New Posts New Posts RSS Feed - trcanje ???
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

trcanje ???

 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>
Author
LolitaInChains View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 25 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1290
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote LolitaInChains Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Travanj 2012 at 23:05
HIIT najefikasniji
Back to Top
Angelis View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 17 Travanj 2012
Location: Split
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Angelis Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Travanj 2012 at 17:04
trcis svaki put koliko mozes i onda ces vidit male pomake. tesko je ufff. al savjetujem da provas nesto drugo,mozda aerobik li pilates???
Back to Top
katniss View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Travanj 2012
Status: Offline
Points: 279
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote katniss Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Kolovoz 2012 at 11:39
ljudi jel može par savjeta za pocetak trcanja? puno hodam, i sad sam par puta ubacivala trcanje, al kako imam problema sa zglobom i ligamentima to je bilo poslije dosta bolno.. kako da pravilno ubacim intenzitete, da lagano kombiniram hodanje i trcanje? i netko mi je pricao da je pravilno po prstima trcat a ne cijelim stopalom? jel ja kolko god se trudila to napravitt uvijek se ulovim nakon par koraka da trcim punim stopalom? 

i da , disanje, negdje sam citala da je pravilno svaka 3-4 koraka udisaj, pa izdisaj, sve na nos? 

ako ima tko kakove lijepe rijeci, nova sam u trcanju ne bi htjela da se povrijedim, ili ligamente još bolje natucem poradi neznanja :( 
fala Embarrassed
This is not goodbye, this is bonjour!
Back to Top
Maratonac View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Maratonac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Kolovoz 2012 at 18:11
A kako trcis (zelis trcati)? Kojim intenzitetom? Tempom? Kilometraza? Koliko cesto? Imas li opremu? Koju?

Ovo sa stopalom nije tocno. Tehnike trcanja su dobro objasnjene na webu. Koju tehniku odabrati ovisi o odgovorima na pitanja.

Disanje ovisi o pitanjima gore. Sve na nos? :)

Prvo poceti s 2 tjedna brzog hodanja. Pa 2 tjedna kombinacije. I onda 2 tjedna trcanja. Nakon toga se postepeno moze pojacavati tempo i kilometraza. Sto i koliko povecavas ovisi opet o odgovorima na gornja pitanja.

I ne zaboravi zagrijavanje i istezanje prije trcanja i cooldown nakon trcanja.

Edited by Maratonac - 12 Kolovoz 2012 at 18:13
Back to Top
katniss View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Travanj 2012
Status: Offline
Points: 279
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote katniss Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Kolovoz 2012 at 20:14
ma hodam dosta puno, i to brzo.. htjela bi 2-3 puta tjedno ukljucit u to hodanje trcanje... a prehodam nekih 6-7 km nije mi problem u sat vremena ako bi trcala smanjila bi kilometražu u pocetku na neka 5.5 km dok ne dodjem do bolje forme... 
na mobu preko gps-a imam aplikaciju za sva potrebna mjerenja, kilometraža, brzina, jedino nemam onaj uredjaj za puls srca.. 
tenisice su možda problem imam ovakve, dosta su cvste, možda bi trebale neke mekanije ? 
sad me zanima dal da tipa 500 m hodam, pa 200 m trcim.. do sad sam kak sam osjecala, hodam hodam, pa zatrcim, kad se umorim, zadišem (astmaticar sam :-/) nastavim hodat dok ne povratim dah i tako opet.. 

zbog toga i pitam za disanje, kako da si olakšam Wink da ne gubim tolko dah i zadihavam se Confused 
This is not goodbye, this is bonjour!
Back to Top
Maratonac View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Maratonac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Kolovoz 2012 at 22:01
Da li je problem zgloba i ligamenta posljedica sporta?
5.5km je za pocetak velika kilometraza. Vjerujem da ju mozes pretrcati, no nije stvar u tome. Stvar je sto moras postepeno navikavati zglobove i ligamente na trcanje. A za njih je kao pocetna duzina 5.5km mnogo. Imaj jednu stvar na umu; Ozljede u trcanju nisu ceste. No kad se dese, tada ce te ili mjesecima sputavati od optimnih rezultata ili ce te na mjesec dana izbaciti sa staze. I u vecini slucajeva su vezane uz ligamente i zglobove. Zato, polako i postepeno (iako sigurno mozes pretrcati 5.5km). Predlazem da krenes s 2km (50% trcanje, 50% hodanje) - 2x tjedno, barem prvi tjedan. A onda povecavati (obicno se ne povecava za vise od 5-10%, ali kod manjih duzina mozes pokusati i sa malo brzim povecavanjem). Kojim tempom i u kojim intervalima, ovici o ciljevima.

Sto se tice tenisica, osnovni odabir mozes nac na:http://www.runnersworld.com/shoeadvisor (na istim stranicama mozes pronaci i neke od programa trcanja).
Kad dobijes neki uzi izbor, odi ga isprobati u neki ducan. Ja predlazem da su sto vise prozracne i da ne uzmes one najlakse. Ovakve ce te bolje sluziti tijekom jeseni i zime.

Sto se tice disanja, razumijem te. I ja sam astmaticar. Meni pomaze brojanje koraka. Odredjen broj koraka udisem, odredjeni broj koraka izdisem. Koliko koraka - ovisi o intenzitetu. No nastojim imati sporije udisaje i brze izdisaje. Nos, usta, sto god bolje funkcionira bolje za tebe i olaksava astmu.

Edited by Maratonac - 12 Kolovoz 2012 at 22:05
Back to Top
katniss View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Travanj 2012
Status: Offline
Points: 279
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote katniss Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Kolovoz 2012 at 02:25
hvala ti puno kaj si uzeo vremena i sve mi objasnio Wink
ma nisam ni mislila da pretrcim 5,5 km odma, daleko od toga, nego da primjerice hodam oko 4 km i 1,5  trcim, pa onda to kroz tjedne povecavam dok ne dodjem da trcim više nego li hodam, onda bi još povecala hodanje i tako okolo naokolo dok ne bi došla neka dobra kondicija i forma da u komadu onda dodjem do tih 5 km cistog trcanja ;)

a kaj se tice zgloba i ligamenta, imala sam s 14 godina jako veliko istegnuce igrajuci košarku pri krivom doskoku, na rubu puknuca, langeta prvo, pa gips sve skupa oko mjesec i pol dok se to nije ustabilo pa rehabilitacija.. i tako me taj ligament zna još uvjek zezat, npr pri krivom doskoku odma zaboli Cry  
stavit cu elasticni zavoj pod carapu kad cu ici hodat/trcat da to drži malo. 
zato me zanima da ne bi se to kaj povrijedilo još, al vjerujem da uz pravu tehniku i pažnju ce sve biti okej Wink

i ovo za udisaje cu probat naci neki dobar tempo koji ce mi odgovarat. najgori mi je hladni zrak, cak sparinu podnesem, al od hladnog se odmah gušim , jel i tebi to problem? 


Edited by katniss - 13 Kolovoz 2012 at 02:25
This is not goodbye, this is bonjour!
Back to Top
Maratonac View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Maratonac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Kolovoz 2012 at 07:21
Hladnoca mi je bila veliki problem. Zimi bi vjezbao u dvorani. No ove zime sam uveo treninge na otvorenom (trcanje u 6 u jutro, 5x tjedno + podnevni treninzi trcanja). Zbog astme sam u pocetku morao prekidati treninge. No nakon mjesec dana je astma gotovo nestala. No i bitan faktor je sto sam za vrijeme trcanja 100% fokusiran na srce, pluca i korake.
Back to Top
Ivan1986 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 26 Srpanj 2012
Status: Offline
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ivan1986 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Kolovoz 2012 at 11:34
Na pocetku netreba zuriti-da ne bi odustala.Trci koliko mozes pa hodaj i tako par puta.(Makar prvi put pretrcala par puta po par sto metara).Previse forsiranje znaci odustajanje.Pocetak je najtezi i imat ces puno otpora.Pogotovo ako trcis ujutro prije posla,faxa ili cega vec.Sam po sebi znam da je puno lakse trcati kada se pravilno hranis.Tijekom trcanja tijelo ti definitivno daje signale pa ces znati kako se hranis.Jesen dolazi i sada cemo tek vidjeti ljetni napredak.Ako tek sada kreces-sretno i dr'z se jer prvi mjeseci su najtezi:).
Procitaj moj blog o trcanju i vidjet ces da sam u pravu sta se tice trcanja sa nekim.Htjeo bi jos dodati da se na pocetku ne brini za tempo,kilometrazu,uzbrdice,HIT treninge,fartleke i slicne programe jer si ti tek na pocetku.Zamisli si kucu i ispred nje je bazen.Ti ces tek pocet plivat u njemu a ispred tebe je pogled na ocean gdje ces jednog dana i plivati!.
Sta se tice tenisica maratonac ti je dao dobar putokaz.100 ljudi sto cudi pa tako i tenisice.Stvar je u vlastitom odabiru.Jednom kada ces trcati kao i mi pravi trkaci mjenjat ces tenisice svaka 2-3 mjeseca.Naravno nisu niti jeftine al tebi ce ziher trajati jer si tek pocetnik i investicija ce se isplatiti.Nazalost dobre tenisice su obavezne.;).
Back to Top
katniss View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Travanj 2012
Status: Offline
Points: 279
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote katniss Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Kolovoz 2012 at 12:33
Originally posted by Maratonac Maratonac wrote:

Hladnoca mi je bila veliki problem. Zimi bi vjezbao u dvorani. No ove zime sam uveo treninge na otvorenom (trcanje u 6 u jutro, 5x tjedno + podnevni treninzi trcanja). Zbog astme sam u pocetku morao prekidati treninge. No nakon mjesec dana je astma gotovo nestala. No i bitan faktor je sto sam za vrijeme trcanja 100% fokusiran na srce, pluca i korake.

da, to je i kanim pazit, na disanje pogotovo.. od plivanja su mi se pluca malo popravila i proširila valjda, al u ovom svom velegradu di ivim nemam bazena pa pauziram Confused jedino kaj sad dolazi divna i predivna ambrozija pa cu morat pripazit gdje trcim Confused

hvala na savjetima, procitat cu i tvoje blogove, pa cu se javit kroz koji tjedan sa nadam se dobrim rezultatima. a tenisice cu nabavit kroz koji tjedan kad cu ici u zagreb, prošvrljat po ducanima da nadjeme neke koje ce mi biti dobre Wink

This is not goodbye, this is bonjour!
Back to Top
victory View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Kolovoz 2012
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote victory Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Kolovoz 2012 at 19:33
Samo da se nadovežem u vezi tenisica, cijelo vrijeme (znaci i zimi) trebala bi trcat u pravim tenisicama za trcanje, ove tvrde ne ublažavaju udarce...ja imam one klasicne, ali nova serija nike tenisica je isto super, najbitniji je mekan djon, a ljeti i prozracnost.Što se disanja tice ili nos/usta ili samo na usta, atleticari inace dišu samo na usta.


Edited by victory - 13 Kolovoz 2012 at 19:38
Back to Top
Ivan1986 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 26 Srpanj 2012
Status: Offline
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ivan1986 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Kolovoz 2012 at 10:02
Victory ovisi o dionicama.:).....
Back to Top
katniss View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Travanj 2012
Status: Offline
Points: 279
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote katniss Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Kolovoz 2012 at 10:37
evo jucer sam odradila po kvartu 3 kruga od 1160 m, u svakom krugu 400 m trcanja u komadu ostalo brzo hodanje.. trajalo je manje od pola sata Wink

omotala zglob elasticnim zavojem, disala pravilno, skoncetrirala se na korake i bilo mi je fantasticno poslije, baš sam zadovoljna, hvala na svim savjetima, veselim se iducem treningu Wink
This is not goodbye, this is bonjour!
Back to Top
Maratonac View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Maratonac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Kolovoz 2012 at 11:17
Super! Imas i zajednice/skole/klubove trcanja koje trcanje ucine jos zabavnijim Thumbs Up
Back to Top
s4le96 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Srpanj 2012
Status: Offline
Points: 20
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote s4le96 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Kolovoz 2012 at 22:55
svaka cast ajmo sutra probaj 3 ipo kruga pa 4 kad mislis da si spremna probaj izdrzati! svaka cast :D
Back to Top
katniss View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 12 Travanj 2012
Status: Offline
Points: 279
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote katniss Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Kolovoz 2012 at 22:50
Originally posted by s4le96 s4le96 wrote:

svaka cast ajmo sutra probaj 3 ipo kruga pa 4 kad mislis da si spremna probaj izdrzati! svaka cast :D
evo jucer sam odradila isto kao i onda, sutra cu isto 3 kruga, a iduci tjedan cu probat 4 kruga, u svakom 400 m trcanja, i onda cu kroz tjedne povecavat trcanje, na 500m, pa na 600 ;) javit cu kako ide.. 

jest da me zglob malo zateže danas Confused al sredit ce se to Wink
This is not goodbye, this is bonjour!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.