Pogledaj najpopularnije kardio sprave za vježbanje

Ljetne vrućine - kako preživjeti naredne ljetne dane

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Ako je vjerovati meteorolozima pred nama je još jedno dugo i (pre)vruće ljeto. Mnoge od nas već sada hvata panika kako preživjeti one dane kada se znojimo već rano ujutro dok idemo na posao i ne prestajemo osim kada se nalazimo u prostoriji hlađenoj klima uređajem koja nas spašava od toplotnog udara.

Posljedice globalnog zatopljenja primjećuju se naočigled jer katkada ni cjelodnevni boravak u moru nije dovoljan da nas rashladi. Ipak, nekako se moramo snalaziti i pomoći organizmu u borbi protiv ljetnih vrućina.

Borba hranom i pićem

Ljeti ne smijemo konzumirati istu hranu kao i zimi. Potrebno je izbjegavati masnu i pečenu hranu, a usmjeriti se na onu kuhanu na pari ili pripremljenu na roštilju. Najbolje je orijentirati se na svježe sezonsko voće i povrće koje će nam osim osvježenja pružiti i prijeko potrebne vitamine i minerale. Dakle, nemasni sirevi, riba i perad izvrstan su izbor namirnica životinjskog podrijetla.

Ljeti je najbolje kupovati manje kvarljive namirnice, a to su ujedno i one koje su manje masne i to češće, ali manje količine kako ne bi stajanjem izgubile na kvaliteti uslijed vremenskih uvjeta.

Konzumacija previše zasoljene hrane uzrokuje zadržavanje vode u organizmu pa dolazi do "oticanja" u predjelu lica, ekstremiteta i trbuha, a neutralizirati ga možemo povećanom kozumacijom kalija (avokado, banana, brokula, artičoka, naranča, krumpir, marelica, rajčica, grah) koji u kombinaciji sa solima pomaže u stvaranju elektrolita koji se ljeti u većim količinama izlučuju znojenjem.

Znojenje nipošto ne smijemo izbjegavati; ono je prirodan način rashlađivanja organizma i što se više znojimo, veća je potreba za tekućinom. Pojačanom konzumacijom tekućine nećemo povećati znojenje. Osjećaj žeđi rađa se u hipotalamusu koji ima povećanu potrebu za tekućinom kada dolazi do transpiracije (potreba za jačim "hlađenjem" organizma pri povećanju temperature zraka). Kada smo siti, ta žlijezda izdaje signale da nam nije potrebno više tekućine, stoga je potrebno unositi tekućinu i kada ne osjećamo pretjeranu žeđ kako ne bi došlo do dehidracije. Pijte tekućinu rashlađenu na sobnu temperaturu jer previše hladna tekućina samo pojačava osjećaj topline.

Izbor tekućine najbolje je ograničiti na mineralnu negaziranu vodu i izotonične napitke koji sadržavaju minerale poput kalija koji pomažu u stvaranju elektrolita, neophodnih za rad srca i krvnih žila te čajeve pripravljene od lipe, korijandera, narančina cvijeta i metvice. Izbjegavajte alkohol, kavu i zaslađene sokove koji su najčešće puni šećera, dakle i kalorični, a uz to samo pojačavaju osjećaj žeđi.

Kad god ste u prilici istuširajte se, jer tuš će vjerovatno biti vaš najbolji prijatelj za vrijeme paklenih vrućina, barem dok ne odete na more. Temperatura vode bi trebala biti "mlaka" jer ako pretjeramo sa hladnom vodom izazvat ćemo dodatno znojenje.

Odjeća i obuća

Bijela boja nije uzalud prijatelj ljeta; ona najbolje reflektira sunčeve zrake i zato je odjeća te boje i pastelnih, nježnih boja vaš saveznik za vrijeme vrućih ljetnih dana. Također izbjegavajte usku odjeću koja ometa vašu cirkulaciju i onu od umjetnih materijala; neka vaš izbor bude odjeća koja na etiketi u sastavu sadrži samo 100% pamuk ili lan kako bi vaša koža mogla disati i kako biste izbjegli mnoge osipe i nadraženosti uslijed pojačanog znojenja.

Pri izlasku iz kuće obavezno se zaštitite kremom sa visokim zaštitnim faktorom i pokrivalom za glavu (najbolje šeširom koji je, za razliku od kape prozračan te omogućava "hlađenje" glave).

Imperativ za kupovinu obuće je također da je izrađena od prirodnih materijala koji dozvoljavaju vašem stopalu da "diše". Udobne platnene tenisice ili otvorene sandale izrađene od prirodnih materijala prijatelj su vaših stopala, ali nemojte se zalijetati i upasti u zamku nošenja obuće koja ima potpuno ravne đonove jer nisu anatomski i mogu uzrokovati bolove u kralježnici, nogama, stopalima itd.

Fizičke aktivnosti

Fizičke aktivnosti ograničite na najmanju moguću mjeru u trajanju između 11h i 17h dok traju i najjače vrućine. Djeci, starijim osobama i kroničnim bolesnicima preporuča se boravak u klimatiziranim prostorijama u tom vremenskom periodu kako ne bi došlo do toplotnog udara.

Ukoliko se bavite sportom, preporuča se trening u klimatiziranim dvoranama rano ujutro ili navečer. Tijelu je potrebno 5 dana nakon promjene temperature da se prilagodi novim uvjetima stoga u tih prvih 5 dana obratite pozornost na znakove koje šalje vaš organizam za vrijeme i nakon tjelovježbe. Pri temperaturi većoj od 25 *C i jačoj vlažnosti zraka može doći do gubitka vode, elektrolita i dehidracije te uz hiperventilaciju do grčeva u pojedinim dijelovima tijela. Može doći i do povećane temperature tijela, do toplotnog udara i gubitka svijesti.

Ukoliko osjetite umor, vrtoglavicu i mučninu potražite rashlađenu klimatiziranu prostoriju, pijte mnogo tekućine sa mineralima i šećerom koji će vam vratiti energiju.

Umor je saveznik svih boljki vrućina; pobrinite se da tokom ljetnih noći prostoriju zaštitite od insekata kako bi mogli spavati pored otvorenog prozora, a ukoliko to nije dovoljno svježe, klimatizirajte svoju prostoriju (pripazite na položaj kreveta i klime, razliku između vanjske temperature zraka i prostorija u kojima boravite kako ne biste doživjeli šok ujutro kad izađete iz kuće i krenete na posao).

Osim na sebe pripazite i na vaše najmlađe koji su daleko osjetljiviji od vas na vrućine, teže ih podnose i duže im vremena treba da se prilagode.

Najvažniji dio u borbi protiv vrućina je upravo period aklimatizacije ili prilagodbe koji je potpun otprilike dva tjedna nakon promjene temperature, ali to ne znači da tada možemo prekršiti sva pravila. Nakon ta dva tjedna broj žlijezda lojnica će se povećati pa će znojenje imati jači efekt, vaše će tijelo biti opskrbljenije mineralima i vitaminima, a zalihe masti (koje vas griju) manje.

 

Vezani članci:

Hlađenje bez leda u čaši

Vrućine dolaze - savjeti za lakši korak

Pripremite tijelo i duh za sami vrhunac ljeta

Pravila zdravog sunčanja

Objavljeno 30.05.2008.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!