New Posts New Posts RSS Feed - Balet - kako se dobiva tijelo balerine
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Balet - kako se dobiva tijelo balerine

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Balet - kako se dobiva tijelo balerine
    Posted: 05 Svibanj 2010 at 16:25
Balet



Poput joge ili pilatesa, balet je također tjelesno-umna vježba koja zahtijeva određeni trud, ali daje sjajne rezultate

Autor: Romina McGuinness/Metro World News

Gipke, vitke i naizgled bestežinske figure balerina uvijek su bile predmet zavisti. To kako one uspijevaju skakutati i okretati se bez da puste kap znoja mnogima ostaje misterijem. Metro je razgovarao s Jennifer Galardi, instruktoricom baleta u Crunch Gymu u New Yorku, o tome kako se dobiva tijelo prima balerine.

Izdužena elegancija. Baletne vježbe usmjerene su k izduživanju i oblikovanju tijela preko niza pokreta koji aktiviraju osnovne mišice. Svjesnost o tijelu i kontrola neophodni su za postizanje dobro poznatog gotovo lebdeceg kretanja i gracioznosti u baletu i eventualno toniranje mišica i izdužene figure.

Kontrola. Poput pilatesa ili joge i sam je balet tjelesno-umna vježba. Dakle, svjesnost o tijelu je iznimno važna u nastojanjima da se povežu mišici i zajednicki djeluju kako bi se izveo određeni pokret ili izdržao određeni položaj i stav. Plie, doslovno prevedeno s francuskog znaci 'cucanj', pokret je koji zaista slici cucnju i za njega je potrebna povezanost i kontrola. „Stopala su vam spojena u peti, a vrhovi su razmaknuti, zatim se pocinjete spuštati sve do položaja koji slici na neku vrstu cucnja. Dok se spuštate u taj položaj potrudite se da vam leđa budu ispravljena što je više moguce", objašnjava Galardi, „jer tako djelujete na unutarnju stranu bedara i naprezanja stražnjice ce biti ucinkovitija."

Izduživanje. Balet je usmjeren i k izduživanju mišica. Tendu je pokret prilikom kojega ispružate nogu prema van u potpunosti zbog cega ste prisiljeni istegnuti nogu koliko god je moguce. Tendu je pokret koji aktivira citavu nogu, od kukova do prstiju. „ne brinite o tome koliko možete podignuti nogu vec obratite pozornost na to koliko je možete istegnuti od tijela", kaže Galardi. Iako tehnicki ne izduljujete tijelo, dopuštate mišicima da se protegnu, što je sjajna vježba istezanja.

Kretanje poput leptira. Balet je postepena vježba koja mnoge može frustrirati, narocito ako ne uspijevaju pratiti kontrolirane korake. „To vam je kao da tijelo koristite kao alat, kao nešto što zahtijeva pozornost i snažnu tjelesno-umnu koncentriranost što mnogima predstavlja pravi izazov", napominje Galardi. Port de brass je kontrolirano kretanje i postavljanje ruku u razlicite položaje. Iskusne balerine ga izvode tako da se cine poprilicno smirenima, gracioznima i kao da ga rade s lakocom dok se u stvarnosti moraju dobro napatiti da bi ga svladale i postigle tako tecno kretanje. Svaki korak, svaki pokret u baletu je vrlo skladan - tijelo se prebacuje iz jednog stava, položaja, koraka ili pokreta u drugi.

Držanje. Barre, odnosno precka, jedini je dio opreme, pored samoga tijela, koji je dozvoljen u dvorani za vježbanje. Postavljen je otprilike u visini struka, a koristi se za vježbanje ravnoteže i vježbe držanja; može vam poslužiti i za povecanje vlastite snage i izdržljivosti. „Otvorenim dlanom morate se dobro osloniti na precku, ali je niti u jednom trenutku ne smijete obuhvatiti", objašnjava Galardi i dodaje: „Morate je iskoristiti kako biste s podigli iz kukova dok su leđa u potpunosti ispravljena i ravna i morate se oduprijeti potrebi za saginjanjem.." Galardi kaže da, dok se podižete, morate primaknuti lopatice ramena jednu k drugoj, zabaciti ramena i držati zadnjicu uvucenu (leđa ne smiju biti u luku). Tako cete otvoriti grudi i gornji dio tijela, a to ce vam pomoci da steknete osjecaj o vlastitoj visini i poboljšati držanje tijela. „sve se svodi na to kako se nosite i držite. Ako se ne saginjete naprijed i ako se ne zgrcite steci cete samopouzdanje, gracioznost i imat cete bolje držanje tijela."

izvor:metro-portal.hr
 
Imamo li ovdje baletana? Thorn, možda...
što mislite o ovoj aktivnosti?

 

Edited by Zoki
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Furai View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 05 Prosinac 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 746
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Furai Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Svibanj 2010 at 16:53
Svaka ima cast na gipkosti, koordinaciji i izgledu svakako; ali inace, nisam ljubitelj.

Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Imamo li ovdje baletana? Thorn, možda...
 
Definitivno baletan, vidi se po njemu
There are few things graven in stone, except that you have to squat or you're a pussy.
Back to Top
soner_9393 View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 3111
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote soner_9393 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Svibanj 2010 at 17:02
Originally posted by Furai Furai wrote:

Svaka ima cast na gipkosti, koordinaciji i izgledu svakako; ali inace, nisam ljubitelj.

Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Imamo li ovdje baletana? Thorn, možda...
 
Definitivno baletan, vidi se po njemu


Hahahah Zoki kralj, ja ne vjerujem
Rijeąeno na PM.
Back to Top
Ann View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 15 Studeni 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 764
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ann Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Svibanj 2010 at 17:22
Ja trenutno radim s jednim baletanom. On je vrlo poznat
koreograf i putuje po svijetu i nema naš tipican
mentalitet. To govorim stoga što je on jako nezadovoljan
sa našim HNK balerinama i po njemu su sve debele.

On živi na pilecim prsima i povrcu, uvijek kad se vidimo
pije zeleni caj. Jako je organiziran, nece preskociti
nocni san, odmor, obrok, trening. Izgleda apsolutno
savršeno!!!!!!! A njegovi pokreti su toliko profinjeni,
precizni i nježni da je to sve zaista, vrijedno
divljenja.
Vježba po 5,6 sati dnevno.

Ovo je on i balerina koja ima 40 GODINA!!!
http://www.youtube.com/watch?v=jjšsv2933Ig

Jednom smo razgovarali o tijelu, vježbi, hrani. On ne ide
u teretanu jer mu za snagu ne treba, a kaže da bi u
teretani nažalost izgubio profinjenost finih malih mišica
koji su mu potrebni za te male sitne precizne pokrete. A
snagu svakako ima i bez utega. No, za moj slucaj je
svakako bio presretan što treniram i radim na svojem
tijelu (iako nema veze s mojim poslom kako izgledam).

On je, btw, prvi gay kojeg sam upoznala u svojem životu.
Back to Top
Ann View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 15 Studeni 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 764
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ann Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Svibanj 2010 at 17:27
Inace, ja smatram da balet nije zdrava disciplina. Kad
vidim koliko puta su sve te balerine završile sa slomljenim
stopalom, koljenom i slicno...

Ali ne mogu se ne oduševiti savršenstvu pokreta i
discipline uma kod vrhunskih baletana.
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Svibanj 2010 at 17:44

Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Imamo li ovdje baletana? Thorn, možda...
što mislite o ovoj aktivnosti?

 
 

 

Back to Top
Furai View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 05 Prosinac 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 746
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Furai Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Svibanj 2010 at 17:45
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Imamo li ovdje baletana? Thorn, možda...
što mislite o ovoj aktivnosti?

 
 

 

There are few things graven in stone, except that you have to squat or you're a pussy.
Back to Top
Shiny View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 14 Veljaca 2010
Location: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Points: 129
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Shiny Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Svibanj 2010 at 18:14
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

Originally posted by Zoki Zoki wrote:

Imamo li ovdje baletana? Thorn, možda... što mislite o ovoj aktivnosti? 
 



 



strasno
"Samo ljudi najuzviąenijeg i najniľeg karaktera se ne mijenjaju."
Back to Top
Ingrid-poledance View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Ožujak 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 84
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ingrid-poledance Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Svibanj 2010 at 12:30
Ja sam plesala balet, i klasicni i moderni i mislim da je balet rudarska disciplina i osnova bilo kojeg plesa. Naravno da je teško i da ima povreda, samo s velikom ljubavlju se može biti balerina ili baletan.
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2010 at 10:17
Originally posted by Ingrid-poledance Ingrid-poledance wrote:

Ja sam plesala balet, i klasicni i moderni i mislim da je balet rudarska disciplina i osnova bilo kojeg plesa. Naravno da je teško i da ima povreda, samo s velikom ljubavlju se može biti balerina ili baletan.


Iznesi nam svoje iskustvo, koje vježbe se moraju raditi i što je bitno ako netko želi postati baletan ili balerina?
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2010 at 20:57
Divim se Baletskim plesacima i njihova tela i sam ples mi je apsolutna perfekcija! Nazalost mislim da se potpuno tim plesom moze ovladati jedino ako se jako rano sa istim pocne...I sigurno da je za balet potrebna izuzetna disciplina buduci da su napori kojima se telo izlaze...neverovatni i da je potrebna bukvalno, nadljudska snaga da bi se balet izdrzao ((:

Hvala svim ljudima koji se bave baletom sto postoje, barem tako mogu da uzivam u njemu kad vec sama nisam imala srece da se bavim njime!
Back to Top
Ingrid-poledance View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Ožujak 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 84
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ingrid-poledance Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Svibanj 2010 at 22:47
Baletom se treba poceti baviti jako rano ako se želi postati balerina. Treba imati i neke tjelesne predispozicije i talent ali to je samo š0% uspjeha,a ostalih 90% cini rad. Vježbe se izvode dijelom na štapu, dijelom bez njega. Svaki sat pocinje s vježbom plie u 5 pozicija. Pa zatim idu ostale vježbe. Na sredini (bez štapa) izvode se uglavnom plesne kombinacije. U klasicnom baletu nose se "špice"- papucice koje u prednjem dijelu imaju gips i zato su tvrde pa se u njima može stajati na prstima. Ponekad sam imala krvave žuljeve :).
Povrede su najcešce uzrok kratkog plesackog staža.
Mislim da je klasicni balet najbolja podloga za bilo koju vrstu plesa. A samodisciplina i perfekcionizam plesaca ih uvijek guraju dalje i više.
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Svibanj 2010 at 10:37
Negde sam citala da uglavnom znaju biti jako kriticni u baletskim kompanijama - i nekim skolama, mislim da je bila prica- kada je u pitanju izgled i da znaju otpisati mnoge dobre balerine zato sto ne ispunjavaju neke njihove kriterijume sto se tice fizickog izgleda...Npr. ako su mnogo visoke ili mnogo niske(zavisi sta koja kompanija trazi), ako npr. imaju prilicno ravna stopala ili ako nemaju cuvenu hiperekstenziju koja daje taj prepoznatljivi izgled baletu...I jos gomilu stvari koje spadaju pod ''brutalno surovu i zahtevnu estetiku Baletskih plesaca ((: ''

Mada opet, kada pogledate, ima toliko predobrih i divnih balerina koje su medjusobno sve razlicite konstitucije, ali to nista ne znaci, jer su prosto u tom plesanju - vrhunske!
Back to Top
karategirl View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Sijecanj 2010
Status: Offline
Points: 41
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote karategirl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Svibanj 2010 at 20:15
 ...jel netko možda zna gdje ima neki tecajevi baleta za š4-godišnjake..??
Back to Top
mesek View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 04 Svibanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1229
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mesek Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Lipanj 2010 at 08:52
imao sam balerinu

jel se to racuna?

Back to Top
Prasica View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Srpanj 2010
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 39
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Prasica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Kolovoz 2010 at 09:38
 U pocetku se vježba u mekim baletnim papucama i ne stoji se na prstima, tek se kasnije prelazi na papuce s gipsanim umetkom. Balet je odlicna osnova za mnoge druge plesove.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.