Pogledaj najpopularnije kardio sprave za vježbanje

Nekoliko makrobiotičkih jela koje svatko može spremiti

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Makrobiotika nije dijetna prehrana, to je više način života, zdravog života. Ukoliko ste već „stari“ makrobiotičar, ova jela su vam već zasigurno poznata, no ako vas makrobiotika zanima i voljni ste iskušati neka od jela koja nudi te kako biste se bolje upoznali s njezinim osnovama, donosimo vam neka od ukusnih i zdravih makrobiotičkih jela koja će vas ponukati da malo eksperimentirate s prehranom.

Miso juha

Miso je dodatak jelima; juhama, umacima, namazima, koristi se za kiseljenje, a radi se od fermentiranog ječma ili riže uz dodatak morske soli. Tako pripremljen mora stajati od nekoliko mjeseci, a može i do nekoliko godina. Sadrži enzime koji pomažu probavu, jačaju krv i osiguravaju ravnotežu složenih ugljikohidrata, esencijalnih ulja, bjelančevina, vitamina i minerala.

Donosimo vam recept temeljne miso-juhe za koju su vam potrebni: 1 wakame alga (duga oko 8cm), 1 žlica tanko narezanog luka, 4 šalice vode, 1 i četvrt – 1 i pol jušne žlice misa, narezani mladi luk, peršin, đumbir ili potočarka za ukras.

Wakame algu je potrebno 5 minuta namočiti u hladnoj vodi i narezati na komadiće od 1,5 cm. Stavite je zajedno sa lukom i vodom u lonac i zagrijte do vrenja, smanjite vatru i kuhajte još dok ne omekšaju te potpuno smanjite vatru. Miso stavite u zdjelu, ulijte četvrt šalice juhe i miješajte dok se miso potpuno ne razmuti, zatim ulijte razmućeni miso u juhu i kuhajte 3 – 5 minuta. Kada je kuhana, u juhu dodajte peršina, đumbira ili potočarke. Dobar tek!

Heljdina kaša

Heljda je najteža od svih žitarica, a a uspijeva u planinskim predjelima s hladnom klimom. Jede se cijela ili u grubim ili finim granulama koje se prže i jedu kao kaša.Ljekovita je stoga što uklanja višak vode iz tijela, a zimi izuzetno zagrijava organizam.

Za kuhanje heljdine kaše potrebno vam je: 1 šalica heljdine prekrupe (ili u zrnu ili u granulama), 2 šalice prokuhane vode, narezani mladi luk ili peršin za ukrašavanje, prstohvat soli.

Heljdu je potrebno oprati i procijediti, lagano sasušiti sa papirnatim ubrusom i popržiti na tavi nekoliko minuta. Zatim je prebacite u lonac, dodajte prokuhanu vodu i sol. Kuhajte dok ne zavrije te smanjite vatru i nastavite kuhati dok žitarica ne popije svu vodu. Gotovu kašu začinite sa mladim lukom ili peršinom.

Lazanje s tofuom

Tofu je sojin proizvod, a možete ga pripremiti sami ili nabaviti spremljenog u trgovinama koje ga sve više drže jer je odlična zamjena za meso, bogat je bjelančevinama, a ne sadrži zasićene masti i kolesterol. Bogat je magnezijem, željezom i drugim mineralima. Razlikujemo meki i tvrdi tofu, svježi tofu, smrznuti tofu i sušeni tofu.

Za pripremu lazanja potrebno vam je: 1 žličica tamnog sezamovog ulja, pola šalice svježeg oljuštenog graška, zrna jednog klipa kukuruza, pola šalice oguljenoga i na kockice nasjeckanog luka, 1 žličica tamari soja-sosa, 12 rezanaca pšeničnih lazanja, dugih do 25 cm.

Pirjajte grašak, luk i kukuruz na sezamovom ulju oko 5 min te zgnječite tofu u zdjeli i dodajte povrće. Sve zalijte tamari sosom te uz miješanje kuhajte 1-2 min. Lazanje skuhajte posebno u loncu, a kada su kuhani isperite ih i osušite. Stavite sloj na dno posude za pečenje te nafilajte slojem povrća i tako dok ne dođete do vrha posude, a slaganje završite sa slojem lazanja. Poklopite zdjelu za pečenje te pecite na temperaturi od 180 stupnjeva 20-25 minuta. Poslužite s mrkvinim sosom ili s blagim kuzu-tamari-sosom. Dobar tek!

Slatka riža s kestenjem

Riža je najcjelovitija žitarica od sviju; djeluje umirujuće na mozak i živčani sustav, a slatka riža može se upotrebljavati u pudinzima i desertima. Jela i napici od slatke riže preporučuju se dojiljama i djeci.

Sezona je kestenja. Potrebno vam je pola šalice kestenja za ovaj recept; 2 šalice slatke riže, 3 šalice vode, 2 prstohvata soli.

Rižu operite, a kestenje popržite na teflon tavi bez dodataka masti i kad su gotovi, oljuštite ih i pomiješajte s rižom te kuhajte pod tlakom. Riža kuhana pod tlakom najprobavljivija je,a uz to dobiva prirodnu slatkoću. Kad su riža i kesteni omekšali, jelo je gotovo. Dobar tek!

Kao što ste imali priliku vidjeti za pripremu ovih jela potrebno je nabaviti sastojke koje nije moguće nabaviti u običnim trgovinama već u specijaliziranim trgovinama makrobiotičke prehrane kao što su npr. slatka riža, tamno sezamovo ulje, tamari soja-sos, pšenične lazanje, tofu, heljda, wakame alga i miso. Prvotno nerazumijevanje i poteškoće s kuhanjem makrobiotičkih jela razbit će praksa i želja za prirodnim, nerafiniranim ukusima zdrave hrane i harmonično pripremljenih jela.

Objavljeno 02.11.2008.

Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!