New Posts New Posts RSS Feed - Juhuuu, ima li koga za društvo?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Juhuuu, ima li koga za društvo?

 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Nerathekera View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 17 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 8
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Nerathekera Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Juhuuu, ima li koga za društvo?
    Posted: 30 Prosinac 2021 at 12:38
Pozdrav, samo da provjerimo kako ide napredak :) Nadam se da blagdani nisu preveliki izazov.
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Listopad 2021 at 20:47
ajde, drago mi je da se bolje.

stoji super, jedem sve i osjećam se fantastično! :)
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Listopad 2021 at 12:51
Ej :). Oprosti, bila sam na operaciji pa nisam stigla baš pisati. Za vježbe i kifozu ti se stvarno ne osjećam kompetentna ništa govoriti jer ne znam. Glupo bi i neodgovorno od mene bilo da pišem stvari, pa da ti na kraju još pogoršam, mislim da bi najbolje bilo da nađeš kakvog fizioterapeuta ili dobrog trenera.

Kako sada stojiš s hranom i obrocima?
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Listopad 2021 at 22:42
Trebala bih i više vježbi za gornji dio leđa, da se malo ispravim, ali dobro...polako!

Što bi se dogodilo da ne radim "leptir" nego samo vježbe povlačenja, za suprotnu stranu? Valjda bih se ispravila? Zašto bih morala raditi taj leptir, jel netko zna?
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 Listopad 2021 at 22:38
Evo da se malo pohvalim, krenula sam u teretanu! 2x tjedno! Nije puno ali čovjeka veseli. Odvrstim orbitreca, malo prodjem po spravama i dobro. Ustvari odvrtim pola sata za zagrijavanje i pola sata poslije. I planiram tako svaki put. Vec vidim da su mi se ciceki smanjili. Daj Boze da se smanje jos! :)

Ne znam samo na kojem opterećenju da vrtim taj orbitrec...

Jel ima koga osim mene na ovom forumu?
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Rujan 2021 at 23:00
Sutra opet planinarenje, shvatila sam da moram osmisliti obroke za one dane kad idem planinariti, a isto tako kad krenem u fitness centar.

Od svih filozofija više ne znam kad se što jede, proteini ili ugljikohidrati prije sporta ili kombinacija svega...

Očito bi svaki obrok trebao biti CJELOVIT, što je nešto što još usvajam...ma dobro jeeeeeeeeeeeeee
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Rujan 2021 at 22:00
Ja sam recimo mislila da je štrudla kad idem planinariti skroz O.K., kao potrošit će se, nije ništa previše...a ustvari bi mi bolje bilo da sam pojela konkretan obrok...inače sam sklona tim "mono" obrocima, kao što jednostavnije to bolje, ali počinjem kužiti da to nije dovoljno i da mi nešto fali.

Do sad sam bila razvila fobiju od svega, od masnog, od UH, bila sam u ketozama i smrdila kao tvor, jela samo ovo i samo ono.

Voće mi baš ne paše, jedino kruške i trešnje ili baš jako zrelo grožđe. Ovo poluzeleno što se prodaje mi ne odgovara. No, svejedno ga želim kad imam priliku pojesti nešto bolje - pojesti. Uvijek sam mislila da je njega najbolje jesti samog, između obroka, tako barem svi tvrde! Drago mi je da si mi ti konačno rekla da to i nije baš tako - jer sam od njega fakat gladna, očito diže jako inzulin. To znači da je bolje da ga kombiniram s nečim ! O hvala ti !
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Rujan 2021 at 18:01
Baš ti hvala! Ustvari sam shvatila vrlo koristan (i besplatan) savjet. Imala sam kao cura fobiju od masnog i to se očito produžilo i dalje, a masnoća ustvari daje SITOST i neko okusno zadovoljstvo.

Shvatila sam veličine porcija, tu sam isto totalno iskrivila sliku, jer ja mislim da mogu pojesti paradajza, krastavaca, povrća, voća, banana koliko hoću. Mislim, kila banana dnevno ima 900 kcal, što je stvarno pola dnevne potrebe! A meni bude kao "jela sam samo banane".

Ja sam mislila da ja sve znam, ali evo, ti si na prvu skužila što je problem. Stvarno se mijenjam i tvoj trud neće biti bačen uzalud, i smanjujem porcije. Počinjem shvaćati da mi ne trebaju nikakve grickalice, medjobroci od voća, kolača, ovog, onog...meni se čini da će meni tri konkretna i ok obroka biti najbolja opcija.

Danas sam isto bila ok s klopom, a od čokolade sam pojela samo red i to tamne, dijabetičke. Čak sam osjetila da je drugačijeg okusa, što znači da su mi se okusni pupoljci i centri u mozgu počeli oporavljati.

Sinoć sam popila čaj umjesto kave s vrhnjem, što je svjetsko čudo! Uglavnom, dobro je! Nadam se da će nam se još netko pridružiti...

Namazi od mahunarki, hm, za to nisam čula :) Za humus sam čula, to je isto super.
Našla sam u Mlinaru kruh za koji tvrde da je 100 posto raženi. Stvarno je gust i težak da bi čak mogao i biti, jedino ne znam kako su ga umijesili jer je to brašno jako ljepljivo i zato se mora dodati nešto...ali dobro, neću sad cjepidlačiti :)
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Rujan 2021 at 22:51
Naravno da smiješ, dapače. Masnoće su nam neophodne za pravilno funkcioniranje organizma.
Ja uopće ne mislim da imaš poremećene navike, i potpuno razumijem neobične kombinacije, a i glad, i zato sam rekla, možda bi ti bilo lakše kad bi malo uravnotežila obroke.

E sad koliko je to badema... ja ti obroke obično volim slagati po principu dlan, šaka, palac. To je u biti i najindividualnije jer je svatko različite građe itd.
Dakle, po obroku proteina (mesa, jaja, sira, mahunarki.....) uzmem koliko mi stane na dlan. Ovo govorim za pečeno meso itd.

Ugljikohidrata(zob, ječam, krumpir....) koliko mi stane u savinutu šaku.

Masti, dakle oraha, badema..... koliko mi stane na palac(ili u čajnu žlicu).
Voća i povrća koliko mi stane u cijelu šaku. Obično je to jedan paradajz, jedna paprika....
Tako bi i tebi savjetovala, prilagodi svojoj građi.

Što se tiče zaslađivača, ja bi radije umjesto umjetnih kupila u Sparu eritrit. 45 kuna kila, a kvalitetan i može trajati. Koliko toga stavit prilagodi po ukusu.

Za početak napravi koliko možeš. Ako ti nije zgodno raditi namaze, možeš koristiti posni sir, pa i mafini od jaja su super.
I ne moraš odjednom mijenjati sve. Ako ti je lakše, kreni od toga da ti jedan obrok bude po ovom principu cca, pa kad ti to sjedne i postane ok, mijenjaš ostalo. Recimo, probaj u te zobene koje voliš dodati posni sir i te orašaste(orašastih koliko stane na palac ili u čajnu žlicu). I vidi kako reagiraš. Može biti da je stvar u mliječnom, a može biti da je do nečeg drugog.
Po čemu točno vidiš da ti mliječni smetaju? Smeta li ti i jogurt i sir ili samo vrhnje?
Ako stvarno jest problem u mliječnom, ima jaja, mesa, mahunarki....naći će se već proteina.
Polako. Dosta si već napravila :).
Što se tiče ideja za doručak, ima toga. Muffini su super ideja i možeš na sto načina.
Onda imaš razne fritate, pa kaše, možeš umjesto mliječnog jaja umiješati i dodati voća, kakaa....
Možeš i kruh raditi, samo kupi kvalitetno brašno. Pirovo, slanutkovo, ječmeno.....
A tu su ti onda mogućnosti za sendviče neograničene. Meso, jaja, riba.... pa imaš namaze od mahunarki ako imaš blender doma.....
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Rujan 2021 at 19:36
Hvala!
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Rujan 2021 at 19:36
Hm, da, mislim da si u pravu, imam puno tih obroka s jednom skupinom namirnica. Znači smijem dodati i masno? Moram razmisliti. Nekad mi se čini da jedem premalo a nekad previše. Kad gledam napisane tvoje komentare fakat se zamislim...ja sam isto shvatila da imam neki poremećen jelovnik :) i navike :)

Kad kažeš dodaj u sir i jogurt malo orašastog? Koliko je to? Dva oraha? Tri badema? Tri kikirija?

Koristim umjetne zaslađivače. Štrudla je bila od mame, a kako sam išla na planinarenje, dopustila sam si, računajući da će se to potrošiti. Iako ne znam baš jel se toliko potrošilo...

Paštetu sam napravila jednom i bila je fina, ali imaš pravo mogla bih se više potruditi.

Danas sam jela jogurt sa zobenima, naravno da mi to nije bilo dosta pa sam u pauzi pojela 150 grama graham peciva iz spara (pitaj boga kakva je kvaliteta) i jednu krušku. Čudna kombinacija, ali ne mogu si pomoć, bolje nego slatko.

Za ručak su bile dinstane tikvice od jučer s integralnim tijestom i dinstanim zeljem. Popodne 2 punjene paprike, neki svježi krastavac i paprika, bez krumpira i kruha.

Kave s vrhnjićima, odmah ubacim 2 u jednu kavu. Mislim da i od toga trebam odustati.
Mislim da mi mlijeko i previše mliječnog smeta, ali to mi je "gotov obrok".
Moram malo razmisliti o tome što si napisala.

Što raditi za doručak a da je "real food" i da nije mliječno ili kruh? Integralne palačinke, ok, to bih mogla. Neke muffine od povrća bih isto mogla. Popečke ne, jer mi je to gnjavaža radit. KHM
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Rujan 2021 at 19:16
Ok :). Reci mi, koliko si ti sita s ovakvim obrocima? Koliko su ostali dani slični ovome i kako je danas protekao dan?

Ja ću samo dati komentar na gore navedene jelovnike, da ti možda probam približiti zašto si gladna i zašto ja ne mislim da je ono što jedeš previše.

1. Jogurt sa zobenima za doručak-> Ok, samo mislim da ti fali masti i neki malo kvalitetniji izvor proteina. Sam jogurt nekima može biti ok, a neke i razgladni. Ako ti mliječno ne smeta, možda da dodaš žlicu posnog sira, ako ga jedeš, i uzmeš šaku nekih orašastih?
Ovo bi već bio cjelovitiji obrok u kojem bi imala cjelovite ugljikohidrate(zob), proteine(sir i jogurt), i masti(orašasti) i vlakna, što je tebi bitno da ti uravnoteži inzulin i učini te sitijom.
Ako ti mliječno smeta, jesi probala napraviti neku palačinku s jajima?
I koja sladila koristiš, tj. kako zaslađuješ?

za ručak svinjska šnicla - veličine dlana, dvije šake integralnog tijesta sa zeljem (nije mi se dalo radit krpice), -> Fino :) Ovdje već imamo svega pomalo. Je li bilo kakve salate uz ovo?

za užinu - 2 krastavca, 2 paprike, 2 mrkve, 1 pašteta, 1 žlica svježeg sira i 2 velike žlice zobenih- da, imam čudne navike, pašteta je bila "umak"=> razumijem ukus. Jesi kad probala sama raditi paštetu? Recimo od tune? Da nekako te prerađevine i dodatne šećere zamijenimo nečim malo kvalitetnijim, i da imaš proteina. Jesi čime začinila povrće? Ovdje ti isto fali neki izvor masnoća.

Kad slažeš obroke, nastoj uvijek imati neki izvor proteina, cca koliko ti na dlan stane(jaja, sir, meso, grah, leća....), ugljikohidrata(zob, proso, ječam, koliko ti stane u skupljenu šaku, samo neka su vlaknasti i kvalitetni), povrća (paradajz, paprika, kupus, blitva....i voća koliko ti stane u cijelu šaku) i masti(orašati, ulja.... koliko ti stane na palac).
Tako će ti manje skakati šećer i gušterača se "trošiti" nego da u obroku imaš npr. samo ugljikohidrate. Probaj tako, pa vidi kako ćeš reagirati i hoćeš li biti gladna.

večera malo dinstanih tkivca. => ovdje bi ja još dodala barem par jaja i voćku ili šnitu crnog kruha.

1. Štrudla-> Odmah u startu šećer, a nema nikakvih proteina, dobrih masti niti vlakana da te zasite i uravnoteže malo inzulin. Razumijem želju za slatkim, i mislim da bi je možda bolje utažila nekim malo cjelovitijim obrokom.
Recimo, koliko bi ti za početak pasalo, umjesto te štrudle napraviti kolač od jabuka sa nekim cjelovitim brašnom(pirovo, zobeno....), ako ti se jedu takve stvari? Ne znam imaš li negdje blizu Tvornicu zdrave hrane, ili neki sličan dućan, imaju stvarno dobru ponudu i sladila i cjelovitih brašna.

za medjuobrok grožđe, išla sam planinariti->opet ti nedostaje proteina i masti. Voće ako ti paše probaj kombinirati sa orašastima i/ili posnim sirom pa vidi kako reagiraš. Nekima sa IR kombinacija mliječno/voće zna smetati. I vidi kako se osjećaš sa bananama, grožđem, smokvama i sličnim slađim voćem. Ne mora svakome jako dizati šećer, ali ako ti smeta i gladna si nakon njega, možda da probaš s nekim bobičastim, ili nečim s korom, da imaš malo više vlakana.

A možeš čak, ako si ujutro jela slatko, složiti neki sendvič od cjelovitog kruha, jaja, mesa ili sira i povrća.

pa po povratku pečenog svinjećeg mesa i salatu od kupusa, paradajza i ne znam čega. Ništa prestrašno. Neku juhu.-> Ja bi ovdje probala dodati neki škrobni prilog, ali da je cjelovit. Ječam, integralna riža, proso.... vidi što ti paše.

Ovo su samo prijedlozi, jer vidim da u nekim obrocima imaš samo jednu skupinu namirnica. Zato nije ni čudno da na kraju dana budeš gladna. Nedostaju ti proteini ,masti i vlakna koji bi te zasitili,a možda i općenito premalo jedeš preko dana.

Edited by Justanyone - 21 Rujan 2021 at 19:31
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Rujan 2021 at 00:04
Jučer sam da doručak pojela jedno 5 manjih komada štrudle od jabuka, za medjuobrok grožđe, išla sam planinariti, pa po povratku pečenog svinjećeg mesa i salatu od kupusa, paradajza i ne znam čega. Ništa prestrašno. Neku juhu.
Ne mogu se točno sjetiti što, ali ne zvuči pregrozno, ali opet je bilo PREVIŠE.
Ajd, napredujem po malo!

Htjela sam napisati da nisam jela ništa slatko i onda se sjetim štrudle :) i grozdja :) Nista slatko znači ništa industrijsko i slatko :)
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Rujan 2021 at 00:01
Bok! Lijekove sam prestala piti jer mi ih je dala liječnica opće prakse, bez ikakvih dodatnih pretraga, zahtjeva za kontrolu ili slično, uz komentar "pa ne bute valjda po ovoj vrućini išli endokrinologu". Uglavnom, mislim da ću na kraju ipak završiti tamo. Imala sam sve moguće simptome inzulinske rezistencije samo se nitko nije sjetio što je :) Izmedju ostalog i jako teško mršavljenje i jako lako dobivanje na kilaži.

Kifoza je očigledna :)

To s bademima i sličnim ti je bio više eksces, nego neko pravilo. TO je kad nakupujem te gluposti jer ću se kao zdravo hraniti, a ustvari sve to strajbam na brzinu i unesem 5000 kalorija.

Što sam danas jela? Jogurt sa zobenima za doručak, za ručak svinjska šnicla - veličine dlana, dvije šake integralnog tijesta sa zeljem (nije mi se dalo radit krpice), za užinu - 2 krastavca, 2 paprike, 2 mrkve, 1 pašteta, 1 žlica svježeg sira i 2 velike žlice zobenih- da, imam čudne navike, pašteta je bila "umak", večera malo dinstanih tkivca.

Čaj, kava, vrhnje u kavi.

Jedini razlog zašto se nisam natrpala još navečer jer jako kasno liježem je taj što sam se sjetila da ću tebi pisati tu što sam jela pa da se ne obrukam. Inače bih sigurno još nešto ubacila u kljun.

Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Rujan 2021 at 15:52
Ok. Ovako :). Ako ti je liječnica opće prakse dala Siofor i Metformin, zašto si ih prestala piti kad ti je bilo bolje?
Možda bi bilo dobro da ponovno odeš i savjetuješ se s doktoricom o terapiji, pogotovo ako ti je pomagala. Istina je da nekim ljudima od antidijabetika zna biti muka(je li to i kod tebe slučaj?), ali moguće je prilagoditi doze.
Time bi i eventualne promjene u prehrani koje planiraš uvesti bile puno podnošljivije.

Kao drugo, koliko si aktivna bila prije dijagnoze općenito u životu? Sportovi u mladosti....?
Jer nije baš istina da hodanje i slično ne pomaže kod inzulinske rezistencije, pogotovo ako si početnik i i takva ti je aktivnost nekakav podražaj.
Neka ti to ne bude razlog da se uopće ne krećeš.
Što se tiče kifoze, imaš li tu kakvu dijagnozu i neke vježbe koje ti je dao fizioterapeut da ih smiješ raditi?
Ja apsolutno nisam stručnjak, pa se neću uplitati u bilo kakve moguće vježbe, ali hodati uvijek možeš.
Ali, da se vratim i na prehranu.
Rekla si da jedeš puno. Kako prvo, izvrsno da si se odlučila za cjelovitu hranu. Ja sam pak, iz postova iščitala da ti se nekad, kad si gladna zna dogoditi da pojedeš velike količine npr. samo badema, samo bademovog kruha i slično. Jesam dobro iščitala? Od čega ti se sastoje obroci, odnosno kako ih slažeš?
Što je npr. danas bilo za doručak, što za ručak, a što će biti za večeru?
A što si sve jela jučer, isto za doručak, ručak i večeru?
Back to Top
DebelaTetka View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Kolovoz 2021
Status: Offline
Points: 33
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DebelaTetka Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Rujan 2021 at 14:46
Jedem velike količine hrane, ovisna sam o slatkom, ali sam se u zadnje vrijeme iskontrolirala i ne jedem ga svaki dan. No, ako se slučajno u stanu zatekne neka kutija keksa, pojedem ju istu večer. SVE. Dalje ti ne moram objašnjavati.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.