New Posts New Posts RSS Feed - D: Sve što trebate znati o lumboischialgiji odnosno išijasu
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Sve što trebate znati o lumboischialgiji odnosno išijasu

 Post Reply Post Reply
Author
Amiketa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 54
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Amiketa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: D: Sve što trebate znati o lumboischialgiji odnosno išijasu
    Posted: 04 Travanj 2013 at 05:48
Svi komentari na temu: Sve što trebate znati o lumboischialgiji odnosno išijasu

Ugodno informativan tekst. Vježbe pod rednim brojem 9 i 10 ne bih preporucio. Pogoto ne za laike.Sve vježbe treba raditi sa terapeutom jer i njabolji lijek može postati otrov ako se ne koristi dobro :-)
Centar za promicanje zdravlja Miketa
        http://www.centar-miketa.hr
Back to Top
Amiketa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 54
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Amiketa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Travanj 2013 at 05:57
U literaturi se uglavnom koristi izraz LASEQUE / LAZARIC TEST.Zapravo oba autora imaju isti test. Ova fotografija gore prikazuje Dr.Lee Burtona kako radi FMS i to Active Straight Leg Raise. Osobono kada radim test onda klijentu pridržavam lagano nogu jer Ischialgia zna biti jako bolna. 5. Piriformis sindrom = spada u pseudo ischilagie :-) Ima isti simptom ali je mehanika uzroka drugacija.
Centar za promicanje zdravlja Miketa
        http://www.centar-miketa.hr
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Travanj 2013 at 13:10
Prepisujem ocjenu od Amikete, simpaticno informativan clanak, kao i ostali iz serije, za sve nas koji nismo terapeuti ili ne poznajemo dovoljno probleme sa kicmom i slicne. Da bolesnici ne bi sami sebe vježbali, dio "Terapija i specificne vježbe odreduju se za svakog pacijenta posebno" bi trebalo ogromnim slovima napisati. Dodao bih da spondilolisteza može nastati i od sportskih trauma, cesta je kod gimnasticara i hrvaca. Problem ne mora biti odjednom, nego može biti kumulativna posljedica niza mikrotrauma ili i nepravilnog izvodenja vježbi, prošecite po fitness centrima i pogledajte, od iskoraka, cucnja... pa do dizanja iznad glave, užas i živjeli treneri(mada dio mog komenta ide za clanak o križobolji, pišem ovdje). Razlog više da radite sa zbilja izvrsnim trenerom. Jezgrovite i odlicne preporuke za izradu programa vježbi daje http://www.backfitpro.com/pdf/selecting_back_exercises.pdf ali bez opisa vježbi, možda i bolje tako, jer se cak i nacin izvodenja iste vježbe mora prilagoditi odredenom slucaju, i opet prepisujem od Mikete, lijek može biti otrov, i ciniti nepovratnu štetu. Za piriformis sindrom, na žalost ga ni neki lijecnici nisu voljni ili sposobni prepoznati, pa pacijentima kompliciraju život, a uglavnom se može jednostavno izlijeciti. Muškarcima preporuka da ne nose novcanik u stražnjem džepu hlaca, može prouzrociti probleme sa piriformisom.
Back to Top
kamikaza View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 05 Travanj 2013
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kamikaza Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Travanj 2013 at 05:02
A teretana i ishjas?!!!!Po svemu gore navedenom imam ishijas,ali nastavio sam ici u teretanu.ali svako malo osjetim bol iz donjeg dijela leda kroz nogu do zgloba.
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Travanj 2013 at 09:36
kamikaza, uzmi s rezervom, nisam lijecnik :) Ali imao sam isti problem,i osjecaj trnjenja, povremeno zbog povecanog tlaka na kicmu(ali može biti više uzroka),hernija diska ili disk bulge, posjeti lijecnika, meni je magnetska rezonancija dala odgovor. U svakom slucaju moraš vježbanje prilagoditi tomu prije nego što nastane veca šteta.
Back to Top
Ana64 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Rujan 2013
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ana64 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Rujan 2013 at 06:14
Ja se slazem sa vama da masaza jako pomaze protiv bolova. ja sam masaz therapist i ima dosta klijenata sto mi dolaze sa istim problemom. i vjerujem da masaza pomaze. takodje sam imala isti problem pre mnogo godina. ali nisma znala o tome nazalost nista. kada sam pocela da idem na masazu dvaput nedeljno moj problem je nestao
Back to Top
fiumana View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Listopad 2013
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fiumana Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Listopad 2013 at 01:19
Vec 3 mj. imam bolove u nozi od kojih ne mogu spavat. Nisam išla na pregled, sve cekam da samo prode, ali nikako... Po gore navedenim simptomima cini mi se da je rijec o piriformis sindromu. Iver, molim te, možeš li mi reci kako si mogu pomoci, napisao si da se može jednostavno izlijeciti.
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Listopad 2013 at 01:50
fiumana, baš gledao forum :)
pretpostavljam da si vec bacila pogled na anatomske karte, pa znaš gdje je piriformis i koji su simptomi upala. Nisam doktor, pa mogu samo reci što je meni i nekim frendovima pomoglo. da ne objašnjavam na slijepo, imaš na youtubeu hrpu vježbi za piriformis stretching(google), a tome sam dodao masažu sa teniskom lopticom, ili još bolje tvrdom lopticom za kucne ljubimce, tj ukrao od pasa :) Sjedneš na lopticu, na onu stranu koji piri... je upaljen, pronadješ tu bolnu tocku-površinu i vrtiš se u tom položaju oko bolne tocke sjedeci na lopti. U pocetku dosta boli, ali za par dana bol se smanjuje.Kad spavaš tj htjela bi, pomaže ako staviš jastuk ili slicno ispod koljena. Ako te kod stretchinga i masaže loptom ne boli, vjerojatno nije piriformis. Naravno da bi bilo ok popricati i sa pametnim lijecnikom, ali ti ne mogu na žalost nikog preporuciti. Moje iskustvo je bilo da ili znaju manje od mene(u što je teško vjerovati), ili su namjerno prešucivali dijagnozu da bi uzeli lovu za terapiju, bio kod više njih, ja sam nevjerni Tomo pa nikad ne vjerujem samo jednom, loše iskustvo :)
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Listopad 2013 at 11:33
fiumana, otprilike mi je ovo bilo najkorisnije : za moj slucaj najbolje istezanje, što ne znaci svakome
http://www.youtube.com/watch?v=8oPHrX_oALk
i ovo je masaža sa foam rollerom, ali mislim da je sa tvrdom loptom efikasnije
http://www.youtube.com/watch?v=hNBpcuOrCIs

Back to Top
fiumana View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Listopad 2013
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fiumana Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Listopad 2013 at 02:09
Iver, hvala ti na odgovoru. Vidjela sam vježbe, radim neke od njih i iznenadena sam kako mi naglo ide na bolje. Vec prvu noc sam spavalaaaa!!! Zasad još nisam nabavila lopticu, al vidim da mi nece ni trebati :) Hvala ti, puno si mi pomogao!
Back to Top
zpetra View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Listopad 2014
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zpetra Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Listopad 2014 at 11:10
Ove vježbe koje su navedene gore na slikama mnogo pomažu u smanjenju tegoba, odlicno! I ove vježbe što je iver dao su isto super! Išijaš je jako zeznuta stvar i zna biti jako neugodno, mene osobno jako ometa u obavljanju svakodnevnih obaveza :( Da li netko može preporuciti nešto za [url=http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/25838/Lijecenje-boli.html]otklanjanje boli[/url] ? Hvala
Back to Top
slavci View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Ožujak 2017
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote slavci Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Ožujak 2017 at 13:33
Clanak je odlica.Vježbe i savjeti fantasticni! Mnogi lijecnici bi mogli uciti od vas.Samo dva dana ove vježbe olakšale su mi bol i odlazak na posao.Neagresivne i ucinkovite.Bravo.Hvala!
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.