New Posts New Posts RSS Feed - Književna djela - preporuke & komentari/kritike
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Književna djela - preporuke & komentari/kritike

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
LolitaInChains View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 25 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1290
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote LolitaInChains Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Književna djela - preporuke & komentari/kritike
    Posted: 29 Sijecanj 2013 at 12:53
Koje ste djelo posljednje procitali? Vaše impresije? Preporuke?
 
Poezija takodjer dobrodošla. Smile
 
Ukoliko citate, ovdje možete staviti citat bilo kojeg djela ili možda iskritizirati, bilo pozitivno, bilo negativno. Zavedite nam maštu Wink
Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren.
Back to Top
LolitaInChains View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 25 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1290
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote LolitaInChains Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2013 at 12:56
Evo, da pokrenem prijedloge i kritike... Je li itko procitao "L'amour du prochain" Pascala Brucknera (Ljubav prema bližnjemu)?
 
Godinama nemrem naci ikog za komentiranje... Twisted je. LOL Evil Smile
Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren.
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2013 at 13:50
Ja bas tesko citam u poslednje vreme, ako i da - to je neka psihologija, filozofija ili one knjige koje bi neko zvao knjige za self help, mada u sustini nisu to vec su samo neke knjige koje nam pomazu u boljem analiziranju samih sebe i neku licnu samospoznaju, svesnost itd.

Procitala sam skoro Slobodna deca Samerhila, knjiga jeeee... Odusevila sam se njome :) Pre svega zato sto je knjiga sve ono sto ja nekako zelim za svoj zivot i za sebe, i prica o tako nekim nesvesnim mehanizmima koji nas vozaju, jer su nasledjeni, i generalno pomaze u toj spoznaju koliko smo uslovljeni...

Skoro sam procitala i Majstora i Margaritu, nacela sam Male radosti od Hese-a ali nikako da je zavrsim...Takodje mi je na listi Orlov Dar od Kastanjede, jer su njegove knjigeeee, meni barem fenomenalne!



Edited by Morrighan - 29 Sijecanj 2013 at 13:50
Back to Top
gordan72 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 98
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gordan72 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2013 at 14:26
Zadnje sam citao N. Fergussona: Civilizacija zapad i ostali .. iako to nije beletritika, ok je .. analizira razloge uspjeha zapadne civilizacije.
Od beletristike zadnje sam citao ...
Ptice bez krila, Louis De Bernierea. Prica o tome kako politika i rat utjecu na suživot Grka i Turaka u jednom selu. Ovako kad napišem ne zvuci privlacno, ali je jako ljudska prica. Usput prati i karijeru Mustafe Ataturka.

Vatrena vrata, Stevena Pressfielda. Roman o Spartancima i bitki kod Termopila ... zanimljivo i kažu, faktografski prilicno tocno. Prvi "page turner", barem meni.
Back to Top
gordan72 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 98
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gordan72 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2013 at 14:33
Originally posted by LolitaInChains LolitaInChains wrote:

Evo, da pokrenem prijedloge i kritike... Je li itko procitao "L'amour du prochain" Pascala Brucknera (Ljubav prema bližnjemu)?
 
Godinama nemrem naci ikog za komentiranje... Twisted je. LOL Evil Smile

Nisam to citao, ali sam gledao Gorki mjesec koji je snimljen po njegovu romanu ..
I Gorki mjesec je twisted ... :)
Ali mislim da je želio ukazati na stranputice u koje može dovesti slijepa "ljubav" ..
Back to Top
LolitaInChains View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 25 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1290
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote LolitaInChains Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2013 at 00:23
Hmmm, Hessea planiram citati... Stepski vuk mi vec neko vrijeme u dnevnoj sobi, ali nekako zadnjih godina i ja razvila te navike pocinjanja citanja knjige i onda niš. Recimo, odustala od Harukija Murakamija, za kojim su sviiii bili kao poludili. Prica o studentu - jede, ide po kafanama, jebe pa se ne javi i glumi da uci. Ne može me tak standardna prica zaintrigirati. Ako je se dobro sjecam...
Zato ne želim više skakati s djela na djelo. Trenutno ponovo citam Lolitu (whatta surprise, jel da).
 
Kasnije cu staviti citat ili dva.
 
Dada, Majstora i Margaritu takodjer na to-read listi...
 
Prvi mi je Frederic Beigbeder, sad za par dana.
 
Gledala i ja Bitter moon Wink Hugh Grant, a Polanski je pa je valjda ekranizacija djela na razini. I još jedno djelo na mojoj listi pa jedva cekam usporediti. Inace, ne volim pogledati nešto prije no što procitam. Mislim da ce famozna trilogija Stiega Larssona biti još jedna ekscepcija. (Btw. švedska verzija mi je izvrsna, toliko da za sad ni ne želim pogledati Amere niti mi se glumci svidjaju)
Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren.
Back to Top
Slavonka23 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 24 Veljaca 2012
Location: osijek
Status: Offline
Points: 1978
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Slavonka23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2013 at 00:27
Jeste citali Pedeset nijansi sive? A brate mili sto ga pretjera sa seksom lol :D
"Prihvati onog tko te voli, pomozi onome kome to treba, oprosti onome tko te povrijedio i zboravi onog tko te napustio.."
Back to Top
LolitaInChains View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 25 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1290
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote LolitaInChains Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2013 at 00:28
Povodom jucerašnje godišnjice prve objave Poeovog Gavrana, evo nešto prikladno, hehe Big smile
 
Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren.
Back to Top
LolitaInChains View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 25 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1290
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote LolitaInChains Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2013 at 00:30
Originally posted by Slavonka23 Slavonka23 wrote:

Jeste citali Pedeset nijansi sive? A brate mili sto ga pretjera sa seksom lol :D
 
Ne, negativne kritike profinjenih knjiških moljaca pa mi se ne da Tongue Cim je tak iskomercijalizirano i vole ju mase, sumnjam da je dobra.
 
Ak ti je to puno seksa, procitaj navedenu Ljubav prema bližnjemu, haha. Malo "drugacije" LOL
 
I da napokon imam s kim komentirati! Ne mogu to citati ponovo, neeeeee


Edited by LolitaInChains - 30 Sijecanj 2013 at 00:30
Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren.
Back to Top
gordan72 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 98
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gordan72 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2013 at 03:26
Originally posted by LolitaInChains LolitaInChains wrote:

Hmmm, Hessea planiram citati... Stepski vuk mi vec neko vrijeme u dnevnoj sobi, ali nekako zadnjih godina i ja razvila te navike pocinjanja citanja knjige i onda niš.
Hessea citao davno .. Sidartu, onako ok u nekoj fazi kad se mladi covjek traži .. i Igru staklenim perlama .. hm, puno kompleksnije. Ja sam ga citao kroz vizuru buduceg znanstvenika koji se pita neke stvari o svojoj ulozi u Svijetu .. (btw. nisam postao znanstvenik :) ). 

Originally posted by LolitaInChains LolitaInChains wrote:

 Recimo, odustala od Harukija Murakamija, za kojim su sviiii bili kao poludili. Prica o studentu - jede, ide po kafanama, jebe pa se ne javi i glumi da uci. Ne može me tak standardna prica zaintrigirati. Ako je se dobro sjecam...
Pokušao i nije išlo.
Originally posted by LolitaInChains LolitaInChains wrote:


Zato ne želim više skakati s djela na djelo. Trenutno ponovo citam Lolitu (whatta surprise, jel da).
Nisam citao, ali znam otprilike .. 
 

 
Originally posted by LolitaInChains LolitaInChains wrote:

Dada, Majstora i Margaritu takodjer na to-read listi...
Hm . .zanimljiva prica . .ima dosta toga unutra. Paralelna prica o Ponciju Pilatu, aluzije na Staljina i tadašnji režim .. zanimljivo. Meni osobno taj stil nije nešto "sjeo", kao što mi nije sjeo niti južnoamericki magicni realizam (npr. Marques).
 

 
Originally posted by LolitaInChains LolitaInChains wrote:

Gledala i ja Bitter moon Wink Hugh Grant, a Polanski je pa je valjda ekranizacija djela na razini. I još jedno djelo na mojoj listi pa jedva cekam usporediti. Inace, ne volim pogledati nešto prije no što procitam. Mislim da ce famozna trilogija Stiega Larssona biti još jedna ekscepcija. (Btw. švedska verzija mi je izvrsna, toliko da za sad ni ne želim pogledati Amere niti mi se glumci svidjaju)
Meni je Švedska trilogija super, americku nisam gledao .. romane mi je sada nekako bezveze citati .. radije citam Nesboa .. 

A na popisu imam još gomilu toga ... samo vremena ne :(
Nesbo: sve što još nisam
de Botton: Statusna tjeskoba, Umijece putovanja
Trojanow: Sakupljac svjetova
Lodge: Razmjena i Misli...
Abercombie: Zakon oštrice
Kovac: Grad u zrcalu
Lyndon: Potraga za sokolom 
.. itd. 


Edited by gordan72 - 30 Sijecanj 2013 at 03:31
Back to Top
louis dufresne View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Listopad 2012
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote louis dufresne Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2013 at 14:09
"Prvi mi je Frederic Beigbeder, sad za par dana." 
Moram se ubaciti. :-) Meni je Beigbeder odlican ma koliko god bio razvikan i majstor u marketingu isto tako je jako dobar u prikazu suvremenog covjeka. Opcenito mi se svidja takva suvremena proza. mislim da sam procitao od njega sve što je prevedeno. Drag mi je i Michel Houellebecq, ali Beigbeder to piše više s pozicije insajdera. Kad ga procitaš vidjet ceš od kud "Dufresne" u nicku :-) (iako nije da se poistovjecujem baš s njim) :-)
"Kad trcim cijeli sat po svojoj pokretnoj traci, osjecam se ko neka metafora."
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2013 at 14:42
Od Hessea preporucujem Demijana. Meni je ta knjiga dosla kao narucena u jednom trenutku zivota. A inace verujem da ti ne trazis knjigu nego knjiga nadje tebe tako da skoro nista do sada nisam procitala na preporuku
Back to Top
gordan72 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 98
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gordan72 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2013 at 14:53
Originally posted by Morrighan Morrighan wrote:

Od Hessea preporucujem Demijana. Meni je ta knjiga dosla kao narucena u jednom trenutku zivota. A inace verujem da ti ne trazis knjigu nego knjiga nadje tebe tako da skoro nista do sada nisam procitala na preporuku

Ispada da je Hesse generacijski ili bolje reci pisac za odredjene životne periode.
Sidarta je bio jako popularan kad sam išao u srednju školu .. kasnije sam se (na neki nacin) našao u Igri staklenim perlama ..
Mislim da mi danas nikako ne bi odgovarao :)
Back to Top
LolitaInChains View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 25 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1290
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote LolitaInChains Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2013 at 14:56
Originally posted by louis dufresne louis dufresne wrote:

<span style="color: rgb51, 51, 51; font-family: Arial; font-size: 13px; line-height: 20px; -webkit-text-size-adjust: none; : rgb255, 246, 238;">"Prvi mi je Frederic Beigbeder, sad za par dana." </span>
<span style="line-height: 20px; -webkit-text-size-adjust: none;">Moram se ubaciti. :-) Meni je Beigbeder odlican ma koliko god bio razvikan i majstor u marketingu isto tako je jako dobar u prikazu suvremenog covjeka. Opcenito mi se svidja takva suvremena proza. mislim da sam procitao od njega sve što je prevedeno. Drag mi je i Michel Houellebecq, ali Beigbeder to piše više s pozicije insajdera. Kad ga procitaš vidjet ceš od kud "Dufresne" u nicku :-) (iako nije da se poistovjecujem baš s njim) :-)</span>


Zanimljivo, Houellebecqa voli i taj moj stariji, pametan frend, od kojeg je i dosla preporuka i za Beigbedera i za Brucknera. Tak da ocito imaju nesto zajednicko u svom modernom stilu. Konkretno prvo mislim procitati "Ljubav traje tri godine". Looking forward to it!

A jel posudite djela ili kupujete? Ja sam znala da ce Bruckner biti intrigantan (svakako preporucujem "Kradljivce ljepote") pa si kupila par knjiga. No, sad mi bitniji whey
Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren.
Back to Top
LolitaInChains View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 25 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1290
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote LolitaInChains Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2013 at 15:03
Tak je, knjiga nadje mene.

Nesbo mi je stajao mjesecima kod glave - kreveta, no pocela citati i nesto me odvuklo, bezveze. Ali svakako budem, radi se o "Davoljoj zvijezdi".

Kaj se tice perioda zivota - dva djela iz srednje koja obavezno mislim ponoviti su realisticki "Zlocin i kazna" i naturalisticka "Therese Raquin"!
Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren.
Back to Top
gordan72 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 98
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gordan72 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Sijecanj 2013 at 15:18
Meni su od Dostojevskog bolji Braca Karamazovi ..

A ponoviti cu svakako Andricevu: Na Drini cuprija i Mannovu Carobnu goru
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.