New Posts New Posts RSS Feed - Apneja, pretilost i visoki tlak
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Apneja, pretilost i visoki tlak

 Post Reply Post Reply
Author
Mischa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 09 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mischa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Apneja, pretilost i visoki tlak
    Posted: 03 Ožujak 2018 at 22:55
Poštovanje,

nisam nova, odavno sam član foruma, i smršala sam dosta samo prateći savjete koje ste tako velikodušno dijelili.
Međutim, sada bih trebala pomoć za moju prijateljicu a ne za mene, bar u ovom topicu.
Žena ima 48 godina, nisam sigurna za kilažu ali sigurno oko 130 kg koje je nabila zbog apneje koju nije znala da ima i naravno skroz loše prehrane, a također ima visoki tlak i jako oštećeno koljeno.
Dakle, ja sam je uspjela nagovoriti na promjenu prehrane, jedino što za doručak jede neke glupe pahuljice umjesto zobenih, pa vas pitam jel ih bar može grizom zamjeniti i još dodati mjericu wheya kao zamjenu za čokoladu a i protein je?
Drugo, već dva mjeseca idemo u teretanu, radi na spravama, mrtvo i malo čučanj na smith mašini. Vozi bicikl oko 10 min prije treninga i 10 min nakon. I tvrdi da se ništa nije pokrenulo, a ja ne znam jer se ne važe, a gledam je svaki dan i ne mogu skužiti.
Jel ona smije uopće dizati utege zbog visokog tlaka? Imate li neki savjet kako da se to pokrene? Nije mi jasno, drugi na toj kilaži izbace slatko i već skidaju kile hrpimice.

Zahvaljujem unaprijed na bilo kakvom savjetu.
Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Ožujak 2018 at 12:26
Pozdrav Mischa,

prije svega ono sto bi vjerojatno bila neka cinjenica jest da je apneja moguce dosla zbog prekomjerene kilaze, kao i visoki tlak i problemi sa koljenima.. sve to nosi dugorocno nosenje prekomjerne tjelesne mase, a svakoj promjeni u nasem tijelu (pozitivni ili negativni) postoji odredeni uzrok koji je istu i prouzrocio..

Sto se tice ostaloga u nastavku, ako je do sada trenirala (trenira kako kazes sa tobom), znaci da nije potpuni pocetnik, i da nije potpuno neaktivna/zapustena. Tako da ne vidim razloga zasto ne nastaviti dalje nekakvim umjerenim tempom, pod uslovom da se ne forsira i ipak pripazi na puls. Sto vjerujem da i radi, s obzirom da trenirate uspjesno 2mjeseca. 

Dorucak sam po sebi kojeg navodis i nije toliki problem, ako je ostatak dana u balansu, a sudeci po tome sto pises zasigurno da nije.. Ako doista i jede "zdravo", onda jede kolicinski veoma puno, iliti nedovoljno malo (kalorijski), da bi gubila na kilazi.

Ne mora nuzno izbacivat pahuljice ujutro ako ih voli, jer ako su kroz dan ostatak makronutrijenti, a time i planirali unos kcal zadovoljeni, ne bi trebalo stvarat apsolutno nikakve probleme. 

Doduse, "bolja" alternativa svakako bi bila opcija sa zobenima/wheyem i sladilom. Mozes ih prokuhati na vodi, zasladiti po volji, i to je zaista moze biti jedan kompletan i ukusan obrok, pogotovo kad malo odstoji i "stisne se".

U konacnici, stvar je jednostavno matematicke prirode..
1. Ukoliko u tijelo unosimo MANJE energije (hrane), nego sto ono treba na dnevnoj bazi/trosi (sto u mirovanju za normalne zivotne funkcije, sto za sve dodatne dnevne aktivnosti), tijelo ce posezat za dodatnom energijom iz nasih "zaliha" iliti masnog tkiva, i na taj nacin cemo gubit kilazu/mrsavit. 
2. Ukoliko iz hrane unosimo TOCNO koliko nase tijelo treba/trosi, kilazu cemo u teoriji odrzavat.
3. Ukoliko iz hrane unosimo VISE nego sto nase tijelo treba/trosi, kilazu cemo dobijat, jer ce tijelo jednostavno "skladistiti" visak energije..

Dakle, zakljucak u konacnici pokusaj izvuci sama proizvoljno!Smile





Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
Mischa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 09 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mischa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 Ožujak 2018 at 22:43
Hvala na odgovoru.

Ma prvo se tlak digao, onda težak lom koljena, pa nešto kila, onda gušenje u snu i velika količina kilograma. Sad koristi cpap i stanje se poboljšalo tako da je u stanju biti aktivna.

Dakle, ako joj još bolje sredim prehranu trebalo bi biti ok? Ona je i u klimaksu, a to sigurno ne pomaže. Ma mene je samo strah za njen život, jer apneja ju je skoro koštala.
Back to Top
CeLe111 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Listopad 2015
Status: Offline
Points: 370
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote CeLe111 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Ožujak 2018 at 12:24
Np.

u ovom slucaju gotovo sam siguran da je primarno rijesenje u samoj prehrani, odnosno reguliranju unosa kcal.

Prica je zapravo jednostavna, ukoliko osoba zeli gubiti kilograme, potreban joj je kalorijski deficit/minus..
Ukoliko kilograme ne gubi, on naprosto nije kreiran! 

Dakle ako je cilj gubljenje, treba se svakako pozabavit bolje oko prehrane, kraj aktivnosti kojom se vec bavi, barem za sada ne vidim smisao da se nesto ekstremno pojacava i nadodaje (ako izuzmemo sve normalne dnevne aktivnosti i maksimalno optimiziranje/pojacavanje istih). Hodanje, pospremanje, koristenje stepenica kada god je moguce, voznja na biciklu, i brdo drugih sitnih stvarcica/nacina na koje osoba kroz obican dan "spontano" moze pojacat potrosnju energije.

Pozdrav


Online Mentor:
Nutricionizam/trening, misicna masa/mrsavljenje.
Stalni pristup i motivacijska podrska.
Rad temeljim na hrpi zadov. klijenata i uspjesnim transformacijama!
http://www.fgfitness.uk
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2018 at 22:53

Originally posted by Mischa Mischa wrote:

 I tvrdi da se ništa nije pokrenulo, a ja ne znam jer se ne važe, a gledam je svaki dan i ne mogu skužiti.

Mischa, ja bih krenula od ovoga Smile iako mi puno pitanja visi nad glavom.

Bilo bi pametno da se tu odredi barem jedna metoda mjerenja rezultata. Ja shvaćam da je nekim ljudima muka stati na vagu, no ako se ne suočimo sa trenutnom situacijom kako ćemo se znati korigirati tokom procesa, a kamoli tek ostvariti uspjeh? Smile

Naravno, ne mora to biti isključivo vaganje. Može poslužiti i metar, čak i bolje. Slikanje također daje jednu objektivniju sliku ali opet nije toliko dobro za primjećivanje nekih sitnijih promjena. A i slika često ne prikaže kakva je realna situacija.

Što god bilo, ja bih tu odabrala jednu metodu i zbilja se ozbiljno prihvatila praćenja promjena. Nekad se ne vidimo dovoljno dobro, niti drugi vide manje promjene u odjeći ali se ipak nešto događa.

Nekad je pak samo potrebno malo pričekati da stvari krenu.

Nekad je ipak do krivo sastavljene prehrane, nekad je do treninga. Nekad je do hormona. A nekad ljudi govore jedno, a rade drugo Smile  Teško je znati o čemu je ovdje riječ. Možda bi bilo dobro vidjeti kako cijeli dnevni jelovnik izgleda....za početak. A onda malo prokopati po ostalim dnevnim aktivnostima....pa sve do možebitnih problema sa metabolizmom....ili zdravljem generalno, stresom npr....pa pogledati povijest dijeta - ljudi koji su pol života na dijeti definitivno imaju malo većih problema sa skidanjem kilograma nego oni koji u to kreću prvi put sa relativno zdravim metabolizmom.

Dakle...nije sve za svakog, i nije svatko za sve, i ne ide svakome istim tempom i na isti način pa pustimo druge i nađimo svoj put Wink





Edited by Gym_girl - 06 Ožujak 2018 at 22:55
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Ožujak 2018 at 22:56


btw. koliki je tlak u pitanju ako znaš? I da li pije lijekove za to?



"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Mischa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 09 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mischa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Ožujak 2018 at 17:20
A pokušat ću je natjerati da se bar izmjeri. Pa ćemo pratiti.

Pije dva lijeka za tlak, i on joj je sad malo manji u principu kako vježba. Kad je loš onda je oko 150/100 a kad je ok onda je oko 135/90, ali joj je puls dosta nizak, pa je to vadi.

Nikada ona nije bila na dijetama da bi usporila metabolizam s tim. Mene je samo iznerviralo što sam joj ukinula hrpu stvari koje je jela, a dodala vježbanje, i šetanje pesa i sad i doma vozi bicikl a kao ne mršavi. Meni je to naprosto sf.

Velim, ona je sad u klimaksu, ali nalazi krvi su npr. odlični, nema povišen kolesterol niti trigliceride. Prije dve godine je išla na pretrage hormona štitnjače i oni su bili ok. Nema ni povišen šećer.

Doduše, ona prije dvije godine nije mogla prehodati 50 metara bez da dva puta sjedne i pri tom je jedva disala. Ovo sad je ludilo od napretka.
Back to Top
Mischa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 09 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mischa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Ožujak 2018 at 17:31
Što se tiče prehrane, ja trenutno živim s njom tak da znam šta jede, i nemre muljat s klopom a i trenutno je u glavi na pravom mjestu pa i ne bi to radila i da može.

Primjer jelovnika od jučer:

11:00 - neke pahuljice (ne odobravam ali su joj zobene fuj), mjerica wheya sa malo mlijeka
13:00 - trening
15:00 - whey sa malo dekstroze (možda je greška ali čovjeka veseli)
16:00 - piletina s nekim povrćem (koraba, grašak, karfiol, mrkva) i šnita raženog, i salata
19:00 - kruška
21:30 - tri jaja sa malo pureće salame
00:00 - deset badema (ja brojala)

Kužim ja da to nije idealno, ali to je ogromna promjena za nju tak da sam ipak nekaj očekivala.

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Ožujak 2018 at 22:37


Koliko dugo traje ovakav režim prehrane i je li stalno slično ovome? Kako je to otprilike izgledalo prije?

I kako se ona uopće osjeća? Što se tiče energije, raspoloženja, motivacije, fokusa...? Ima li potrebu jesti...nešto što je "ukinuto" i ako ima, koliko je to često? Smile

Princip kompletnog ukidanja nekih namirnica, a pogotovo onih koje osoba najviše voli, je druga priča ali bitna priča. Češće sam protiv toga nego za, osim u nekim iznimnim situacijama. No prvo me zanima kako ona reagira na to....

Ako ovakav jelovnik traje duže vrijeme ne čudi me da su sad stvari malo usporenije jer je ovo dosta niskokalorični pristup (osim ako ne skrši kilu pahuljica za doručak ali sumnjam :D).....ali me čudi da se od početka baš ništa ništa nije pokrenulo. Tu mi nešto ne štima....sa tolikom kilažom i bez povijesti dijeta.




 




Edited by Gym_girl - 07 Ožujak 2018 at 22:38
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Mischa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 09 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mischa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Ožujak 2018 at 22:57
To je bilo jucer. Nije da je svaki dan ovako nisko.
Ima tu još i maslinovo po salati, ipak je više kalorija nego što sad ovako savršeno ispada. Skoro dva mjeseca smo na ovakvoj prehrani. Ja sam izgubila sedam cm trbušine (ne važem se), i jedem više no ona.
Također toliko i u teretanu idemo. Tri put tjedno full body ja, a ona se snalazi.

Ma ona svaki dan nekaj kuka što se tiče hrane, ali više kukanja radi nego što ozbiljno misli.

Što se tiče nje, ona je druga osoba. Aktivna, bolje volje, ne propušta teretanu, sva je usmjerena na gubitak kila. Ima jedan veeeliki put po Americi u proljeće 2019, pa želi biti koliko toliko dobro.
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Ožujak 2018 at 03:12
A jeste vi sigurni da je njoj ovo dovoljno kcal? Pišete da radi mrtvo i čučanj, koliko god prije trenirala, nakon toga bi se pa... pomalo pojeo vol po mom iskustvu, još na njezinu težinu.... Da joj nije ovo možda premalo? Jeste joj računali BMR? TDEE? Svakako da klimaks ne pomaže, hormoni su to, ali opet...

Edited by Justanyone - 08 Ožujak 2018 at 03:14
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Ožujak 2018 at 20:06

Mischa, lako za maslinovo ulje, a UH? :)

Ako u ta 2 mj nije bilo niti jednog dana di se unos hrane znatno povecao onda je vrlo vjerojatno da je tijelo pod duplim stresom - i od niskog unosa kcal i od treninga. Pitanje je i kakvi su jos mozebitni nutritivni deficiti u pitanju...no u dalje me cudi da bas nikakvog rezultata nema, pa bar u prvih par tjedana takve nagle promjene.

Ni po odjeci ne kuzi razliku? :-/

Rjesenje se negdje krije ali premalo info imamo. Meni za sada prvo na pamet pada povecanje kcal (barem u vidu nekog cikliranja UH kao malo vise u danima treninga) i kretanja opcenito kroz dan (hodanje) sto dobro utjece i na stres i na dodatnu potrisnju kcal sto ce dozvolit malo vise kcal da se metabolizam trgne.


Edited by Gym_girl - 08 Ožujak 2018 at 20:08
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Mischa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 09 Veljaca 2012
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mischa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10 Ožujak 2018 at 21:37
Dakle, jučer je nakon dvije godine dobila mjesečnicu. Sad bih ja voljela vjerovati da joj se tijelo dovoljno oporavilo da joj dozvoli da opet ima mjesečnicu, ali mislim da će ipak ići doktoru kad prođe.
Imam osjećaj da će se sada sve pokrenuti ili otići k vragu.

Jučer se vagala u teretani i tvrdi da se vagala dva puta od početka i da nije grama skinula. Ja odbijam vjerovati da nisam ništa naučila od vas u pet godina, tako da mislim da bi se ipak trebali liječniku obratiti. I hoćemo.

Vama puno hvala na trudu.
   
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Ožujak 2018 at 07:45
Jao, pod hitno! Može biti da je inzulinski rezistentna i da ima neke hormonalne poremećaje zbog kojih kg teže idu dolje, a da i ne zna. Obavezno pročistiti prehranu(sav junk i prerađevine van.) A opet, jesi sigurna da ne pojede ništa "sa strane" a da ti ne vidiš?
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Ožujak 2018 at 11:26
Originally posted by Mischa Mischa wrote:

Dakle, jučer je nakon dvije godine dobila mjesečnicu. Sad bih ja voljela vjerovati da joj se tijelo dovoljno oporavilo da joj dozvoli da opet ima mjesečnicu, ali mislim da će ipak ići doktoru kad prođe.
Imam osjećaj da će se sada sve pokrenuti ili otići k vragu.

   


Znači sa 46 god je izgubila mjesečnicu? Ne razumijem ovaj dio o oporavku tijela, od čega se trebalo oporaviti, a što je utjecalo na ciklus?

Nekako mi se čini da ovdje nije riječ o klimaksu, pogotovo ako to nije potvrđeno od strane doktora...možda da prvo odradite pregled pa da onda vidimo :)
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.