New Posts New Posts RSS Feed - Boravak u čučnju
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Boravak u čučnju

 Post Reply Post Reply
Author
ero-sa-ovoga View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Svibanj 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 100
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ero-sa-ovoga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Boravak u čučnju
    Posted: 16 Sijecanj 2015 at 19:04
Pročitao sam nekoliko članaka o boravku u prirođenom položaju čovjeka za odmor.Dakle, duboki čučanj na ravnim stopalima.Puno ljudi ima problema zbog sjedećeg načina života.Sjedenje nije prirodan ljudski položaj, pa zbog toga puno ljudi osjeća posljedice.Počeo sam primjenjivati jučer u intervalima po 2-3 minute tokom dana, sveukupno oko pola sata.Dobro je za kukove, koljena i gležanj.Primjetio sam da su mi gležnjevi nefleksibilni.Eto, uz višak dosade čovjek svašta pročita.Tko voli nek izvoli.

[IMG][/IMG]
Mens sana in corpore sano!
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Sijecanj 2015 at 19:19
Heheh ja ti tako nešto na treningu radim, isto tako u serijama, pa mi se smiju da uzmem klupicu Big smile ali naslonjena na zid, do paralele, maaalo niže....squat hold, izgleda ko nirvana ali se jedva uspraviš Big smile a noge ko kamen Cool
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
ero-sa-ovoga View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Svibanj 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 100
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ero-sa-ovoga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Sijecanj 2015 at 19:26
Navodno je primjena ovoga jako dobra kroz duži period tj. trebalo bi koristiti kada god smo u mogućnosti.Neznam da li si primjetila malu djecu kada se igraju u ovom položaju.Imamo tri urođene pozicije: stajanje, kada smo aktivni i čučanj+ležanje kada odmaramo.Znači ovo je pozicija za odmor.Staviš film na TV i čučneš ispred njega   
Mens sana in corpore sano!
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Sijecanj 2015 at 20:13
ero, internet je pun pametnih informacija, ali i totalnih gluposti ili poluinformacija. Ogroman postotak odraslih ljudi jednostavno ne može u duboki čučanj. Ako je problem u mekom tkivu, može se popraviti, ali je veći problem oblik i duljina vrata femura, tj bedrene kosti, koji je anatomsko nasljeđe. Kad je znači vrat femura kraći, i položeniji,od dubokog čučnja je više štete nego koristi, dodatni je problem što se pri čučnju brže dodirne zdjelica, te da bi išao niže automatski se gubi neutralnost lumbalnog dijela. I sam sam dugo mislio da je duboki čučanj cilj koji se mora postići, pa i svi prijatelji treneri to tvrde i dan danas("malo" su zaostali sa anatomijom),ali je za velik broj ljudi dugotrajno forsiranje toga sa opterećenjem pravi put do trajnog oštećenja. Ako je netko anatomski ok, onda je naravno dobar položaj i za odmor, a dobar je i efekat u treningu, mada sam uvjeren da to vrijedi za manji dio populacije.
Back to Top
ero-sa-ovoga View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Svibanj 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 100
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ero-sa-ovoga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Sijecanj 2015 at 20:39
Iver, sada sam naučio još nešto, pošto do tog podatka nisam došao, tj. nisam ga pročitao.Kod mene je situacija da sam odmah mogao ući u položaj kao što je na slici koju sam stavio na početku i primjećujem djelovanje na sve zglobove od kukova na niže, tj. osjećam kako se istežu.Naravno da netko tko ima devijaciju koju si opisao ne bi trebao ulaziti u taj položaj.Zato imamo iskusne ljude poput tebe da upozore na taj slučaj.Međutim, ne bih se složio sa tobom da to vrijedi za veći dio populacije.Prije bih rekao da je to izuzetak, nego pravilo.Vjerujem da se većina ljudi rađa bez te devijacije koju si spomenuo, ali ih upravo sjedilački način života dovede do tog stanja da ne mogu ući u položaj.
Mens sana in corpore sano!
Back to Top
dena75 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 10 Studeni 2014
Location: ANTARTICA
Status: Offline
Points: 332
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dena75 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Sijecanj 2015 at 20:58
Originally posted by ero-sa-ovoga ero-sa-ovoga wrote:

Pročitao sam nekoliko članaka o boravku u prirođenom položaju čovjeka za odmor.Dakle, duboki čučanj na ravnim stopalima.Puno ljudi ima problema zbog sjedećeg načina života.Sjedenje nije prirodan ljudski položaj, pa zbog toga puno ljudi osjeća posljedice.Počeo sam primjenjivati jučer u intervalima po 2-3 minute tokom dana, sveukupno oko pola sata.Dobro je za kukove, koljena i gležanj.Primjetio sam da su mi gležnjevi nefleksibilni.Eto, uz višak dosade čovjek svašta pročita.Tko voli nek izvoli.

" />


..ero jesi ovo ti na laptopuLOLLOLLOL...jel ovo uživo pišešLOLLOL
iznajmljujem sobnu biciklu
Back to Top
ero-sa-ovoga View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Svibanj 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 100
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ero-sa-ovoga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Sijecanj 2015 at 21:02
Hehehe, teško.Sada sam negdje na 100 kg.Ali pojedine dijelove tekme sa Austrijancima sam pogledao u ovom položaju
Mens sana in corpore sano!
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Sijecanj 2015 at 21:21
ero i ovaj svijet, dobrodošlo neslaganje za još jedan problem... :)) Kad baciš pogled na net, hrpa "profesionalaca" spominje da pogledamo mobilnost bebe-malog djeteta, koje bi trebalo povratiti. Ne stoji, jer je mobilnost svih malih primata slična u toj dobi, a samo čovjek se ispravi pa samim tim gubi to. No da način života utječe, naravno da da, ali znatno više na meko tkivo, za tvrdo je potrebno puno godina. Ako se dobro sjećam, po genetici Poljaci imaju najveći postotak sklonosti za duboki čučanj, ali ne znam brojku.
Back to Top
ero-sa-ovoga View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Svibanj 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 100
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ero-sa-ovoga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Sijecanj 2015 at 21:32
Iver, da li onda možeš opisati kakvi bi bili simptomi koji bi mogli pokazati da određena osoba ne bi trebala ulaziti u ovaj položaj, pošto smatram da su pozitivni utjecaji na one koji mogu to prakticirati višestruki?
Mens sana in corpore sano!
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Sijecanj 2015 at 21:42
ero, i sam sam potvrdio pozitivan učinak ako si bio pažljiv, ali na ljude sa pogodnom anatomijom. Jednostavan način probe, osoba leži, netko savija natkoljenicu prema tijelu, drži prst na pregibu, i promatra krajnji položaj. Ima i verzija četveronoške gdje se gleda i najmanji zdjelice i lumb.sacralnog dijela jer počinje obično kad je bedrena došla do kraja. Zbog loše selekcije vježbi ili loše izvedenih vježbi, vjerovao ili ne, vidjeo sam više oštećenih iz gym-a nego iz zaista vrhunskog sporta, govorim o vremenskom periodu od cca 30 godina.

Edited by iver - 16 Sijecanj 2015 at 21:46
Back to Top
ero-sa-ovoga View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Svibanj 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 100
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ero-sa-ovoga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Sijecanj 2015 at 21:57
Primjetio sam da si potvrdio pozitivan učinak.Vjerujem da puno ljudi izlazi ozlijeđeno iz gym-a, jer sam imao priliku više puta vidjeti kako se pojedinci krive sa utezima.Što se tiče svega toga, i ja sam laik ali trudim se učiti i prilagođavati vježbe svome tijelu.Npr. ni ja ne izvodim duboki čučanj, ne iz razloga što ne mogu ući dovoljno duboko, već iz razloga što mi tijelo još uvijek nije dovoljno čvrsto i zglobovi dovoljno razgibani da bih simetrično izveo vježbu.Sve u svemu, složili smo se da je ovo Ok položaj za onoga tko može u njega ući, a duboki čučanj sa opterećenjem je opet druga priča gdje je potrebna pravilna tehnika izvođenja i još neki faktori za pravilno izvođenje.
Mens sana in corpore sano!
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Sijecanj 2015 at 22:06
jest, i tehnika i pozitura. Zamisli nekog iz skupine koju si naveo, sjedilac ili lošom poziturom kralježnice, pa navali u teretani da čim prije stigne do xx kilograma, umjesto da trener prvo popravi što treba. Graditi snagu na lošem pokretu ili pozituri je pravi put do fizijatra... Pozdrav, idem na benzinsku po "zdravu niskokaloričnu" pivu :)
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Sijecanj 2015 at 00:09
Ero, imam mali fetish, defomaciju i u teretani uvijek svima skicam tehniku čučnja........ne privlači me to sexualno, čisto promatranjem učim i radim u glavi dijagnostiku, prepoznavanje grešaka......99% ljudi ne zna čučnuti....dobar dio nikada niti ne čučne ispod paralele, ti su naučili i usvojili taj obrazac čučnja jer nikad nisu ni radili drugačiji , a dio koji radi duboki čuanj, radi ga i forsira radi  članka na internetu gdje uvijek piše da je deep squat "the thing" i da svi koji ne rade deep squat su tetke. Ti koji guraju deep, svi odreda idu uglavnom preduboko za njihov limit, dal genetski, dal usvojena pogrešna tehnika i obrazac čučnja ili  disbalansima ili ne ukljucivanju nekih misica pa stvaraju problem , nebitno.
Kod svih, svih, svih dolazi u jednom trenutku do posterior tilta, podvlačenja guzice, odnosno fleksije u lumalnom dijelu kralježnice koji je najosjetljiviji baš na te stvari....to nije bas zdravo ni bez opterečenja, sa dodanim opterečenjem je katastrofa.Sva težina pada baš na taj dio onda jer kralježnica više nije formirana u stup koji drži, puca na tom presavijenom dijelu. Često uz to još i u pokuašju dizanja što veće težine brzo propadju i "odbijaju se" iz donjeg položaja, dakle još jače opterečenje i sila na kralješke.... Ti tiltevi znaju biti stvarno vrlo primjetni i preveliki.
Idealno bi bilo zaustaviti se na dubini prije nego se to desi i ako ide poraditi na dubini kroz korekciju. Dakle badava duboku čučanj ako imaš krivi obrazac pokreta i položaj tijela , može biti štete više neg koristi.Većini se nebu niš deslio trenutno, sutra, za mjesec dana, ali dugoročno, to je hrpa mikrotrauma koja će kad tad popustiti


Edited by The Phoenix - 17 Sijecanj 2015 at 00:13
Back to Top
ero-sa-ovoga View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Svibanj 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 100
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ero-sa-ovoga Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Sijecanj 2015 at 11:43
Phoenix vjerujem da puno ljudi izvodi čučanj nepravilno i sigurno da to ostavlja posljedice na kralježnicu koje će se manifestirati prije ili kasnije u vidu neke ozljede.Nisam još nikada izvodio duboki čučanj sa opterećenjem, jer sam svjestan da mi tijelo nije još uvijek prilagođeno tom pokretu.Mislim da će mi ova pozicija boravljenja u čučnju svakako pomoći u tome, ako se uopće odlučim na deep squat sa opterećenjem.Razliku primjećujem već sada u vidu povećane fleksibilnosti zglobova.
Mens sana in corpore sano!
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.