New Posts New Posts RSS Feed - što smijemo jesti kad nas uhvati manija za slatkim
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

što smijemo jesti kad nas uhvati manija za slatkim

 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
bebolina View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 11 Listopad 2011
Status: Offline
Points: 607
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bebolina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: što smijemo jesti kad nas uhvati manija za slatkim
    Posted: 29 Listopad 2011 at 18:06

 Dale....naslov sve govori...najcešce uzmem neki cajni olutic, napravim kakao ili ness bez šecera, voce mi ne utaži tu želju T&#šš1;ngue


Za prvi dio dana je ovo gore navedeno nadam se ok Big smile ali navecer ??


Hvala

Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 18:22
Ako naslov govori sve, kako kažeš, tebe zanima koju hranu da jedeš da bi te uhvatila želja za slatkim? :)
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
alpinist View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Kolovoz 2011
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 344
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote alpinist Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 18:23
mislim da "ad" nije "da" nego "kad" Smile
Adapt what is useful, reject what is useless, and add what is specifically your own...

http://www.spk-strik.hr
Back to Top
bebolina View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 11 Listopad 2011
Status: Offline
Points: 607
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bebolina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 18:30

Da, šta sam krivo napisala? Osim šta mi "k" štaka ...

Koju slatku hranu smijem pojesti kad me stvaaarno uhvati želja (koja se najcešce javlja navecer Dead)

Back to Top
AnastasiaB View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 01 Lipanj 2010
Status: Offline
Points: 1209
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AnastasiaB Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 18:36
hm...pa stvar je u tome što ne smiješ želja te pusti nakon nekog vremena ako vježbaš samokontrolu. Ali voce-jabuka je valjda najmanje opasno, sve ostalo je junk. pa se svodi na "junkati ili ne junkati"
Back to Top
bebolina View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 11 Listopad 2011
Status: Offline
Points: 607
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bebolina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 18:54

Ajme šta su se ova dvojica ulovila na moje gramaticke greške, jbg tipkovnica mi štaka, sva slova su vec bila išcupana, još dobro i radi ...T&#šš1;ngue

Znaci ništa!! Ok, nisam ni mislila da cete izmišljati toplu vodu samo za mene, ali najmanje zlo od svih zala .... Party

Back to Top
AnastasiaB View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 01 Lipanj 2010
Status: Offline
Points: 1209
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AnastasiaB Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 18:55
...je voce, stvarno. cokoladice bilo one fit, bilo prave su jednako pune šecera, keksi isto...jedino da se zadržiš na jako maloj kolicini, ako baš moraš
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Iluvatar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 18:55

Nije stvar u tipfeleru, nego fali negacija...

Pa smiješ popiti caj sa natrenom... ima opcija... lažu da nema ;)

Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
alpinist View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Kolovoz 2011
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 344
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote alpinist Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 19:03
pa ovisi koliko cesto te ulovi ta manija, ako je svaki dan onda je problem, ali ako je to jednom tjedno, onda i nije tako gadno posjeti nešto slatko...
Adapt what is useful, reject what is useless, and add what is specifically your own...

http://www.spk-strik.hr
Back to Top
bebolina View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 11 Listopad 2011
Status: Offline
Points: 607
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bebolina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 19:07

Anastasia znam za voce, ali mi nije gušt....ne utaži mi želju Dead


Mijem nescafe, npr sad u ovo doba, bez šecera?


Iluvatar, kaži, ne škrtari na tako važnim savjetima!!

Gdje fali negacija?? "što smijemo jesti kad nas uhvati manija za slatkim"......znaci što smijem pojesti od  nezdravih slatkiša,tj.koji su malo manje nezdravi hahahah

Back to Top
Friendly View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 06 Listopad 2011
Location: zagreb
Status: Offline
Points: 39
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Friendly Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 19:14
pa koliko cesto se javlja neutaživa želja za slatkim?
nije isto ako je to povremeno ili svakodnevno.
 
ako je povremeno, nece se svijet srušiti ako "malo zgriješiš". ako je konstantno i predstavlja problem, onda postoje neke žešce metode.
 
 
 
Back to Top
bebolina View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 11 Listopad 2011
Status: Offline
Points: 607
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bebolina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 19:32

Na prehranu pazim zadnjih mjesec dana od kad sam krenula u teretanu. Srecom imam odlican metabolizam pa bez obzira koliko sam prije jela slatiša i  junk food imam samo 2-3 kg viška, ali sad imam problem jer je moj organizam navikao na poprilicne kolicine slatkoga, a ja sam to odjednom presjekla C&#šš1;nfused

Tako da sam prvih tjedan -dva cesto "zgriješila" sa slatkim,onda sam pocela pod obavezno slatki dorucak...i  jednu kavu tokom dana pa je ajmo rec sad malo bolje, ali isto me svaka 2-3 dana ulovi da pojedem nešto...ali zasad to riješim nescafeom bez šecera ili cajnim koluticem (2-3komT&#šš1;ngue )ali mislim da mi i nije najbolji izbor pogotovo ako se radi o kasno poslijepodnevnim satima....

Back to Top
Friendly View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 06 Listopad 2011
Location: zagreb
Status: Offline
Points: 39
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Friendly Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Listopad 2011 at 20:57
citala sam u tvom predstavljanju da nemaš veliki višak kila (za razliku od mene).
 
ja sam bila ovisnik o slatkom, doslovno. necu puno o tim danima, jer i nije za pohvalu, spomenula sam to cisto da znaš da ne teoretiziram bez veze.
 
riješila sam se ovisnosti. doslovno. tjednima mi nije palo na pamet zasladit se, odnosno tijelo ne traži, cak ni ne primjecujem slatkiše koje u kuci imamo (dvoje djece, uvijek se nekaj nađe). napravim kolac koji ni ne probam.
 
prvo treba savladati teoriju zašto dolazi do te nagle potrebe za slatkim. o tome ja necu pisati, da ne izvalim nekaj krivo (ipak sam relativno kratko u tim temama), ali svakako potraži malo tekstove koji opisuju kaj se događa s inzulinom kad smo redoviti s unosom slatkiša. uglavnom, kažu da je potrebno oko dva tjedna da se izađe iz "zatvorenog šecernog kruga".
 
prvi, osnovni i najteži uvjet je disciplina i volja. to znaš. .
 
meni su pomogla dva dodatka u prehrani.
 
jedan je zelena kava. o njoj možeš po raznim forumima naci svakojake oprecne informacije, ne treba se na njih puno obazirati. bolje pogledaj  tekst na  https://www.fitness.com.hr/prehrana/dijete/Zelena-kava.aspx s tim da ja ne bih koristila termin dijeta. režim prehrane ti je isti kakav imaš inace, samo ujutro popiješ jednu tu kavu. skupa je, ima svakojakih, ukusnih i odvratnih. ako si zainteresirana, imam izvor za originalnu (puno je lažnih na tržištu), vrhunske kvalitete, ukusnu, po prihvatljivoj cijeni. to na pm. (ne reklamiram, da ne bi bilo ..). njezin efekt je, između ostaloga, da smanjuje želju za slatkim.
 
drugi je stevija (ili stevia, svejedno je).
o tome sam vec pisala. osim što je potpuno nekaloricna, to je prirodni zaslađivac, cijom konzumacijom zadovoljiš potrebe organizma za slatkim bez utjecaja na inzulin. kod natrena i ostalih zaslađivaca za dijabeticare se događa da organizam ne bude "prevaren", on i dalje traži slatko, samo je pitanje kad ceš popustit (tu je na testu onaj spomenuti osnovni uvjet - volja).
i ona je skupa. konkretno, bocica praha (postoje kapi, tabletice poput natrena i prah koji slici šeceru) od  š00 g košta cca 75 kuna. samo tih š00 g je jako puno s obzirom da je npr. za zasladit jednu štrudlu (jedan list) potreban omanji prstohvat stevije, koliko otprilike treba soli za zasolit tanjur juhe. tj. jedna mala žlicica stevije je ekvivalent jednoj šalici šecera. dakle, nije ništa skuplja od šecera ako uzmeš u obzir da su potrebne minimalne kolicine.
 
i na koncu, ako unatoc svemu osjetiš neodoljivu potrebu za slatkim, lijepo svoj posni sir doradiš s malo ukusnog voca i mrvicom stevije. dobiješ izvrstan desert koji ne samo da ne odstupa od preporucenog režima prehrane, vec ga možeš komotno gostima servirati.
 
e da, uz moje spominjanje stevije u ranijim postovima, bio je i komentar da ima specifican okus koji ne odgovara svima. to je istina. prvenstveno zato što je jako, ali zbilja jako slatka. treba se naucit dozirat ju. ako pretjeraš, zaista je koma. zamisli da pojedeš od jednom tri-cetiri velike žlice šecera (sva sam se naježila od pomisli). takav efekt okusa dobiješ ako staviš samo trunkicu previše stevije.
Back to Top
bebolina View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 11 Listopad 2011
Status: Offline
Points: 607
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bebolina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Listopad 2011 at 08:03

Friendly od srca ti zahvljujem što si se potrudila napisati ovaj post i pojasniti mi neke stvari.Handshake

molim te pošalji mi na pp gdje mogu nabaviti zelenu kavu, a gdje steviju Smile

A što se tice mojih rituala, š nescafe bez šecera dnevno smijem ili ne (pa makar s vodom)?

Za doruca jedem raženi kruh ili rižine reere iz dm-a s domacim pemezom od šljiva...dosta je slada i  dobar dio dana ne pomislim na slatko, ja ga obožavam Heart

Back to Top
AnastasiaB View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 01 Lipanj 2010
Status: Offline
Points: 1209
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AnastasiaB Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Listopad 2011 at 10:40
pa džem je prepun šecera tako da nije dobra opcija ni za dorucak+ moraš imati proteine u dorucku što nemaš. Nescaffe ako je classic je ok s vodom, ako je flavoured, ne, ali valjda ako tek mjesec dana paziš, možeš postupno izbacivati.
Stvar je s ovim nacinom prehrane što ako želiš da funkcionira, postepeno trebaš izbaciti puno toga i ograniciti to na rijetke prilike. Svi smo se valjda na pocetku opirali, ali prvo samokontrola, onda se tijelo navikne, a pomaci u izgledu su dodatna motivacija za nastaviti. Potrebna je prije svega cvrsta odluka jer se samo tako prevali taj prvi period
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Listopad 2011 at 12:13
Originally posted by bebolina bebolina wrote:

A što se tice mojih rituala,..

 


..i to je to, samo rituali..a što su ustvari rituali? Treba preispitat što za nas znaci taj ritual i što nas ustvari tjera da ga ponavljamo iz dana u dan...da li stvarna potreba ili cista slabost i strah od toga da promijenimo svoje ustaljene navike u koje smo lijepo uljuljkani i koje nas nakratko odvlace od svega što nam se dešava ....rekla bi ovo drugo  Wink


Misliš da nebi mogla bez tog rituala? Nebi ti dan bio baš kako treba? Biš, biš, samo treba istrpiti par dana rješavanja lagane ovisnosti, budi hrabra T&#šš1;ngue Prije par godina i ja sam dosta dugo svako popodne pila nes..kao da me nešto oko 5 vuklo na to...dok nisam odlucila prestat s tim jer mi je ustvari totalno nepotrebno - ne razbudi me (zapravo me uspava na kraju taj silan šecer), a ima i puno zdravijih varijanti slatkog......par dana mi je užasno falilo, a na kraju sam zaboravila kakav okus ima uopce...danas se niti ne sjetim na njega Wink Ne samo s tim, s puno hrane sam to doživjela...i ne samo hrane...


Druga stvar - izgleda da si previše zabranjuješ pa ta silna želja samo navire....protiv cega se boriš to ti dolazi u naplatu, s kamatama heh....opusti se malo, dozvoli si povremene gušte (pogotovo ako imaš brz metabolizam), ne razmišljaj toliko o tome i želja ce ti sama nestati, neceš se ni morat trudit toliko...što više misliš o tome da ne smiješ nešto jesti, to ceš više misliti na to i na kraju izludjeti samu sebe...


Smisao zdrave prehrane i opcenito zdravog nacina života (koliko se to danas može) nije muciti se oko toga nego se truditi da vecinu vremena svjesno biramo hranu koja je zdravija...da to želimo..da se ne mucimo oko toga, da nam je prirodno između ne znam, krafne izabrati npr. raženi kruh i posni sir.....jer ako je sve to muka razbijamo svoju glavu time i štetimo si sve više. Ako si iz dana u dan zabranjujemo ono što volimo na kraju cemo puknuti i pocet jest sve odreda...Uci se malo pomalo da ti obroci budu sve uravnoteženiji, da jedeš clean vecinu vremena, da biraš hranjive sastojke i uživaš u njima, da ih zavoliš...a ovo malo slatke manije što te ulovi - ne brini, pocasti se umjereno i nastavi mirno dalje. što budeš opuštenija u vezi s tim i kako se tijelo bude sve više cistilo, to ce tih manija biti sve manje i manje ...i bit ceš mirnija i sretnija Wink Naravno, dosta ovisi i o tome koji su ti tocno ciljevi.....ali cak i da težiš najvišim ciljevima oko tijela potrebno je sve to zavoljeti sve više, uživati u clean hrani, odnosno preustrojiti taj svoj mindset da se što manje mucimo oko svega...badava savršeno tijelo ako smo iznutra ubijeni...


što se mene tice..par kockica crne cokolade, kakao i whey od cokolade su mi cisto dovoljni za svakodnevne krizice, ili smješam sama neki poluzdravi kolacic...a kad me uhvati gadna luna - odem na pizzu i palacinke sa dragim i uživam u svakom zalogaju Wink


p.s. rješen problem, dodano k u naslovu Big smile






Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.