New Posts New Posts RSS Feed - Ozljeda koljena - vjezbe, suplementi, itd
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Ozljeda koljena - vjezbe, suplementi, itd

 Post Reply Post Reply
Author
Klementina View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Sijecanj 2015
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Klementina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Ozljeda koljena - vjezbe, suplementi, itd
    Posted: 27 Sijecanj 2015 at 08:55
Evo mene sa jos pitanja... Embarrassed

Citam da su neki od vas imali problema sa koljenima, pa i operacije. Vasa iskustva i savjeti su vise i nego dobrodosli.  Meni je prije nove godine iskocilo koljeno, preliminarna dijagnoza ortopeda je ozljeda meniska i ligamenata (kojih tocno nepoznato), preporuka za operaciju. Nije prvi put da mi se to desilo, makar je to stara ozljeda od koje 15-tak godina nisam imala bas ovakvih problema. Doktor me salje dalje u Lovran, gdje cu valjda dobiti kompletnu dijagnozu, ali to je tek krajem 2. mjeseca.

Vec mjesec dana ne oslanjam uopce na desnu nogu, misici su atrofirali, koljeno u blokadi i oteceno. Nekih pomaka na bolje ima sad napokon, otok nestaje, mogu opet ispruziti nogu i osjecam se kao da je samo pitanje dana sad kada cu napokon spremiti stake, ili barem jednu za pocetak.

Od fizijatra/fizikalne nista (jos?), ali nesto valjda smijem/trebam poceti raditi, ne? Tko zna sta je s ligamentima, a bez misica, sto ce dati koljenu stabilitet? Da li da odem fizijatru privatno kad me vec doktor ne salje? Sta mislite o dodatcima prehrani tipa JointAstin, pomaze li to ista? 
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2015 at 17:54
Pa ako ti je otok i dalje prisutan i tek je poceo splasnjavati i dalje se koristis stakama mislim da su ti doktori sa razlogom rekli da ne smes nista trenirati jos? Pogotovo ako ti je tesko osloniti se na nogu i tek si uspela ispruziti nogu bez puno nelagodnosti u kolenu.

Mozes eventualno otici kod fizijatra privatno da cujes drugo misljenje i da li se neki drugi fizijatar slaze sa tim da zapocnes neku fizikalnu terapiju i da li mozes u tom stadijumu nesto zapoceti, ali kada su te stvari u pitanju na tom mstu stvarno ne bih radila nista bez konsultacija lekara :) Ligamenti su ti svakako sada slabiji i kruci, ne treba juriti prebrzo na to da se jacaju misici, jer ligamenti trebaju to ispratiti, mislim da ce ti prvo raditi na tome da ti povrate pun pokret u zglobu. Svakako idi po drugo misljenje ako ne zelis cekati, znam da je uzas biti u gipsu, zavoju, i cekati da te prodje, ali sa tim stvarima treba ici postepeno kako bi se potpuno vratila funkcionalnost na zdrav nacin.

Za suplemente iskreno, dosta sam proucavala suplemente za zdravlje hrskavice i zglobova - mislim da sva ta zvucna imena nisu nista drugo do sastojaka koje imaju u sebi, samo je pitanje kako su poslozena i u kojoj meri. Za zdravlje kostiju i hrskavice pre svega su najzasluzniji Glukozamin sulfat (za jacanje vezivnog tkiva i hrskavice i stvaranja sinovijalne tecnosti oko zglobova) i MSM - ovo uglavnom prave u kombinaciji kada su u pitanju suplementi. Naravno kao i kod svega ostalog ta terapija je kontradiktorna jer neke studije pokazuju znacajno smanjenje bola i tegoba pa cak i povreda kada su u pitanju zglobovi a neke studije opet ne smatraju tu terapiju glukozaminom znacajnom niti da daje rezultate. Svakako googlaj malo glukozamin sulfat, bone and joint care i gledaj te sastojke i sta kazu za njih, ja bih uvek uzela neki obicni glukozamin nego neko fensi ime koje ima vec glukozamin samo je skuplje i zvucnije. Takodje cula sam da je GOVEDJI ZELATIN prirodno sredstvo za zdravlje zglobova i da je dokazano njegovo pozitivno dejstvo, pa istrazuj i to (ne zelim ja da ti prepricavam, mozda ti nesto pogresno prenesem, nego ti kazem samo sta sam ja sve istrazivala pa kreni od toga, mozda nadjes nesto za sebe :)

Samo sve te stvari se odnose vise na zdravlje hrskavice i otklanjanje bolova i nekih simptoma na primer artritisa i osteoporoze, ali nigde nije sto posto dokazano da bilo sta od toga moze da utice na SNAGU vezivnih tkiva. Ako znas da su vezivna tkiva u nekom predelu slabija ili generalno slabija onda je najbolji lek - pazljiv trening :) Srecno, javi sta si uradila!
Back to Top
Klementina View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Sijecanj 2015
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Klementina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Veljaca 2015 at 16:37
Pa stvar je u tome da mi nitko jos nije rekao sta smijem sta ne. Zadnjeg ortopeda sam vidjela prije 3 tjedna, i taj je bio vise ljut jer sam "nekako" (hitno) dobila vrijeme kod njega gdje se inace ceka po godinu dana , nego sta ga je bas jako bilo briga da me uopce pregleda. (vjerojatnije je ovjde slucaj kompleksa manje vrijednosti LOL). Vec sam vratila skoro svu pokretljivost u zglobu, a jos je skoro puna 4 tjedna do sljedeceg pregleda. Osjecam se kao da bih trebala nesto vec raditi, unutar sposobnosti mog koljena. Otok je nestao, ovo sto je ostalo malo na koljenu kaze doktor sada je samo izliv tekucine.
Zato pitam za tudja iskustva. Zanima me kada i kako su drugi poceli svoju rehabilitaciju. Kad mi vec doktori nista o tome ne govore, ajde barem vi koji ste slicno vec prosli, pa mi barem dajte neke nade da ovo nece jos tako dugo.. Ermm

Zanimljivo u vezi suplemenata, i u vezi zelatine - to sam vec cula! Specificno bas govedja ili bilo koja? Guglala sam dosta toga, samo tesko mi je reci da li su to samo price za reklamu, ili da li nesto od toga stvarno mozda i djeluje. :)
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Veljaca 2015 at 21:23
Pozdrav, definitivno odi fizijatru ili nekom dobrom fizioterapeutu,ponesi rtg slike i obradu koju imas,  cesto je pocetak rehabilitacije i rada vrlo bitan, riskiraj par sto kuna na to cist da budes na miru. Suplementi su bacanje love, nece ti pomoci nista.......

Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Veljaca 2015 at 23:48
Ovo što ti Pheonix kaže...nemoj se zafrkavati.
Back to Top
Klementina View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Sijecanj 2015
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Klementina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Veljaca 2015 at 10:13
Evo, zasad samo hodanje i par vjezbica bez opterecenja koje mi ne mogu naskoditi bez obzira na stupanj ostecenja cegagod, ali malo mi je toga. :D 
Ocito da je najbolje pocekati da dobijem kompletnu dijagnozu, pa onda vidjeti koliko cega mogu i smijem i u kojem taktu. 
Brojim dane do iduceg ponedjeljka..
Back to Top
Wustenfuchs View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Ožujak 2015
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Wustenfuchs Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Rujan 2017 at 11:37
Pozdrav. 2012. sam operirao prednje kriznje ligamente (ACL) i otada je sve bilo u redu do prije 2 tjedna, kada sam opet ozlijedio isto koljeno (nogomet). Ovoga puta se radi o lateralnim ligamentima (LCL) no simptomi su bolji nego kod ozljede ACL-a (tada praktički nisam mogao stati na nogu zbog nestabilnosti, a sada sam barem uspio samostalno odšepati s terena ). Otada je prošlo 2 tjedna, ''otok'' je dosta splasnuo i čekam magnet jer nisu sigurni jesu li ligamenti pukli ili ne. Ono što mene zanima je li se netko ''susreo'' s ovakvim tipom ozljede, mislim na LCL, i kakva su iskustva: Naime, ja bi se trebao vratiti raditi za cca 10 dana, a posao mi je puno hodanja, vožnja autom i sl. Nije fizikalija kao bauštela ili skladište (najveći napor mi je hodanje) ali nije ni uredski. Je li pametno riskirati? Inače, noga je bolje, stabilnost u većini imam, jedino se noga vuče što estetski ne izgleda lijepo ali to nije toliko bitno, čisto napomene radi. Štake sam odbacio nakon tjedan dana (da ovo moj ortoped čita bi me vjerojatno zajedno s tim štaka namlatio, ali dobro ) ortozu sam koristio par dana isključivo kod spavanja ( jer kad sam prvi put u snu pomaknuo nogu, od bolova sam požalio što sam se rodio ) i to je to uglavnom. Led naravno svakodnevno koristim. Oprostite na dužini posta, no s obzirom da je tema ozljeda tj. zdravlje, smatram da bi svaka informacija dobro došla pa makar bila i bedasta (kao i neke moje vjerojatno Hvala Vam unaprijed na odgovorima.. Zdravi bili!
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Rujan 2017 at 23:49
Wusten..., kako si već imao problema sa ligamentima, vjerojatno znaš osnove, da se jako teško oporave zbog smanjenog krvotoka. A i nemoguće je bilo što reći bez poznavanja prirode i mjere ozljede. Mislim da odbacivanjem štaka nisi ništa dobro napravio, oporavak ligamenata je sasvim drugačiji nego kod povreda mišića ili kostiju neka istegnuća čak zauvijek ostaju. A kako nisi profi sportaš i ne možeš dobiti takve tretmane kao oni, trebao bi zaboraviti nogomet, ili ćeš opet dočekati neku novu trajniju ozljedu... Tko god imao sličan problem, teško je vjerovati da je i njegova ozljeda ista kao tvoja, pa samo navodi na pogrešna očekivanje, zato je bolje da ti na pitanje odgovori profesionalac. Sorry :(
Back to Top
Wustenfuchs View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Ožujak 2015
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Wustenfuchs Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Rujan 2017 at 15:44
Pozdrav još jednom. Evo mali update. Najprije hvala na odgovoru...Dalje, Priroda ozljede je takva da je došlo do istegnuća laterlalnih ligamenata i također je ozlijeđen menisk, no ne strašno.Terapija je i dalje led i mirovanje, hvala Bogu, operativni zahvat neće biti potreban. Inače, nogomet i ostale sportove (izuzev plivanja i teretane) naravno da mogu zaboraviti, čisto i zbog informacije od specijalista da mi je koljeno načeto te da se, citiram, ''ne zajebavam više'' ukoliko mi to nije posao.
Jasno mi je da su ozljede individiualizirane, i da naravno ovisi od osobe do osobe, ali čisto smatram da slična iskustva mogu biti od određene pomoći. Naravno, ne kao jedini izvor informacija ali kao nešto '' sa strane'' mogu biti korisne..
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Rujan 2017 at 23:03
Nema na čemu Wusten, nažalost sam i sam mislio što ti je rekao specijalist, mada je on bio "jezgrovitiji" :) A hoćeš li uspjeti izbeći operativni zahvat, najviše ovisi o tebi, znam dosta ljudi koje je to dočekalo nakon par desetljeća od povrede... Moraš naučiti drugačije koristiti nogu i neke mišiće nogu od gležnja do kukova, da u svakodnevici što manje opterećuješ koljeno. Upoznao sam i neke sportaše iz borilačkih sportova koji su zahvaljujući tome nastavili karijeru i bez ligamenta, no to su rijetki slučajevi, ali mogućnost postoji. No moraš naći zaista dobrog fizioterapeuta koji će te tomu naučiti.
   Da, sad mi je jasno što si htio, nije mi bila namjera da te potcjenjujem, ali znaš i sam kakva je većina...
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.