New Posts New Posts RSS Feed - D: Razbijamo mitove: 6 tvrdnji vegana koje su znanstveno neutemeljene!
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Razbijamo mitove: 6 tvrdnji vegana koje su znanstveno neutemeljene!

 Post Reply Post Reply
Author
Donkakogod View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 29 Sijecanj 2019
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Donkakogod Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: D: Razbijamo mitove: 6 tvrdnji vegana koje su znanstveno neutemeljene!
    Posted: 29 Sijecanj 2019 at 10:51
Svi komentari na temu: Razbijamo mitove: 6 tvrdnji vegana koje su znanstveno neutemeljene!

1. Covjek može jesti sve (povrce, voce, meso) - no da je za covjeka najsdravija prehrana koja ukljucuje sve to nije jednako tocno. Danas znanstvenici ne smiju izlaziti iz zadanih okvira, a ako to rade prijeti im se uništavanjem ugleda, oduzimanjem diplomi tj otkazom iz državno sponzoriranih institucija za koje mogu raditi. Industrija hrane ima duboke korijene i utjecaje u znanstvenim radovima, te je to ujedno i razlog zašto je po njima GMO hrana itekako dobra te bi je ljudi trebali jesti. To je industrija koja profitira više sa što manje ikakvih mogucih vrsta zabrane. Danas stoga poslove/diplome i uglede gube cak i oni koji kažu da flour šteti ili da c vitamin diže imunitet. Nitko ozbiljan nije nikad tvrdio da covjek ne može probaviti meso kako vi tvrdite da se tvrdi - ocito je da ljudi probavljaju meso i to niko ne spori. Dugacki probavni trakt je uobicajeno takav kod biljojeda, dok je kraci kod mesojeda, a covjek pripada prvoj grupi. 2. Pa to vam nije nikakav argument niti sam ikad ikog cuo da govori tako. Izmedu ostalog iskrivljavate sliku navodeci da i cimpanze nekad pojedu drugu životinju te insinuirate tako da bi trebali i ljudi jesti meso. Isti argument koristite kako bi se suprotstavili nejedenju mesa, te onda kažete da je to dokaz zašto ga ipak bi trebali jesti. 3. Da to je potpuno tocno, brojni su znanstveni radovi na te teme te vlada jedan informacijski rat na tom podrucju slicno kako sam opisao u tocki 1. Tijelo kod probave životinjskih namirnica i mesa uništava samo sebe da bi "hranu" ispravno probavilo. Ne želim ulaziti u dublju raspravu pokazujuci vam hrpe dokaza, jer je ocito da bi vi za te dokaze vec znali da vam je uistinu bilo do toga stalo. 4. Ima naravno itekako mnogo razloga za izbjegavanje hrane životinjskog podrijetla. Znate kako se kaže, u zdravom tijelu zdrav duh. Veganska prehrana lijeci duh te je onda lakše i da budu u zdravom tijelu što vi pripisujete zdravom životu zbog vježbanja. Radi se to samo o vecoj svijesti - vecem razumijevanju stvarnosti i svijeta koji nas okružuje. 5. Taman posla da se raspravljamo jel veganstvo bolje za okoliš. Dobro je poznato da je mesna industrija jedna od 3 najvecih zagadivaca na svijetu. Nisu staklenicki plinovi problem, više je to pretjerana proizvodnja biljaka za prehranu životinja, i tretiranje tih biljaka otrovima na ogromnim površinama. 6. Naravno da nije moralno konzumirati životinje. Pojedi si obitelj ako je to moralno. Odmah dvostruki standardi sa umjetnim zaprepaštenjem i dignutom kosom na glavi. Znaci moralno vam je lesti leševe životinja a nemoralno bi vam bilo pojesti meso ukucana. Smiješno je sve to. Samo se krkajte mesom i pišite tekstove da si dušu olakšate, a to što kolju životinje u mukama, protiv njihove volje - ne da bi vi preživjeli jer možete preživjeti i od druge hrane - ne dajte da vas to dira. U konacnici ,možda i zakoni s vremenom popuste pa cete moci pojesti ukucane, rodbinu i prijatelje.
Back to Top
Mischa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 09 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mischa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2019 at 11:06
Kad god mi se onak počne u glavi otvarati mogućnost da postanem vegetarijanac pojavi se neki ovakav komentar, i odmah imam potrebu si otići speći meso. Ne podnosim mesojede koji maltretiraju vegane, ali bogami i od ovakvih komentara mi se diže želudac. I ne, neću pojesti rodbinu ni prijatelje, pa čak ni svoje pse. Ma daj.
Back to Top
Ivonica View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 20 Travanj 2016
Status: Offline
Points: 28
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ivonica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2019 at 12:17
Donkakogod, molim te, nemoj nas sramotiti.. Hvala!
Proud member of National team.
Back to Top
Donat_Rupcic View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 07 Lipanj 2018
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Donat_Rupcic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2019 at 13:32
@Donkakogod Temeljito sam istražio temu i napisao detaljan clanak - s navedenim referencama. Onda dodeš ti i kreneš trekeljati bezveze. Sramotiš i sebe i pametne vegane s takvim komentarom. Lp, možda se vidimo ispod nekog od mojih drugih clanaka. :)
Back to Top
Nut View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 29 Sijecanj 2019
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Nut Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Sijecanj 2019 at 17:23
Gospodine zelim da vi I vasa deca dozivite uzasan svet koji im ostavljste,kvaziznanstven I bez etike,da uzivate u lepotama efekta staklene baste I da koristite razne alate za pripremu leseva pune korisnih stvari za vas vec nepovratno zagadjeni mozak i organizam.Prijatno
Back to Top
ArtemisE View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Veljaca 2019
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ArtemisE Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Veljaca 2019 at 09:35
Nedostaje ona tvrdnja da za apsolutno sve sto bi trebali dobiti iz mesa, jaja i mlijecnih proizvoda postoji kvalitetniji veganski nadomjestak ( naravno bolji i zdraviji nego meso i jaja) te da nemamo apsolutno nikakvog argumenta jesti meso. Ili je to tocno pa zato nije obradjeno? A korisno je mozda i ubaciti brojke koliko se sume unisti zbog uzgoja npr avokada :/ Inace, clanak dosao ko narucen, odlicno! :)
Back to Top
Rac View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 23 Prosinac 2017
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Rac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Veljaca 2019 at 16:15
Potpuno se slažem sa Donkakogod, svaka cast ???????
Back to Top
zot55 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 09 Ožujak 2013
Status: Offline
Points: 22
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zot55 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Studeni 2019 at 20:01
Dokumentarni film The Game Changers o veganskoj prehrani govore sportaši: Arnold Schwarzenegger, Lewis Hamilton (Formula 1) i dr. https://www.imdb.com/title/tt7455754/?ref_=nv_sr_srsg_0 - Nove cinjenice podupiru vegansku prehranu iako nisam vegan, ali uskoro planiram nakon ovog filma. Krvne žile se proširuju ako se konzumira više veganske hrane, što daje vecu energiju tijelu jer je veci protok hranjivih nutrijenata - a ne kako piše ovdje u clanku manje energije. Što podupire cinjenica pokazana u filmu cišce krvi nakon konzumiranja veganske hrane naspram mutne krvi konzumiranjem mesa. U filmu su lijepo pokazani sportaši koji su rušili svjetske rekorde i osvajali olimpijske medalje, stoga da je više vegana sportaša više bi culi i za njih. Konzumerizam i marketing u mesnoj industriji je jak, ipak je to stara industrija i naravno da ce oni se teško prebaciti preko noci i nuditi samo veganske proizvode. Ali krenite sami od sebe, to ce promijeniti i njih. Ne planiram odmah biti 100% vegan od sutra ujutro, ali idem dan za danom. Hocu zdravije živjeti. Pogledajte si svi film, dobar je. Uostalom ima jedna odlicna cinjenica iz filma, sve životinje koje jedemo one zapravu jedu vegansku hranu: travu, kukuruzu, zob, itd. Dakle eliminiranjem posrednika (životinja) jeli bi i mi to isto, dakle nema svrhe imati posrednika jer posrednikom se samo gube nutritivne vrijednosti koje bi dobili na samom izvoru. Ovo je stvar ciste logike, razmislite. Da, ima nedostataka u veganskoj prehrani kao što je manjak vitamina B12, ali ima rješenja. Pogledajte film dobar je pocetak za sve. I Novak Đokovic je Vegan pa evo covjek osvaja turnire, ima primjera dosta. Samo treba poceti, malo po malo.
Back to Top
Tip fit View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 05 Studeni 2019
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tip fit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Lipanj 2020 at 08:50
Lik je toliko uzivljen u sebe i prepontentan.Uzas Gospodine Donat te vase reference nekad su okej ,a nekad ispadate glupim oprostite na izrazu ali ove reference prvo ljudi koji su dobili masne pare i receno im je napisi to i to pa ce neki Donat doc i rec evo ja imam referencu.Imam i ja referencu pogledaj koliko je ljudi ozdravilo od raznih bolesti,upisi u you tibe slusaj ljude pa mozda ti se otvori neka mozdana vijuga.Drugo samo da pogledas govor Gary Yourofsky (imas na you tube) svatio bi neke stvari i vidio bi da si samo dobio bice 200 kn ili kilo pilecih prsiju da odjednom kao on ide pisat clanak o veganstvu a nije ni vegan niti isra nego eto gospoda direktorica mu dala 5 knjiga i kaze evo ispisi clanak.jer jel nemamo o cemu pisat pisi bilo sta nema veze oni vjeruju u sve sta im se napise.I istina ljudi su ovce,vidimo iz ovog clanka.Samo ti jedi mozda se javis za 50 godina i kazes ju imam osteorporozu ili e kosti mi propadaju.Ma kako to tek tako,kako kad se hranio cili zivot zdravo,citaj:(jeo 3kg piletine i carobne dodatke)budala pa zivi
Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Lipanj 2020 at 11:45
'Lik je toliko uzivljen u sebe i prepontentan.Uzas
Gospodine Donat te vase reference nekad su okej ,a nekad ispadate glupim oprostite na izrazu ali ove reference prvo ljudi koji su dobili masne pare i receno im je napisi to i to pa ce neki Donat doc i rec evo ja imam referencu.Imam i ja referencu pogledaj koliko je ljudi ozdravilo od raznih bolesti,upisi u you tibe slusaj ljude pa mozda ti se otvori neka mozdana vijuga.Drugo samo da pogledas govor Gary Yourofsky (imas na you tube) svatio bi neke stvari i vidio bi da si samo dobio bice 200 kn ili kilo pilecih prsiju da odjednom kao on ide pisat clanak o veganstvu a nije ni vegan niti isra nego eto gospoda direktorica mu dala 5 knjiga i kaze evo ispisi clanak.jer jel nemamo o cemu pisat pisi bilo sta nema veze oni vjeruju u sve sta im se napise.I istina ljudi su ovce,vidimo iz ovog clanka.Samo ti jedi mozda se javis za 50 godina i kazes ju imam osteorporozu ili e kosti mi propadaju.Ma kako to tek tako,kako kad se hranio cili zivot zdravo,citaj:(jeo 3kg piletine i carobne dodatke)budala pa zivi', kaže Tip fit Poštovani Tip fit, hvala vam na vašem komentaru. Vjerujem da se neslaganje s navedenim u clanku moglo iskazati i bez vrijedanja autora, zar ne? Naši autori su autonomni u svojim tekstovima i odabiru tema i "gospodja direktorica" (kako vi kažete) ne utjece ni na teme ni na sadržaj koji autori pišu. Vjerujemo da konstruktivnim kritikama možemo jedni drugima pomoci u ucenju i razumijevanju pojedinih tema te to cijenimo kod naših komentatora, ali omalovažavanje i vrijedanje ne smatramo ni potrebnim ni dobrodošlim. Srdacan pozdrav, Zorana Jagodic, glavna urednica portala.
Be healthy, be happy.
Back to Top
Atrahasis View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 16 Veljaca 2021
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Atrahasis Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Veljaca 2021 at 14:21
Ovaj post je pisao netko tko ocito nijednu studiju nije procitao. Ajmo od pocetka, istina da nijedan studija nije potvrdila da je homosapiens biljojed no takvih studija nije ni bilo, no postoje studije koje su to indirektno dokazale, a to su recimo Kineska studija, Oxfrodska studija, EPIC studija itd., dakle gdje se proucavao utjecaj životinjske ishrane na ljudski organizam. Covjek zaista je biljojed, no ajde da analiziram napisano. Naša crijeva su 9 puta dulja od duljine trupa, dok je kod svejeda to 3 puta, a mesojeda u prosjeku 2 puta, dakle razlika nije tako malena, a meso se u organizmu zaista probavlja 72h, a napisati da to nije tako bez dodatne argumentacije je neozbiljno. Što se tice kandži, naše "kandže" nisu evoluirale jer ih nikad nismo ni imali, a naš mozak je evoluirao ne da bi što sofisticiranije ubijali životinje jer isto tako možemo reci onda da smo evoluirali da bi mogli razviti što sofisticiranija oružja za masovno uništenje ljudi. Dakle naša inteligencija je zlouporabljena. Što se tice želucane kiseline, ne radi se tu o kiselosti nego kolicini odnosno koncentraciji jer mesojedi i svsjedi imaju puno vece koncentracije želucane kiseline od nas ljudi, a ulogu igraju i enzimi od kojih nam neki fale za probavu organske hrane. Tu su još i zubi, slina i x stvari koje se ne podudaraju sa svejedima. Recimo aterosklerozu je nemoguce proizvesti kod mesojeda i svejeda, jer to je bolest iskljucivo biljojeda, dakle izmedu ostaloga i nas. Mi se teško nosimo sa povišenim kolesterolom. Što se tice naših predaka, otkrivene je mnogo ostataka Homoerektusa koji su bili iskljucivo biljojedi odnosno plodojedi. Dakle biljojedi iz roda homo nisu nastanjivali planet u isto vrijeme na svim mjestima, postoje razni uzorci jer prehrana je ovisila o klimi i okolišu. Naravno da ja sjeverno od ekvatora životinjska hrana jednostavno morala biti pravilo za preživljavanje zbog hladnije klime. Broj 2. Što se tice Caimpanzi, Gorile su nam puno bliže, a postoji još jedna vrsta majmuna koja živi podno Himalaje koja nam je cak najbliža, što je otkriveno nedavno, a biljojedi su naravno. 3. Što se tice opasnosti životinjske ishrane na ljudski organizam to necu previše ni komentirati jer samo budala može izjaviti suprotno jer naveo sam gore najpoznatije svjetske studije, a danas više nitko ne spori to jer matematika je vrlo jednostavna. Životinjske namirnice zakiseljuju organizam te utjecu direktno na pH uništavajuci nam tako imunitet jer je pH temelj imuniteta, a tu su i drugi problemi. Npr meso, kad jedete meso, unosite oblik željeza koji je veoma oksidirajuc pa ga neki krive za dijabetes i srcane bolesti. Jedete nitrate i pretvarate ih u spojeve za koje se smatra da izazivaju rak debelog crijeva. Meso kuhanjem otpušta tvari poznate kao heterociklicki amini, karcinogene. Da ne spominjemo cinjenicu kako meso podiže razinu hormona IGF1, koji je takoder odgovoran za nastanak raka. Životinjski proteini su bogati metininom, koji doslovno hrani stanice raka, kao i leucinom, koji aktivira faktor mTOR, povezan sa starenjem. Meso je puno i nusprodukata i hormona koji uzrokuju bolesti. Na kraju, meso sadrži endotoksine iz bakterija i uzrokuje instant upalu nakon konzumiranja. 4. Studija je nebrojeno, a pored stuija imamo i žive primjere plemena diljem svijeta koja su veganska ili vegetarijanska pa žive nevjerojatno dugo i zdravo, spomenut cu samo Hunze. Dokazano je da veganska ishrana u prosjeku produljuje život za 12.5 godina, Oxfordska studija ! Nasuprot tome, ne postoje apsolutno nijedna studija koja je dokazal da su životinjske namirnice dobre za ljudsku ishranu, dakle apsolutno nijedna ! 5. I za kraj, spominjanje maslina i riže koje zahtijevaju puno više vode, to je ocit dokaz da autor nema pojma o cemu lupeta. Pa jasno da riža treba više vode, zato i raste i sadi se u suptropskim krajevima gdje kiše ima sasvim dovoljno, jer ja još nisam cuo da netko navodnjava rižu pitkom vodom iz zemlje.. Maslina je opet drugacija prica, ona može izdržati veliku sušu, a u periodu zime obicno dobije dovoljno vode i rijetko gdje sam vidio da netko navodnjava masline, a konkretno živim u Istri. To možda dole u Izraelu i sušnim podrucjima svijeta ali to su iznimke. Životinje ne samo da trebaju više prostora za ispašu, nego zaboravljaš da se i te životinje hrane onime što se proizvede na poljima, dakle one trebaju i pašu i dodatna polja za zimski period itd.. Vodu ne trebam ni spominjati, jer ako se godišnje u svijetu 150 milijardi životinja ubije za ljudsku prehranu, onda možete zamisliti koliko je životinja na planeti zemlji, i to samo domace ove uzgojne. Što se tice staklenickih plinova, sinko zaboravio si da životinje ne utjecu samo direktno na staklenicke plinove jer farme za njihovo održavanje, pa onda kasnije preradu itd. troše enormne kolicine resursa pa i vode jer voda je potreba i za daljnju obradu i pranje klaoonica itd. Dakle nisi sve cimbenike uzeo u obzir nego si onako površno prošao. Za kraj, generalo gledajuci napisano, hrpetina površnih i neutemeljenih gluposti. Ja sam se trudio pisati najkrace što sam mogao..
Back to Top
Atrahasis View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 16 Veljaca 2021
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Atrahasis Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Veljaca 2021 at 16:57
I skoro zaboravih komentirati 6. "cinjenicu". Moral i etika vegana. Svatko od nas kako kaže Rupcic ima drugaciji pogled na moral i etiku, no jedno je imati subjektivno mišljenje, a drugo je generalna stvarnost. Netko tko ubije covjeka, ili ga ubije da bi ga pojeo, za njega je to možda opravdano i eticno, no to je ta nesvijest ili subjektivizam. Svatko onaj tko je normalan, razuman, suosjecajan, dakle generalno govoreci svatko onaj tko je mentalno zdrav, u trenutku ubijanja bilo kakvog života, treba u sebi imati osjecaj grižnje savjesti. Dakle to je van domene znanosti, to je domena filozofije, psihologije i neceg drugog. Evolucija svijesti nas razlikuje od životinja. Za daltonista je trava možda plave boje, no to ne znaci da je trava plave boje za sve. Postoje unutarnji poremecaji koji remete osjecaj za moral i etiku u covjeku. Naravno da Rupcic to ne može shvatiti jer Rupcic je previše u domeni materijalizma i 3D prostora, i potpuno je izgubio vezu sa suptilnim svijetom, onim istinskim i realnim. Takva jedna osoba nije adekvatna za komentiranje morala i etike. To je kao da riba komentira kretanje po kopnu.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.