicica)
• banana 5,5 g fruktoze (žlicica)
• mali mango 6 g fruktoze (žlicica)
• grejp 7 g fruktoze (žlicica i pol)
• šaka grožđica 8,7 g fruktoze (gotovo dvije žlicice)
• jabuka od 8 do šš g fruktoze (oko dvije žlicice)
• kruška šš g fruktoze (dvije žlicice)
• šaka sasušenih komadica jabuke 8 g fruktoze (žlicica i pol)
• 500 g grožđa 39 g fruktoze (gotovo osam žlicica)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Lipanj 2011 at 11:39
Slađe voce bi trebalo jesti uglavnom oko nekih aktivnosti, a na ovo drugo malo pripazit na kolicinu - ne treba se bojat šecera iz voca toliko da ga se izbaci ali ne treba ni pretjerivat- samo ga uskladit sa dnevnim kalorijskim unosom i unosom ugljikohidrata, ako više pazimo na to....ako ne jednostavno bit umjeren :)

I zdravo može debljat ako pretjeramo - sve je na kraju glukoza Wink
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Skums View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Srpanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 43
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Skums Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Srpanj 2011 at 12:25
Ne znam, po meni je najbolje voce jesti u jutro za popunu gliko zaliha. Na definiciji (pogotovo kad radim cikliranje UH-ima) voce opce ne jedem. Jedino na dane punjenja pojedem jednu bananu sa zobenima.
Isto tako ne valja se najesti, pod najesti mislim na pošteni rucak tipa pileca prsa+riža i onda još poslje toga pojest voce za desert. Tako je barem kod mene. Pošto smo svi drugaciji, nekome možda bolje odgovara puno voca.
...under a pale gray sky,
we shall arise.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.