New Posts New Posts RSS Feed - FAQ - Prehrana
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Topic ClosedFAQ - Prehrana

 Post Reply Post Reply
Author
Fitness.com.hr View Drop Down
Admin na usluzi ;)
Admin na usluzi ;)
Avatar

Joined: 08 Listopad 2006
Status: Offline
Points: 47
Direct Link To This Post Topic: FAQ - Prehrana
    Posted: 31 Ožujak 2009 at 21:19
Koliko je prehrana važna?
Prehrana je iznimno bitna iz razloga što sve (vjerovali ili ne) pocinje s prehranom. Da bi postigli maksimalan ucinak, prehrana mora biti strogo kontrolirana i pravilna.

Koji su osnovni makronutrijenti u prehrani?
Osnovni makronutrijenti:
Proteini
Ugljikohidrati
Masti

Proteini - osnovni građevni materijal za naše tijelo.

Ugljikohidrati: primaran su izvor energije u organizmu! Pohranjuju se u jetri i mišicima kao glikogen koji se pri aktivnosti iskorištava kao gorivo za organizam!

Masti: masti su sekundaran izvor energije, no neke masne kiseline su cak i građevni materijal! Upravo zbog toga te zbog njihove zadace kao energenta ih treba unositi svakodnevno.

što je Glikemijski indeks hrane?
GI ili glikemijski indeks je indeks koji govori koliko koja namirnica "provocira" inzulin i time nam  usporava proces mršavljenja zbog par stvari! U stanju visokog inzulina nema potrošnje masti, konstantnim provociranjem inzulina smanjujemo osjetljivost stanica na inzulin što ima za rezultat, lakše debljanje, a teže izgrađivanje mišica!

Znaci. prehrana nam se treba sastojati od namirnica što nižeg GI -a osim za vrijeme poslije treninga o cemu cemo govoriti u djelu o suplementima (još jedno doba dana kada je relativno  odobreno konzumirati hranu sa višim Gi je ujutro )!

Kako bi trebao izgledati jedan dobar plan prehrane za skidanje kila?
Prehrana je kako smo vec spomenuli prakticki najvažnija karika u lancu transformacije tijela do željene fit figure! Bez pravilno isplaniranog plana prehrane nema adekvatnog napretka bez obzira koliko mi vježbali.
Znaci ako želite smršaviti ili dobiti mišicnu masu, krenut cete sa izradom pravilnog jelovnika. Ono što morate znati da je tempiranje kljuc svega. Cilj nam je unijeti pravu namirnicu (tj pravi makronutrijent) u pravo vrijeme!

Objasnit cemo to na jednom planu prehrane za skidanje suvišnih kilograma.
Glavni zadatak ce nam biti da smanjimo unos ugljikohidrata.

U samom startu odbaciti cemo vecinu jednostavnih UH, kao na primjer, slatkiše, kolace, zaslađene napitke i sl. Navedeno smijemo konzumirati samo ako su prvi obrok poslije treninga!

Složene šecere poput škroba cemo ostaviti za dva obroka tijekom dana.

Jelovnik:

š.     Dorucak: Zobene pahuljice u mlijeku (složeni UH - izvor energije za prvi dio dana - mogu se slobodno zasladiti medom i vocem)

2.     Međuobrok: Posni sir sa salatom (odlican izvor proteina + odlican izvor vitamina i minerala)

3.    Rucak: Pileca ili pureca prsa sa rižom / krumpirom i salatom

4.    Međuobrok 2: Tunjevina s salatomH  a uskusna i laka za pripremu pa je odlicna za mršavljenje a puna je kvalitetnih proteina i cuvat ce vam mišice )

5.    Vecera: Posni sir sa bademima ili nekim drugim orašastim plodovima

Ostali primjeri zdravog jelovnika..

Napomena u vezi prehrane!

Ovaj primjer jelovnika je ovdje da biste vidjeli kako bi to otprilike trebalo izgledati. On je u redu i možete ga koristiti, no takodjer ostaje prostora za namirnice (eventualnu zamjenu) koje imaju jednaku nutritivnu vrijednost.

Može li crveno meso umjesto bijeloga?
Slobodno možete ubaciti crveno meso umjesto bijeloga, samo neka bude bez masnih djelova.

Jesu li jaja dobra i da li samo da bjelanjak jedem?
Jaja možete slobodno ubaciti za bilo koji obrok jer su jako dobar obrok. Uvijek cijela jaja jedite (osim ako imate zdravstvenih problema sa žuci ili slicno), kolesterola se ne morate bojati! Jaja snižavaju loš kolesterol.

Smijem li jesti kruh ako mi je cilj gubiti kilograme?
Kruh  se može koristiti, ali u smanjenim kolicinama i po mogucnosti integralni, jer bijeli kruh puno više provocira inzulin.

Ponekad si napravim sendvic, jeli to u redu?
Probajte konzumirati sendvic koji bi se sastojao od pilecih i purecih prsa (Dimcek i slicno), posnog sira te salate! Samo pripazite da ne jedete cesto te sendvice, zbog UH-a odnosno kruha!

Da li je preskakanje obroka tu i tamo dobar put ka smanjenju kila?
Naravno da nije. Preskakanje obroka zapravo cini kontra efekt i otežava put ka smanjenju kilograma. Preskakanje obroka usporava metabolizam, smanjuje energiju i postavlja tijelo u stanje gladovanja. Preskakanje jela takodjer kreira glad za određenim namirnicama, napravi zbrku među hormonima te mijenja stanje u mozgu. Bolji nacin od preskakanja jela pri gubljenju kilaže je jesti zdrave „snack“ obroke kao što su voce i povrce, da se podigne energijska vrijednost i metabolizam u tijelu. Znaci, ne izbjegavati obroke, nego ucinite ih zdravima i malima.

Koji je najjednostavniji razlog zašto se ljudi debljaju, odnosno dobivaju višak kilograma?
Ljudi dobivaju kilograme zato što unose više kalorija u tijelo nego što ih sami mogu potrošiti. Višak kalorija koji se ne potroši tijekom dana se pretvara u masno tkivo koje je pohranjeno u tijelu. Unos viška kalorija u tijelo treba izbjegavati ili ih treba istrošiti da se ne talože u tijelu. Ne postoji magicna pilula ili savjet za gubljenje kilograma ili dobivanja masnog tkiva. Višak se odstranjuje kroz pravilnu prehranu i kroz planirani trening program.

Da li postoji prednost u konzumiranju više malih obroka nego nekoliko velikih obroka?

Manji, cešci obroci se više preferiraju nego obilni rijeđi iz razloga kao što su izbjegavanje osjecaji gladi, ubrzavanje metabolizma i održavanje energije na “normalnoj̶š; razini. Probajte sa 5 manjih obroka dnevno i zapamtite: Obroci moraju biti mali!

Koja je danas najbolja dijeta na tržištu koja ce omoguciti brzi gubitak kilograma?
Najbolja dijeta je pravilna prehrana sa dobrom kontrolom obroka u sinergiji sa konzistentnim fitness treningom. Nema bolje dijete! Rigorozne dijete i dijete koje zahtijevaju samo određenu hranu u jelovniku ili koje se koriste određeno vrijeme su veliki gubitak vremena i uz to su nezdrave! Mijenjanje prehrambenih i tjelesnih navika trajno, je jedini nacin na koji cete izgubiti kilograme i održati idealnu kilažu duži period vremena. Istraživanja su pokazala da vecina ljudi koji krenu “na dijetu̶š; nakon nekog vremena vrate kilažu, cak i ponekad dobiju i više kilograma nego što su imali i prije same dijete.  Ekstremne dijete nisu efikasne zato što stare loše navike nisu promijenjene.
Dijete koje inzistiraju na ekstremno niskom unosu kalorija zapravo tijelo pokušavaju uvjeriti da je u stanju gladovanja. Tijelo to kompenzira usporavanjem metabolizma, trošenjem manje kalorije nego prije dijete. Ovo zapravo znaci da dijete sa ekstremno niskim unosom kalorija cine vas takvim da trebate nekoliko kalorija da “preživite̶š;. Puno manje kalorija trošite, stoga pobijate idejni cilj cijele dijete. U namjeri da skinete kilograme morate promijeniti prehrambene navike u pravilne, zdrave i dobro izbalansirane, kontrolirati svoje obroke, i biti aktivni kroz dobro isplanirani stalni program tjelovježbe.

Zašto dnevna prehrana koja obuhvaca nekoliko kalorija otežava put ka smanjenju viška kilograma?
Konzumiranje dijete sa niskim unosom kalorija uvjeravamo tijelo da je u stanje gladovanja. Tijelo automatski usporava metabolizam da bi se zaštitilo dok je u “stanju gladovanja̶š; kako ste ga uvjerili te sprema zalihe jer je u "šoku". Dijete koje zahtijevaju nizak unos kalorija se ne mogu dugo konzumirati. Ljudi cesto koji su na takvim dijetama vrlo brzo vrate kilograme.

Da li je istina da ne bi smjeli jesti kasno navecer zato što ce to uzrokovati povecanjem kilaže?
Povecanje i gubljenje kilograma je određeno unosom kolicine kalorija u tijelo i potrošnjom kalorija u tijelu. Ako konzumirate više kalorija nego što ih istrošite, višak kalorija ce biti spremljeno u tijelu. Potrošite više kalorija nego što unosite i dogodit ce se gubljenje kilograma. Problem sa konzumiranjem hrane kasno navecer je taj da ljudi uglavnom kasno navecer jedu junk food. Konzumiranje hrane kasno navecer je dozvoljeno, no neka to bude hrana bez visoke razine ugljikohidrata i bez puno šecera, npr. posni sir, protein shake, jabuka, jogurt light 0,š% mm.

Koji je najbolji nacin za dobivanje kilograma?
Da bi dobili ili “nabili kilograme̶š; moramo unositi više kalorija nego što ih istrošimo. Da bi to odradili efikasno i da dobijemo mišicnu masu, ne masno tkivo, trebamo biti aktivni kroz trening snage. Zakljucak: povecati unos UHa te biti aktivni kroz trening!





    

Edited by Fitness.com.hr
Back to Top
Grizli031 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 7
Direct Link To This Post Posted: 24 Prosinac 2010 at 02:45
iz vlastitog iskustva i iskustva prijatelja:
e,ljudi ajd vise shvatite,ako se cjeli zivot navikavate da jedete 5x na dan onda ce vam organizam biti naviknut na to. ja sam vrhunski sportas i jedem dva puta dnevno. ujutro i popodne. i uopce mi neodgovara nikakav program prehrane koji sam ikada nasao i isprobao,a isprobao sam ih jedno 30-tak. uglavnom,ako se bavite sportom u kojem je glavni aspekt fizicke pripreme kondicija onda vam je svejedno da li jedete masti ili ugljikohidrate jer jedan od "nusprodukata" VRHUNSKE kondicije je upravo to da organizam jednako kvalitetno trosi ugljikohidrate i masti. jedino u cemu je razlika je to sto cete od ugljikohidrata dobiti energiju brze,ali konzumacijom masti cete dobiti i energiju i vodu kroz duzi period vremena.
pohvala:
moram pohvaliti ovu stranicu jer nastoji obrazovati ljude i potaknuti ih da zive zdravije . ali moram isto tako reci da je previse govora o prehrani i previse autora tekstova koji neshvacaju kako funkcionira ljudski organizam u potpunosti.

....
ako se uzme u obzir da su ljudi kroz evoluciju desecima tisuca godina zivjeli na nacin da se JAKO PUNO krecu i nekoriste previse gornji dio tijela i jedu ako imaju srece jednom dnevno onda je logicno da mi imamo potencijal da dobro funkcioniramo ako radimo isto(mi smo potomci onih koji su tada prezivljavali,stoga imamo kombinacije gena koji su im omogucavali da zive na maloprije spomenuti nacin...). to sve pisem samo zato da naglasim da ako ste u odlicnoj kondiciji (to dnevno zahtjeva oko sat,sat i pol kvalitetnog trcanja) i radite MALO zgibove,sklekove,"dipove"(nisam siguran kako vecina ljudi tu vjezbu zove),trbusnjake i cucnjeve (jos pola sata dnevno) nije toliko bitno sto jedete,jedino je bitko koliko jedete-da neunosite vise no sto ste pojeli. sto opet znaci da nema potrebe reklamirati i NEREALNO hvaliti sve zive suplemente i koplemente prehrani. to je moja prva primjedba.
druga primjedba je na racun par ljudi koji pisu clanke a ocito su ili neinformirani ili daju totalno krive savijete. neznam tocno njihove "nickove" ni imena,neda mi se traziti po arhivi.
isto tako milsim da bi u clancima trebali malo obraditi teme poput kako testirati kondiciju. ne snagu,ne misicnu izdrzljivost nego trkacku kondiciju.
isto tako smatram da ljudi opcenito moraju shvatiti da je primarna "kvaliteta" ljudskog organizma efikasnost kretanja,a ne benchanje ili dizanje š00kg bicepsom. tako da malo vise clanaka o programima trcanja,biomehanici trcanja,efektu vremenskih uvjeta na trcanje(porast kondicije,regulacije unosa tekucine....),utjecaj kondicije na imunoloski sistem(za razliku od vjezbi snage povecanje kondicije djeluje izuzetno stimulativno na imunoloski sistem)....

ugl,svaka cast na stranici,samo malo vise fokus makniti izvan teretane i vratiti se osnovnim ljudskim aktivnostima (fizicki rad,trcanje,hodanje...)
Back to Top
soner_9393 View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 3111
Direct Link To This Post Posted: 24 Prosinac 2010 at 12:13
Ovo je FITNESS.com.hr, što znaci da je primarni cilj ove stranice da educira ljude kako ce najbolje, najbrže i najzdravije izgraditi oku ugodno tijelo. Ovo nije stranica koja ce se baviti osnovnim ljudskim aktivnostima, za to postoji forum.hr. Ljudi koji pišu na ovom forumu su iskusni i za razliku od tebe su procitali jako puno studija, znanstvenih istraživanja i literature koja je vezana uz FITNESS. Naglašavam fitness zato što ti u svom postu spominješ sve osim fitnessa. Također, kvalitetno sastavljen program prehrane je ono što ce dati rezultate, jedenje dva obroka dnevno je kontra onoga što treba jednoj osobi koja se bavi fitnessom. Također, mi nismo crossfiteri da se bavimo pumpanjem sklekova, cucnjeva s bodyweigtom i sl., zato što postoji efikasniji sistem za izgradnju tijela. Također, ako nisi znao, dizanje utega jaca imunološki sistem, klasicno trcanje vodi u katabolizam i ima puno boljih nacina da poboljšamoi svoj kardiovaskularni i crobni kapacitet od klasicnog trcanja. Suplementi nisu neophodni ali olakšavaju i jako dobro nadopunjuju plan prehrane.
Rijeąeno na PM.
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Direct Link To This Post Posted: 24 Prosinac 2010 at 12:29
Originally posted by Grizli03š Grizli03š wrote:

iz vlastitog iskustva i iskustva prijatelja:
e,ljudi ajd vise shvatite,ako se cjeli zivot navikavate da jedete 5x na dan onda ce vam organizam biti naviknut na to. ja sam vrhunski sportas i jedem dva puta dnevno. ujutro i popodne. i uopce mi neodgovara nikakav program prehrane koji sam ikada nasao i isprobao,a isprobao sam ih jedno 30-tak.

šahist?
Back to Top
soner_9393 View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 3111
Direct Link To This Post Posted: 24 Prosinac 2010 at 12:31
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

Originally posted by Grizli03š Grizli03š wrote:

iz vlastitog iskustva i iskustva prijatelja:
e,ljudi ajd vise shvatite,ako se cjeli zivot navikavate da jedete 5x na dan onda ce vam organizam biti naviknut na to. ja sam vrhunski sportas i jedem dva puta dnevno. ujutro i popodne. i uopce mi neodgovara nikakav program prehrane koji sam ikada nasao i isprobao,a isprobao sam ih jedno 30-tak.

šahist?



Rijeąeno na PM.
Back to Top
Grizli031 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 7
Direct Link To This Post Posted: 24 Prosinac 2010 at 13:58
Originally posted by soner_9393 soner_9393 wrote:

Ovo je FITNESS.com.hr, što znaci da je primarni cilj ove stranice da educira ljude kako ce najbolje, najbrže i najzdravije izgraditi oku ugodno tijelo. Ovo nije stranica koja ce se baviti osnovnim ljudskim aktivnostima, za to postoji forum.hr. Ljudi koji pišu na ovom forumu su iskusni i za razliku od tebe su procitali jako puno studija, znanstvenih istraživanja i literature koja je vezana uz FITNESS. Naglašavam fitness zato što ti u svom postu spominješ sve osim fitnessa. Također, kvalitetno sastavljen program prehrane je ono što ce dati rezultate, jedenje dva obroka dnevno je kontra onoga što treba jednoj osobi koja se bavi fitnessom. Također, mi nismo crossfiteri da se bavimo pumpanjem sklekova, cucnjeva s bodyweigtom i sl., zato što postoji efikasniji sistem za izgradnju tijela. Također, ako nisi znao, dizanje utega jaca imunološki sistem, klasicno trcanje vodi u katabolizam i ima puno boljih nacina da poboljšamoi svoj kardiovaskularni i crobni kapacitet od klasicnog trcanja. Suplementi nisu neophodni ali olakšavaju i jako dobro nadopunjuju plan prehrane.

kolega,slazem se za sve ovo sa fitnesom. skuzio sam da ovdje ljudi se nepripremaju da ih se baci u sumu i da prezive nego da izgledaju bolje i budu zdraviji bez radikalnih promjena svog zivota...
a sto se tice "klasicnog" trcanja i katabolickih reakcija u organizmu,e o tome bi se moglo raspravljati... sve osvisi sto smatras pod "klasicno trcanje"...a sto se tice ovog dijela da ljudi koji pisu postove su daleko strucniji od mene neznam koliko je istina,ali dobro,u svakom slucaju jako je pozitivno sto je ovoliko ljudi na ovoj stranici i sto se mogu posavjetovati sa drugim ljudima!
Back to Top
Grizli031 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Srpanj 2010
Status: Offline
Points: 7
Direct Link To This Post Posted: 24 Prosinac 2010 at 14:05
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:


Originally posted by Grizli03š Grizli03š wrote:

iz vlastitog iskustva i iskustva prijatelja:
e,ljudi ajd vise shvatite,ako se cjeli zivot navikavate da jedete 5x na dan onda ce vam organizam biti naviknut na to. <span style="font-weight: bold;">ja sam vrhunski sportas i jedem dva puta dnevno</span>. ujutro i popodne. i uopce mi neodgovara nikakav program prehrane koji sam ikada nasao i isprobao,a isprobao sam ih jedno 30-tak.
šahist?

vojnik.specijalne jedinice.
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Direct Link To This Post Posted: 24 Prosinac 2010 at 14:50
Grizli,tesko je u 2 obroka u zadovoljiti
kalorijske potrebe covjeka koji je dosta fizicki
aktivan ak ne jedes junk tak da ti teorija ne
stoji bas,samn kaj se tvoje tijelo naviklo kak
velis na to,al to ne znaci da je to dobro. Kakve
vojnik ima veze sa vrhunskim sportom?
Natjeces se u nekom sportu uz to ili?
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Direct Link To This Post Posted: 24 Prosinac 2010 at 16:50
Originally posted by The Phoenix The Phoenix wrote:

Kakve
vojnik ima veze sa vrhunskim sportom?
Natjeces se u nekom sportu uz to ili?

Upravo to i mene zanima.


Back to Top
soner_9393 View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 3111
Direct Link To This Post Posted: 24 Prosinac 2010 at 18:01
Btw, ovo je tema FAQ tak da ne bi trebali spamati 
Rijeąeno na PM.
Back to Top
Iluvatar View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 08 Veljaca 2009
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4357
Direct Link To This Post Posted: 03 Sijecanj 2011 at 18:52
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:


Originally posted by The Phoenix The Phoenix wrote:

Kakve
vojnik ima veze sa vrhunskim sportom?
Natjeces se u nekom sportu uz to ili?
Upravo to i mene zanima.


kod pripadnika specijalne jedinice je potrebna sprema koja se ne razlikuje nešto od spreme vrhunskog sportaša.. samo je ona "allaround" a ne specificna.. rekao bih
Muscle mass does not always equal strength. Strength is kindness and sensitivity. Strength is understanding that your power is both physical and emotional.

O osobnim treninzima kontakt na pm.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.