New Posts New Posts RSS Feed - Izostanak menstruacije
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Izostanak menstruacije

 Post Reply Post Reply
Author
songokuu321 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 22 Kolovoz 2017
Status: Offline
Points: 5
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote songokuu321 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Izostanak menstruacije
    Posted: 22 Kolovoz 2017 at 13:32
Zdravo Smile

Nova sam ovdje pa nisam sigurna kako i koliko opsirno trebam opisati sebe i svoj problem
Ukoliko neko prolazi ili je prosao kroz ovo voljela bih da se javi pa da podijelim svoju "pricu". Trenutno me mnogo zamara cijela ova situacija i ne znam sta mi je ciniti Unhappy



Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 13:36
Stani malo, dobrodošla, ali nisi rekla apsolutno ništa o sebi. Koliko ti je godina, visina, težina, kako jedeš (cca 3 dana za redom), koliko dugo tako jedeš, koliko ti dugo izostaje menstruacija? Uzimaš li kakve lijekove, ako da, koliko dugo? Imaš li kakvih problema s hormonima? Jesi li bila kod liječnika? Je li prije sve bilo u redu...? Jesi li sigurno isključila sve druge potencijalne uzroke?

Edited by Justanyone - 22 Kolovoz 2017 at 13:37
Back to Top
belfegora View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 09 Veljaca 2017
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 186
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote belfegora Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 14:07
Justanyone ti je dobro napisala, trebalo bi ipak ponesto vise podataka da se netko moze poistovjetiti. Ja sam ponesto pisala na ''svojoj'' temi. Imala sam i jos uvijek imam problema s ciklusima, no nitko jos nije tocno definirao zasto. Uglavnom znaju se rastegnut i preko 60ak dana i nikako da se unormale. Pitala sam internista/ginekologicu i lijecnika opce prakse i svi su rekli da im se cini da imam dovoljno masnog tkiva, iako sam mrsavija da nije nimalo zabrinjavajuca razina. Jedem sad oko 2000 kcal dnevno, sto je za odrzavanje mi taman, tako da ne bi trebao premalen kcal unos bit problem. Iako su proteini dosta zastupljeni, brinem se da ima bar oko 100 g UH i da je barem 25% kcal iz masti (obicno bude i vise, oko 35%), tako da ne vjerujem ni da je to uzrok. Tezinu sam u proslosti cesto mijenjala, no sad sam na razini koja je bila prije cijelih eskapada prezdderavanje-dijeta, i to vise od pola godine, a ciklus se ne popravlja. Prije mi nije ni reagirao na dijete, ni kad sam imala manje kilograma. Treniram doduse 5x tjedno, ali nisu to sad neki visesatni zamori, najobicniji trening. Pod stresom cesto jesam al i to nije nista novo. 
Uglavnom mozes i o mojoj situaciji procitati jos tu na forumu, iako zasad bez pametnog objasnjenja ni rjesenja, nazalost.

Preporucivali su mi maca prah i caj od stolisnika/vrkute kao pomoc, no nisam primijetila napredak. 


Edited by belfegora - 22 Kolovoz 2017 at 14:08
Back to Top
songokuu321 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 22 Kolovoz 2017
Status: Offline
Points: 5
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote songokuu321 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 14:25
Imam 20 godina. Visoka sam 170 cm i trenutno imam 58kg. 
U teretanu sam krenula u aprilu 2016. sa 73 kg. Do decembra sam trenirala u prosjeku 5 dana sedmicno, vecinom dizala tegove uz minimalan kardio i smrsala na oko 67kg. Do tada nisam pazila na ishranu. Onda sam pocela koristiti myfitnesspal. Prvi mjesec (januar) sam unosila malo kalorija (1200) a uz to sam povecala kardio.
Od tada nisam dobila menstruaciju (8 mjeseci). Nakon toga sam sve do juna unosila 1600-1900 kalorija uz 5 dana treniranja i uglavnom je to bilo dizanje tegova. Na pocetku sam trcala na traci a zatim sam postepeno smanjivala sve dok nisam u potpunosti prestala. Imala sam dvije pauze od po 20ak dana bez ikakvog treniranja. 
Mrsala sam postepeno - oko 2 kg mjesecno zbog cega mi je cijela situacija zbunjujuca. Na internetu sam nasla mnogo clanaka o ovome ali radilo se o sportasima ili djevojkama koje su izgubile mnogo kg u kratkom periodu.
U julu sam otisla doktoru. Uradila sam nalaze krvi i sve osim smanjenog nivoa zeljeza, sto imam i inace, je bilo uredno. Nakon sto sam joj ispricala sve ovo rekla mi je da to nije pretjerana kilaza zbog koje bih izgubila menstruaciju ali s obzirom da drugih razloga nema savjetovala je da poboljsam ishranu i prestanem trenirati.
Od tada ne pazim na ishranu i mislim da unosim u prosjeku 2000-2500 kalorija dnevno. 
Na sebi primijetim da sam dobila mnogo sala oko struka a kilaza je ostala ista.
Nisam koristila nikakve lijekove a trenutno pijem femisan A i zeljezo. .
Back to Top
TheExaltedOne View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Studeni 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote TheExaltedOne Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 14:33
Originally posted by songokuu321 songokuu321 wrote:

Imam 20 godina. Visoka sam 170 cm i trenutno imam 58kg. 
U teretanu sam krenula u aprilu 2016. sa 73 kg. Do decembra sam trenirala u prosjeku 5 dana sedmicno, vecinom dizala tegove uz minimalan kardio i smrsala na oko 67kg. Do tada nisam pazila na ishranu. Onda sam pocela koristiti myfitnesspal. Prvi mjesec (januar) sam unosila malo kalorija (1200) a uz to sam povecala kardio.
Od tada nisam dobila menstruaciju (8 mjeseci). Nakon toga sam sve do juna unosila 1600-1900 kalorija uz 5 dana treniranja i uglavnom je to bilo dizanje tegova. Na pocetku sam trcala na traci a zatim sam postepeno smanjivala sve dok nisam u potpunosti prestala. Imala sam dvije pauze od po 20ak dana bez ikakvog treniranja. 
Mrsala sam postepeno - oko 2 kg mjesecno zbog cega mi je cijela situacija zbunjujuca. Na internetu sam nasla mnogo clanaka o ovome ali radilo se o sportasima ili djevojkama koje su izgubile mnogo kg u kratkom periodu.
U julu sam otisla doktoru. Uradila sam nalaze krvi i sve osim smanjenog nivoa zeljeza, sto imam i inace, je bilo uredno. Nakon sto sam joj ispricala sve ovo rekla mi je da to nije pretjerana kilaza zbog koje bih izgubila menstruaciju ali s obzirom da drugih razloga nema savjetovala je da poboljsam ishranu i prestanem trenirati.
Od tada ne pazim na ishranu i mislim da unosim u prosjeku 2000-2500 kalorija dnevno. 
Na sebi primijetim da sam dobila mnogo sala oko struka a kilaza je ostala ista.
Nisam koristila nikakve lijekove a trenutno pijem femisan A i zeljezo. .

Jesi li u proslosti (prije pocetka s treninzima) imala nepravilne cikluse? (zelis li reci da ti je nije dijagnosticirana anemija, vec samo nesto smanjeno zeljezo u krvi?) - Jasno je kako je trening odredeni oblik stresa za organizam, sto moze uzrokovati nepravilnost s menstruacijom, ali to je daleko od pravila ili neceg sto bi se trebalo dogadati. Nagli gubitak na tezini donekle to objasnjava ali kod tebe to i nije tako ekstremno. Jel ti doktorica izvadila razinu prolaktina u krvi? Osobno mi je apsurdno da ti doktorica savjetuje da prestanes sa svim treninzima.


Edited by TheExaltedOne - 22 Kolovoz 2017 at 14:38
Back to Top
TheExaltedOne View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Studeni 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote TheExaltedOne Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 14:41
Originally posted by TheExaltedOne TheExaltedOne wrote:

Originally posted by songokuu321 songokuu321 wrote:

Imam 20 godina. Visoka sam 170 cm i trenutno imam 58kg. 
U teretanu sam krenula u aprilu 2016. sa 73 kg. Do decembra sam trenirala u prosjeku 5 dana sedmicno, vecinom dizala tegove uz minimalan kardio i smrsala na oko 67kg. Do tada nisam pazila na ishranu. Onda sam pocela koristiti myfitnesspal. Prvi mjesec (januar) sam unosila malo kalorija (1200) a uz to sam povecala kardio.
Od tada nisam dobila menstruaciju (8 mjeseci). Nakon toga sam sve do juna unosila 1600-1900 kalorija uz 5 dana treniranja i uglavnom je to bilo dizanje tegova. Na pocetku sam trcala na traci a zatim sam postepeno smanjivala sve dok nisam u potpunosti prestala. Imala sam dvije pauze od po 20ak dana bez ikakvog treniranja. 
Mrsala sam postepeno - oko 2 kg mjesecno zbog cega mi je cijela situacija zbunjujuca. Na internetu sam nasla mnogo clanaka o ovome ali radilo se o sportasima ili djevojkama koje su izgubile mnogo kg u kratkom periodu.
U julu sam otisla doktoru. Uradila sam nalaze krvi i sve osim smanjenog nivoa zeljeza, sto imam i inace, je bilo uredno. Nakon sto sam joj ispricala sve ovo rekla mi je da to nije pretjerana kilaza zbog koje bih izgubila menstruaciju ali s obzirom da drugih razloga nema savjetovala je da poboljsam ishranu i prestanem trenirati.
Od tada ne pazim na ishranu i mislim da unosim u prosjeku 2000-2500 kalorija dnevno. 
Na sebi primijetim da sam dobila mnogo sala oko struka a kilaza je ostala ista.
Nisam koristila nikakve lijekove a trenutno pijem femisan A i zeljezo. .

Jesi li u proslosti (prije pocetka s treninzima) imala nepravilne cikluse? (zelis li reci da ti je nije dijagnosticirana anemija, vec samo nesto smanjeno zeljezo u krvi?) - Jasno je kako je trening odredeni oblik stresa za organizam, sto moze uzrokovati nepravilnost s menstruacijom, ali to je daleko od pravila ili neceg sto bi se trebalo dogadati. Nagli gubitak na tezini donekle to objasnjava ali kod tebe to i nije tako ekstremno. Jel ti doktorica izvadila razinu prolaktina u krvi? Osobno mi je apsurdno da ti doktorica savjetuje da prestanes sa svim treninzima.

EDIT: I, koji je najzadnji nalaz krvi od kad si pocela uzimati zejezo? Ono bi se u pravilu trebalo oralno uzimati s vitaminom C (ili nekom drugom kiselinom) zbog bolje apsorprcije, a ako to ne uspije, prede se na parenteralnu primjenu.
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 14:46
Meni ima, jer je unosila 1200 kcal dnevno što je minimum i tako barem mjesec dana. To joj je apsolutno ispod BMR-a, a još je na to kardijala. Nije naglo izgubila kg, ali je jako malo jela dulji period. Osim što je vjerojatno izgubila mišiće, a ostalo joj je salo, nije mi nevjerojatno da je na tako mali unos kcal mogla reagirati tako da joj se poremeti ciklus.Pa i kaže da je tad izgubila menstruaciju. Btw, osim prolaktina, kakav je FSH, slobodni testosteron? Jesi to testirala?
Back to Top
songokuu321 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 22 Kolovoz 2017
Status: Offline
Points: 5
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote songokuu321 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 14:53
Prije odlaska sam pila revita fe prah jer sam mislila da je zeljezo jedan od razloga. Samo mi je rekla da nastavim unositi zeljezo ali vidim sad na nalazima user-defined abnormalities : anemia. 
Prolaktin ne mogu pronaci na nalazima, vjerovatno nisu radili analizu.
Nikada nisam imala neredovne menstruacije. 
Od tada nisam radila nalaze. Jucer sam trazila na svoju incijativu da uradim nalaze krvi zbog kontrole na sto mi je doktor opce medicine rekao da se zeljezo ne moze popraviti nakon 2 mjeseca (otkako pijem) i rekao dovidjenja :)
Back to Top
songokuu321 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 22 Kolovoz 2017
Status: Offline
Points: 5
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote songokuu321 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 15:01
Mislim da mi polni hormoni nisu uopce testirani 
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 15:21
Neka me netko iskusniji ispravi, ali možda bi trebala to tražiti. Uzrok ti može biti pretreniranost i premali unos kcal, a možda imaš i neki hormonski poremećaj. Ne želim sve trpati pod istu kapu, ali nije nemoguće.
Back to Top
TheExaltedOne View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Studeni 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote TheExaltedOne Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 15:25
Originally posted by Justanyone Justanyone wrote:

Neka me netko iskusniji ispravi, ali možda bi trebala to tražiti. Uzrok ti može biti pretreniranost i premali unos kcal, a možda imaš i neki hormonski poremećaj. Ne želim sve trpati pod istu kapu, ali nije nemoguće.

Upravo tako. Moze se izvadit prolaktin i ostali spolni hormoni i stoga su pitanja te vrste prikladnija za neki drugi forum ili jednostavno konzultaciju s kompetentnijom lijecnicom.
Back to Top
belfegora View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 09 Veljaca 2017
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 186
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote belfegora Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 15:27
Meni su bili testirani i spolni hormoni, no taj ciklus je po vragu bio OK, pa posljedicno i svi oni u normali. I imam oko 30% misicne, 20-25% masti u organizmu ako je vjerovati procjenama i onoj vagi sto to mjeri. 

I dr mi je rekla da NE trebam prekidat s treninzima, dapace (i bez tih nalaza). Naravno da nije sugerirala preforsiranje ali isto tako ni prekid. 
Istinabog, moze se sve to regulirati tabletama, ali zaista mislim da nije nacin. 
Ne znam, ako je unos bio 1600-1900 kcal vec gotovo pola godine, meni je cudno da se nije pojavio (kakav-takav) ciklus. Mogao se poremetiti (i sigurno jest) zbog niskog unosa, no zasto se jos uvijek ne vraca? 

Kao sto su drugi vec sugerirali, i ja cu napisati jos 1x, da nitko od nas nije doktor, a cak i oni su ponekad zbunjeni. Cak i uz nalaze, a pogotovo bez. Tako da mi je u potpunosti jasna zelja da se i van ordinacije traze iskustva i odgovori (i suosjecam, i poticem), no napomenut cu da pisem samo vlastita iskustva i misljenja koja ocigledno nisu rjesenje. Takodjer, usporedba misljenja uvijek dolaze nakon sugestije da se prvo pita strucnjaka Wink



Edited by belfegora - 22 Kolovoz 2017 at 15:30
Back to Top
TheExaltedOne View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Studeni 2014
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote TheExaltedOne Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 15:34
Kao sto sam prethodno spomenula, smatram da je tvoj problem izvan podrucja strucnosti ljudi na ovom forumu i trebala bi potraziti pomoc specijaliste endokrinologa/ginekologa. Stres poremeti cikluse, ali u pravilu ne uzrokuje toliko dugacak izostanak. Mozda se radi o PCOS, a moze biti i 100 drugih stvari. Svakako zatrazi konzilijarni specijalisticki pregled.
Back to Top
songokuu321 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 22 Kolovoz 2017
Status: Offline
Points: 5
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote songokuu321 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 15:48
Hvala svima na odgovorima
Trazicu analizu polnih hormona u slucaju da ovo nije razlog izostanka menstruacije
I da
S obzirom da sam jela i trenutno jedem mnogo vise ne bi li dobila na kilazi a nisam trenirala, sta mi je sljedece ciniti.
Normalno, zeljela bih dobiti na misicnoj masi, a teretana mi trenutno nije dostupna
Zabrinuta sam da cu dobiti mnogo masnih naslaga sto cu morati skidati  - KARDIJEM - sto me opet moze dovesti do problema sa menstruacijom
Da li je moguce sa body weight vjezbama uciniti nesto po tom pitanju 
Back to Top
belfegora View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 09 Veljaca 2017
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 186
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote belfegora Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 16:34
Ja bih isto potpisala da je to prvi korak. Posebno jer to tako dugo traje bez prekida. Uz to bih sugerirala (ako ti nije neki problem), i zamolila, da podijelis s nama i razvoj te situacije. Naime, primjetila sam da otkad ja pricam o takvim problemaima da se sve vise srecem sa curama i zenama s istim problemom, kojima je to nazalost nekakav tabu, a mislim zaista da ne bi trebao biti. Sigurna sam da ih ima koje ovo citaju i ne pisu sa slicnim problemima. A takve probleme ne treba ignorirati, jer je to vrlo jasan signal kojim nam tijelo porucuje da nesto ne stima. 

Jos jednom, prvi NEZAOBILAZAN korak je doktor, posebno kod tako duljeg izostanka, i nikakav online post nije prije i iznad toga. A uz to smatram da treba prosiriti i to malo saznanja i iskustava koje smo susreli. Zato, uz uvazavanje cinjenice da ovo nije strucno pisanje, samo cu napisati jos 1x da bih voljela da se ovakva tema nastavi. 
Back to Top
Justanyone View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 30 Studeni 2016
Status: Offline
Points: 540
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Justanyone Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Kolovoz 2017 at 20:33
Potpisujem. Ja bih voljela da se netko iskusniji, kao Iver, ili Gymka uključe, pa da upotpune nas početnike ovdje. Songoku, bodyweight vježbe, da, i bilo kakvi utezi kakve imaš doma. Probaj ako možeš i ovdje naručiti podesive, cijena ti je kao jedna mjesečna članarina
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.