New Posts New Posts RSS Feed - Kombiniranje hrane (Trophology)
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Kombiniranje hrane (Trophology)

 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
zika View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 16 Lipanj 2010
Location: Jamaica
Status: Offline
Points: 3015
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zika Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Kombiniranje hrane (Trophology)
    Posted: 05 Prosinac 2010 at 18:36
O samom kombiniranju hrane postoje mnoge teorije, a ljudi odbijaju prihvatiti "nove nacine" (pravilne) prehrane zbog vec odavno stecene navike i prihvacenog trenda jedenja poput mesa, krumpira i kruha u istom obroku i u tome ne vide ništa krivo ni loše.

Takvim "lošim" kombinacijama hrane moguce je stvaranje mnogih tzv.alergija; na samom licu covjeka možete ocitati kakvu prehranu ima, po koži. Npr.osoba koja ima tamne krugove oko ociju, loši ("sivi") ten, zna se da ima lošu probavu.

Da ne dužim previše; osobno se držim Ayurvedanskog nacina kombiniranja hrane koji izgleda ovako(nemojte da vas Ayurveda zbuni; ona je danas samo prevedena na moderan rjecnik; npr.ono ektomorf, mezomorf i endomorf su kapha, pitta i vata; svi smo drugacije konstitucije i zato jedan jelovnik jednostavno ne može odgovarati svakome nego osoba mora pronaci što tocno njemu odgovara):



tablica kombiniranja hrane - š. strana
tablica kombiniranja hrane - 2. strana

PRAVILA:

š. Ne kombinirati ciste masti (poput maslaca, vrhnja, ulja) s namirnicama koje imaju vecu kolicinu škroba u sebi (krumpir, riža, tjestenina, kruh, žitarice, "cokoladice") u nijednom obroku.
Znaci, ovo je vec svima poznato - UH+M = NE
Ovo pravilo ne kaže da se treba ukloniti masnoce ili ugljikohidrate iz jelovnika, samo ih se treba jesti u razlicitim obrocima (to ide u korist one price koju smo spomenuli o prehrani "prvog covjeka" kod Rahx).
Masti se jedu uz meso ili s bilo kojim drugim proteinom - jaja, riba, sir. One s tim moraju ici u kombinaciji!
2 tipa probave - za proteine je potreban kiseli medij, a za ugljikohidrate lužnati!

*Protein je najvecim djelom u želucu ragrađen kiselinama, a pepsin djeluje samo u takvom mediju, kad protein i pepsin dođu do tankog crijeva, u isto vrijeme se pocinju razgrađivati masti koje oslobađaju dovoljno masnih kiselina kako bi produžile djelovanje pepsina i probava proteina bi bila dalje nastavljena
(nadam se da je sad jasnije ono zašto se prije spavanja uzimaju proteini i masti)



2.Ne kombinirati kiseline i ugljikohidrate - nemojte uzeti sok od narance, limunadu, ocat u obroku koji sadrži šecere i škrob.
Kombinacija da se s žitaricama, tostom i dr.uh pije sok od narance nikako nije dobra (ono što se može vidjeti u filmovima najcešce :/).

*Mnogi kombiniraju npe.sok od narance s škrobima bez da se osjecaju loše; cinjenica je da svaki put kada to ucinite otežavate svojoj probavi i dobivate manje iz hrane (kao da danas i nema dovoljno malo) i tako si štetite; samo tijelo ima fantasticnu sposobnost prilagodbe i takvim najgorim tretmanima! Pitanje je kako cete se osjecati 20godina od sad.



3.Ne kombinirati visokovrijedne proteine (meso, riba, jaja ili sir) s namirnicama koje sadrže veliku kolicinu škroba (krumpir, žitarice, kruh, slatko) u jednom obroku.
Ako se sjetite gore dva tipa probave, bit ce vam jasnije. Gušteraca ce morati raditi jace kako bi mogla razgraditi šecere tj.neutralizirati kiseli medij koji je potreban za razgradnju proteina. Oni neutraliziraju jedno drugo (uh+p) i tako se otežava probava. ZATO kod svakog obroka (jer danas je vrlo teško izbjeci mješanje tog dvoje) jede se povrce pod OBAVEZNO pošto ono pomaže ragradnji!



Oko ovog postoje razilaženja kod mnogih znanstvenika, jer gotovo sva hrana ima elemente i uh i p u sebi. No kasnije je utvrđeno da meso ima uh ali u obliku glikogena koji se kasnije pohranjuje u mišic.

Zbog kombinacije uh+p mnogim ljudima nedostaje kalcija u organizmu, jer se na taj nacin ne može razgraditi u potpunosti.    

*Sami loši efekti takvog nacina prehrane (samo uh+p bez povrca) ne vide se odmah; kasnije ljudi postaje više podložni mnogim bolestima i sl. Mogu se stvoriti toksini koji uzrokuju alergije - akne, astma, migrene, alergija na pelud i ostalo! Možda je ovaj nacin prehrane jedan od ostalih uzroka zašto se broj oboljelih od ovih alergija povecava.



Ostala pravila su:
- osigurajte si u danu obroke tako da dobijete sve esencijalne elemente iz ovih namirnica:
š.) meso, riba, perad (jedan ili dva obroka ovog s masti)
2.) mlijeko, kiselo mlijeko ili sir (2 caše kiselog mlijeka na dan npr.)
3.) voce (sa što manje glukoze) i povrce (dva puta dnevno ili bar jedno vece serviranje)
4.) š ili 2 žlice ulja riblje jetre (ili uzimati kroz koncentrat u tableti; u tom slucaju jesti više masnoca kako bi djelovalo u potpunosti)
5.) ako jedete ugljikohidrate puno radije pocnite uzmati zamjenu za to poput vitamina b kompleksa, kvasca i sl.

Naravno, nece nam škoditi ako nešto pojedemo s vremena na vrijeme! Ali otkako se ovako hranim, kad pojedem neki junk postane mi zlo (tipa kad odem u Mc), a prije nisam ni osjecala kad bih nešto loše iskobinirala. Više mi ni Cola ne paše ni slicna gazirana pica, ali nije mi ni žao jer zbilja nemam potrebe za time!

Ostale detaljinije tablice kombiniranja hrane:
tablica š
tablica 2
tablica 3
LiveStrong
Back to Top
AnastasiaB View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 01 Lipanj 2010
Status: Offline
Points: 1209
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AnastasiaB Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 19:53
e o ovom je trener sa zavrtnice meni govorio cini se...znaci voce bi se trebalo jesti bez proteina uz recimo...onda otpada moj omlet s posnim i vocem po ovome i zobene bez voca
Back to Top
zika View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 16 Lipanj 2010
Location: Jamaica
Status: Offline
Points: 3015
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zika Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 20:16
znam da postoje neke kombinacije tipa riža s jabukom i cimetom;

al u biti, voce se jede šh barem od svakog obroka, zasebno i to najbolje ujutro    
LiveStrong
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 20:28
  joj... meni se više nikako neda komplicirati sa tom prehranom....
Back to Top
zika View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 16 Lipanj 2010
Location: Jamaica
Status: Offline
Points: 3015
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zika Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 21:44
Originally posted by dalila dalila wrote:

 
joj... meni se više nikako neda komplicirati sa tom prehranom....




pa nije ovo ništa komplicirano, samo potvrđuje neke cinjenice koje vecina ljudi ovdje znaju i provode
LiveStrong
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 21:46
  Hmm, viš ja bi ubio za kombinaciju meso i grah, nema mi bolje kombinacije i finije........nebi je se odreko za niš na svijetu
Back to Top
zika View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 16 Lipanj 2010
Location: Jamaica
Status: Offline
Points: 3015
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zika Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 21:51
Originally posted by The Phoenix The Phoenix wrote:

 
Hmm, viš ja bi ubio za kombinaciju meso i grah, nema mi bolje kombinacije i finije........nebi je se odreko za niš na svijetu




meni je dovoljno da mi se unutra kuhaju neka dobra dimljena rebarca

ma ima tu kombinacija svakakvih, ali još nisam upoznala osobu koja se u potpunosti drži ovog a da se bavi fitnessom...

osim svoje mame , al ona je cudo sama po sebi, žena 50 god a još uvijek joj se vide trbušni, nadam se da ce tak i meni    
LiveStrong
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 21:54
  A ona se bavi fitnessom?
Back to Top
zika View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 16 Lipanj 2010
Location: Jamaica
Status: Offline
Points: 3015
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zika Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 21:55
Da, motika

LiveStrong
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 22:09
Originally posted by zika zika wrote:

Da, motika



kakva motika? skok s motkom? ne kužim
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 22:09
  Ahaaa, sorry plav sam ponekad kopa u vrtu s motikom
Back to Top
zika View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 16 Lipanj 2010
Location: Jamaica
Status: Offline
Points: 3015
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zika Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 22:17
Originally posted by The Phoenix The Phoenix wrote:

 
Ahaaa, sorry plav sam ponekad kopa u vrtu s motikom


recimo, ona je tad imala tijelo kakvo ja imam sad i sramila se mišica pošto to za cure tada nije bilo prihvatljivo; živjela je na selu i morala je stalno u vrtu radit, a sad imamo sve svoje i uzgajamo, tako da je ostala na tome, još cvijece po cijele dane... ugl.dobije me u izdržaju u zgibu kad god
LiveStrong
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 22:19
Originally posted by zika zika wrote:

Originally posted by The Phoenix The Phoenix wrote:

 
Ahaaa, sorry plav sam ponekad kopa u vrtu s motikom


recimo, ona je tad imala tijelo kakvo ja imam sad i sramila se mišica pošto to za cure tada nije bilo prihvatljivo; živjela je na selu i morala je stalno u vrtu radit, a sad imamo sve svoje i uzgajamo, tako da je ostala na tome, još cvijece po cijele dane... ugl.dobije me u izdržaju u zgibu kad god


Svaka cast!
Back to Top
AnastasiaB View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 01 Lipanj 2010
Status: Offline
Points: 1209
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AnastasiaB Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 22:22
ja neznam što da sad radim neznam još dovoljno o prehrani da mogu samostalno procijenit šta mi je bolje-ovakav režim ili onaj dosad, a ovo mi je mostly muka što je ovdje navedeno, jedino da uvedem neke elemente, recimo uh samo s povrcem jedem dakle tako i bez kruha u rucku, to bi bilo bezbolno. a i tako jedem malo uh. ali možda bih od ovog pocela mršavit pa bi bilo vrijedno nekih dragih mi kombinacija
Back to Top
zika View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 16 Lipanj 2010
Location: Jamaica
Status: Offline
Points: 3015
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zika Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 22:23
Al ona je vegetarijanka vec preko š5 godina...

al jelovnik bez mesa...uf...nemrem si zamislit nikak

LiveStrong
Back to Top
zika View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 16 Lipanj 2010
Location: Jamaica
Status: Offline
Points: 3015
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zika Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Prosinac 2010 at 22:25
Originally posted by The Phoenix The Phoenix wrote:


Originally posted by zika zika wrote:

Da, motika

kakva motika? skok s motkom? ne kužim


zaboravila sam komentar bacit na ovo:

LiveStrong
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.