New Posts New Posts RSS Feed - Upoznavanje :)
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Upoznavanje :)

 Post Reply Post Reply Page  <1 8910
Author
Belma86 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ


Joined: 07 Rujan 2018
Location: Sarajevo
Status: Offline
Points: 28
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Belma86 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2019 at 12:59
Originally posted by belfegora belfegora wrote:

Pocistiti smece na tanjuru je definitivno jedan dobar korak, ali za kvalitetu zivota treba pocistiti i smece u glavi :) 




Kako je ovo predobro rečeno!!!

Ja sam sad shvatila da mi ne treba Milka i Nutella da sebi poboljšam raspoloženje u trenucima stresa, sekiracije itd. Možda se bolje nosim sa stresom, ne znam, promijenila sam i posao i sad mi je dosta lakše nego prije, ne radim od kuće svaku noć kao prije... U tim danima sjedenja za laptopom do zore znala sam uzeti teglu nutelle, kašiku, i udri

Uglavnom, iako mene često uhvati crnjak u vezi moje multiple skleroze, i crnjak šta će biti za par godina, hoću li moći plaćati jako skupe lijekove itd itd, opet se nekako lakše sa svim nosim ako se ne ubijam hranom.
Back to Top
belfegora View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 09 Veljaca 2017
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 186
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote belfegora Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2019 at 18:06
Drage zmajcica i belma od srca vam hvala! Vidim da obje vidite vaznost tog da uvidimo da nije na kraju fokus na hrani. Ona je nesto sto biramo sto zdravije mozemo, ali ono sto ''ispravljamo'' je vlastiti mozak :) I zaista, na pocetku je malo mozda i blesavo i cini nam se glupo, nevazno, da se ne odnosi na nas (jer svi znamo identificirat probleme i potencijalna rjesenja). Ali zaista mozgu, koji je preopterecen svakodnevnim multi-taskingom i nikad ne odmara, treba dati priliku da zaista nauci procesuirati sve to sto mi ''znamo''. Da doputuje iz guzice u glavu. Ja sam znala da nisam kriva za bolest koju sam prezivjela prije 15 godina. Ali sam trebala osvijestiti da i dalje osjecam tu krivnju iako joj nije mjesto tu. Uvijek sam osjecala kako mi mama mjerka tanjur i osjecala se krivo i nesigurno. I kad bi se slomila - skroz bi se slomila i zatrpala hranom, jer na glupoj naivnoj razini to je lijek za anoreksiju. Trebala sam vjezbati mozak da se izbori s time, iako je to kao informaciju znao od starta. Vjezbala sam osjecaj sebe kao odrasle odgovorne osobe. Kao nekog tko je zaista to ostavio iza sebe. Vjezbala sam samopostovanje, da imam stav izborit se za sebe bez osvrtanja.

Isto tako, banalan primjer za polumaraton sad - ja sam znala da ga mogu istrcati. Vec sam skoro toliko istrcala i nisam si zaista zadala neko vremensko ogranicenje. Ali me neka nesigurnost, ono malo dijete kojem su govorili da je smotano kocila i cijeli zadnji tjedan uvjeravalo da si uzmem Milku ''za energiju''. Kad sam isla na zadnji poslovni put sam iskusila nesigurnost oko izvedbe posla koje me cekalo tad- i tad sam cak malo losije papala (tocnije pustila se s lanca). Ali sam prvi put IKAD jela i razmisljala - ja ovo sad jedem nesigurnost. Zasto sumnjam u sebe? Pa realno, dugo nisam tako nesto radila. Strah me jer ne znam sta ocekivati od rezultata ni sto ocekivati od ove nove okoline. Ne jedem jer sam gladna ili mi se gusta u hrani vec jer se bojim. Idem uz ovo meditirati o tom strahu. Meditaciju opustanja. Vjezbe prisutnosti. Isplivat ce nesto. Idem se fokusirati na zasto volim svoj posao i zasto sam htjela biti tu i ovo raditi. Sto je najgore sto se moze dogoditi itd.. I onda kad je bilo za polumaraton, samo sam prepoznala isti uzorak, preskocila milku i otisla se borit sa svojim vrazickom. Ovo su samo sporadicni primjeri koji mi padnu na pamet i o kojima mi se da pisati. Koga god zanima vise moze slobodno pitati, rado cu odgovoriti i olaksati nekom drugom ako mogu.

Belma, pitala si za mealprep  - sad cu odvojit mealprep u novi post da se razdvoji od ovog... 
Back to Top
belfegora View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 09 Veljaca 2017
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 186
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote belfegora Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Ožujak 2019 at 18:29
MEALPREP

Znaci ja sam dugi niz godina jela sto je bilo raspolozivo i bjezala od kuhinje. Uvijek sam se 'bojala' da se ne pretvorim u neku od onih zena koje su noc-dan u kuhinji i nemaju zivota osim toga. To mi se nije dalo. Tako da kad sam pocela kuhat sama za sebe usvojila sam ''americki'' sistem tjedne pripreme obroka, takozvani TJEDNI MEALPREP.  

Znaci pokupujem sto je ovaj tjedan na akcijama najcesce, i sezonske stvari. U velikoj kolicini. Npr ovaj tjedan je brokula, patlidjan i teleci but. Onda nakuham u svojim velikim loncima oko 5-10 porcija telecih kockica s patlidjanom, gljivama, zblendanom brokulom, porilukom (BTW ovo mi je super kombinacija). Najcesce bude oko 8 porcija, njih rasporedim u male plasticne posudice i pospremim u zamrzivac. Na njih i na inventurniu listu napisem sta je i datum. Slicno, pripremam samo smljeveno (ili narezano na kockice) meso kratko preprzeno na minimum ulja i sa zacinima (nor piletina s chilli paprikama i kurkumom ili piletina s gljivama i makom su mi draze kombinacije, nekad s malo umaka od rajcice itd. U nesto malo manjoj posudi isto pospremim, zapisem. 

Kupila sam veliki ladicar radi ovog ali posluzio bi i manji (iako je ovo presuper). U njemu imam po 30ak cijelih obroka ili nekad i vise, sto je zapravo minimalno 6-7 razlicitih jela. Svaki dan izvadim 1 i nosim sa sobom na posao, prekrizim s liste (da znam stanje i sto nedostaje) te podgrijem za rucak. Sto se tice manjih 'paketica' mesa, njih podgrijem za veceru i uvalim u ogromnu zdjelu svjeze narezanog svjezeg povrca. Zacinim jogurtom+zacinima i nekad soja sosom. Dodam malo orasastih jer ne volim ulja u salati. 

Na internetu ima milijun ideja sta se moze ovako pripremati. Ja izbjegavam smrzavati spinat, mrkvu, krumpir i jaja, ostalo prolazi. Ovo radije jedem preko vikenda kad mi se da kuhati. Ako radim nesto s tjesteninom, nju ne umjesam nego na dno stavljam umak i samu (tvrdje skuhanu) tjesteninu na vrh, da pretjerano ne omeksa. Grah, leca, riza i quinoa super podnose, a od povrca su savrseni brokula, cvjetaca, blitva, mahune, grasak.. zaista ima velik izbor. 

Na kraju ja jednom tjedno bas odem u nabavku i ovo sve nakuhavam par sati - male i velike porcije. Vikendom se znam pocastit nekim ''svjezim'' obrokom, ili imam cheat. Tako da na svakodnevnoj bazi zapravo sam minimalno u kuhinji i spremam samo medjuobroke i dorucak. Cak i to sam malo po malo dosta prebacila u ladicu na poslu (npr tamo drzim orasaste, zobene, tamnu cokoladu i slicno), pa npr samo ponesem neki proteinima bogatiji jogurt i tamo umijesam. Ujutro ako imam vremena si smuckam palacinku u zdravoj verziji i popodne iza treninga neki proteinski sladoled na bazi Pilos sira. Znaci jedem 5-6x dnevno ali najdulja priprema u standardnom danu je 10 min (dok smuckam palacinke ili sladoled, ili navecer narezem svjeze povrce).

Ovo mi znaci sa svakodnevnog aspekta enormno puno, lakse je pa i dugorocno odrzivije. Nebrojeno puta me izvuklo kad mi se ne bi dalo kuhati i kad bi bio neki kamen spoticanja. Ovako vecinom uopce ne razmisljam jer imam spremno po inerciji. Ako vam i zvuci preambiciozno ovako (nekad s obitelji je teze izvedivo), makar odvajajte viskove od obilnijih obroka i imajte par spremnih zdravih obroka u frizeru. Spasit ce vas one dane kad od umora cete posegnut ili za time.. ili ne bu dobro :D LOL
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.