New Posts New Posts RSS Feed - Pozdrav, tražim savjete
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Pozdrav, tražim savjete

 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Robinzon9 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2019
Status: Offline
Points: 18
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Robinzon9 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Srpanj 2019 at 17:10
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:


Robinzone, kako sada jedeš?

5 kg je dobar start ali sudeći prema vremenu koje je prošlo i izgubljenim centimetrima u odnosu na kg nekako mi izgleda da još možeš malo poraditi na kompoziciji obroka, kako biš efikasnije topio masnoće (a ne gubio pretežito vodu i mišićno tkivo). Ne znam na što točno misliš kad kažeš da je bilo uspona i padova? Malo to definiraj da ti znam uskočiti sa kojim savjetom u vezi toga ;)

Nekako se bojim da jedeš premalo, a teško ti je uspostaviti redovni ritam treninga. Ako si previše gladan teško ćeš i naći motiv i snagu za dobar trening. I lakše ćeš pasti, pa se dignuti...i tako stagnirati. Kako ide trčanje, i koliko ti je izazovno odraditi tih 3 km?

Mislim da jedem dovoljno, ponekad i previše( kad neko omiljeno jeloSmile)
Pod uspone i padove mislim bilo više dana kada ili nisam obavio trening ili sam pojeo nešto što ne bih smio i tako to...
Otrčim 1,5km u jednom smjeru bez stajanja pa odradim pauzu par min i onda se vracam natrag ali već onda počinjem kuhati i moram stati jedanput na pola puta...

Krenuo sam jučer u teretanu i kao što to biva dobio sam upale svih misica Cry jedva cekam da me prođe
Sad bih trebao pomoc oko planiranja treninga ako mi mozes ti pomoc ili netko drugi, da si raspodjelim misicne skupine po danima i to







Edited by Gym_girl - 17 Srpanj 2019 at 08:49
Back to Top
Robinzon9 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2019
Status: Offline
Points: 18
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Robinzon9 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Srpanj 2019 at 17:15
Zaboravio da dodam

Koliko je okej jesti čips od jabuke (domači, znači nareze se jabuka i osusi u rolu) ?

Spada li vožnja bicikla pod kardio i koliko je to korisna vježba  za mišiće nogu ali i gubljenje masnoća? Jučer i danas odvozio oko 15km na njemu poslije rada s utezima...

Iskušao sam danas spravu ergometar, htio bih saznat više o tome čemu to najviše pridonosi?

Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Srpanj 2019 at 22:30
Robinzone da ti malo pojednostavim: Sva hrana je ok, ukoliko se iste ne prežderavaš i nemaš nekakvih medicinskih problema zbog kojih nešto baš izričito ne smiješ jesti, alla alergija. Onaj tko se kreće fakat može jako, jako puno toga prožvrnjati pod uvjetom da je s mjerom. Dakle, šaka tog čipsa dnevno, ako tebe veseli i možeš stati na jednoj šaci, je skroz ok, pogotovo ako si sam radio. Ako ne možeš stati, primijetiš da ti navlači vodu, cm ne idu dolje, ili ti iz drugog razloga ne paše, miči. It's that simple :). Da, vožnja bicikla spada pod kardio, ali početnicima može dovesti i do hipertrofije nogu, a ergometar je isto "kardio" sprava, ali aktivira cijelo tijelo i to bome dobro ako se pravilno koristi
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Srpanj 2019 at 09:05
Originally posted by Robinzon9 Robinzon9 wrote:


Mislim da jedem dovoljno, ponekad i previše( kad neko omiljeno jeloSmile)
Pod uspone i padove mislim bilo više dana kada ili nisam obavio trening ili sam pojeo nešto što ne bih smio i tako to...



U tom grmu leži zec Big smile

Ako želiš ubrzati progres kontroliraj malo više taj unos hrane i/ili se drži aktivnosti (bolje ovo drugo ako imaš vremena i volje). Rezultati su uvijek posljedica truda koji se uloži tako da - kakve god želje imaš moraš biti spreman na rad sukladan tome  Wink

Moram napomenuti samo da, iako manje više uvijek potičem više aktivnosti nad većom redukcijom u kalorijama, nekad su ljudi malo skloni precijeniti te atkivnosti pa trening često poprate sa previše kcal jer misle da su to nekako zaslužili Big smile Lako se tako prehiti potrošnja na treningu, pogotovo kod početnika koji još nemaju tako intezivne treninge s opterećenjem. Ili kod onih koji ipak nemaju vremena ili kondicije vježbati toliko vremenski da potroše sve što pojedu tako da....veće aktivnosti ne otvaraju nužno veliki prozor i za više hrane, sve to treba držati pod kontrolom i dobro regulirati ovisno o rezultatima i samoj osobi.

A što se tiče samog izbora namirnica, ja se ne bih složila da je sva hrana uvijek ok dok se energetska ravnoteža drži pod kontrolom. Nekad nam ne treba neka dijagnoza (a često ju je i teško dobiti jer nismo ni svjesni da bi nešto trebalo provjeriti) da bi nam neka hrana smetala. Blokade u prob. sustavu radi krivih izbora namirnica rade blokade u cijelom tijelu....često i sama glavobolja može biti posljedica loše sastavljenog obroka par sati prije, a da to nikad ni ne osvijestimo :) A u ostalo klupko simptoma neću ni ulaziti, a to klupko se samo zapetljava sve više sa svakim novim istraživanjem Smile

No generalno kužim poantu, u većini slučajeva ne treba se zamarati detaljima na početku pa tako ni taj čips gotovo sigurno neće igrati nikakvu lošu ulogu ako ne potiče daljnju glad. 

A bicikla i ergometar dva su oblika kardio vježbi, svaki sa svojim prednostima i nedostacima ali generalno dobar način potrošnje kcal s tim da je kod ergometra cijelo tijelo uključeno u rad (što je super ali zna često biti limitirajuće kod onih malo slabije forme jer ne uspijevaju dovoljno dugo izdržati kako bi potrošili dovoljno energije, a i forma je bitna). Najbolje je kombinirati sve više toga, ili po treninzima ili čak u jednom pa malo biti na bicikli, malo na ergometru, malo na nečem trećem....u svakom slučaju, paziti da sve sve pravilno izvodi, kao i kod treninga s opterećenjem. Hipertrofija je opet i između ostalog i stvar intenziteta, progresa, hrane, itd pa se tako bicikliranjem može i gubiti miš. tkivo ako ostali faktori nisu posloženi kako treba....








Edited by Gym_girl - 17 Srpanj 2019 at 09:10
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Robinzon9 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2019
Status: Offline
Points: 18
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Robinzon9 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Srpanj 2019 at 16:39
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:

Originally posted by Robinzon9 Robinzon9 wrote:


Mislim da jedem dovoljno, ponekad i previše( kad neko omiljeno jeloSmile)
Pod uspone i padove mislim bilo više dana kada ili nisam obavio trening ili sam pojeo nešto što ne bih smio i tako to...



U tom grmu leži zec Big smile

Ako želiš ubrzati progres kontroliraj malo više taj unos hrane i/ili se drži aktivnosti (bolje ovo drugo ako imaš vremena i volje). Rezultati su uvijek posljedica truda koji se uloži tako da - kakve god želje imaš moraš biti spreman na rad sukladan tome  Wink

Moram napomenuti samo da, iako manje više uvijek potičem više aktivnosti nad većom redukcijom u kalorijama, nekad su ljudi malo skloni precijeniti te atkivnosti pa trening često poprate sa previše kcal jer misle da su to nekako zaslužili Big smile Lako se tako prehiti potrošnja na treningu, pogotovo kod početnika koji još nemaju tako intezivne treninge s opterećenjem. Ili kod onih koji ipak nemaju vremena ili kondicije vježbati toliko vremenski da potroše sve što pojedu tako da....veće aktivnosti ne otvaraju nužno veliki prozor i za više hrane, sve to treba držati pod kontrolom i dobro regulirati ovisno o rezultatima i samoj osobi.

A što se tiče samog izbora namirnica, ja se ne bih složila da je sva hrana uvijek ok dok se energetska ravnoteža drži pod kontrolom. Nekad nam ne treba neka dijagnoza (a često ju je i teško dobiti jer nismo ni svjesni da bi nešto trebalo provjeriti) da bi nam neka hrana smetala. Blokade u prob. sustavu radi krivih izbora namirnica rade blokade u cijelom tijelu....često i sama glavobolja može biti posljedica loše sastavljenog obroka par sati prije, a da to nikad ni ne osvijestimo :) A u ostalo klupko simptoma neću ni ulaziti, a to klupko se samo zapetljava sve više sa svakim novim istraživanjem Smile

No generalno kužim poantu, u većini slučajeva ne treba se zamarati detaljima na početku pa tako ni taj čips gotovo sigurno neće igrati nikakvu lošu ulogu ako ne potiče daljnju glad. 

A bicikla i ergometar dva su oblika kardio vježbi, svaki sa svojim prednostima i nedostacima ali generalno dobar način potrošnje kcal s tim da je kod ergometra cijelo tijelo uključeno u rad (što je super ali zna često biti limitirajuće kod onih malo slabije forme jer ne uspijevaju dovoljno dugo izdržati kako bi potrošili dovoljno energije, a i forma je bitna). Najbolje je kombinirati sve više toga, ili po treninzima ili čak u jednom pa malo biti na bicikli, malo na ergometru, malo na nečem trećem....u svakom slučaju, paziti da sve sve pravilno izvodi, kao i kod treninga s opterećenjem. Hipertrofija je opet i između ostalog i stvar intenziteta, progresa, hrane, itd pa se tako bicikliranjem može i gubiti miš. tkivo ako ostali faktori nisu posloženi kako treba....







Slažem se s tobom i prvim dijelomoko hrane, ja sam tip koji vise voli trenirati malo više pa pojesti normalno u granicama normale. Samo što još nisam na nivou da to mogu uvijek kontrolirati ali doci ce s vremenom...

Krenuo sam u teretanu i nastojat cu trenirat sto cesce, mislio sam radit 5x tjedno (srijeda i nedjelja odmor uz neku vanjsku aktivnost normalno) i sad ne znam kako da isplaniram treninge...nest tipa ovako:
1.dan prsa i triceps
2. dan biceps ramena i leđa
3.dan trbuh i noge 
i tako u krug ?

Može savjet oko toga kako da si poslozim?
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Srpanj 2019 at 20:39

Robinzone, nemam baš naviku ovako na forumu slagati treninge, nije to baš tako jednostavno i instant i neodgovorno je s moje strane sipati trening programe bez dovoljne prilagodbe Wink Uostalom, na netu već godinama ima more principa tako da pokušaj nešto pronaći sam i eventualno staviti tu da vidimo, bar da te upozorimo ako je baš nešto totalno ukrivo...

Mogu ti samo sugerirati da potražiš neki full body program i radiš ga 3x tj., bit će ti dovoljno ako ga dobro posložiš. Ne moraš trenirati s opterećenjem svaki dan, između bolje prošeći ili odradi neki kardio. Ne kažem da nećeš napredovati i sa ovim split programom jer je progres uvijek ono što čini razliku ali ja bih to rađe ostavila za neko dogledno vrijeme kada navikneš tijelo na pravilno izvođenje osnovnih vježbi i na redovite treninge, a ujedno već promijeniš samu kompoziciju tijela i eventualno promijeniš svoje ciljeve ili se odlučiš na promjenu. Više ćeš posla odraditi na takvom treningu angažirajući cijelo tijelo nego da ga ovako komadaš na dijelove. A i bit će ti zabavnije ;)


Imaš li nekoga u gymu tko ti može nadgledati kako radiš na početku?
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Robinzon9 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2019
Status: Offline
Points: 18
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Robinzon9 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Srpanj 2019 at 12:01
Originally posted by Gym_girl Gym_girl wrote:


Robinzone, nemam baš naviku ovako na forumu slagati treninge, nije to baš tako jednostavno i instant i neodgovorno je s moje strane sipati trening programe bez dovoljne prilagodbe Wink Uostalom, na netu već godinama ima more principa tako da pokušaj nešto pronaći sam i eventualno staviti tu da vidimo, bar da te upozorimo ako je baš nešto totalno ukrivo...

Mogu ti samo sugerirati da potražiš neki full body program i radiš ga 3x tj., bit će ti dovoljno ako ga dobro posložiš. Ne moraš trenirati s opterećenjem svaki dan, između bolje prošeći ili odradi neki kardio. Ne kažem da nećeš napredovati i sa ovim split programom jer je progres uvijek ono što čini razliku ali ja bih to rađe ostavila za neko dogledno vrijeme kada navikneš tijelo na pravilno izvođenje osnovnih vježbi i na redovite treninge, a ujedno već promijeniš samu kompoziciju tijela i eventualno promijeniš svoje ciljeve ili se odlučiš na promjenu. Više ćeš posla odraditi na takvom treningu angažirajući cijelo tijelo nego da ga ovako komadaš na dijelove. A i bit će ti zabavnije ;)


Imaš li nekoga u gymu tko ti može nadgledati kako radiš na početku?

Aha uredu razumijem. Znaci preporučaš kruzne treninge za cijelo tijelo rađe nego ovako izolirane treninge? Kardio planiram odrađivat svaki drugi dan, bicikl ili vani trcanje

A ima ovaj kaj radi unutra, nisam ga još pitao...nadam se da ce htjeti 
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Srpanj 2019 at 18:28

Ono što ja preporučam je to da svatko tko počinje sa nekim ciljanim treningom s opterećenjem uloži u jednog dobrog trenera, barem na samom početku, dok ne nauči što i kako treba raditi :)

Kako rekoh, ne volim ovako davati neke preporuke jer je polje treninga još i kompleksnije od prehrane koju mi je isto tako škakljivo generalizirati (osim nekih temelja koji se provlače kod većine). Slaganje optimalnog treninga ide po fazama, a svaki dobar trener bi to trebao znati prilagoditi svakome tko dođe ovisno o nizu faktora. Prije svega, treba znati procjeniti osobu prije ikakve ciljane preporuke - da skratim, vidjeti kako cijelo tijelo funkcionira, gdje postoje neke neravnoteže, slabosti, problemi sa mobilnošću itd ...i onda ciljano raditi na tome kako bi se, između ostalog, tijelo uravnoteženo razvijalo i kako bi se smanjio rizik od ozljeda do kojih lako može doći ako tijelo nepripremljeno dođe pod opterećenja koje slijede. Pa onda ide učenje pokreta, upoznavanje sa osnovnim obrascima kretanja (spuštanja, dizanja, povlačenja, potisci itd...), prvenstveno kroz bodyweight vježbe ako je potrebno...i tako se malo pomalo napreduje do pravog intenziteta...naravno, sve to ovisno o samoj osobi, utreniranosti, povijesti treninga, ciljevima itd itd.... 

Ovo sam max pojednostavila ali samo ti želim reći kako je ovako preko monitora i na temelju par riječi nemoguće sve to staviti u neku dobru preporuku :) Ja to radim na drugi način i uz jako puno pitanja i prilagodbi, što je na ovom mjestu nemoguće.  Idealno je imati osobu pred sobom i raditi kako spada.

Bilo bi zbilja dobro kad biš imao nekoga tko bi te bar mogao malo pogledati i vidjeti kako radiš. Mada ni to ne garantira točnost jer sam i sama 2 god provela za pultom gyma i nije me se puno pitalo koliko toga znam na početku ;) Vjerujem da je i diljem HR slično i da se tu i tamo nađe neki dobar trener koji je stalno dostupan svima i zbilja kvalitetan.

Ili barem nađi neki oblik grupnog treninga (koji je često kružni) pa radi pod vodstvom.  Vjerojatno će ti biti efikasnije i sigurnije nego da vježbaš na svoju ruku.

Jesi li kad radio ikakav oblik treninga - kružni, ovako izolirani ili bilo koji drugi?








Edited by Gym_girl - 18 Srpanj 2019 at 18:34
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.