New Posts New Posts RSS Feed - Skuta od ovcjeg mlijeka
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Skuta od ovcjeg mlijeka

 Post Reply Post Reply
Author
Nautilus View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 29 Sijecanj 2012
Location: Prim-goranska ž
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Nautilus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Skuta od ovcjeg mlijeka
    Posted: 30 Sijecanj 2012 at 09:10
Evo pošto je sada (pa negdje do travnja) vrijeme mužnje ovaca, preporucam svima da pokušaju nabaviti skutu (sirutka od mlijeka koja nastaje pri izradi sira).

Ja preferiram ovcju koja je malo masnija ali je po meni najbolja.

Izvrstan je izvor proteina , B vitamina i esencijalnih amino kiselina.

Može se kupiti u svakom vecem gradu na placi (ja osobno preferiram skutu od sirane Gligora s Paga koja je preedobra).

Pošto je proizvodnja ogranicena na ovih par mjeseci (inace ju se ne može kupiti) dodje super kao zamjena za razne posne sireve.


Edited by Nautilus - 30 Sijecanj 2012 at 09:12
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2012 at 09:30
Ne može to zamijeniti sir niti poslužiti kao izvor proteina, sastav te sirutke je uglavnom voda, mislim da preko 90% cak, tak da je kolicina proteina u 1 l gotovo zanemariva, je zdrava je za popiti , ali definitivno na nju ne treba gledati kao zamjenu za sir.
Back to Top
Nautilus View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 29 Sijecanj 2012
Location: Prim-goranska ž
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Nautilus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2012 at 10:44
Možda sam se krivo izrazio, skuta se dobiva od mljecne sirutke - to nije sirutka i nije u tekucem stanju..
U istom je obliku kao i posni sir.
Evo baš sam malo potražio po netu : posni sir na 100 grama ima 12g proteina dok skuta ima 15-16 g.
Od te iste iste sirutke od koje se radi skuta radi se i whey (naravno puno kompliciranijim kemijskim procesom).

"Ono što ljubitelje skute možda i najviše privlaci ovoj ukusnoj deliciji, jest njena hranjiva vrijednost. 
Dokazano je da je skuta izuzetno zdrava. To je cisti proteinski proizvod, prepun imunoglobulina i albumina. Sadrži jako malo mlijecne masti, svega 0,8 posto, a nema ni ugljikohidrata pa ne deblja. Zbog svojstava svojih proteina skuta jaca imunološki sustav organizma. Izuzetno je dobra za regeneraciju jetre, a zbog malog udjela mlijecne masnoce skuta je dijetni proizvod. S druge strane, samo mala kolicina skute stvara osjecaj sitosti pa organizmu ne trebaju vece kolicine hrane."

http://www.robertsdairy.com/products/cottage-cheese/dry-curd-cottage-cheese


Edited by Nautilus - 30 Sijecanj 2012 at 11:01
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2012 at 13:21
Aha, onda nebi znao tocno o cemu je rijec, mislio sam da se govori o tekucoj sirutci, dakle to izgledao kao i sviježi sir što se prodaje na placu? koliko košta kg ili komad, neznam kak se prodaje vec


Edited by The Phoenix - 30 Sijecanj 2012 at 13:22
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2012 at 13:26
jedini problem je što je dosta masno ;)
Back to Top
alpinist View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Kolovoz 2011
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 344
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote alpinist Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2012 at 13:27
vidio sam to na placu za kupiti, samo mi se cini da je oko 50ak kuna kila, koliko se sjecam? 
dok je posni oko 25 kuna kila...
Adapt what is useful, reject what is useless, and add what is specifically your own...

http://www.spk-strik.hr
Back to Top
Nautilus View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 29 Sijecanj 2012
Location: Prim-goranska ž
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Nautilus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2012 at 17:22
da cijena je do nekih 60kn za kg, pakiranje je obicno od 1/2 kg i dodje nekih 25-30kn...
nakon nekoliko dana posnog sira dobro dodje pocastit se malo ukusnijom skutom ;-)
Back to Top
ToDi View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Studeni 2011
Location: Osijek
Status: Offline
Points: 13
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ToDi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Veljaca 2012 at 19:50
Ja kupujem onaj meko-tvrdji kravlji sir sa placa. 25 kn/kg. :)
Back to Top
paris View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 09 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote paris Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Ožujak 2012 at 15:20
Vezano za SKUTU u potpunosti se slažem sa Nautilusom!Ja ne konzumiram ništa od kravljeg mljeka nego kozijeg i ovcijeg,kako sireve tako i skutu koja je odlicna uz kuhanu šunku,jaja,kuhano povrce ili zasebno sa malo maslinovog ulja.Uglavnom zdrava je i super za one na dijeti.Ja isto kupujem onu od Gligora i odlicna je zamjena za sireve koji su,to znamo,masni i puni kalorija(osm svježeg posnog sira).
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.